18 Maijā, Trešdiena
Sievietēm :

Vai arī tu vecmeitu ballītē gribi krāniņtorti?

Sievietēm » Buduārs

Palielināt Samazināt 18 Sep 2010 , 14:53

Vai arī tu vecmeitu ballītē gribi krāniņtorti?

Tā kā gatavojos precēties ziemā, jautājums par vecmeitu ballītēm ir kļuvis aktuāls tieši tagad. Kādā portālā, lasot par pirmskāzu stresu, rīkošanas knifiem un darāmajiem darbiem, neizbēgami uzduros tēmai «Vecmeitu ballītes». Vajag, nevajag, kas noteikti tādās jāiekļauj un, galu galā, kāpēc?

Lasu vienu no portālā ievietotajiem viedokļiem: «Visām kuslajām mūķenēm un kompleksainajām nūģēm! Saprotiet taču, tā ir VECMEITU BALLĪTE! Topošajai sievai ļauj pēdējo reizi darīt lietas, ko viņa pēc dažām dienām nevarēs. Jo jautrākas izdarības, jo labāk!»

Klišejiska vecmeitu ballīte man uzdzen šermuļus. Iztēlē redzu sevi eļļainu, muskuļotu, pliku vīrieši ielokā ar pārlaimē pārgrieztām acīm, sniedzoties pēc viņu epilētajām mantām un pēc tam iegremdējot savu ģīmi milzīgā krāniņtortē. Vai tādu es gribētu savu vecmeitu ballīti un vai tāda ir tās nozīme??? No kurienes patiesībā nāk šī tradīcija un kad tā aizsākusies?

Kur šīs ballītes radušās?
Vecpuišu ballīšu svinību vēsture sniedzas daudz tālākā pagātnē, nekā mēs varam iedomāties. Tiek uzskatīties, ka tieši spartieši senajā Spartā bija tie, kas sāka atzīmēt līgavaiņa pēdējo nakti vēl neprecēta vīra kārtā. Līgavaiņa draugi savam biedram par godu rīkoja vakariņas un sumināja viņu, uzsaucot tostus. Kopš tiem laikiem daudzas lietas neatgriežami ir mainījušās. Vecpuišu ballītes, līdzās ēdieniem un dzērieniem, papildina vēderdejotājas, striptīzdejotājas un citas trakas un mazāk trakas izdarības.

Vecmeitu ballīšu pirmsākumi meklējami nemaz ne tik senajos 60 tajos gados, kad seksuālā revolūcija un dzimuma līdztiesības idejas mudināja sievietes rīkot ballītes līgavām, tapāt kā to jau labu laiku bija pasākuši darīt līgavaiņa draugi līgavainim. Tā īsti vecmeitu ballītes ieviesās 80tajos gados, seksuālā brīvība tika izteikta metoties uzdzīvē ar alkoholu un noalgojot striptīza dejotājus.

Pēdējos gados, kad nevienam vairs nekas nav jāpierāda, striptīzdejotāju noalgošana vairs nav tik populāra, tomēr vecmeitu ballīšu rīkošanas ideja saglabājusies un ir plaši sastopama. Mūsdienās lielākā daļa līgavu izvēlas rīkot vecmeitu ballītes un dalībnieku skaits šādās ballītēs svārstās no 3 cilvēkiem līdz pat 200!!! Atšķirībā no vecpuišu ballītēm, vecmeitas savās ballītēs vairāk iekļauj dažādas spēles un pārģērbšanos tematiskos kostīmos.

