16 Maijā, Pirmdiena
Īpašā sadaļa :

Kā pareizi rakstīt CV (curriculum vitae)

Īpašā sadaļa » Noderīgi

Palielināt Samazināt 10 Aug 2010 , 09:57

Kā pareizi rakstīt CV (curriculum vitae)

CV sastādīšana jāveic ļoti rūpīgi. CV (jeb Curriculum Vitae) - tā ir sava veida vizītkarte, kura darba devējam dod pietiekami izsmeļošu informāciju par potenciālo darbinieku. No tā, cik lietpratīgi būs uzrakstīts Tavs CV, daudzkārt atkarīgs – pieņems Tevi darbā vai ne. CV mērķis – parādīt, kas Tu esi un ar ko atšķiries no citiem.
 
Ieteicams vienmēr izlasīt potenciālā darba devēja prasības CV aizpildīšanai, ja tādas ir.
 
CV nav jāraksta garš, tam jābūt koncentrētam un kodolīgam  Nosacīti liels ziņu apjoms tavu CV var padarīt garlaicīgu, un svarīga informācija var darba devējam paslīdēt garām.
 
Optimālais CV garums ir 1 lapa, jo tad tas nenoklīdīs un ar pirmo skatienu iespējams aptvert visu dokumentu kopumā.
Tekstam jābūt skaidram un viegli izlasāmam. Liela predendentu skaita gadījumā potenciālais darba devējs veltī pat tikai no 15 sekundēm līdz 1 minūtei viena CV lasīšanai.
 
CV jābūt uzrakstītam labā valodā bez gramatikas un stila kļūdām. Pirmajam iespaidam ir liela nozīme!
 
CV ietver Tavu darba pieredzi, izglītību, iemaņas, zinātnisko darbību, publikācijas, prezentācijas, apbalvojumus, dalību organizācijās u.c.
 
Sākumā  norāda  vārdu, uzvārdu, vecumu (dzimšanas datumu vai personas kodu), kontaktus (adresi, telefonu).
Pēc biogrāfijas datiem norādi uz kādu amatu Tu pretendē. 
Seko darba pieredze, izglītība un papildus dati.
Ja Tev ir neliela darba pieredze, tad labāk sākt ar izglītību, bet papildus prasmes vienmēr jāizvieto dokumenta beigās.
Iepriekšējās darba vietas norādi atpakaļejošā hronoloģiskā secībā un plašāk apraksti  pēdējās darba vietas.
Vienmēr saki tikai patiesību, jo meli atklāsies un tevi var ar kaunu atlaist no jaunā darba.
 
Katram darba devējam, kam iesniedz savu CV, tas jāsagatavo individuāli, uzsverot atbilstošās iemaņas un prasmes. Vajag izprast, ko darba devējs meklē un sniegt tādu informāciju par sevi, kas to interesē un piesaistīs.
 
Nenorādi pārāk daudz virzienu, kuros gribētu un it kā varētu strādāt. Darba devējam tas nepatiks, jo, ja kāds prot visu, viņš īsti neprot neko. Stingri izlem, kurā darbības sfērā koncentrēta tava interese.
 
Vēlams CV nenorādīt vēlamo atalgojumu un iemeslus, kāpēc esi aizgājis no iepriekšējām darba vietām.
 
CV jābūt uzrakstītam uz baltas A4 formāta lapas, noteikti iespieddrukā. Neizcelies ar krāsainu papīru vai neparastu burtu fontu, pat ja pretendē uz dizainera amatu! CV jābūt korektam un jāparāda Tava spēja būt racionālam un prasībām atbilstošam.
 
Neraksti  pārāk lielus virsrakstus, jo tie samazina teksta nozīmīgumu. Pēc virsraksta nekad nedrīkst likt punktu.
 
CV labāk uzreiz sagatavot vairākos eksemplāros, pat vienam un tam pašam darba devējam, kā arī saglabāt elektroniskā veidā. Vajadzētu paturēt sev kopiju, lai zinātu, kas un kam ir nosūtīts.
 
Vēlams CV nosūtīt nesalocītu, izmantojot A4 formāta aploksni.
Ja CV tiks nosūtīts pa faksu, tad burtu izmērs  nav ieteicams pārāk mazs, jo tekstu būs grūti izlasīt.
 
