18 Aprīlī, Ceturtdiena
Sievietēm :

Svaigs pilnpiens kaitē veselībai? Par un pret

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Sievietēm » Veselība

Palielināt Samazināt 30 Jūn 2010 , 15:13

Svaigs pilnpiens kaitē veselībai? Par un pret

Visi esam aizrāvušies ar veselīga dzīvesveida ievērošanu un cenšamies neiedzīvoties liekajā svarā. Pats galvenais visās diētās – nekādu tauku! Tikai vājpiena produktus! Vai tiešām tikko slaukts, tumīgs, trekns pilnpiens ir kaitīgs veselībai? Lūk, ko saka speciālisti.

Baltās asins – svaigs pilnpiens
Komentē uztura speciāliste Inga Pūce
„Vēl pirms dažiem gadiem arī es pārliecināti sludināju, ka trekns pilnpiens un tā produkti ļaudīm ar liekā svara problēmām uzturā nav pieļaujami. Rekomendēju saviem klientiem vājpiena izstrādājumus, turklāt piena produktu ražotāji tādus patiešām arī spēja piedāvāt – liesu biezpienu, jogurtu, sieru un kefīru ir pilni veikalu plaukti! Tikai ar laiku aptvēru bēdīgo faktu, ka, atņemot piena taukus, mainās produkta konsistence un tādējādi arī garša, kas neizbēgami pasliktinās.

Taču izstrādājums ir jāpārdod. Kā rīkojas ražotājs? Cenšas izdomāt, kā garšu uzlabot. Ja vājpienam tas gluži nebūs iespējams, tad manī nav ne mazākā optimisma, piemēram, par jogurtiem vai krējumu ar samazinātu tauku saturu. Lai produkts garšas ziņā nezaudētu, tam proporcionāli tiek pievienoti stabilizatori, emulgatori un garšas uzlabotāji. Jogurts pagatavots no vājpiena, toties cukura tajā noteikti ir vairāk nekā „treknajā brālī”!

Viens ir rūpēties tikai par svaru un censties, lai tas nepieaug, bet, ja raugās plašāk – pats svarīgākais tomēr ir veselība. Cik daudz piena produktu lietojam ikdienas uzturā? Patiesībā visai maz. To zinot, varam izskaitļot, cik lieli ir ieguvumi un zaudējumi, izvēloties vājpiena izstrādājumus un, attiecīgi – pilnpienu.
Žigli sarēķinot piena tauku daudzumu, ja dzeršu vājpienu vai govs pienu, ieekonomēju tikai četrus gramus tauku! Tējkarote sviesta! Manuprāt, tas ir absolūti niecīgs daudzums. Ir absurdi nedzert labu, svaigu pilnpienu, bet apēst saldo tāfelīti, sak’ – drīkstu sevi palutināt, jo citkārt ēdu tikai liesus ēdienus!

Nedzert svaigu pilnpienu tikai tauku dēļ ir kā taupīšana uz sērkociņiem. Palūkosim, kādi ir riski, ja atsakās no svaigpiena! Viens ir enerģētiskā vērtība jeb kaloritāte, kas piemīt šādam pienam, bet gluži kas cits – vērtīgie piena tauki. Jaunākie pētījumi liecina, ka nepasterizēta piena tauki ir nepieciešami sievietes hormonālās sistēmas sekmīgai darbībai.

Noskaidrots, ka pienskābie produkti stimulē, savukārt saldā pilnpiena – stabilizē hormonālo sistēmu. Pasaulē joprojām nav atbildes uz jautājumu, kādēļ pašlaik tik daudzām sievietēm ir hormonālas problēmas. Mans minējums – varbūt atbilde slēpjas faktā, ka esam atteikušās no svaiga pilnpiena? Ir izaugusi paaudze, kas uzturā lieto tikai pasterizētu pienu ar samazinātu tauku daudzumu, tādējādi nav saņēmusi kontrolētā daudzumā šos hormonālajai sistēmai tik nepieciešamos piena taukus.

Zinu, ka kardiologi iebildīs, jo jau gadiem cīnās par to, lai samazinātos aptaukošanās, kas ir viens no galvenajiem sirds un asinsvadu slimību iemesliem. Mana atbilde – kādēļ tik ļoti uzbrūkam tieši treknajam pienam, bet ne, piemēram – treknai gaļai?

