Vasaras pilnbriedā visapkārt tik daudz skaistu un krāšņu augu... bet, cik labi tie ir piemēroti vietējiem apstākļiem? Vai zināji, ka, piemēram, daži eksotiski ziedi, lai arī cik brīnumskaisti, nav piemēroti vietējām bitēm, medus savākšanai?
Lūk, dažas lietas par ko padomāt, lai padarītu dārzu zaļāku!
Izvēlies vietējos augus!
Vietējie augi daudzējādā ziņā ir labāki par eksotiskajiem, pirmkārt – tie ir labāk piemēroti augsnes un klimata apstākļiem, tāpēc tiem nereti nepieciešama mazāka kopšana – t.sk. mazāk toksisku ķimikāliju. Tajā pašā laikā lielākā daļa vietējas izcelsmes augu sniegs piemērotu patvērumu kukaiņiem, putniem un citām dzīvībām. Tas kaut nedaudz, var palīdzēt saglabāt bioloģisko daudzveidību apkārtnē. Pievilinātie putni un labvēlīgie kukaiņi var palīdzēt arī atbrīvoties no nevēlajiem dārza kaitēkļiem.
Varbūt pamēģini atstāt kādu nelielu daļu dārzā dabai, un paskaties, kādi augi pēc laika tur izaug?
Izvēlies piemērotus augus
Izvēloties augus, ņem vērā vietējos apstākļus. Vai tie bieži būs jālaista? Vai būs nepieciešams mainīt augsnes apstākļus, lai tie zeltu un plauktu? Tas ne vien prasīs daudz darba, bet arī kaitēs bioloģiskajai daudzveidībai.
Rūpīgi izvēlies sīpolus
Sīpolus iegādājies tikai no kultivētiem krājumiem. Prasi pēc padoma vietējā dārzkopības veikalā.
Cieni dabu
Nekad nepārstādi savvaļas augus savā dārzā!
Palīdzi dārzam augt
Tā vietā, lai automātiski sniegtos pēc ķimikālijām un laistīšanas šļūtenes, izvēlies dabai draudzīgākas metodes:
Mākslīgā mēslojuma vietā izvēlies kompostu
Komposts un mulča uzlabo augsnes kvalitāti un samazina nepieciešamību pēc pesticīdiem un mākslīgajiem minerālmēsliem. Kompostu vari gatavot pats, izmantojot organiskos atkritumus, kas rodas mājās un dārzā. Atceries, ja Tev tiešām nepieciešams izmantot pesticīdus un mākslīgo mēslojumu, nekad neizlej to kanalizācijas sistēmā vai notekcaurulēs. Šīs toksiskās vielas jānogādā tām īpaši paredzētā pārstrādes vietā.
Pesticīdu vietā izmanto dabiskas alternatīvas
Ķīmisku pesticīdu vietā, samaisi nīma eļļu un ķiploku eļļu un ar šo maisījumu apsmidzini koka stumbrus un inficētos augus un krūmus. Tas darbojas kā atbaidītājs kaitēkļiem, baktērijām un sēnēm.
Tu vari arī aizsargāt augus, ievietojot kukaiņu lamatas un pievilinot putnus un citus dabiskos ienaidniekus, tādus kā, piemēram, bizbizmārītes. Dažās valstīs ir pat iespējams iegādāties bizbizmārītes, lai tās izlaistu dārzā J
Audzē augus, kas atbaida kukaiņus
Daži augi un ziedi, kā baziliks, maurloki, piparmētra, samtenes un krizantēmas – stādītas starp citiem augiem, palīdz atbaidīt kaitēkļus.
Apkaro nezāles bioloģiski
Toksisku nezāļu apkarošanas līdzekļu vietā, izsmidzini uz tām kaut ko, kas noregulē augsnes pH līmeni. Uz spītīgākajām nezālēm pamēģini uzliet etiķi.
Taupi ūdeni
Dārza laistīšanai savāc lietus ūdeni.
Ļauj dārzam strādāt!
Iestādi koku!
Koki absorbē CO2 un ražo skābekli, ko elpojam. Pareizā vietā iestādīts koks blakus mājai palīdz to vasarā atvēsināt.
Sporto darot!
Centies neizmantot elektriskos palīgus dārzā – kā, piemēram, lapu pūtēju vai līdzīgus tehniskus brīnumus. Tie patērē daudz enerģijas un ieguvums ir niecīgs. Tā vietā labāk izmanto grābekli!
Baudi!
Izbaudi mirkli dārzā kopā ar saviem draugiem un radiem un apbrīno skaistumu sev apkārt. Bet atceries:
Izvēlies mēbeles, kas ražotas no sertificētas koksnes
Neizvēlies mēbeles no cietās koksnes, kas nāk no tropu mežiem, ja vien tā nav sertificēta atbilstoši FSC prasībām. Dod priekšroku koka mēbelēm no Latvijas, bet arī – tikai tām, kurām ir FSC zīme.