Foto: TVNET
Pārbaudi reakciju Veselības aizsardzības muzejā
Gan bērniem, gan pieaugušajiem, gan tehniski, gan apcerīgi, gan praktiski noskaņotiem, vārdu sakot – visai ģimenei – ir iespēja uz stundu un vairāk aizmirsties Igaunijas Veselības aizsardzības muzejā. Te ir senilais izķeskātais eksponāts Vasja no Pēterburgas; otrā zālē - nacistiskās Vācijas ideālā sieviete ar nevainojamām stikla iekšām; 80 gadus vecs zobārsta kabinets, kurā mūsdienu paaudze var pārliecināties, ka vārdi „kājminamais urbis” nav nekāda metafora; aizraujošs milzu šūnas modelis, kurā pētīt savu iekšējo kosmosu: stāstījuma laikā izgaismojas daudzie sīksīkie šūnas elementi, kuriem katram ir savs uzdevums. Te ir šausmu istaba ar seksuāli transmisīvo slimību radikālākajiem skatiem, pāris kilogramu smags instruktāžas žurnāls par to, kā ...uzvilkt prezervatīvu, grūtniecības, dopinga, protēžu stendi un vēl daudz kas cits. Viena zāle veltīta tiem, kam patīk visu izpētīt pašiem: ir iespēja pacilāt "smadzenes”, lai noskaidrotu, cik tās sver, izmērīt savu līdzsvara izjūtu un reakcijas ātrumu, tauku daudzumu organismā... tepat ir arī stends, kura fotogrāfija lieti noderētu katra našķu atkarīga cilvēka piezīmju blociņā: cik iespaidīgus tauku pikučus jūs faktiski noēdat, izbaudot šokolādes tāfelīti vai sāļo riekstiņu paku.
Atrodi milzu mirtes Botāniskajā dārzā
Palmu māja, izrādās, atrodas uz privātas zemes, un tas ir mulsinoši: koki nav nekādas grāmatas, ko tā viegli varētu pārnest uz citu vietu. Slavenākā ir no 1930. gadā zemē iebāztas sēkliņas izaugusi milzene Kanāriju salu palma. Palmu te ir krietns lērums – arī tādas, kas pacieš mīnus grādus un audzējamas pat Īrijā, un no gides var uzzināt ārkārtīgi daudz interesanta par to, kas zaļo apkārt. Lūk, kukaiņēdāji augi, kuru cilindriskajos kuņģīšos no lapām ar "tēmēklīti” līdz ar lietus lāsēm ieripo nepiesardzīgie kukaiņi. Ja līgava gaidītu precības četrdesmit gadus, kāzu mirtei būtu iespēja izaugt par metru augstu biezu krūmu ar melnām odziņām. Kakao kokam tieši uz stumbra aug 6000 ziedu, bet par pākstīm nobriest vien 20-40. Lūk, koks vārdā "Bušmeņu tualetes papīrs”. Noskaidrojam, kā atšķirt citronu, mandarīnu un apelsīnu koku, ja zaros ir tikai lapas. Un nobeigumā saldais ēdiens "orhidiotiem” - trīsdesmit dažādas ziedošas orhidejas!
Foto: TVNET
Uzzini, par ko smejas igauņi Kesmu jūras muzejā
Kesmu kapteiņu ciema iedzīvotājiem pirms kara piederēja 54 kuģi un ikdienā iepērkoties, viņi lietoja nevis igauņu kronas, bet britu mārciņas. Te atrodas Laimes kalns, kam jāuzmet savs akmens, Velna sala, uz kuru labā laikā var aizbrist kājām, un ik gadu te risinās nedēļu garš mūzikas festivāls, kā arī vikingu festivāls, uz kuru padzīvoties pa vikingu modei ierodas arī ārzemju vikingi, pat no tādas "jūras lielvalsts” kā Baltkrievija. Aizraujošākā ēka ciemā ir jūras muzejs, kuru gadu gaitā ierīkojis kādreizējais ūdenslīšanas čempions Ārne Veiks. Te ir lērums lietu ar vēsturi – starp dažnedažādiem zvejas piederumiem un kuģa inventāru arī vienīgais saglabājies Igaunijas pirmskara flotes karogs, krēsls, kas taisīts speciāli Kārlim XII baznīcas apmeklējumiem, bet karalis pateicis ka Dieva priekšā visi vienādi, un sēdējis parastā solā kopā ar citiem baznīcēniem (tā nu krēsls izskatās gluži svaigs un nenodilis). Muzeja veidotājs pazobojas par latviešiem – redz, Igaunijā pavisam ir nokrituši 112 meteorīti, no kuriem viens apskatāms šai gluži nelielajā muzejā, bet dienvidu kaimiņiem krāteris pašiem bija jārok. Bet vispārēju vietējo ķiķinu izpelnās virs durvīm uzkārtais kuģa nosaukums – laikam taču latviešu, kas gan cits būtu kuģim devis tādu skaistu sievietes vārdu – Lita...