Starp citu, arī ājurvēdas gudrībās teikts, ka stāsts par infarktu gandrīz vienmēr ir arī stāsts par treknas gaļas lietošanu uzturā. Ja atzīstam svaigas, treknas zivs, kas taču arī ir kalorijām bagātas, vērtību, kādēļ tāpat nevaram domāt par tikko slauktu pienu? Jāzina, ka svaigpiens nevis rada, bet aizsargā no infarkta. Kur tad paliek holesterīns – daudzi jautās!? Jā, nenoliedzu, trekns piens ir holesterīna avots, taču šajā gadījuma tas ir zema blīvuma un tādēļ nevar „iespiesties” asinsvados.

Jebkurš piens, nonākot veikala plauktos, ir pasterizēts. Esam jau nonākuši tiktāl, ka baidāmies no dabiska produkta. Mediķi un uztura speciālisti žurnālu lappusēs biedē: „Ja pērkat un gribat dzert svaigu pienu, noteikti to uzkarsējiet, lai nonāvētu patogēnās baktērijas, kas spēj izraisīt zarnu infekciju!”

Taču neviens nerunā par procesiem, kas notiek pasterizācijas laikā! Pasterizējot tiek iznīcināts milzums vērtīgo pienskābo baktēriju, jo ražotājs jau vairāk rūpējas, lai piens nesaskābtu, nevis lai saglabātu tā vērtību. Manuprāt, ja lauku fermā netiek pārkāpti elementāri higiēnas noteikumi, svaigu pienu dzert nav jābaidās. Ja nu kāds patiešām bīstas no baktērijām, pienu var uzkarsēt, taču tas noteikti radīs mazākus zudumus šim produktam nekā pasterizācija.

Dzerot vienu, divas glāzes svaiga piena dienā mūsu organisma ieguvums ir ne tikai vērtīgie tauki, bet arī pienskābās baktērijas, kas mūsdienu cilvēka mikroflorā ir ārkārtīgi nomāktas. Mūsu iekšējā vide ir „skāba”, un bakterioloģiskais fons nespēj strādāt pilnvērtīgi.

Varbūt glābiņš meklējams biojogurtos? To vērtību neapšaubu, tomēr man pareizāk šķiet lietot dabisku produktu, nevis tādu, kam baktērijas pievienotas mākslīgi. Turklāt vairums šo baktēriju netiek cauri kuņģa skabajai videi un nemaz nenonāk zarnu traktā un resnajā zarnā, kur tām būtu jādarbojas. Savukārt svaigpienā esošās baktērijas to spēj, turklāt to darbības princips ir – nevis darboties autonomi, bet palīdzēt mūsu pašu mikroflorai, stimulējot tās augšanu.

Atcerēsimies, ka senāk tuberkulozi ārstēja ar svaigi slauktu pienu, uzskatot to par „baltajām asinīm”. Vēl tagad zināmas ekoloģiskas, vairāku plaušu slimību ārstēšanas metodes, kuru laikā svaigpiens tiek dzerts litriem, tādējādi palīdzot uzlabot organisma imunitāti, kura, kā zināms, formējas tieši zarnu traktā.

Daudzi mani klienti, kam esmu palīdzējusi atgūt normālu svaru, iebildīs, ka nonāku pretrunā ar to, ko esmu propagandējusi pirms vairākiem gadiem. Jā, man nav kauns atzīt, ka esmu kļūdījusies. Dzīve mums dāvā pieredzi, un mēs mācāmies! Nu esmu pārliecināta – ja daba radījusi govs pienu un ja man pret to nav nepanesamības, droši drīkstu izdzert glāzi, neraizējoties par kalorijām.”

Piens – ēdiens, nevis dzēriens!

Komentē diētas ārste Lolita Neimane

„Atskaites punkts ir tikai viens – vai cilvēkam liekais svars ir problēma, vai ne. Ja liekas kalorijas nav vajadzīgas, tad trekns piens nav jādzer! Un otrādi – ja augums ir slaids, dzīvesveids aktīvs, nav iemesla baidīties un izvairīties no pilnpiena un tā produktiem. Interesanti, ka kalcija līmenis vājpienā ir pat augstāks nekā pilnpienā, un, kā zināms, tieši kalcija dēļ, kas mums kaulu sistēmai ir tik ļoti nepieciešams, šo produktu īpaši iesaka iekļaut ikdiena uzturā. Protams, taukos šķīstošo vitamīnu vājpienā būs mazāk. Taču piena vērtība nav mērāma vis vitamīnos, ko tas satur. Šis produkts mūsu platuma grādos uzskatāms par vienu no vērtīgākajiem, ja ne pašu vērtīgāko kalcija un olbaltuma avotu.

