Šodien kļuvis krietni grūtāk audzināt bērnus pie ekonomiskajiem un sociālajiem apstākļiem. Jums pagadījusies kārtējā grūtā darba diena, esat noguris un vēlaties atpūsties, tādēļ bez īpašas vilcināšanās nemierīgais un aktīvais, uzmanību alkstošais bērns tiek nolikts televizora priekšā - tas garantē pāris mierīgas atpūtas stundas.
Vai kādam šķiet pazīstama šī situācija? Katrā ziņā - neesat vienīgais. Jaunākie pētījumi liecina, ka lielākā daļa, bērnu vecumā no diviem gadiem, skatās televizoru vairāk kā 10 stundas nedēļā. Salīdziniet ar ieteikto stundu skaitu šajā vecuma grupā - līdz 25 minūtēm dienā jeb nepilnas 3 stundas nedēļā. Jāņem vērā, ka pārlieku ilga laika pavadīšana pie datora vai televizora, bērnam samazina uzmanību, piemēram, mācībās, jo tiek iedragāta koncentrēšanās spēja. Arī bērna iztēles spēja tiek traumēta, jo nav vairs jāpūlas iztēloties notikumus un stāsta varoņus, kā, piemēram, tas notiek lasot grāmatu.
Tomēr nekas nav zaudēts - jūs joprojām varat darīt daudz ko, lai samazinātu laiku, ko bērns pavada, skatoties televizoru. Galvenais - izveidot vienkāršu un reālu mērķi, piemēram, ierobežot laiku - tikai 2 vai 3 multenītes dienā.
Ieskatam, cik tad bērniem ir ieteicamais laiks, ko pavadīt pie televizora vai datora:
- Līdz 2 gadu vecumam - vispār nav ieteicams.
- 3 - 4 gadu vecumam: līdz 25 minūtēm dienā.
- 5 - 6 gadiem: līdz 35 minūtēm dienā.
- 7 - 8 gadu vecumam: līdz 40 minūtēm dienā.
- Pusaudžiem - līdz stundai.
Kā aizpildīt laiku?
Te būs daži padomi, lai aizpildītu bērna brīvo laiku bērnam, lai pārietu uz veselīgāku režīmu pēc iespējas "mazāk sāpīgāk".
Reāli un godīgi novērtējat laiku, ko pavadāt pie televizora.
Cik stundas dienā jūsu ģimene pavada laiku skatoties televizoru? Lai atbildētu uz šo jautājumu, pasekojat līdzi ( nejaucoties ) tam, cik ilgi bērns skatās televizoru. Tas neattiecas tikai uz televizora pārraidēm un multiplikācijas filmiņām, bet arī video un datorspēlēm, internetu. Ieviesiet nelielu nedēļas dienasgrāmatu, kurā piefiksējat visus laikus precīzus: sākot no skatīšanās sākuma līdz beigu brīdim. Iespējams, rezultāti jūs patiesi pārsteigs.
Izveidojiet plānu!
Laicīgi jānosaka, kuras pārraides bērns drīkst skatīties. Nav jāieslēdz televizors, kad vien sagribas. Bruņojaties ar televīzijas programmu, sastādiet skatīšanās plānu visai ģimenei un neatkāpieties no tā.
Nenovietojat televizoru istabas centrā
Pēc psiholoģisko pētījumu datiem, bērni biežāk izrāda velmi skatīties televizoru, ja tas ir novietots telpas centrālajā daļā. Mēģiniet televizoru novietot tuvāk durvīm, lai tas mazāk piesaistītu bērna uzmanību.
Nepiemirstiet izslēgt televizoru.
Aptuveni 50 procenti cilvēku neizslēdz televizoru pat tad, ja to neskatās un nodarbojas pavisam ar citām lietām.
Pieradiniet bērnus dzīvoties bez televizora.
Noliedziet skatīties televizoru noteiktos laikos. Sāciet ar mazāko: neļaujat skatīties televizoru ēšanas laikā. Iespējams, ka būs pretestība, bet - jo mazāks bērns, jo viņam būs vieglāk pieņemt spēles noteikumus.
Atrodiet bērniem interesantu nodarbi
Piedāvājiet bērnam pazīmēt, iegādājaties krāsojamās grāmatiņas, palasiet priekšā vai pastāstiet pasaku, vai kopīgi paspēlējat interaktīvās spēles.
Atrodiet vecās rotaļlietas
Kā zināms, bērniem ātri apnīk jaunās rotaļlietas. Bet zināms arī tas, ka viss jaunais - ir labi aizmirsts vecais. Jaunās rotaļlietas izsniedziet pa vienai, tad noslēpiet. Pēc kāda laika tās atkal var pievienot rotaļlietu klāstam.
Gatavojaties dārziņam.
Atrodiet laiku, kuru veltīt, lai sagatavotu bērnu dārziņam - izvēlaties "Dienas burtu" un mācat bērnam vārdus, kuri sākas ar šo burtu.
Lūdzat bērnam piedalīties mājas darbos.
Mazi bērni mīl palīdzēt vecākiem mazgāt traukus, uzkopt istabas un darīt citus mājas darbus, tāpēc pacenšaties bērnus pieradināt pie šo darbu veikšanas tieši laikā, kamēr viņiem vēl ir interese. Drosmīgi uzticat mazulim mazgāšanas suku, lai nomazgātu dārzeņus vai putekļu drāniņu - viņš tikai priecāsies par jūsu uzticību.
Uzdziediet kopā!
Bērni no sirds mīl dziesmas un dzied tās labprāt. Biežāk uzdziediet kopā ar savu bērnu - tas attīsta valodiņas prasmes un ieklausīšanos. Turklāt dziedāšana māca bērnam atpazīt skaņu atšķirības - šī prasme būs ļoti svarīga, kad būs pienācis laiks mācīties lasīt.