Ieteicams pēc uzrakstīšanas parādīt savu CV kādam draugam, lai uzzinātu viņa viedokli.


Lai panāktu tikšanos ar darba devēju, ir jāsastāda un jānosūta CV, kura uzdevums ir izcelt jūs pārējo vidū, radīt par jums maksimāli labvēlīgu iespaidu. Pēc būtības šeit ir tādi paši uzdevumi kā reklāmā- pievērst patērētāju uzmanību ar nepārprotamiem preces labumiem, noslēpjot trūkumus.

Kopsavilkums- tas ir jūsu īss profesionāls pašnovērtējums: izglītība, specialitāte un kvalifikācija, profesionālā pieredze. Paskatīsimies, par ko tad un kādā secībā ir jāraksta CV.

1. Ievads: vārds, uzvārds.

2. Vispārīga informācija: adrese, telefona numurs, e-pasta adrese. Dzimšanas datumu varat norādīt, ja uzskatāt savu vecumu par priekšrocību. Šajā sadaļā var arī rakstīt par ģimenes stāvokli.

3. Mērķis: interesējošā jūs vakance, uz kuru gribat pretendēt. Svarīgs moments: nekādā gadījumā nenorādiet vairākus variantus vienlaicīgi, īpaši, ja tie nav no radniecīgām nozarēm. Katram jūs interesējošam amatam sastādiet atsevišķu CV! Ja sūtāt CV pēc sludinājuma, tad norādiet tikai to vakanci, kas tiek piedāvāta. Ja jūs nodarbojaties ar CV masveida izsūtīšanu potenciālajiem darba devējiem, tad varat nerakstīt konkrētu amatu, bet labāk norādiet savu specialitāti.

4. Izglītība: vispirms jānorāda specialitātes pamata izglītība, kura ļauj jums ieņemt konkrēto amatu. Nosauciet mācību iestādi, kuru esat beidzis, mācību ilgumu(norādiet gadus) un piešķirto kvalifikāciju ( to, kas ir ierakstīta diplomā). Ja mācības ir pabeigtas ar izcilību, tad nekautrējieties arī to pieminēt. Ja esat izgājis praksi vai stažējies ārzemes, noteikti to pieminiet. Līdz pat šim brīdim savu nozīmi darba devēja acīs nav zaudējis zinātniskais grāds. Un, ja jūsu disertācijas tēma sasaucas ar firmas darbības nozari, būtu grēks to nepieminēt.

Par papildus izglītību ( kvalifikācijas paaugstināšana, kursi utt.) ir vērts rakstīt tikai tādā gadījumā, ja tā atbilst mērķim. Pretējā gadījumā jūs tikai pārblīvēsiet tekstu ar nevajadzīgu informāciju. Ko darba devējam izteiks fakts, ka jums ir masiera diploms, ja pretendējat uz referenta vietu? Visdrīzāk viņš nodomās, ka esat cilvēks, kas slikti prot atlasīt un sistematizēt nepieciešamo informāciju. Bet referentam tas ir liels mīnuss.

Svarīgs moments: datoru un valodu kursi. Protams, tas ir apsveicami, ka protat strādāt ar datoru un runāt angliski ( vai ķīniski- kā nu kuram patīk). Bet! Ja jūs CV vienkārši ierakstīsiet, ka pirms trim gadiem esat pabeidzis divu nedēļu datorkursus vai trīs mēnešu angļu valodas kursus, tas neatstās nekādu iespaidu uz darba devēju, jo nav iespējams apgūt datoru divās nedēļās un valodu- trīs mēnešos. Labāk sadaļā par papildus datiem CV beigās norādīt datorprasmes līmeni(norādiet konkrētas programmas, ar kurām protat strādāt), kā arī svešvalodas zināšanu līmeni.

5. Darba pieredze: lūk, esam nonākuši pie paša galvenā. Darba pieredzi pieņemts aprakstīt apgrieztā hronoloģiskā secībā( pēdēja darba vieta tiek minēta sākumā!). Katru šīs sadaļas rindu sākam ar darba perioda un firmas nosaukuma norādīšanu. Ja no uzņēmuma nosaukuma nav skaidrs, kāda ir firmas darbības joma, tad ir vērts to norādīt. Pēc tam seko amats, pienākumu apraksts un jūsu sasniegumi.

