2009. gada 9.oktobrī Diseldorfā, Vācijā, tika aizvadīts jau 5. pasaules Rubika kuba salikšanas čempionāts, kur vislabākos rezultātus uzstādīja Brendans Valencs (Breandan Vallance) no Lielbritānijas, saliekot 3x3 lauciņu kubu 9,63 sekundēs. Tas nozīmē, ka Latvijas ātrākajiem Rubika kuba salicējiem vēl jātrenējas labāku rezultātu sasniegšanai, bet kas zina - varbūt nav ilgi jāgaida līdz brīdim, kad pasaules čempionātā dzirdēsim arī Latvijas vārdu. Nākamais pasaules čempionāts Rubika kuba salikšanā notiks jau šā gada 6. augustā ASV.
"Zinu, ka milzīgo pasaules popularitāti guvušajam Rubika kubam arī Latvijā netrūkst fanu. Ir pat tādi, kurus jau var saukt par Rubika kubaholiķiem, protams, pozitīvā nozīmē, jo šī spēle attīsta gan cilvēka domāšanu, gan vairo pozitīvas emocijas tās mīļotāju vidū. Turklāt cenas ziņā tā ir pieejama gandrīz ikvienam un sastopama visās lielākajās tirdzniecības vietās, arī pie mums "Molā", stāsta Lelde Gangnuse, tirdzniecības centra "Mols" menedžere.
Otro vietu šajās sacensībās ieguva Mārtiņš Vēdiķis ar 53,20 sekundēm, bet trešo - Gints Pipars, kurš kubu salika 1 minūtē un 18 sekundēs.
Fakti par Rubika kubu:
- Rubika kubu izgudroja Erno Rubiks 1974. gadā Budapeštā, Ungārijā.
- E. Rubiks savu izgudrojumu nosauca par Maģisko kubu, bet tā ražotāji - "Ideal Toy Corporation" - to pārdēvēja par Rubika kubu 1980. gadā.
- Šobrīd pasaulē ir pārdoti vairāk nekā 300 miljoni Rubika kubu. Saliekot tos vienu pie otra, būtu gana, lai tie sniegtos no Ziemeļpola līdz Dienvidpolam.
- Tiek spriests, ka Rubika kuba lielākās popularitātes laikā 80. gadu vidū šo spēli ir spēlējuši piektdaļa pasaules iedzīvotāju.
- No Rubika kuba iedvesmu smēlušās tādas nozares kā mode, arhitektūra, mūzika, kino, teātris u.c. Tas pieminēts pat politiskās runās. Ir pat mākslas virziens rubikubisms.
- Lielākais Rubika kuba atveidojums atrodas ASV, Tenesijas štatā. Kuba šķautnes ir 3 metrus garas, un tas sver 500 kilogramus.
- Regulāri nacionālie un pasaules čempionāti Rubika kuba salikšanā uz ātrumu notiek kopš 2003. gada. Tajos sastopamas pat tādas disciplīnas kā Rubika kuba salikšana, izmantojot tikai pēdas, izmantojot tikai vienu roku, salikšana aizsietām acīm u.c.
- Tagadējais pasaules rekords tika uzstādīts 2008. gadā Čehijas atklātajā čempionātā, kur tā dalībnieks Ēriks Akersdijks (Erik Akkersdijk) Rubika kubu salika nieka 7,08 sekundēs.