18 Maijā, Trešdiena
Ziņas :

Noticis otrs nopietnākais ekoloģiskais negadījums Rīgā pēdējo gadu laikā

Ziņas » Kriminālziņas/Negadījumi

Palielināt Samazināt 4 Jūl 2011 , 09:01

Noticis otrs nopietnākais ekoloģiskais negadījums Rīgā pēdējo gadu laikā

Mārupes grāvju un Mārupītes piesārņojums ir otrs nopietnākais ekoloģiskais negadījums Rīgā pēdējo gadu laikā, aģentūrai LETA atzina Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektors Vilis Avotiņš.

Lai arī šis negadījums skars plašāku teritoriju un tā sekas var būt jūtamas ilgāk, nopietnāks negadījums bija 2009.gada 23.jūlija notikumi Kundziņsalā, kad ķīmiska avārija apdraudēja cilvēku dzīvību.

LETA jau ziņoja, ka naktī uz 2009.gada 23.jūliju Rīgas ostas teritorijā, Kundziņsalā, «Baltijas konteineru terminālī», kādā cisternā ar bīstamu vielu sākās nekontrolējama ķīmiska reakcija, kuras dēļ tilpnē paaugstinājās temperatūra un spiediens, tāpēc draudēja notikt eksplozija.

Vairāku stundu ilgās dzesēšanas rezultātā tilpnē esošā viela kļuva cieta un polimerizējās, tādēļ eksplozijas draudi vairs nepastāvēja. Ja būtu noticis sprādziens un cisternā esošā ķīmiskā viela saskartos ar ūdeni, veidotos zilskābe, kas ir nāvējoša cilvēkam. Pēc nopietniem kompetento dienestu un speciālistu pūliņiem cisterna ar acetona ciānhidrīnu tās pašas dienas vakarā tika nogādāta Olainē.

Kā skaidroja Avotiņš, Mārupītes piesārņojuma gadījumā ir plaši skarta dzīvā daba, tomēr cilvēki, ja vien nedosies peldēt piesārņotajā ūdenī, necietīs.

Avotiņš norādīja, ka piesārņotais ūdens turpina ceļu pa Mārupīti uz Daugavu, kur piesārņojums atšķaidīsies un tam būs mazāka koncentrācija. Pagaidām nav skaidrs, kādas vielas nonākušas ūdenī, līdz ar to nav skaidra arī to ietekme uz dzīvo dabu pie mazākas koncentrācijas.

VVD vadītājs pauda cerību, ka šovakar Rīgā nebūs lietus, jo tas noskalotu ugunsgrēka vietā vēl esošās vielas, kā arī mainītu gruntsūdeņu līmeni. Tāpat mainītos piesārņojuma koncentrācija, līdz ar to šodien ņemtās analīzes nebūtu tik precīzas, jo neatbilstu reālajai situācijai. Lietus arī nozīmētu, ka piesārņojums straujāk tiktu ieskalots Daugavā.

Avotiņš pastāstīja, ka ugunsgrēkā nodegušās ķīmiskās noliktavas saimnieki solījuši VVD iesniegt informāciju par vielām, kas bija angārā. Novērtējot to, kas uguns neskarts palicis biroju kompleksa «Baltais vējš» angārā, varēs spriest par vielām, kas nonākušas vidē.

Kā ziņots, piesārņotais Mārupītes ūdens ap plkst.17 sasniedzis Māras dīķi, kura apkārtnē jūtama intensīva smaka, novēroja aģentūra LETA.

Smaka atgādina mazgāšanas līdzekli.

Māras dīķa apkārtnē strādā Rīgas Pašvaldības policijas un pašvaldības darbinieki, kuri aicina cilvēkus netuvoties ūdenim.

Kā iepriekš skaidroja VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas vadītājs Elmārs Jasinskis, neskatoties uz to, ka Mārupes pašvaldība nodrošinājusi Mārupītes bloķēšanu divās vietās, piesārņojums mazākā koncentrācijā turpinājis plūst, kamēr ugunsdzēsēji darījuši savu darbu notikuma vietā. Līdz ar to piesārņotais ūdens lēnām nokļuvis arī līdz Māras dīķim.