Svarīgs moments: darba devēju interesē jūsu konkrētās iemaņas un jūsu darbības rezultāti, nevis uzņēmumu nosaukumu un amatu uzskaitījums. Ja esat pamanījies neilgā laika periodā nomainīt 20 darba vietas, nav vērts tās visas uzskaitīt, stājoties 21. Miniet svarīgākos šī saraksta punktus, kas visvairāk piemēroti šim konkrētajam gadījumam, bet pārējos apkopojiet. Detalizētāk ir vērts aprakstīt tikai pēdējo 5-7 gadu darba vietas, par pārējo pietiks ar īsu aprakstu.

6. Papildus dati: šo sadaļu veltiet ziņām, kas arī varētu ieinteresēt darba devēju. Piemēram, tieši šajā sadaļā varat minēt savas personiskās īpašības, kas ir īpaši noderīgas konkrētajam darbam. Norādiet, ka esat gatavs nenormētai darba dienai, komandējumiem, ka jums šajā nozarē ir lietišķi sakari. Ja jūsu hobijs kaut kā ir saistīts ar firmas darbības sfēru, tad var minēt arī šo faktu. Piemēram, nereti tie jaunieši, kas aizraujas ar audio un video tehniku, kļūst par lieliskiem menedžeriem. Viņiem izdodas, pārdodot Hi-Fi klases tehniku, apvienot patīkamo ar lietderīgo. Kontaktēties ar šādiem menedžeriem ir tīrais prieks, jo viņi pārzina tehniku ne sliktāk par ražotāju.

Kā jau tika minēts iepriekš, šajā sadaļā jāmin datorprasmju un svešvalodu zināšanu līmenis.

Var teikt, ka esam sastādījuši detalizētu CV plānu. Bet tas vēl nav viss. Pats interesantākais vēl tikai priekšā: mazas viltības, kuras noderēs tiem, kam ir kādi traucējoši apstākļi, piemēram, vecums vai mazi bērni. Un vēl CV noformēšanas noteikumi.

Tātad, mūsu saruna par to, ka, stājoties darbā, nenodarīt sev kaitējumu, t.i. kādu informāciju iekļaut CV un kādu labāk noklusēt.

Forma, protams, nav galvenais, bet...
Vēlams visu ietilpināt uz vienas lapas. Ja esat speciālists ar lielu pieredzi, tad centieties iztikt ar divām. Lapas augšpusē atstājiet brīvu vietu piezīmēm. Cik labi, ja firmas personāla menedžeris uz jūsu CV uzliks treknu sarkanu krustu pirms iedot to direktoram!

Obligāti izceliet sadaļu virsrakstus
Vietas, kur esat mācījies un strādājis, sanumurējiet un arī izceliet ar treknāku druku, kursīvu vai pasvītrojiet. Bet sekojiet ,lai noformējums nesabojātu CV kopskatu, kam jābūt ieturētam vienotā stilā. Ar izdaiļošanu labāk nenodarboties, jo jūs taču sastādāt lietišķu dokumentu. CV jābūt uzdrukātam tā, lai to būtu ērti lasīt.

Ja arī pretendējat uz augstu amatu, CV nebūt nav jāraksta angļu valodā( ja tas nav speciāli prasīts). Uz ārzemju firmu var CV sūtīt svešvalodā vai sagatavot divus variantus-svešvalodā un latviešu valodā( ņemiet vērā to, ka divu valodu salikums vienā CV neizskatās labi).

Mana valoda- mans draugs
Aprakstot darba pieredzi, izmantojiet aktīvos darbības vārdus: pārvaldīt, vadīt, organizēt, novērtēt, analizēt, reģistrēt, konsultēt, plānot, projektēt utt. Darba devējam, izlasot jūsu CV, ir jābūt skaidram, ka jūs esat novērtējis, izanalizējis un izprojektējis visu spīdoši, un pozitīvie rezultāti ir kā uz delnas. Izvairieties no nesaprotamiem saīsinājumiem un garām frāzēm, jo neko, izņemot aizkaitinājumu, tie neizsauc.


