Lai samazinātu iespēju, ka karti izmanto nepiederoša persona, kartē tiek iegravēts kartes lietotāja vārds, kartes otrā pusē kartes lietotājs parakstās – šis paraksts tiek vizuāli salīdzināts ar maksātāja parakstu uz maksājumu apliecinošā dokumenta, kā arī katrai kartei ir tā sauktais PIN kods – ciparu kombinācija, kura jāzina, lai izņemtu naudu no bankomāta vai apstiprinātu maksājumu. Tāpat papildu drošībai pirkumiem, kuru summa pārsniedz noteikto robežu, maksātājam ir jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Tas gan attiecas tikai uz pirkumiem klātienē. Kā vēl viens papildu drošības uzstādījums ir viena darījuma un vienas dienas ietvaros veicamo darījumu summa.
Bankas no savas puses dara visu iespējamo, lai maksājumu karšu lietošanu padarītu drošu. Taču arī jums no savas puses jāpārliecinās, ka rūpīgi ievērojat drošības prasības. |
Viena nepārdomāta darbība visus drošības pasākumus var padarīt par nebijušiem. Piemēram, ja karti makā glabājat kopā ar lapiņu, uz kuras uzrakstīts kartes PIN kods, tad nav jābrīnās, ja maka nozagšanas gadījumā no kartes pazūd arī nauda.
Šajā rakstā centīsimies īsi apkopot jums jau zināmos drošības pasākumus, lai aicinātu jūs vēlreiz pārliecināties, ka esat droši.
Vispārīgie principi
Maksājumu kartes tiek piesaistītas jūsu bankas kontam. Veicot maksājumu ar šo karti, no jūsu konta par labu pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam tiek noskaitīta attiecīgā naudas summa. Tāpēc nav ieteicams piesaistīt karti kontam, kurā tiek ieskaitīta jūsu alga vai glabājas lielākas naudas summas. Labāk kartei izveidot atsevišķu kontu, kurā pēc vajadzības ieskaitīt nepieciešamos līdzekļus.
- PIN kodu un karti vienmēr glabājiet atsevišķi!
- Neatklājiet nevienam savu karšu PIN kodus!
- Atcerieties – bankas NEKAD, NEKĀDOS apstākļos nelūgs jums mājas lapā norādīt karšu PIN kodus vai atsūtīt tos pa e-pastu!
Veikali un bankomāti
Veicot maksājumus vai izņemot no bankomāta naudu, jums ir jāievada PIN kods. Protams, ir labi, ja zināt PIN kodu no galvas. Ja tomēr to neatceraties un glabājat kaut kur pierakstītu, tad atsvaidziniet savu atmiņu pirms jums kods ir jāievada, neuzkrītoši ieskatoties pierakstos.
Ievadot PIN kodu, pārliecinieties, ka blakus stāvošie nevēro jūs. Tāpat pārliecinieties, ka no citām telpas vietām nav pārredzama vieta, kurā vadāt kodu.
Ļoti svarīgi ir arī tas, kā jūs PIN kodu vadāt. Ja darāt to ātri vai savas darbības piesedzat ar otru roku vai, piemēram, maku, tad PIN kodu noskatīties ir grūtāk nekā tad, ja ievadāt to lēni un ar vienu pirkstu. Tāpēc iemācieties kodu ievadīt ātri un pēc iespējas mazāk pārredzami.
Maksājumi internetā
Arvien vairāk pieaug internetā veikto pirkumu un maksājumu skaits. Latvijas e-veikalos un interneta maksājumu vietnēs tiek piedāvāti divu veidu maksājumi:
- Ar maksājumu kartēm – par šo iespēju parasti liecina attēli ar kredītkaršu logo vai izvēlne ar attiecīgu nosaukumu.
- Ar interneta banku starpniecību – par šo iespēju parasti liecina attēli ar attiecīgo banku interneta banku logo vai izvēlne ar interneta banku nosaukumiem.
Pirms veikt maksājumu:
- Pārliecinieties, ka attiecīgais pārdevējs vai pakalpojumu sniedzējs ir uzticams.
Pameklējiet par viņu informāciju internetā, palasiet citu lietotāju atsauksmes. Vai jums ir zināms, cik sen konkrētā mājas lapas piedāvā preces vai pakalpojumus? - Vai pārdevējs sniedz konkrētu informāciju par sevi – uzņēmuma nosaukumu, reģistrācijas numuru, adresi utt.? Vai tas savā lapā ir norādījis informāciju par preces piegādi, preces atgriešanas nosacījumiem, garantiju? Vai nepieciešamības gadījumā varēsiet sazināties ar uzņēmumu pa telefonu?
- Pārliecinieties, ka tā ir īstā pārdevēja vai pakalpojumu sniedzēja mājas lapa. Daži negodīgi darboņi piereģistrē interneta adreses, kas izskatās līdzīgas pazīstamu interneta vietņu adresēm, un/vai izveido mājas lapas, kuras pēc izskata atgādina pazīstamās mājas lapas. Pārbaudiet, vai esat pareizi ierakstījuši lapas interneta adresi.
Veicot maksājumus:
- Pārliecinieties, ka tiek izmantots šifrēts savienojums. Par to liecina burtu virkne „https”, kas parādās pirms interneta adreses. Nešifrētu savienojumu gadījumā burtu virknē nav burta „s”, t.i., tiek izmantoti tikai burti „http”. Tāpat par drošo savienojumu liecina arī atslēgas simbols pārlūkprogrammas apakšējā joslā vai augšpusē blakus adresei.
- Ja „izlec” paziņojums, ka SSL sertifikāts nav derīgs vai adreses lauks pārlūkprogrammā iekrāsojas gaiši sarkanā krāsā, nevadiet savas kartes datus šajā lapā.