Viņš uzsver, ka patlaban vienīgais, ko var darīt un kas jau sākts, ir piesārņotā ūdens atsūknēšana, jo, kamēr nav zināmas konkrētas ķīmiskas vielas, kas nokļuvušas Mārupītē, ir grūti likvidēt šo piesārņojumu ar citām metodēm.

«Jāsaprot, ka šajā gadījumā ir izveidojies neaprakstāms vairāku desmitu ķīmisku vielu kokteilis, kas no sākuma ir jāizpēta un tad varēsim pateikt skaidrāk, kā likvidēt piesārņojuma radītās sekas. Vispirms attiecīgajiem dienestiem arī jāveic pilna inventarizācija notikuma vietā. Šajā gadījumā tradicionālās piesārņojuma likvidācijas metodes nestrādās,» klāsta Jasinskis.

VVD trijās vietās Mārupītē paņēmis ūdens paraugus, kuru pirmie analīžu rezultāti, iespējams, būs zināmi jau rīt. Rīt no rīta dienestā notiks operatīvā sanāksme, kurā tiks runāts par šī gadījuma seku likvidāciju.

Jasinskis neprognozē, cik kopumā liels varētu būt piesārņojuma apjoms un to, cik varētu izmaksāt tā likvidācija. Viņš uzsver, ka sākotnēji būs jānoskaidro ugunsgrēka cēloņi un tad varēs runāt par zaudējumu piedzīšanu no kāda.

«Viens ir skaidrs - dzīvā radība šeit ilgi nedzīvos,» piebilda Jasinskis, lūgts komentēt informāciju par Mārupītē bojā gājušām zivīm un pīlēm.

Jau ziņots, Mārupes novada pašvaldība nodrošinājusi dzeramo ūdeni vietējiem iedzīvotājiem, liecina pašvaldības paziņojums.

Ūdens ņemamā vieta ir atvērta Mārupes vidusskolā, kas atrodas Kantora ielā 97. Iedzīvotāji, kuriem nav iespēju pašiem aizbraukt līdz vidusskolai, aicināti zvanīt uz pašvaldību, viņiem ūdeni pievedīs.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja vietējie iedzīvotāji, patlaban pa Mārupi braukā policijas darbinieks, kurš informē par dzeramā ūdens pieejamību.

Mārupes novada pašvaldības informācija liecina, ka piesārņoti novada grāvji Daibes, Unnes, Vārpu, Lielās, Kantora, Lilliju un Upesgrīvas ielu rajonā. Piesārņojums nav skāris Mārupīti Mārupes novada teritorijā, tiesa, Mārupīte piesārņota Rīgas teritorijā.

Apkārtējo māju īpašniekiem ir jābūt uzmanīgiem, lietojot aku ūdeni. Cilvēkiem nevajadzētu tuvoties Mārupītei un Mārupītes dīķim, kā arī laist pie tiem savus mājdzīvniekus, brīdina speciālisti.

Apdraudētajā rajonā Mārupes Kārtības dienesta darbinieki apstaigā iedzīvotājus un brīdina par iespējamo dziļurbumu ūdens kvalitātes apdraudējumu.

Kā ziņots, ķīmisko un medicīnisko vielu piesārņojuma novēršanai Mārupē piesaistīts specializētais uzņēmums «Eko osta», kas jau daudzus gadus nodarbojas ar piesārņojuma savākšanu Rīgas brīvostas teritorijā.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere, patlaban «Eko osta» sāk piesārņoto ūdeņu atsūknēšanu no notekgrāvjiem naktī degušā biroju kompleksa «Baltais vējš» un Mārupītes apkaimē.

Ķīmisko un medicīnas vielu piesārņojums pa Mārupīti nokļuvis Māras dīķi, ziņo Latvijas Radio.

Aģentūras LETA novērojumi gan šo informāciju neapstiprina. Toties pie Mārupītes ietekas Māras dīķī atrodas vairāki «Rīgas dārzu un parku» darbinieki, kuri izveidojuši nelielus aizsprostus. Šie darbinieki nebija informēti, kas un kādā apjomā noplūdis.

Parkā pie Māras dīķa notiek kāds pasākums. Rīgas Pašvaldības policijas darbiniece apstaigā pasākuma dalībniekus un informē, ka nedrīkst iet pie ūdens.