Foto: TVNET
Ieelpo Holandi Seidla vējdzirnavās
Tās ir Igaunijā vienīgās strādājošās Holandes tipa vējdzirnavas, kurās rosās balti noputējušu melderu ģimenīte – tēvocis, viņa brāļadēls ar sievu un mazo puiku, un apkārt staigā pelēks kaķis ar kuplu asti, murrā murrā murr... Te parādīs, kā noķert vēju, kas griež zobainus riteņus, tie savukārt darbina uzasinātus dzirnakmeņus, kas pārvērš graudus miltos, un visbeidzot jums tiks no šiem miltiem cepta maizīte. Būsiet taču ievērojuši, ka viens un tas pats ēdiens garšo dažādi, ja to taisa ar piktumu, ar vienaldzību vai ar prieku, uz ugunskura, uz gāzes liesmas vai uz elektrības. Tad lūk – Seidla maizei ir laimes garša.
Foto: TVNET
Ieraksti radioludziņu Radiofona muzejā
Uz veco radio skalas starp vārdiem "Parīze”, "Roma”, "Barselona” atradīsiet arī "Kuldīga” un "Madona”. Vai zināt, ka pirmās radiotranslācijas tika uzskatītas tikai par tādu ekscentriķu niekošanos? Tomēr tās varētu vērtēt kā daudz jēdzīgākas par pirmajām TV pārraidēm, kur ekrānā redzamais daudz neatšķīrās no ultrasonogrāfijas attēla, kam nepieciešams eksperta skaidrojums: "Lūk, te ir kājiņa!” Maskavas TV savos pirmsākumos rādīja ciparus un lūdza TV skatītājus rakstīt vēstules, kādus skaitļus viņi ir saskatījuši. Tā kāds igaunis nonāca policijas redzeslokā kā varbūtējs spiegs – nu kādus gan slepenus šifrus viņš regulāri sūta uz Krieviju?
Muzejā ir apskatāmi televizori, kurus skatījās caur "akvāriju”, lai palielinātu attēlu, pirmais videomagnetefons krietnas bufetes lielumā, milzīga tālvadības pults ar resnu vadu, radioreportieru ieraksta čemodāniņi un daudz kas cits. Un pie viena vari kļūt par futbola tiešraides komentētāju vai aktieri, kas kopā ar kolēģiem lasa pasaku.
