29 Martā, Piektdiena
Sievietēm :

Kā vecākiem būtu jāapmāca bērns naudas lietās?

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Sievietēm » Māmiņām

Palielināt Samazināt 15 Mar 2011 , 10:17

Kā vecākiem būtu jāapmāca bērns naudas lietās?

Izvēle starp našķiem katru dienu vai kino apmeklējumu nedēļas nogalē, lēmums sakrāt iemīļotās grupas koncertam – tie ir pirmie, bet tik ļoti nozīmīgie bērna mēģinājumi saplānot savu personīgo budžetu – vecāku piešķirto kabatas naudu.

Nauda neaug kokos

Pirmais jēdziens, kas bērnam jāizskaidro jau no mazotnes, ir naudas izcelsme un vērtība. Lai bērns apzinātos naudas svaru un savu vecāku finanšu iespējas, ir jārada skaidrs priekšstats par to, kā tieši rodas nauda un kāds darbs jāiegulda tās nopelnīšanā. Atbilstoši tam jāskaidro arī preču un pakalpojumu vērtība – cik ilgi jāstrādā, lai kaut ko iegādātos, un kāda ir atšķirība starp „dārgām” un „lētām” mantām.

Praktiska pieredze

Lai iemācītos rīkoties ar naudu, bērnam ir nepieciešama praktiska pieredze ar to. Katrā ģimenē bērniem piešķirtās kabatas naudas daudzums būs atšķirīgs un atkarīgs no kopīgā maciņa iespējām, tomēr pat viens lats mēnesī ir pietiekami, lai bērns gūtu pirmo pieredzi ar savu naudu.

Nekad nav par agru

Par vecumu, no kura bērnam sākt piešķirt kabatas naudu, jālemj atbilstoši bērna briedumam un spējai rīkoties patstāvīgi. Bieži vien vecāki kabatas naudu bērnam sāk piešķirt līdz ar skolas gaitu sākšanu, tomēr to var sākt darīt arī agrāk. Jo ātrāk bērnu iepazīstināsiet ar naudu un tās darbības pamatprincipiem, jo ātrāk bērns sāks apgūt arī citas ar ģimenes finansēm saistītas lietas.

Svarīgi! Pārrunājiet ar bērnu naudas drošības jautājumus. Vienojieties par to, kā kabatas nauda tiek uzglabāta, un paskaidrojiet, ka nauda no maka vai somas ir jāizņem tikai pirkumu veikšanas brīdī, bet sabiedriskajā transportā vai uz ielas savas mantas ir rūpīgi jāpieskata.

Regulārie ienākumi

Mazākiem bērniem kabatas nauda būtu jāpiešķir mazākos apjomos, bet biežāk, piemēram, katru dienu vai divreiz nedēļā, savukārt pusaudžiem to var piešķirt reizi vai divas mēnesī. Lai bērns iemācītos naudas plānošanas pamatprincipus, viņa "ienākumiem” jābūt regulāriem un paredzamiem, tādēļ tos nevajadzētu sasaistīt ar bērna sasniegumiem vai izmantot kā soda instrumentu. Esiet konsekventi un ievērojiet likumus, par kuriem iepriekš esat savstarpēji vienojušies ar bērnu. Nepiekāpieties arī nepamatotiem lūgumiem pēc papildu naudas – tas ļaus bērnam izprast resursu ierobežotības jēdzienu.

Patstāvīga rīcība

Brīdī, kad bērnam iedota kabatas nauda, tā kļūst par viņa īpašumu. Ļaujiet jaunajam maciņa turētājam pašam pieņemt lēmumus, kā ar to rīkoties. Jā, būs reizes, kad bērns kļūdīsies, bet kļūdas ir iespēja mācīties un uzņemties atbildību par savas rīcības sekām. Neliedziet padomu vai viedokli, ja tas tiek lūgts, taču neuzspiediet to.

Atbildība par izdevumiem

Izdevumi bērna vajadzībām veido būtisku ģimenes budžeta daļu, tomēr nereti paši bērni sastopas tikai ar leduskalna redzamo daļu un gūst maldīgu priekšstatu, ka ģimenes nauda tiek tērēta tikai pārtikas veikalā. Lai to novērstu, iesaistiet savas atvases ne tikai gājienā uz lielveikalu, bet arī citu ģimenes izdevumu plānošanā un veikšanā.

Pakāpeniski palieliniet bērna atbildību par izdevumiem, kas tieši saistīti ar viņa ikdienas dzīvi – ļaujiet bērnam pašam norēķināties par pusdienām skolā, pulciņu apmeklēšanu, samaksāt sava mobilā tālruņa rēķinu. Tas veicinās bērna izpratni par to, kur paliek nauda un cik daudzos un dažādos veidos tā tiek izmantota. Ar laiku savām atvasēm uzticiet atbildību arī par kopējiem ģimenes tēriņiem. Iesaistiet bērnu ģimenes izdevumu prioritāšu noteikšanā – kopīgiem spēkiem vienojieties par obligātajiem maksājumiem un nākotnes iecerēm.

Izmēģiniet! Pirms došanās uz veikalu, kopā ar bērnu sastādiet iepirkumu sarakstu un ieceliet viņu par atbildīgo par iepirkumu veikšanu atbilstoši tam.