Simboliska atvadīšanās no vecā statusa
Vecmeitu ballīte nozīmē simbolisku, sava veida atvadīšanos no neprecētas meitenes statusa un atpūšanos pirms gaidāmajām kāzām, lai aizmirstu pirmskāzu stresu. Attieksme pret vecmeitu ballītēm latviešu līgavām ir dažāda, lielākā daļa tomēr izvēlas, ja ne gluži ballīti ar tradicionālajām izdarībām, tad pasēdēšanu kopā ar draudzenēm gan. Viedokļi par vecmeitu ballītes būtību dalās, sākot no uzskatiem par kārtējo bezjēdzīgo no ārzemēm pārņemto tradīciju, līdz jautri pavadītam laikam tuvāko draudzeņu lokā:
«Meiteņu vakars, kurā tematiski tiek atmiņās pārcilāti agrākie piedzīvojumi, pasapņots par turpmākajiem notikumiem.«
«Vakars, lai iztrakotos brīvas meitenes statusā, izbaudītu kādas trakas, lietas, ka netiek izbaudītas ikdienā.»
«Pabūt ar savām draudzenēm kopā vēl pēdējo reizi neprecētas sievietes kārtā simboliskā nozīmē. Precētās dod kādu padomu vai vēstījumu, neprecētās atvadās no sava pulka un vienkārši nosvin šo īpašo notikumu intīmākā draudzeņu lokā.»
Daudzām vecmeitu ballīte liekas neatņemama un pašsaprotama kāzu sastāvdaļa. Daudzas gribētu vienkārši pasēdēšanu draudzeņu lokā bez visādām izdarībām publiski. Daudzas vēlētos plašu tusiņu ar iedzeršanu un striptīzdejotājiem.

Pajautāju kādreizējām vecmeitām, nu jau sievām, kas tad ir tas jaukākais, kas palicis atmiņā no rīkotām un piedzīvotām vecmeitu ballītēm:
•    Fotosesija ar draudzenēm pie profesionāla fotogrāfa studijā;
•    Vīriešu striptīzs, tas bija kaut kas nebijis un neredzēts;
•    Pārģērbšanās visām par medmāsiņām;
•    Romantisks vakars ar pasēdēšanu jūras krastā, saulrieta vērošanu, sapņu stāstīšanu;
•    Pārgājiens;
•    Seno koju dienu izdarību atkārtošana, piemēram uzdevums ar lietussargu attaisīt vīna pudeli;
•    Dejas līdz rītam klubiņā;
•    Kopā meistarojām visādas lietas, ko izmantot tālāk mūsu ģimenes ligzdiņā – apgleznojām puķu podus un zīda audumu.

Savukārt, kas ir tas, ko noteikti negribētu un nepatiktos:
•    Iziešana ielās, uzmākšanās garāmgājējiem, visādu štruntu tirgošana;
•    Staigāšana publiskās vietās ar zaķa ausīm, apdrukātiem T krekliņiem;
•    Šaušana pa bijušo puišu bildēm;
•    Izdarības ar burkāniem, banāniem, gurķiem, visādas » zem jostas vietas» spēles;
•    Alkohols lielos daudzumos;
•    Ja jābučo un jāčamda striptīzdejotājs;
•    Ja draudzenes līgavu pazemo.
•    «Man nav nekas iebilstam pret vīrieši striptīzu, esmu redzējusi un vēl gribētu, bet ne vecmeitu ballītes kontekstā».

«Es piemēram, nevēlos skraidīt zaķa kostīmā pa Vecrīgu un tirgot prezervatīvus. Uzbāzties svešiem vīriešiem. Man galīgi nepatīk. Vēlos šo dienu pavadīt pie dabas, pikniks, izbrauciens ar ūdensmočiem. Vakarā – kādā viesu namā pie jūras, pacept šašliku un iedzert šampi.«

«Kad es ierados un ieraudzīju savas draudzenes, man aiz sajūsmas un pārsteiguma palika mute vaļā. Visas spilgtos kabarē dejotāju kostīmos, kleitās, ar spilgtu grimu, bantes uz kakla, strausa spalvas, tīkliņzeķes, augstpapēžu kurpes, aksesuāri – vienreizēji!!! Tad apģērba arī mani. Meitenes parūpējas arī par uzkodu galdu un šampanieti –smējāmies, fotografējamies, dzeram šampanieti, vēlāk bija arī zvērests un iziešana ielās.» 

«Gribētu ar meitenēm aiziet uz kādu koncertu, teātri, SPA vai lauku pirtiņu. Nekādas pazemošanas, tirgojot prezervatīvus un uzmācoties svešiem vīriešiem.»