Izveido bļodiņu Olustveres keramikas un stikla darbnīcā
Katram priekšā avīžlapa ar māla klucīti. Tā, tagad spaidām! Spaidām, spaidām... ripinām... plikšķinām... spiežam... lokām... aplipinām ar mežģīnēm... pakasām ar irbulīšiem... uzrakstām mīļus vārdus... trauciņš gatavs! Pēc nedēļas tas būs arī apdedzināts, bet nu sava meistardarba vietā vari izvēlēties kādu no tiem, ko pirms septiņām dienām salipinājuši iepriekšējie keramiķi-ābečnieki. Otrā istabā tikmēr viesi pūš stikla balonus, kamēr tie no pārcentības ar tinkšķi pārsprāgst. Vecais meistars, trīsreiz pamērcējot stikla kunkuli kausēšanas krāsnī, ar knaiblēm izstiepj tam snuķīti, austiņas, ašteli, un ir tapis zilonītis. Vien ar pamatnīti atgadās ķibele, stikla ripulis izslīd no knaiblēm un... pielīp zvēriņam pie dupša. Izskatās, ka mums būs sēdošs cirka zilonis :)
Foto: TVNET
Sasveicinies ar pīļknābjiem Tartu universitātes Dabas muzejā
Vēl var paspēt noķert precīzu 80. gadu gaisotni, kas dabas muzejā ir gluži fascinējoša. Jau pēc diviem gadiem simtgadīgā ekspozīcija būs pilnībā renovēta, un, kas zina, vai tad tajā būs tik smieklīgi cirslīši un ezīši! Tāpat modernizētajos muzejos neatrast pīļknābjus un citas retas un aizsargājamas sugas, ko Tartu var apskatīt visā izbāzeņu realitātē. Starp 5000 eksponātiem kādā brīdī sajūties nevis kā izolēts radības kronis, bet kā dabas daudzveidības daļa.
Izstaigā purvu Somā nacionālajā parkā
Foto: TVNET
UNESCO mantojumā iekļautais purvs ir milzīgi plašs divstāvu mājas augstuma kūdras sūklis, apaudzis ar retām priedītēm un brūklenēm, kas pavasaros to pārvērš par rozā Bārbiju paklāju. Dīvainā kārtā purvā nav odu – tiem nepatīkot skābais ūdens. Toties purva ezeriņā ir trepes peldētājiem – iedomājieties, dūņas taču uzskata par vienu no visspēcīgākajiem skaistumkopšanas līdzekļiem, un tāds ezeriņš ar saviem mikroelementiem ir nepārspējams SPA. Gids Levo uzdod mums mīklu – cik gadu ir Igaunijas vecākajai sievietei?
Mūsu iztēle nesniedzas tālāk par 118. Levo pastāsta, ka 1936. gadā purvā atrasta mirusi jaunava skaistā tautastērpā un izsaukta policija, jo domāts, ka līķis ir nesen notikušas slepkavības upuris, tomēr izrādījies, ka sievietei jau tobrīd bijis vismaz 250 gadu... Tā atradums sagādājis nevis raizes policistiem, bet gaviles muzejniekiem. "Tur tajā akacī nekāpiet,” Levo joko, "citādi pēc pārsimt gadiem jūs atradīs kā purva mūmiju un zinātnieki līksmos: "Kādi lieliski saglabājušies seni džinsi!!!”
Nobaudi kūkas Epp Maria galerijā
Foto: TVNET
Tā ir ģimenes galerija Igaunijas kūrortpilsētiņā, tajā skaisti glezno un skaisti cep. Sēžot ar dekorētu kūku dekoratīvā interjerā zem mākslasdarbiem, pats sajūties kā tāds savdabīgs dekoriņš šai pasaku namā, kurā uzņemtos fotoattēlus vēlāk apskatot, brīžiem grūti uztvert, kur beidzas glezna un kur jau sākas telpa. Te nav daudz, ko stāstīt. Te ir daudz, ko redzēt. Jums paveiksies, ja satiksiet pašu Epp Mariju, kas arī esot kā spoža poga pie pasaules vestes.
Ļauj sevi pārsteigt Jaaniraotu Putnu parkam
Papagaiļi, kuriem acīm redzami ir trīsgadīga bērna saprāts, pinkainās, draudzīgās Skotijas kalnu govis, dažādas zosis, truši, kas cenšas tikt nevis no aizžogojuma ārā, bet tajā iekšā, ziņkārīgās pundurcūciņas, komunikablais pekars, ķengurzaķi Patagonijas maras, kas, tūristiem pienākot, vienprātīgi uzgriež viņiem muguru, turpretī viņu aploka biedrs, mazs Āzijas briedītis, pierikšo pie žoga un parāda savus glītos... ilknīšus! Nandu ir sadējis zaļas olas. Izrādās, no lēruma apskatāmo krāsaino fazānu vieni vārda tiešā nozīmē saucami par gāju putniem, jo savos lielajos pārceļojumos nevis lido, bet iet.