Pirmās runas par identifikācijas karšu ieviešanu, sekojot starptautiskajām tendencēm, Latvijā sākās 1999.gadā. Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā kartes tika ieviestas attiecīgi 2002. un 2003. gadā, kļūstot par neatņemamu sastāvdaļu šo valstu iedzīvotāju sadzīvē. Piemēram, Igaunijā ar šo karti tiek maksāti komunālo pakalpojumu rēķini, pirktas sabiedriskā transporta braukšanas biļetes un balsots vēlēšanās. Patlaban rit jau 2011.gads, bet Latvijā identifikācijas karšu kā nav, tā nav.
"Diemžēl šajā laikā politiskā atbalsta trūkums, finanšu līdzekļu trūkums un citi objektīvi faktori, piemēram, vēlme sagaidīt vienotās ES prasības identifikācijas karšu jomā, ir kavējuši plānu realizāciju,"
gadiem ilgo kavēšanos TVNET skaidro PMLP sabiedrisko attiecību vadītājs Andrejs Rjabcevs.Janvāra sākumā izskanēja informācija, ka identifikācijas kartes varētu būt pieejamas jau vasarā. Arī PLMP sola darīt visu, lai tas notiktu līdz paredzētajam laikam, taču atbilžu tonis ("vairākas projekta aktivitātes aizņem vairāk laika, nekā iepriekš bija plānots") drīzāk liecina par attaisnojuma meklēšanu gadījumā, ja atkal sanāks mainīt datumus.
PMLP šogad plāno iegādāties 140 000 karšu
"Pašlaik praktiski ir pabeigta tiesību aktu projektu sagatavošana, ir sākta karšu sagatavēs izmantojamo komponentu ražošana, ir izstrādāts kartes dizains, tiek veikti arī atsevišķi darbi informācijas sistēmu jomā," par tapšanas gaitu stāsta Rjabcevs. Identifikācijas kartes izskatu PMLP nesteidzas publiskot, tomēr TVNET izdevās uzzināt atsevišķas dizaina detaļas.
Kartes priekšpusē tiks izmantoti latviešu rakstu zīmju motīvi, piemēram, saules zīme, bet aizmugurē - stilizēts Vecrīgas panorāmas motīvs.
Kā norāda PMLP pārstāvis, līdz šim karšu ieviešanā nav ieguldīti lieli līdzekļi, tomēr konkursa rezultātā ir noslēgts 4,03 miljonu latu vērts līgums ar Francijas uzņēmumu "Oberthur Technologies S.A." par 1 miljona karšu sagatavju izgatavošanu un pakāpenisku piegādi līdz 2014. gadam. Šogad plānots iegādāties 140 000 karšu sagatavju par kopējo summu 564 200 LVL, kas iekļauta PMLP 2011. gada budžetā.
Maksa par par kartes izsniegšanu būs aptuveni 10 latu. PLMP norāda, ka tas esot mazāk nekā Igaunijā un Lietuvā.
Lielāko daļu investīciju sniegs ES līdzfinansējums
Lielāko daļu no sākotnējām investīcijām, kas nepieciešamas identifikācijas karšu izsniegšanai izmantojamās infrastruktūras sagatavošanai, plānots segt ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu. Papildu izmaksas radīs sertifikācijas pakalpojumu iegāde autentifikācijas un elektroniskā paraksta funkcionalitātes nodrošināšanai. Precīzas izmaksas varēs pateikt tikai tad, kad būs izvēlēts sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs. Šīs minētās izmaksas plānots finansēt no valsts nodevu ieņēmumiem par karšu izsniegšanu - pašlaik šādā pašā veidā tiek finansēta arī pasu izsniegšana.
Paredzams, ka elektroniskā identifikācijas karte atvieglos Latvijas iedzīvotāju sadzīvi, tā var noderēt kā personu apliecinošs dokuments, norēķinoties par kādu pakalpojumu ikdienā vai ceļojot - pārvietojoties ES teritorijā, tā pilnībā aizstās pasi. Tāpat kā kaimiņvalstīs, ar elektronisko identifikācijas karti tās īpašnieks varēs sevi apliecināt arī elektroniskajā vidē, izmantojot autentifikācijas un elektronisko parakstu.