Cik līgavu, tik priekšstatu par to kādām jābūt vecmeitu ballītēm, tik dažādu vēlmju. Kādai prasti liekas striptīzdejotāji un rozā zaķa ausis, citai bez attiecīgās atribūtikas ballīte nav izdevusies. Ir līgavas, kas ar sajūsmu atceras draudzeņu noorganizēto erotisko masāžu un smieklīgo krāniņkūku, uztver to visu ar humoru, bet tajā pašā laikā lasu arī par kādu nepatīkamu vecmeitu ballīti, kad līgava apraudas no pazemojuma, jo viņai klāt metas pliks dejotājs liekot par visām varītēm sev pieskarties.

Lietas, ko der atcerēties:
•    Lai arī kas patiktu draudzenēm, ir nepiedodami taisīt vecmeitu ballītes scenāriju nerēķinoties ar līgavas vēlmēm, gaumi, skatījumu uz dzīvi kā tādu. Pārsteigums ir pārsteigums, bet lai tas nebūtu nepatīkams – paprasiet līgavai, kas ir tās pamatlietas,  ko viņa noteikti negribētu un noteikti gribētu. Kāda stila vecmeitu ballīti viņa vēlētos un vai gadījumā vispār nav kategoriski pret šādām ballītēm un ar to saistītām izdarībām. Vai līgava ir aktīva, sportiska, vai viņai nav bail no augstuma, vai viņai patīk klubiņi un pikantas spēles.
•    Noskaidrojiet ēšanas īpatnības, lai nav vakars ar īstu uzbeku šašliku līgavai - veģetārietei vai piespiedu kārtā jākož marcipāna krāniņā kaut gan tas izraisa drīzāk riebumu nekā patiku. Ja paredzēts alkohols, padomājiet kā vecmeita pēc tam tiks līdz mājām, īpaši, ja ir  autobraucēja. Neuzspiediet darīt to, ko vecmeita nevēlas.
•    Noskaidrojiet līgavai ērtos datumus laicīgi, vai tā būs brīvdiena, vai darba dienas vakars un tad mēģiniet maksimāli saskaņot ar pārējām dalībniecēm, lai pēc iespējas vairāk aicinātās meitenes var ierasties. Brīdiniet kādā apģērbā jāierodas – sportiskā, nerātnā, romantiskā vai arī sagatavojiet apģērbu vecmeitai.
•    Vecmeitas – lai arī cik ļoti jums kāroto uzzināt, kas un kā būs, atstājiet vietu pārsteigumam, uzticieties savām labākajām draudzenēm, lai šī diena ir jūsu, negaidītu un pārsteidzošu momentu pilna. Reiz piedalījos kādā ballītē, kuru bija izdomājusi no A līdz Z pati vecmeita, draudzenēm atlika tikai samaksāt prasīto summu. Protams var arī tā, tikai tad izpaliek satraucošā neziņas un gaidu sajūta un pārsteigums.
•    Padomājiet par kopējo ballītes dalībnieku maksātspēju, ballītes var būt dažādas, un nav jākaras augšā metot pēdējos latus, lai tik noīrētu limuzīnu vai jahtu. Neviens nav uzrakstījis absolūtos, negrozāmos likumus kam obligāti jābūt vecmeitu ballītē. Kāzas ir salīdzinoši dārgs pasākums arī viesiem, padomājiet par to, vai visas draudzenes būs gatavas maksāt vēl 20 latus arī par ballīti.
•    Ja nepietiek naudas, domājiet alternatīvas, nekorekti ir pēdējā brīdī aicināt attālākas paziņas, darba kolēģes, cilvēkus, kas vispār pat nav aicināti uz ceremoniju, tikai, lai aizlāpītu budžetu.
•    Padomājiet kādi talanti, atraktīvi cilvēki sastopami jūsu draugu lokā. Parasti jau paziņas, draugi neatsaka palīdzēt šādos gadījumos, iepriecināt topošo līgavu ar kādu pārsteigumu. Varbūt jums ir zināms kāds, kas spēlē ģitāru, kuram ir mocis, laiva, lauku pirts.
•    Tradicionāli vecmeitu ballītes organizēšanu uzņemas vedējmāte, bet tikpat labi tā var būt arī kāda no draudzenēm, māsa, pat mamma un reizēm arī pati vecmeita. Ja līdzekļi atļauj, arī šāda pasākuma organizēšanu var uzticēt profesionālam pasākumu organizētājam.
•    Aicināto viešņu starpā parasti ir līgavas tuvākās draudzenes aptuveni līgavas  vecumā, bet arī tas nav stingri noteikts, tikpat labi tās var būt arī jaukas paziņas, kolēģes. Pieklājība tomēr prasa, ka, ja rīkojat plašas kāzas, bet neesiet šīs paziņas, viešņas uzaicinājuši uz ceremoniju, ir nekorekti aicināt uz vecmeitu ballīti. Tomēr arī tas mūsdienās ir diskutējams jautājums un reizēm kāzas tiek plānotas rīkot tik šaurā vai tikai radinieku lokā, ka tieši vecmeitu ballīte ir iespēja šo dzīves notikumu nosvinēt kopā arī ar draudzenēm.
•    Parasti vecmeitu ballītei sametās draudzenes. Ir dzirdēti gadījumi, kad līgavai ir ļoti labas attiecības ar mammu un, lai arī mamma pati nepiedalās pasākumā, viņa atvēl kādu finansiālu artavu vecmeitu ballītes organizēšanai. Arī pati vecmeita var piedāvāt kādu papildinājumu ballītes budžetam, draudzenēm atliek izlemt, pieņemt vai nepieņemt no viņas naudu. Katrā ziņā ir nepieklājīgi paziņot – mēs Tev rīkojam ballīti ar striptīzdejotāju un visādām izklaidēm, Tev tagad jānoīrē pirts, kur tas viss notiksies.
•    Kādas vēl ir iespējas un alternatīvas vecmeitu ballītēm? Ļoti daudzas! Tik jāsanāk kopā un jāizdomā scenārijs. Dažas idejas: Draudzeņu noorganizēta ekskursija pa bērnības takām: bērnudārzs, skola, vieta, kur pirmo reizi satikts līgavainis, pirmā darba vieta un tamlīdzīgi. Ar negaidītiem pārsteigumiem ceļā, piemēram parkā, kur bērnībā līgava rotaļājusies, smilšu kastē saorganizēta puišu ar ģitārām uzstāšanās vai romantisks dzejas lasījums. SPA, tējas vakars, izbrauciens ar jahtu, kuģīti, fotosesijas, šokolādes masāža, Vecrīgas klubi, izbrauciens uz lauku diskotēku, pārģērbšanās par pirātiem, princesēm, austrumu dejotājām, papīra kuģīšu laišana Daugavā ar to puišu vārdiem, kas ir patikuši. Interesanti ir pasākumi, kad vienā dienā rīko ballītes gan līgavai, gan līgavainim un rīkotāji savā starp sakoordinē jaunā pāra satikšanos kādā brīdī, bet arī tas atkarīgs no vēlmēm.