 
Būtiski
 
Labi uzrakstītam CV jābūt:

Skaidram – labi organizētam un loģiskam
Iespējami īsam – tikai vajadzīgo un nepieciešamo
Iespējami apjomīgam – iekļaujot visu, kas nepieciešams
Konsekventam – bez stila un drukas maiņas
Aktuālam – jāatbilst patreizējam laika brīdim
 
Piezīme: ja CV sastādiet darbam vai mācībām ASV, tad tāda veida informācija kā dzimšanas dati, tautība un dzimšanas vieta nav jānorāda. Pārējās valstīs šie dati obligāti jānorāda.
 
Pārrunās:
 
• Sveicinoties ar kompānijas pārstāvi, nedodiet roku pirmais.
• Nesēdieties, kamēr Jums to nepiedāvā.
• Uzmanīgi klausieties. Sekojiet tam pārrunu virzienam, kuru Jums uzdod intervētājs.
• Pirms atbildat uz jautājumu, pacentieties saprast, kāpēc tas tika uzdots, kā atbildē uzsvērt savas stiprās puses un par ko nevajadzētu runāt.
• nesāciet kritizēt savus bijušos priekšniekus un kolēģus.
• Nesāciet apspriest Jūsu personīgās un finansiālās problēmas, ja par to nepajautā personīgi.
• Jūs varat nosaukt sev vēlamo algu, kas apmierinās Jūs, bet ne ātrāk kā Jums to pajautās.
• Beidzot interviju, pateicaties sarunu biedram par uzmanību.

Parādiet man Jūsu CV (kopsavilkumu), un es daudz pateikšu par Jums kā par speciālistu.

Parādiet man Jūsu CV (kopsavilkumu), un es daudz pateikšu par Jums kā par speciālistu. Uz vietu, uz kuru Jūs pretendējat, tiks izskatīti vēl daži kandidāti. Izcelieties! Izdarīt to var ar visdažādākām iespējām. Svarīgākais, lai Jūs nebūtu līdzīgs citiem. Parādiet CV savu raksturu, profesionalitāti, radošas spējas. Pastrādājiet ar tām, un tad tās sāks strādāt uz Jums! TAM, kurš pilnā nopietnībā noskaņots uz darba meklējumiem, ieteicams ļoti rūpīgi pieiet pie CV sastādīšanas. Kaut gan mūsu valstī vēl nav noteiktu noteikumu un rāmju šajā jomā, tomēr daži eksistē.

Prasību kopsavilkums, lai sastādītu pareizu CV

CV ir Jūsu seja, sertifikāts precei, kura lomā uzstājieties pats.

CV nav jāatgādina Jūsu dzīves autobiogrāfiju. Tajā jābūt tikai tām lietām, kuras var ieinteresēt darba devēju. Labāk, ja tas būs ne īsāks par vienu teksta lappusi. Pat, ja Jums ir bagāts dienesta saraksts. Kā rāda pieredze, pie liela pretendentu skaita darba devējs vienkārši neiepazīsies ar otro vai trešo CV lappusi.

Vajag censties nepieļaut sintakses un ortogrāfijas kļūdas. Labāk atdot CV pārbaudei kādam gramatiskam cilvēkam. Kļūdas veido ļoti nelabvēlīgu iespaidu un ne visai atzinīgi raksturo sastādītāju.

CV nevajag rakstīt latviešu valsts valodā, ja nav teikts savādāk. Ja tas ir angļu valodā, darba devēji parasti uzskata tādas manieres par izrādīšanos. Kopsavilkuma sastādīšanas prasības latviešu valodā ir spēkā pat uz ārzemju pārstāvjiem, par cik arī viņiem darbā iekārtošana notiek ar mūsu pārstāvjiem.

Sākumā vārds CV, «CV» rakstīt nav obligāti. Iesākumam nepieciešams rakstīt svarīgus biogrāfijas datus: vārdu, uzvārdu, tēva vārdu, vecumu un ģimenes stāvokli.

Tieši pēc biogrāfijas datiem vajag norādīt kādu darbu Jūs vēlāties saņemt un/vai uz kādu amatu Jūs paredzat tikt. Protams, noteikumiem ir arī izņēmumi: ja Jūs taisāties meklēt darbu caur personāla atlases aģentūrām un uz priekšu nezināt ko Jums var piedāvāt, Jūs varat norādīt vairākus darba veidus.