Pats svarīgākais ir saprast, ka piens ir ēdiens, nevis dzēriens. Tas nav ūdens, ko padzerties, kad slāpst. Ja ir liekie kilogrami un mazkustīgs dzīvesveids, ar pienu uzņemtās kalorijas jāskaita kā jebkurā ēdienreizē apēstās. Tas attiecas pat uz vājpienu, lieso kefīru un paniņām, kur nu vēl uz trekno govs pienu!

Neuzskatu, ka maztauku piena produkti ir negaršīgāki par treknajiem. Manuprāt, runas par to, ka vājpiens ir „zils, ūdeņains un negaršīgs”, ir stipri pārspīlētas, jo, ja atklāti, taukiem nemaz nav spilgti izteiktas garšas. Savukārt mikroelementi un vitamīnu daudzums, kā jau teikts, produktā nav mazinājies, bet pat palielinājies.
Ikdienā nevajadzētu izvēlēties UHT jeb augstas temperatūras režīma tehnoloģijā apstrādātu pienu, bet gan vienkārši pasterizētu produktu. Speciāli apstrādāts piens derēs tiem, kam nav ledusskapja vai kuri dodas ceļojumā. Taču ne par vienu no šiem abiem produktiem nevaru teikt, ka tie ir nevērtīgi. Kaut karsēšana nonāvē daļu vitamīnu, taču minerālvielām nekaitē, savukārt pasterizēšana būtiski neiespaido ne minerālvielu, ne vitamīnu daudzumu.

Būtu patiešām absurdi ieteikt lauku saimniecības īpašniekam nelietot savas gotiņas pienu, bet iegādāties vājpienu. Diemžēl pilsētniekam nav iespējams doties uz kūtiņu, izslaukt govi un divās, trijās stundās šo pienu nesabojājušos izdzert vai pārstrādāt citos produktos. Vairumam iedzīvotāju alternatīva ir veikalā pirks piens, ko uzskatu par labu un kvalitatīvu produktu.

Man pašai pret tirgū iegādātu izlejamo pienu ir strīdīga, dažkārt pat aizdomīga attieksme. Piens ir vislabākā barotne baktērijām, un, manuprāt, ir visai grūti izsekot piena transporta kannu tīrībai. Nedzertu nezināmas izcelsmes pienu, kas iepildīts plastmasas pudelē bez marķējuma. Taču nekad neatsakos no svaiga pilnpiena, kas slaukts, kā smejies, no „pazīstamas gotiņas”!”

IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 30 Jūnijā 2010

Skatīts : 1851 reizi

Avots : http://www.kasjauns.lv/lv/news/svaigs-pilnpiens-kaite-veselibai-par-un-pret&news_id=23513

Birkas : vājpiena, trekns, piena, pilnpiens, produktu, veselībai, tauku, diētās, piens, veselīga

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
  • Bakalaura darbus masveidā kopē no "Atlanta"

  • RS darbiniekiem sava versija par avāriju izraisījušo šoferi

  • Dabas muzejā "Kaktusi un orhidejas"

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Būt cilvēkam - nozīmē apzināties savu atbildību. Izjust kaunu trūkuma priekšā, kas, varētu pat likties, neskar tevi. Lepoties ar katru uzvaru, ko guvuši tavi biedri. Apzināties, ka iemūrējot katru savu ķieģeli, tu palīdzi būvēt pasauli.
-- Sent-Ekziperī

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 18 Aprīlī vēsturē

    Cik daudz naudas mēnesī tērējat mobilā telefona sarunām?
    Atbildes: 74

    „Lai karš beigtos, Krievijai tas jāzaudē,” Davosas forumā teicis Vācijas kanclers Olafs Šolcs, „tāpēc mēs piegādāsim Ukrainai bruņojumu ciešā komunikācijā ar mūsu partneriem.” Šķiet, viens no cerīgākajiem paziņojumiem. Šodien Vācijā acīmredzot tiks apstiprināts jauns aizsardzības ministrs – Boriss Pistoriuss, kuru vieni dēvē par klasisko vācu sociāldemokrātu raudzes politiķi, citi raugās uz viņu ar piesardzību, tomēr atzīst, ka diez vai ministrs pieņems lēmumus, kas nebūs saskaņoti ar Šolca politisko pozīciju. Ja Šolca pozīcija ir tāda, kādu viņš parādīja Davosā, tad nacistiskās Krievijas noorganizētā šausmu nakts varētu iet uz rīta pusi.

    19 Janvārī 2023
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV