Kalngales iedzīvotājs Zigmunds Baranovskis ir dzirdējis tikai runas, ka nodoklis par mājokli varētu sasniegt 1,5% procentu no īpašuma kadarstrālās vērtības, un tas viņu dzen izmisumā. Tas nozīmētu, ka par māju, kuras kadatsrālā vērtība ir ap 40 tūkstošiem latu, sirmgalvim no 170 latu lielās ikmēneša pensijas būs jāmaksā ap 600 latu gadā.
Zigmunds Baranovskis, pensionārs: "Es šo māju uzcēlu pirms 20 gadiem, kad man bija spēks. Nu jau 10 gadus esmu pensijā, ko man darīt, kā lai es to uzturu?"
Starptautiskā valūtas fonda eksperti, meklējot iespējas, kā vairot valsts ienākumus, tās redz tieši nekustamo īpašumu nišā, kur likme par mājokli šobrīd noteikta 0,1 līdz 0,3% apmērā.
Baiba Melnace, Finanšu ministrijas pārstāve: "Eksperti izvērtēja savu redzējumu. Un pamatsecinājums bija tāds, ka uz nekustamo īpašumu piemērotās likmes salīdzinoši ir krietni mazākas nekā Eiropas Savienībā."
Finanšu ministrija valdībai piedāvā izšķirties starp trim nodokļa likmes palielināšanas variantiem. Pirmais tiešām paredz nodokli palielināt līdz 1,5%, atsevišķām iedzīvotāju grupām nosakot atvieglojumus. Otrais paredz - kopēju likmi 1% apmērā gan mājoklim, gan zemei, uz kuras atrodas dzīvojamā māja. Trešais - ieviest progresīvo likmi no 0,5% līdz pat 2% atkarībā no īpašuma kadastrālās vērtības.
Jebkurš variants pašvaldībām papildus ienestu 60 miljonus latu, pamatīgi iztukšojot iedzīvotāju kabatas. Un var neglābt norma, ka nodokļa kāpums nedrīkst būt lielāks par 25% gadā. Valūtas fonds šīs normas attiecināšanu arī uz nākamo gadu, kā to iecerējusi valdība, nevēlas, un galīgais lēmums atrodas Saeimas deputātu rokās.
Zigmunds Baranovskis draud - ja nodoklis tiešām strauji celsies, būšot jāmeklē cilpa. Taču Kalnagales iedzīvotāji jau ir pierādījuši, ka tik viegli nepadodas. Tikko beigusies tiesvedība par straujo nodokļa likmes kāpumu zemei 2008.gadā. Toreiz vietējā pašavaldība patvaļīgi mainīja zemes lietojuma mērķi un nodoklis šeit tika pacelts septiņkārtīgi. Iedzīvotāji tiesā uzvarēja.
Šobrīd gan maz ticams, ka lēmums par nekustamo likmju celšanu tiks pieņemts priekšvēlēšanu laikā, un ņemt vai neņemt vērā Straptautiskā Valūtas fonda ekspertu ieteikumus, būs jālemj nākamajai valdībai un Saeimai.