Radio korespondents Mārupītē novērojis bojā gājušas zivis. To apliecina arī aģentūras LETA novērojumi. Bojā gājušo zivju skaits ir ļoti liels.

Tiek runāts arī par vairākām bojā gājušām pīlēm.

Kā pārliecinājās aģentūra LETA, ugunsgrēka vietā - pie biroju kompleksa «Baltais vējš» - izlietais ūdens ir piesātināts ar ķīmiskām vielām. Iekāpjot peļķē, tiek bojāti apavi.

Savukārt Mārupē patlaban ir jūtama specifiska, salkana smaka, aģentūrai LETA pastāstīja vietējie iedzīvotāji. Pēc notekgrāvja aizbēršanas smaka vēl vairāk pastiprinājusies.

Rīgas domes Sabiedrisko attiecību speciālists Viktors Daugmalis aģentūru LETA informēja, ka krīzes novēršanā iesaistīta arī Rīgas Pašvaldības policijas Civilās aizsardzības nodaļa.

Patlaban notiek darbi, lai bloķētu kaitīgo ķīmisko un medicīnisko vielu noplūdi un nokļūšanu Mārupītē. Tomēr Mārupes pagasta un pieguļošo teritoriju iedzīvotāji tiek aicināti neizmantot aku un dziļurbumu ūdeni, kā arī neļaut mājdzīvniekiem lietot atklātu ūdenstilpņu ūdeni.

Piesārņojuma skarto teritoriju iedzīvotāji tiek apgādāti ar dzeramo ūdeni. Pirmkārt, palīdzēts tiks Rīgas administratīvās teritorijas iedzīvotājiem.

Kā ziņots, pēc nakts ugunsgrēka biroja ēku kompleksa «Baltais vējš» angārā, kas atrodas Rīgā, Ulmaņa gatvē 119, Mārupītē nokļuvušas bīstamas vielas.

Ugunsgrēks izcēlās noliktavā ar profesionālo sadzīves ķīmiju - mazgāšanas, dezinfekcijas līdzekļiem un medicīnā izmantotām vielām. Ugunsgrēka laikā kaitīgās vielas kopā ar dzēšanā izmantotu ūdeni ieplūdušas lietus kolektorā, pēc tam grāvī, tad Mārupītē un virzās Māras dīķa un Daugavas virzienā. Ūdenim ir nokrāsa, kā arī jūtama specifiska smaka.

VUGD darbinieki darbu turpina arī nodegušā angāra vietā. Taču «Baltā vēja» kompleksa apkārtnē ir atjaunojusies ierastā dzīve - darbojas pretī izvietotais «Gross auto» autoveikals utml.

Notikušais nekādi neietekmēs ūdens kvalitāti, kas tiek nodrošināta Rīgas pilsētas centralizētajā ūdensvadā, aģentūrai LETA apstiprināja SIA «Rīgas ūdens» sabiedrisko attiecību speciālists Arturs Mucenieks. «Rīgas ūdens» ūdeni ņem no Rīgas hidroelektrostacijas krātuves.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (LPP/LC), kas Nila Ušakova prombūtnes laikā pilda Rīgas mēra pienākumus, aģentūrai LETA apstiprināja, ka pašvaldības vadība par notikušo ir informēta un notikuma vietā - pie Mārupītes - patlaban atrodas pilsētas izpilddirektors Radzevičs un citas domes amatpersonas.

Situāciju sarežģī tas, ka avārija notikusi citā pašvaldībā - Mārupes novadā, bet kaitīgās vielas plūst uz Rīgu.

Kā ziņots, turpinās ugunsgrēka likvidācija Mārupes biroja ēku kompleksa «Baltais vējš» angārā, aģentūru LETA informēja VUGD.

Izsaukumu uz trīsstāvu biroja un noliktavu ēku kompleksu starp Zemzaru ielu un Ulmaņa gatvi 119 VUGD saņēma plkst.0.14. Ugunsgrēks lokalizēts plkst.4.25, bet likvidācijas darbi turpinās joprojām.

Tika izsludināts paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, jo angārā atradās sadzīves ķīmija. Liesmas izplatījās gandrīz 1000 kvadrātmetru platībā.

