13 zelta padomi taupīšanai
1. Telpu apgaismojums
Nekas nav tik vienkārši kā taupīt elektrību telpu apgaismojumam. Ļauj gaismai degt tikai tur, kur tā tobrīd ir nepieciešama! Arī darba vietu centies iekārtot tā, lai vari optimāli izmantot dienas gaismu. Neaizmirsti par ekonomiskajām spuldzēm – tās gan sākotnēji prasa investēt nelielus līdzekļus, taču ātri vien atmaksājas.
2. Tehnika
Gluži tāpat kā tu uz nakti neatstāj iedarbinātu auto, lai no rīta tajā iesēstos un turpinātu braukt, arī elektroierīcēm, ja vien tās netiek izmantotas, jābūt izslēgtām. Mājsaimniecībā ir daudz iekārtu, kas nelietotas turpina darboties gaidīšanas režīmā, piemēram, TV, video un DVD tehnika, datora monitors... Sīkums pie sīkuma, un rezultātā – lieks elektroenerģijas patēriņš.
3. Lādētāji
Kad uzlādēts mobilais tālrunis, skūšanās aparāts vai baterijas, izņem lādētāju no kontaktligzdas, nevis atstāj to tajā līdz nākamai lietošanas reizei! Atstājot elektrības patēriņš, kaut arī neliels, tomēr turpināsies.
4. Veļas žāvēšana
Jebkurš elektriskais veļas žāvētājs, pat ekonomiskās klases, patērē daudz elektrības. Centies to izmantot nevis katrā veļas mazgāšanas reizē, bet gan tikai izņēmuma gadījumos. Ja nu tomēr citu iespēju nav, seko, lai centrifūgas apgriezienu skaits būtu noregulēts pēc iespējas lielāks – tas atvieglos veļas žāvētāja žāvēšanas procesu, ietaupot laiku un elektrību.
5. Ūdens vārīšana
Ja tev ir elektriskā plīts, tad ņem vērā, ka, uzvārot 1 litru ūdens elektriskajā tējkannā, tiek patērēts trīs reizes mazāk elektroenerģijas nekā vārot tādu pašu ūdens daudzumu tējkannā uz elektriskās plīts. Nelej tējkannā vairāk ūdens, nekā nepieciešams! Jo pilnāka tā būs, jo vairāk elektrības tiks patērēts.
Piemēram, viena litra ūdens uzsildīšanai nepieciešams 0,1 kWh, bet, lai uzsildītu 1,7 litrus ūdens, – 0,18 kWh. Šajā gadījumā ietaupītās elektrības pietiks, lai visai ģimenei pagatavotu tostermaizes.
6. Cepeškrāsns
Daudzās ēdienu receptēs norādīts, ka cepeškrāsns pirms ēdiena pagatavošanas jāuzkarsē līdz noteiktai temperatūrai. Pamēģini neievērot šo norādi – ēdiena garša no tā nemanīsies, un tev būs izdevies arī ietaupīt elektrību, ja lieto elektrisko, un gāzi, ja lieto gāzes plīti. Iepriekš uzkarsētas cepeškrāsns priekšrocība ir tā, ka tādējādi ir vienkāršāk noteikt ēdiena gatavības brīdi atbilstoši receptei. Ja uzkarsēšana netiek veikta, tev vienkārši vērīgāk jāuzmana process.
7. Ledusskapis
Ledusskapis, veicot dzesēšanas un saldēšanas funkciju, patērē diezgan daudz elektroenerģijas. Pirms atver durvis, konkrēti izlem, kas tieši ir nepieciešams, jo, stāvot pie atvērta ledusskapja ilgāku laiku, vēsais gaiss no tā izplūdīs, siltais ieplūdīs, taču kamerā iestatītajai temperatūrai ir jāatjaunojas, dzesējot ar lielāku jaudu. Šī paša iemesla dēļ neliec ledusskapī karstu ēdienu! Tāpat centies novietot ledusskapi pēc iespējas vēsākā un tumšākā vietā. Neaizmirsti arī par saldētavu – tā regulāri jāatsaldē! Jo tajā biezāks ledus slānis, jo vairāk elektrības ledusskapis patērēs.
