Milzīgais Saules plankums, kura apmēri līdzvērtīgi Jupiteram, ir spēcīgākais Saules uzliesmojums pēdējo četru gadu laikā, trešdien paziņoja NASA.
Kosmosa aģentūra atklāja, ka X klases uzliesmojums - lielākais savā kategorijā - notika otrdien plkst.3.56 pēc Latvijas laika.
«X klases uzliesmojumi ir paši spēcīgākie no visām Saules parādībām, kas var bloķēt radiosakarus un izraisīt ilgstošas radiācijas vētras», radot traucējumus telekomunikācijās un elektroenerģijas padevē, paziņoja NASA.
NASA Saules dinamikas observatorija konstatēja milzīgu Saules vainaga masas izvirdumu, kas triecas Zemes virzienā ar aptuveni 900 kilometriem sekundē.
NASA iepriekš prognozēja, ka planētas orbītu plazmas daļiņas sasniegs ceturtdien plkst.5 pēc Latvijas laika.
Uzliesmojums izplatījās no Aktīvā reģiona 1158 Saules dienvidu puslodē, kas līdz šim aktivitātes ziņā atpalika no ziemeļu puslodes. Pēdējo dienu laikā tam sekojuši vairāki mazi uzliesmojumi, paziņoja NASA.
Uzliesmojumu radītās ģeomagnētiskās vētras parasti ilgst 24 līdz 28 stundas, bet «dažas var ilgt vairākas dienas», teikts ASV Nacionālā meteoroloģijas dienesta (NWS) Kosmisko laikapstākļu prognozēšanas biroja paziņojumā.
Tās var ietekmēt navigācijas sistēmas, īsviļņu apraides, radiosakarus starp kuģiem un zemi un zemi un aviāciju.
Ķīnas Meteoroloģijas administrācija ziņo, ka Saules uzliesmojumi izraisījuši traucējumus īsviļņu radio sakaros Ķīnas dienvidos.
Administrācija pavēstīja, ka uzliesmojums izraisījis «pēkšņus jonosfēras traucējumus» atmosfērā virs Ķīnas, un brīdināja, ka tuvāko trīs dienu laikā var parādīties lieli Saules uzliesmojumi, vēstīja ziņu aģentūra «Siņhua».
1973.gadā Kvebekas provincē Kanādas vidienē Saules uzliesmojuma izraisītā magnētiskā vētra bez elektroenerģijas padeves atstāja sešus miljonus cilvēku.
Tikmēr Lielbritānijas Ģeoloģisko novērojumu centrs (BGS) paziņojis, ka Saules vētras rezultātā, sākot ar ceturtdienu, būs vērojama krāšņa polārblāzmu parāde.
BGS publicē ģeomagnētiskos datus jau no Viktorijas laikmeta un cer, ka tas palīdzēs prognozēt turpmākās vētras.
«Dzīve arvien vairāk kļūst atkarīga no tehnoloģijām, kas neeksistēja tad, kad sākās magnētisko datu reģistrācija. Ierakstu izpēte ļaus mums uzzināt, kas ir jāplāno un jāsagatavo, lai pārliecinātos, ka sistēmas varēs izturēt Saules vētras,» atzīmēja BGS pētnieks Alans Tomsons.