Uzticamie
Šie autovadītāji cenšas respektēt citus satiksmes dalībniekus un ievērot ceļu satiksmes noteikumus. Braucot nekonkurē ar citiem autovadītājiem, uzskatot, ka visi ir vienas komandas dalībnieki. Uzskata, ka atbalstīt citus satiksmes dalībniekus ir normāli un dabiski. Neapdraud citu drošību ar egoistisku un pārgalvīgu rīcību. Rūpes par savu un citu drošību šiem autovadītājiem ir būtiskas. Daudzi sevi par tādiem uzskata, bet ne visi tādi ir!
Ieteikums: jūsu darbības uz ceļa izraisa cieņu. Iespēju robežās dalieties savā pieredzē ar tuviniekiem, jaunākiem autovadītājiem un draugiem, jūs to spējat. Vienlaikus – nekļūstiet pašpārliecināti! Braukšana pie stūres ir process, un katram autovadītājam ir savi "niķi" un braukšanas stils, kuru var uzlabot vai pilnveidot. Mainās apstākļi, piemēram, dzīves laikā mainās reakcija. Zinājāt, ka piemērošanās ziemas apstākļiem patiesībā aizņem vidēji vismaz divas nedēļas? Domājiet līdzi un palieciet vienmēr tāds autovadītājs, ar kuru ir patīkami dalīt vienu ielu. Ja cits citu atbalstīsim un cienīsim, dzīvot būs daudz patīkamāk. Viss atkarīgs no mums pašiem!
Tramīgie
Šajā grupā ietilpst piesardzīgie autovadītāji, kuri vienmēr ievēro principu "neesi pārliecināts – neriskē" un augstāk par visu vērtē drošību. Tas ir tikai apsveicami – vienīgais jautājums, cik lielā mērā jūsu priekšstats par drošu kustību saskan ar vienmērīgu satiksmes plūsmu. P.S. Ja jūsu piesardzīgumu uz ceļa izraisījis auto tehniskais vai pašu veselības stāvoklis – katram gadījumam pārlasiet arī Vieglprātības rezultātus!
Ieteikums: ņemiet vērā savas iekšējās drošības sajūtu un neuztraucieties, ja kāds jums signalizē un mudina "pasteigties". Tas notiks daudz retāk, ja vienmēr ievērosit "labās joslas" un "labās malas" principu. Iepriekš rūpīgi pārdomājiet un izplānojiet braukšanas maršrutu. Brauciet tad, ja satiksmes apstākļi un intensitāte ļauj jums justies droši uz ceļa. Cita starpā, ikdienā braucot piesardzīgi, jebkurš autovadītājs ar laiku zaudē modrību un prasmi reaģēt nestandarta situācijās. Vai zināt, kas ir "ekstremālā bremzēšana"? "Kontrolētā sānslīde"? Ja jūsu braukšanas veida pamatā ir pieredzes trūkums – nostipriniet drošas braukšanas iemaņas!
Agresīvie
Straujas dabas personas, kurām patīk ātrums un asas izjūtas.
Viņuprāt, ir pieļaujami braukt ātrāk par atļauto, mēdz izaicināt arī
laika un ceļa apstākļus. Ja tuvumā nav policijas, brauc kā pašiem ērtāk
un izdevīgāk, īpaši nerūpējoties par noteikumu ievērošanu. Sastrēgumos
grūti saglabā pacietību un mieru. Cenšas izmantot jebkuru izdevību, kas
ļauj ātrāk par citiem virzīties uz priekšu. Aktīvi pauž neapmierinātību,
viegli atrod vainīgos ārpus sevis.
Ieteikums: adrenalīns
– tā sauc vielu, kas jūsu organismā bieži vien mēdz aizstāt domāšanu.
Adrenalīns dzen jūs uz priekšu, tāpēc jārēķinās ar iespēju zaudēt
kontroli pār savu auto, veselību un citām lietām, kuras jums patiesībā
negribētos zaudēt. Racionāla pamata agresīvai braukšanai nav – tikpat
strauji pieaug degvielas patēriņš, bet pat garos ceļa posmos iegūto
minūšu pārsvars ir pārlieku niecīgs, lai būtu vērts riskēt. Risinājumi?
Mācieties vadīt ne tikai auto, bet arī savu agresiju. Pārbaudiet savas
spējas sacīkšu trasē – tad jūsu spēlē vismaz necietīs nevainīgi cilvēki,
savukārt ikdienas braucienā jūs sāksiet vairāk cienīt sevi un citus.
Emocionālie
Šajā grupā ietilpst... lielākā daļa autovadītāju. Reizēm ir tik grūti kontrolēt gan automašīnu, gan emocijas. Principā šīs grupas pārstāvji cenšas ievērot satiksmes noteikumus, taču viss strauji mainās, kad jāsteidzas vai dzīvē pienākusi "melnā svītra". Tad šie autovadītāji kļūst dusmīgi un aizkaitināti, var pēkšņi braukt agresīvi un pārgalvīgi. Mēdz komentēt citus autovadītājus, tomēr parasti necenšas tiem "atmaksāt" ar konkrētu rīcību uz ceļa.
Ieteikums: hei, attiecības jums ir ar tuvajiem cilvēkiem. Pārējiem jūs vienkārši braucat garām – nav vērts tērēt vērtīgās nervu šūnas uz ceļa. Mēģiniet raudzīties uz notiekošo mierīgāk – ar vēsu prātu. Soli pa solim mācieties atslēgt emocijas, kad sēžat pie stūres (izņemot prieku, ka protat braukt korekti). Atrodiet savus teicienus, kas iedarbojas, – "nokavēt ir labāk, nekā avarēt (lieki satraukties)", "lēnāk brauksi, tālāk tiksi", "tikai mieru" – tie tiešām palīdz! Bet, ja kāds, jūsuprāt, brauc pārlieku nekaunīgi vai nemākulīgi, – pasmaidiet un novēliet laimīgu ceļu! Princips "mazāk jūtu, vairāk pieklājības" paveic brīnumus un palīdz braukt drošāk.
Vieglprātīgie
Vieglprātība ir bīstamākais blakusefekts jebkuram no augstākminētajiem tipiem, kas padara pat šķietami droša autovadītāja rīcību neparedzamu. Bieži vien (parasti pēc negadījuma) autovadītājs nespēj pamatot, kāpēc riskēja, kāpēc apdraudēja sevi un citus. Vieglprātība vienlīdz raksturīga gan bezrūpīgiem dzīves baudītājiem, gan pesimistiem, vieglprātīgi ir braukt, ēdot, runājot pa tālruni, nogurumā un miegainā stāvoklī, kur nu vēl reibumā.
Ieteikums: visa uzmanība jāvelta ceļam un auto vadīšanai, punkts. Nerunājiet pa mobilo tālruni brauciena laikā, tāpat arī pusdienu maize pie stūres var izrādīties vairāk nekā neveselīga. Nekad nesēdieties pie stūres noguris, neizgulējies, neatbilstošā fiziskā vai psiholoģiskā stāvoklī! Vienmēr ir alternatīvas – taksometrs, cits autovadītājs, pastaiga kājām vai dažas stundas mierīga miega. Ticiet mums – viss nav vienalga. Uzvara loterijā, nestabila ekonomika, slikta pārtika un pērkami politiķi var gadīties jebkurā valstī, bet nekur pasaulē tas nav attaisnojums konkrētam negadījumam konkrētā situācijā.