Tālāk seko satura puse, kas sastāv no trīs daļām: dienesta saraksts, izglītība un papildus dati. Pirmās divas daļas var izvietot jebkurā secībā, papildus prasmes vienmēr jāizvieto dokumenta beigās. Ja Jums ir neliela darba pieredze, tad labāk sākt ar izglītību. Tas īpaši tiek rekomendēts vakardienas studentiem.

Svarīgs moments: CV labāk par sevi teikt tikai taisnību. Meli tāpat vienmēr uzpeldēs, ja Jūs pieņems darbā. Piemēram, palielīsieties par padziļinātām zināšanām kādā jomā, bet patiesībā atklāsies, ka tā nav. Jūs nokļūsiet sprukās – Jūs var tūdaļ ar kaunu atlaist no darba. Īpaši to pārdzīvo vakardienas studenti. Visas Jūsu priekšrocības, ja tās ir, tāpat vien uzpeldēs. Pieredzējis uzņēmuma īpašnieks to redzēs ar ietrenētu aci, un Jūsu panākumi netiks pamesti novārtā.

Kad sastādāt CV, pēc iespējas vai sekot noteikumam: kā vairāk var uzzināt par darba devēju un ko tas vēlas. Un CV rakstīt konkrēti "viņam”. Priekš tam Jums jāsagatavo speciāls piemērs, kur mainot dažas frāzes, viegli adaptēt dokumenta saturu. Diemžēl tāds variants der tikai gadījumiem, kad darba meklēšana tiek realizēta pēc darba sludinājumiem. Darbā ar aģentūrām tas neder, par cik darba devējs un viņa prasības nav zināmas.

Iepriekšējās darba vietas vajag norādīt atpakaļejošā hronoloģiskā secībā, pie tam pēc iespējas vairāk aprakstīt pēdējās darba vietas. Darba devējiem neinteresē ar ko Jūs nodarbojāties un kas bijāt piecus gadus atpakaļ, par desmit nemaz nerunājot.

Kas skar nodaļu "Izglītība”, tad to arī jāsastāda atpakaļejošā hronoloģiskā secībā. Pirmām kārtam nepieciešams norādīt profesionālās izglītības, īpaši to, kādus kursu apmeklējāt un kādi sertifikāti Jums ir. Nav svarīgi, ka sertifikātu termiņi parasti ir viens gads, sertifikātu esamība, īpaši starptautiskie, tie vienmēr atstāj labu iespaidu uz darba devējiem

Sadaļā "Papildus prasmes” (saprotams, nosaukums nav jāraksta) vajag norādīt mājas adresi un telefons. Šeit var arī norādīt par to, ka Jums ir vadītāja apliecība, valodu zināšanas līmenis, pārskaitīt savas publikācijas, diplomus, apbalvojumus un citus datus.

Ja CV tiks raidīts pa faksu, tad burtu izmēru nav ieteicams pārāk mazs, savādāk teksts būs ļoti grūti izlasāms.

CV labāk uzreiz sagatavot vairākos eksemplāros, pat vienam un tam pašam darba devējam: drukātiem burtiem un elektroniskā veidā.

Ja vēlies nobalsot par šo rakstu, sūti SMS ar tekstu

TXT BALSS

uz numuru

1897


Nobalsots 9643 reizes


Maksa (0,36 LVL) ir pievienota telefona rēķinam vai atrēķināta no priekšapmaksas kartes.
Atbalsts: +37129469896 | zinuspice@gmail.com | Piedāvā fortumo.lv
IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 10 Augustā 2010

Skatīts : 28930 reizes

Avots : http://www.citadel.lv/lat/work/cv/

Birkas : cv, darba, darbinieku, dokumentu, Curriculum Vitae, vizītkarte, sastādītu, darbā, informāciju

(1 Balss)
"Ziņu Spice" rekomendē
 • Zviedrija gatavojas gadsimta kāzām

 • Ko darīt, ja iespēris zibens?

 • «FHM» Latvijas seksīgākā sieviete - Monta Zuke

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Aizspriedumi - ieroči, ko pielieto tumsonība, lai saķildotu un sašķeltu cilvēkus.
-- Blesingtona

DJ Bacon Līgo Tusiņš 2021

 • Visi aktuālie video
 • 16 Maijā vēsturē

  Uz kā gatavojat ēst savās mājās?
  Atbildes: 75
  Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Katalogs | Kinofilm@LV