Liesmas biroja ēku būtiski nav skārušas.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja aculiecinieki, ēku komplekss atrodas Mārupes rūpnieciskajā zonā. Kompleksā ietilpst biroju ēka un divi angāri, kas būvēti no betona un alumīnija konstrukcijām. Liesmas vienu no angāriem nopostījušas gandrīz pilnībā.

Pēc vietējo novērojumiem, liesmas sākušas izplatīties no jumta. Īsā laikā uguns pārņēmis visu angāru un bijuši dzirdami sprādzieni - eksplodējusi sadzīves ķīmija. Tā kā bija stiprs vējš, ugunsgrēku varēja redzēt diezgan tālu no notikuma vietas.

Ugunsgrēka vietā naktī bija daudz ziņkārīgo. Komplekss «Baltais vējš» atrodas blakus «Wess Motors» autocentram, kurā tiek tirgotas «Lexus» un «Toyota» automašīnas.

Ugunsgrēkā cilvēki nav cietuši.

Ugunsgrēks kompleksā «Baltais vējš» izcēlies medicīnas preču noliktavā un tikai pēc tam liesmas pārmetušās uz «Ecolab» izmantotajām telpām, liecina šīs kompānijas pārstāvju teiktais masu medijiem.

«Ecolab» uzņēmums nodarbojas ar ķīmiskajām precēm, tas dibināts 2001.gadā un pieder Šveices kompānijai «Ecolab CH2». Uzņēmuma valdē strādā Ainis Strazds, kurš ir valdes priekšsēdētājs, kā arī divi Vācijas iedzīvotāji - Ralfs Gihtbroks un Maiks Makkormiks. Uzņēmuma apgrozījums pērn bija 1 492 698 lati, peļņa - 103 954 lati.

Kompleksā «Baltais vējš» izvietotas vairākas firmas, kas nodarbojas ar medicīnas precēm, liecina «Firmas.lv» informācija. Šajās telpās strādā kompānija «VitalMedica», kas nodarbojas ar farmaceitisko, kosmētikas un ķīmisko preču tirdzniecību, kā arī SIA «Omega Pharma Baltics», kas nodarbojas ar medikamentu ražošanu.

«Firmas.lv» informācija liecina, ka «VitalMedica» pilnībā pieder Sanitai Andrejevai, savukārt «Omega Pharma Baltics» pieder Austrijas «Omega Pharma GmbH».

Šajā kompleksā atrodas vairāki nozīmīgi citu nozaru uzņēmumi - «Re&Re», «Philips Baltic», «Axio Capital» u.c.

Iespējams, biroju un noliktavu komplekss «Baltais vējš» šonakt aizdedzināts ļaunprātīgi, liecina neoficiāla likumsargu informācija.

Vetere norādīja, ka izmeklēšanu šajā lietā veic policija, bet VUGD nenoliedz, ka, iespējams, notikusi ļaunprātīga dedzināšana. Neoficiāla policijas informācija liecina, ka noliktavas tuvumā bijis kāds cilvēks, kurš, iespējams, veicis aizdedzināšanu. Viņu fiksējušas novērošanas kameras.
Ja vēlies nobalsot par šo rakstu, sūti SMS ar tekstu

TXT BALSS

uz numuru

1897


Nobalsots 404 reizes


Maksa (0,36 LVL) ir pievienota telefona rēķinam vai atrēķināta no priekšapmaksas kartes.
Atbalsts: +37129469896 | zinuspice@gmail.com | Piedāvā fortumo.lv
IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 04 Jūlijā 2011

Skatīts : 1213 reizes

Avots : http://www.apollo.lv/portal/news/articles/242752

Birkas : negadījums, Mārupes, ugunsgrēka, ugunsgrēks, ķīmisko, ekoloģiskais, Mārupītes, medikamentu, ūdens, piesārņojums

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Nekas tik ātri neizžūst kā asaras.
-- Apolonijs

DJ Bacon Līgo Tusiņš 2021

  • Visi aktuālie video
  • 18 Maijā vēsturē

    Vai jūtaties droši par savu darbavietu?
    Atbildes: 56
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Katalogs | Kinofilm@LV