Ikgadējo ziedu parādi atklāj sniegpulkstenīši, krokusiņi un piena pulkstenītes, bet krāšņo gājienu noslēdz narcises, kas reizumis zied līdz pat Jāņiem. Pavasara sīpolpuķes varat nesteigties izrakt uz ziemu, jo viss, kas pavasarī zied, mierīgi var palikt zemē. Reibinošo hiacinšu sīpoli gan labprātāk pārziemotu zem jumta, bet varat arī paslinkot un atstāt tos dārzā.
Ja vēlaties, lai citugad sīpolpuķes ziedētu vēl bagātīgāk, pirmajā ēdienā pavasara sīpolpuķēm uzreiz pēc sniega nokušanas dodiet kālija nitrāta mēslojumu, bet pēc dienām desmit laiks kalcija mēslojumam. Ir arī speciāli sīpolpuķēm domātie. Speciālisti iesaka NovaTec classic, jo tas satur guļošo slāpekli, kas augsnē izdalās pakāpeniski. Laba daudz nevajag, vien sauju mēslojuma uz kvadrātmetru. 25 kg iesaiņojuma pietiks 600 m2 lielai pļavai (par mēslojumu veikalā atstāsiet no 17 līdz 20 latiem). Pamanot pumpurus raisāmies, bagātīgu ziedēšanu nodrošinās kompleksais mēslojums, kurā slāpekļa, fosfora un kālija attiecība ir 10:10:20.
Tulpēm lielākais gardums ir slāpeklis (N). Ja augsne skābāka, jāpiedāvā arī fosfors kompleksajā mēslojumā, lai neveidotos sīki ziedi. Arī hiacintēm pavasarī vissvarīgākais ir slāpeklis. Lai veidotos stingrs ziedkāts, nedrīkst aizmirst kalciju.
Narcises mēslojuma ziņā ir diezgan kaprīzas, tās labāk piebarot mazāk nekā par daudz.
Augustā, pavasari gaidot
Sīpolpuķu stādīšanas laiks sākas jau augustā. Pirmās stāda sīpolpuķes, kas uzzied visagrāk (krokusi, sniegpulkstenītes un erantes), lai tās paspētu izveidot spēcīgu sakņu sistēmu. Vēlamākā augsnes temperatūra ir no 5 līdz 10 °C. Visas pārējās puķes, kuras uzzied nedaudz vēlāk, var stādīt septembrī un oktobrī.
Ja vēlā rudenī sastādīsiet tulpju sīpolus, jau nākamajā pavasarī tiksiet pie krāsaina tulpju paklāja. Tulpju jaunkundzes ir diezgan salīgas, tādēļ tās būs pateicīgas par saulainu aizvēni. Vēlama irdena, smilšaina augsne.
Amizantie krokusiņi jāstāda apmēram 8–10 cm dziļumā. Tulpes, hiacintes un narcises – apmēram 10–15 cm dziļi, bet anemones, muskares, sniegpulkstenītes un scillas pretī saulei tieksies no 5 līdz 10 cm zem augsnes virskārtas. Zinot, ka saknītes aug dziļumā, rūpējieties, lai tās neiekalstu!
Kailsalu trauslās ziedētājas necieš, jau rudenī tās sāk sapņot par biezu sniega kārtu, kas tām palīdzētu pārziemot.
Draudzīgās kaimiņienes
Šķiet, nav tādu augu, kas nespētu sadzīvot ar pavasara sīpolpuķēm. Viengadīgie ziedi ar prieku ieņems sīpolpuķu atbrīvoto vietu dobē, arī ar augsni nosedzošajiem augiem nebūs nekādu problēmu, jo čaklajām ziedētājām saknītes tiecas dziļumā, bet plājeniskajiem – plašumā, tā ka nekāda plūkšanās par barības vielām nesanāk.
Pilsētnieku sīpolpuķes
Neskumstiet, ja jums nav sava stūrīša zemes, sīpolpuķes lieliski jutīsies arī uz balkona vai lodžijas. Pilsētniekiem stādot gan jāatceras, ka sīpoliņi jāliek ciešāk nekā dārzā. Kādēļ gan nepamēģināt agrāk ziedošās stādīt augstāk, bet lēnīgākās – dziļāk, paildzinot krāsu prieku.
Salam sākoties, puķēm laiks pārcelties vai nu uz garāžu, vai pagrabu.
Jāatceras, ka krokusi, narcises, tulpes un hiacintes agrai ziedēšanai labprāt 12 līdz 18 nedēļu norūdītos ledusskapī (5 līdz 10° vēsumā).
***
NODERĪGI
Neaizmirstiet, ka arī sīpoli grib elpot, tāpēc pēc iegādāšanās izsaiņojiet tos no polietilēna un uzglabājiet sausā, tumšā vietā, kur temperatūra nepārsniedz 20 °C.
Ātri izžūstošās šķirnes sīpoli (meža loki, vizbulītes, erantes, eritronijas, sniegpulkstenītes un pavasara pienpulkstenītes) līdz stādīšanai jāuzglabā smiltīs vai kūdras mulčā.
Ja sīpolpuķes sastādītas zālienā, pacietieties ar pļaušanu, ļaujot vairākumam lapu nokalst.