Darba likumā uzskaitīts, kam obligāti jābūt norādītam darba līgumā. Darbiniekam var rasties jautājums – kā ir ar papildu noteikumiem? Vai tos kāda no pusēm drīkst ierakstīt darba līgumā? Likumā noteikts, ka darba līgumā papildu var ietvert arī citas ziņas, ja puses to uzskata par nepieciešamu. Tomēr nebūs spēkā papildinājumi, kas pretēji normatīvajiem aktiem vai darba koplīgumam pasliktinās darbinieka tiesisko stāvokli. Turpinājumā par to, kāda informācija visbiežāk tiek norādīta darba līgumos.
Par darbiniekam piederošā darba aprīkojuma izmantošanu darba pienākumu pildīšanai
Lai darba devējs atlīdzinātu izdevumus, kas radušies sakarā ar darbiniekam piederoša un darba vajadzībām izmantota darba aprīkojuma nolietošanos, bojājumu vai bojāeju un par kuriem darbinieks nav vainojams, darba aprīkojuma izmantošanai jābūt paredzētai darba līgumā. Darba līgumā būtu jāparedz, kāds ir aprīkojums un kādu darba pienākumu izpildei tas tiks izmantots, kā arī nolietošanās (amortizācijas) normas un zaudējumu atlīdzināšanas kārtība.
Par darba devēja komercnoslēpuma neizpaušanu
Ja darba devējs nevēlas, ka darbinieks izpauž viņa komercnoslēpumu un informācija ir tieši vai netieši pieejama trešajām personām, darba devēja pienākums ir rakstveidā norādīt, kura informācija uzskatāma par komercnoslēpumu. Tas var tikt norādīts darba līgumā un citos dokumentos: darba kārtības noteikumos, īpašā Nolikumā u. c. Protams, darbinieks jāiepazīstina ar attiecīgo dokumentu, un viņam ar savu parakstu jāapliecina, ka komercnoslēpumu apņemas neizpaust.
Komercnoslēpuma jēdziens izskaidrots Komerclikumā. Komercnoslēpuma statusu komersants var piešķirt tādām saimnieciska, tehniska vai zinātniska rakstura lietām un rakstveidā vai citādā veidā fiksētām vai nefiksētām ziņām kas atbilst visām šīm pazīmēm:
tās ietilpst komersanta uzņēmumā vai ir ar to tieši saistītas;
tās nav vispārpieejamas trešajām personām;
tām ir vai var būt mantiska vai nemantiska vērtība;
to nonākšana citu personu rīcībā var radīt zaudējumus komersantam;
attiecībā uz tām komersants ir veicis konkrētai situācijai atbilstošus, saprātīgus komercnoslēpuma saglabāšanas pasākumus.
Komersantam ir tiesības prasīt komercnoslēpuma aizsardzību vai tā izpaušanas radīto zaudējumu atlīdzību. Var noteikt, ka šis nosacījums kādu laiku paliek spēkā arī pēc darba attiecību pārtraukšanas.
Par papildu darba veikšanu
Darba devējs var ierobežot darbinieka tiesības veikt papildu darbu – slēgt darba līgumus ar vairākiem darba devējiem. To var darīt tad, ja tas attaisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm, it īpaši, ja papildu darbs negatīvi var ietekmēt darbinieka saistību pienācīgu izpildi. Piemēram, ja darbinieks veic paaugstināta riska darbu, darba devējs drīkst ierobežot darbinieka tiesības veikt papildu darbus, ņemot vērā nepieciešamību pēc pilnvērtīgas atpūtas.