Portāls www.tavavieta.lv pēdējo mēnešu laikā vairāku rakstu sērijā ar ginekologu līdzdalību draudzīgi mēģināja izglītot meitenes un sievietes kontracepcijas jautājumos. Ceram, ka mums tas ir izdevies, un Jūs esat uzzinājušas daudz ko jaunu, kā arī saņēmušas atbildes uz daudziem neskaidriem jautājumiem.
Noslēdzot šo rakstu ciklu, parunāsim mazliet par aizspriedumiem, stereotipiem un izplatītākajiem mītiem, kas saistīti ar kontracepcijas lietošanu. Izdarīt pareizo izvēli– kurš ir tas īstais un labākais kontracepcijas līdzeklis tieši Tev, nebūt nav viegli un ne vienmēr tas izdodas ar pirmo piegājienu, un tas ir normāli. Un, kā jau mums, meitenēm, tas ir raksturīgi, bieži vien mēs par daudz ieklausāmies draudzenes vai kolēģes viedoklī, nevis uzticamies profesionāļu ieteikumiem.
Uzdosim ginekoloģei aktuālākos jautājumus, kas satrauc mūsu lasītājas, lai redzētu, kā tas viss izskatās no medicīniskā viedokļa.
*Jautājums: Mana vīra māsa, lietojot hormonālās tabletes, palika stāvoklī un tagad ir mamma jaukai un veselai meitiņai. Vai ir iespējams palikt stāvoklī, lietojot hormonālās tabletes?
Komentārs: Hormonālā kontracepcija šodien ir visefektīvākā izsargāšanās metode no nevēlamas grūtniecības. Tās darbības pamatā ir ovulācijas nomākšana, dzemdes gļotādas slāņa samazināšana, dzemdes kakla gļotu sabiezināšana. Līdz ar to grūtniecība iespējama tad, ja pieļauta lietošanas kļūda, piemēram, aizmirsta viena vai vairākas tabletītes.
*Jautājums: Patiesībā ir mazliet grūti saprast, kas ir labi un kas- nē. Mans ginekologs saka- kontracepcija mūsdienās ir tik attīstīta, ka nav jābaidās. Dažos informācijas avotos savukārt izskan viedoklis, ka viss nav tik veselīgi un labi. Es agrāk lietoju gan tabletes, gan plāksterus, gan riņķus, viss it kā darbojās, bet no visiem šiem līdzekļiem man palielinājās svars. Vai tiešām svaru ietekmē visi hormonālie preparāti?
Komentārs: Jaunākās kontracepcijas tabletes satur progestīnu, kas pēc sava sastāva ir līdzīgs dabīgajam progesteronam. Tam piemīt spēja regulēt sāls un šķidruma līdzsvaru organismā. Šo progestīnu sauc drosperinons. Lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes, kuru sastāvā ir drosperinons, nevajadzētu būt svara pieaugumam. Pirms hormonālās kontracepcijas uzsākšanas obligāti jākonsultējas ar ārstu, lai izvēlētos sievietei piemērotāko kontracepcijas veidu. Hormonālie līdzekļi aptiekā ir iegādājami tikai ar ārsta recepti. Sievietei piemērots kontracepcijas līdzeklis neradīs svara izmaiņas.
*Jautājums: Es uzskatu, ka visnekaitīgākais ir prezervatīvs, tomēr mēs ar draugu nereti attopamies, ka nu atkal jāskrien uz aptieku pēc avārijas tabletes. Gada laikā esmu izdzērusi jau 4 avārijas tabletes. Kā manu organismu ietekmē tas, ka tik bieži dzeru avārijas tabletes?
Komentārs: Avārijas kontracepcijas tabletes satur augstas progestīnu devas, līdz ar to biežāk var būt blakusparādības– slikta dūša, vemšana, depresija, menstruālā cikla traucējumi. Ja gada laikā vairākas reizes nācies lietot avārijas kontracepciju, tad vēlams pārrunāt kontracepcijas jautājumu ar savu ginekologu.
*Jautājums: Kad lietoju kontracepcijas tabletes, man sāka augt ūsas. Vai tas ir normāli?
Komentārs: Jaunākās paaudzes kontraceptīvas tabletes satur progestīnus, kas nomāc matiņu augšanu, šo hormonu devas ir mazas, tāpēc tādas blaknes parasti nenovēro.