Jebkurā gadījumā – izdoma plus pašaizliedzīgi ieguldīts laiks un nedaudz līdzekļu ļaus labākajām draudzenēm sarīkot neaizmirstamu, sirsnīgu vakaru līgavai. Un galu galā var jau to nemaz arī nesaukt par vecmeitu ballīti.

Ja vēlies nobalsot par šo rakstu, sūti SMS ar tekstu

TXT BALSS

uz numuru

1897


Nobalsots 953 reizes


Maksa (0,36 LVL) ir pievienota telefona rēķinam vai atrēķināta no priekšapmaksas kartes.
Atbalsts: +37129469896 | zinuspice@gmail.com | Piedāvā fortumo.lv
IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 18 Septembrī 2010

Skatīts : 2860 reizes

Avots : http://www.apollo.lv/portal/sieviete/articles/214541

Birkas : neprecētas, pirmskāzu, līgavu, vecmeitu, sievai, līgavām, ballītes, precēties, sievietes, ballītē

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Viss, kas tiek sasniegts ar dresēšanas, piespiešanas un vardarbības palīdzību, nav noturīgs, ir nepareizs un nedrošs.
-- Korčaks

DJ Bacon Līgo Tusiņš 2021

  • Visi aktuālie video
  • 18 Maijā vēsturē

    Kam šobrīd visvairāk būtu nepieciešama sociālā palīdzība?
    Atbildes: 50
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Katalogs | Kinofilm@LV