Lai elektrību izmantotu vēl efektīvāk, saldētavā iestatīsim – 18 °C, bet ledusskapja tilpnē + 5 °C temperatūru. Pazeminot temperatūru kaut par vienu grādu, elektroenerģijas patēriņš pieaugs par 10%.
8. Veļasmašīna
Ieslēdz veļasmašīnu tikai tad, kad tās tvertne ir pielādēta pilna, – ja būs aizņemta tikai puse, mazgāšanas procesā patērētās enerģijas daudzumu tas ietekmēs minimāli (tas attiecas arī uz trauku mazgājamo mašīnu). Divas mazgāšanas reizes ar pustukšu tvertni jebkurā gadījumā ir neekonomiskāk nekā viena mazgāšanas reize ar pilnu tvertni. Jāpievērš uzmanība arī ūdens temperatūrai – vairumā gadījumā pietiek ar +30–40°C, lai veļa būtu tīra. Mazgāšanas režīms, kas noregulēts uz +60°C, patērē divreiz vairāk elektroenerģijas. nekā ja noregulēsi veļas mašīnu uz +40°C.
9. Ēdiena pagatavošana
Vārīt ēdienu katlā bez vāka ir tas pats, kas vēdināt telpu ar ieslēgtu gaisa sildītāju. Cieši noslēgts vāks ietaupīs elektrību vai gāzi, un ēdiens būs ātrāk gatavs. Izvēlies stikla vākus, lai process būtu pārredzamāks!
10. Ūdens
Ietaupīt ir iespējams arī uz ūdens rēķina, kaut vai brīžos, kad mazgā rokas vai tīri zobus. Atstājot krānu vaļā šo procedūru laikā arī brīžos, kad tas nav nepieciešams, tu pirmkārt, izšķied ūdeni, otrkārt, elektrību, ja ūdens tiek sildīts boilerī. Ja vismaz divas reizes dienā vannas istabā atstāj ūdeni veltīgi tekam kaut 3 minūtes, gadā veltīgi tiek notecināti apmēram 3300 litri ūdens!
11. Dators
Pārliecinies, vai tavam datoram ir aktivizēts miega režīms (sleep mode), kad atsevišķas datora sastāvdaļas, kuras noteiktu laiku netiek izmantotas, atslēdzas, ievērojami samazinot elektrības patēriņu.
12. Apkure
Pat ja radiatori ir tādi, kurus gribētos noslēpt no savām un citu acīm, aizbīdot tiem priekšā mēbeles vai aizvelkot aizkarus, centies no tā izvairīties! Ļauj siltajam gaisam brīvi cirkulēt, un ļoti ticams, ka ar to pilnīgi pietiks, lai nebūtu jāmeklē pēc kādas papildu sildierīces. Arī veļas žāvēšana uz radiatoriem nav ieteicama – tiek traucēta siltā gaisa cirkulācija. Turklāt, ja sadzirdi, ka radiatoros sāk burbuļot ūdens, tas nozīmē, ka tajos sakrājies pārāk daudz gaisa un tie ir jāatgaiso. Neatgaisotos radiatoros karstā ūdens sadalījums ir nevienmērīgs, līdz ar to tie pilnvērtīgi neveic savu galveno – telpas apsildes – funkciju. Atgaisošanu vēlams veikt pirms apkures sezonas sākuma.
13. Temperatūra telpā
Ja gaisa temperatūru telpā vari regulēt pats, tad zini, ka elektrības patēriņā nozīme ir pat vienam grādam! Lai justos labi, ieteicamā temperatūra dzīvojamā telpā ir +19–21°C, bet koridorā un guļamistabā – +16–18°C. Ietaupīt vari arī dienas laikā, kad neviena nav mājās, no rīta noregulējot temperatūru uz +16°C (zemāk nav ieteicams, jo kondensējas mitrums un tas var izraisīt pelējuma veidošanos), bet vakarā – pēc nepieciešamības.