*Jautājums: Vai taisnība, ka vēl ilgi pēc kontracepcijas tablešu lietošanas nevar tikt pie bērniņa?
Komentārs: Veselai sievietei hormonālās kontracepcijas tabletes neietekmē auglības spēju pēc to lietošanas partraukšanas. Biežāk tam par iemeslu ir citas ginekoloģiskas saslimšanas.
*Jautājums: Pirms daudziem gadiem sāku lietot ārsta izrakstītās kontracepcijas tabletes. No pirmajām man bija nelaba dūša, no otrajām bija izteiktas garastāvokļa maiņas, bet no trešajām uz visa ķermeņa uzmetās pumpas. Pēc trim šādiem mēģinājumiem baidos kaut ko lietot.
Komentārs: Uzsākot lietot hormonālo kontracepciju, sievietei jābūt gatavai adaptācijas periodam– laikam, kad organisms pierod pie jaunā medikamenta, kas parasti ilgst apmēram trīs mēnešus. Šajā laikā negatīvās blaknes (piemēram, slikta dūša, vemšana, izsitumi) parasti izzūd. Ja nē, ir iespējams nomainīt tabletes uz citu kontracepcijas veidu.
*Jautājums: Nelietoju nekādu kontracepcijas veidu, jo jau n-tos gadus mēģinām tikt pie bērniņa. Bet savā laikā medicīnisku apsvērumu dēļ esmu dzērusi hormonālās tabletes. To laiku atceros ka lielu murgu - biju ļoti nervoza histēriķe, manas tā jau ne mazās krūtis palielinājās vēl par vienu izmēru, likās ka visa esmu uzburbusi, laikam šķidruma aiztures dēļ. Mans libido mani bija pametis, seksu man vispār nevajadzēja, tas pat likās pretīgs. Un tajā laikā manu histēriju dēļ ar vīru gandrīz izšķīrāmies.
Komentārs: Nereti gadās, ka, piemeklējot īsto, sievietei piemēroto hormonu kombināciju, ir jānomaina vairāki tablešu veidi. Tāpēc svarīga ir pacienta uzticēšanās ārstam, reizēm arī nedaudz vairāk laika.
*Jautājums: Pastāv uzskats, ka kontracepcijas tablešu ietekmē dzimst vairāk homoseksuālu vīriešu.
Komentārs: Nav statistiski ticamu pierādījumu, ka kontracepcijas tablešu ietekmē dzimst vairāk homoseksuālu vīriešu.
*Jautājums: Es lietoju IUD (Mirena) kas ir ievietots dzemdes kaklā uz 5 gadiem, man nav jādomā par neiedzertajām tabletēm. Man šī metode patīk vislabāk, jo nav laika domāt par tabletēm. Jautājums dakterei- vai tā ir taisnība, ka hormonālā spirāle ietekmē migrēnu?
Komentārs: Hormonālā sistēma Mirena tiek ievietota dzemdē uz 5 gadiem, tai piemīt izcilas kontraceptīvās īpašības un aizsargājoša ietekme vairākām ginekoloģiskām saslimšanām. Migrēnas tipa galvassāpes šī spirāle nerada.
*Jautājums: Es lietoju hormonālo riņķīti, jo tas ir lokāls tikai dzemdē, un, cik sapratu, tomēr mazāk kaitē organismam. No tabletēm es par daudz nokritos svarā- par 7 kg, un tā kādus 6-7 gadus svars bija par mazs. Kad sāku lietot riņķīti, svars ātri atgriezās atpakaļ manā ierastajā, bet atsākās sāpes.
Komentārs: Hormonālo kontracepcijas riņķi sieviete pati ievieto makstī uz 3 nedēļām. Tas ir ērts kontacepcijas veids „aizmāršām”, kurām grūti atcerēties iedzert tabletīti katru dienu. Komentējot svara jautājumu– šajā gadījumā izpaužas katra hormonālā kontracepcijas līdzekļa sastāva individuāla ietekme uz organismu
*Jautājums: Ar spirāli draudzene palika stāvoklī.
Komentārs – Vara T veida spirāles efektivitāte ir 98-99,7% , tā ir augstas efektivitātes kontracepcija. Biežākais grūtniecības iemesls, lietojot spirāli, ir tās noslīdējums.