Izmēģiniet! Ļaujiet bērnam jūsu uzraudzībā veikt dažādus norēķinus – piemēram, par pirkumiem veikalā, maksāt rēķinus. Tā bērnam būs vērtīga praktiska pieredze ar naudu, kas vienlaikus radīs priekšstatu arī par dažādiem ģimenes izdevumu veidiem.

Krāšana kā panākumu atslēga

Bērns „dīc”, lai iegādājaties viņam kaut ko iepriekš neplānotu? Izmantojiet to kā izdevību praktiskai mācībai par finanšu mērķiem un to sasniegšanas iespējām. Gluži kā jebkurā citā dzīves jomā, arī veiksmīgas naudas lietu plānošanas pamatā ir mērķu nospraušana. Ne vienmēr pietiks naudas, lai nepieciešamo vai kāroto iegādātos uzreiz, – tas ir jāsaprot arī bērnam. Tādēļ viena no svarīgākajām naudas mācībām ir par pakāpenisku virzīšanos uz saviem mērķiem ar krāšanas palīdzību.

Izmēģiniet! Iesaistiet savas atvases kopīgā plānošanā – izrēķiniet kopā, cik naudas ik mēnesi jāatliek, lai kopīgi dotos ceļojumā vai veiktu kādu citu lielāku pirkumu. Ar pusaudžiem ir vērts runāt arī par ilgtermiņa uzkrājumiem, piemēram, mācībām augstskolā.

Izmēģiniet! Palīdziet bērnam krāt viņam uzticēto naudu. Piemēram, piecu latu banknotes vietā iedodiet bērnam piecas viena lata monētas, lai vienu latu bērns varētu atlikt krājkasītē. Datorā izveidojiet virtuālu bērna „kontu” tabulas veidā, kurā uzskaitiet uzkrātos līdzekļus un piemērojiet tiem nelielu peļņas procentu, ko uzkrājumu krājkasītei pievienosiet katras nedēļas vai mēneša beigās.

Iepirkšanās prasmju treniņš

Iemāciet bērnam pārdomātas iepirkšanās likumus – dažādu veikalu piedāvājumu salīdzināšanu, pareizā brīža izvēlēšanos pirkumam, dažādu alternatīvu pirkumu samērošanu (saldumi vai kino). Izskaidrojiet bērnam arī mārketinga paņēmienus, kurus tirgotāji izmanto, lai izraisītu vēlmi iegādāties dažādas preces.

Uzskaite un plānošana

Palīdziet bērnam izveidot pašam savu personīgo budžetu – vienkāršu tabulu, kurā tiek pierakstīti un plānoti gan viņa izdevumi, gan ienākumi. Tā bērnam pakāpeniski radīsies izpratne par savu lēmumu ietekmi ilgtermiņā.

Mācīt darot

Swedbank Privātpersonu finanšu institūta pētījums atklāj, ka par naudu Latvijas ģimenes joprojām runā maz. Tomēr tieši ģimenē bērns pirmoreiz sastopas ar naudu un gūst pirmo priekšstatu par to. Runāšanai par naudu un tās plānošanu jābūt loģiskai ikdienas sastāvdaļai, tā jāsasaista ar citām ģimenes nodarbēm un aktivitātēm. No vecākiem bērni manto attieksmi pret naudu un tās plānošanu, kas nākotnē var izrādīties gan veicinoša, gan arī kavējoša patstāvīgas finanšu dzīves ietvaros. Bērnos atspoguļojas gan mūsu labās, gan sliktās īpašības, gan apzinātā un neapzinātā uzvedība. Tas nozīmē, ka savam bērnam jūs varēsiet iemācīt tikai to, ko darīsiet arī pats. Tādēļ rādiet labu piemēru un sekojiet tam, lai jūsu rīcība naudas jautājumos atbilstu tam, ko vēlaties iemācīt bērnam.

Gluži kā jebko citu, arī mācību par naudu un tās plānošanu bērni apgūst pakāpeniski, soli pa solim. Izvēlieties vienu aspektu, palīdziet to apgūt un tad pārejiet uz nākamo līmeni. Un noteikti atcerieties uzslavēt bērnu par viņa mazajām uzvarām ceļā uz meistarību naudas lietās!


IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 15 Martā 2011

Skatīts : 1540 reizes

Avots : http://www.tvnet.lv/sievietem/maminam/369754-ka_vecakiem_butu_jaapmaca_berns_naudas_lietas

Birkas : bērnam, Nauda, vecākiem, naudu, budžetu, naudas, finansēm, bērna, bērns, sakrāt

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
  • Kā Latvijā mācās ārvalstnieku bērni?

  • "Rīgas Centrāltirgus" sašutis par AKKA/LAA attieksmi

  • Iespējams nekustamā īpašuma nodokļa pieaugums

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Vīnogulājs nogatavina trīs ķekarus: ķekaru baudai, ķekaru reibumam un ķekaru riebumam.
-- Anaharsis

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 29 Martā vēsturē

    Vai Jums ir problēmas ar kredītsaistībām?
    Atbildes: 42

    „Lai karš beigtos, Krievijai tas jāzaudē,” Davosas forumā teicis Vācijas kanclers Olafs Šolcs, „tāpēc mēs piegādāsim Ukrainai bruņojumu ciešā komunikācijā ar mūsu partneriem.” Šķiet, viens no cerīgākajiem paziņojumiem. Šodien Vācijā acīmredzot tiks apstiprināts jauns aizsardzības ministrs – Boriss Pistoriuss, kuru vieni dēvē par klasisko vācu sociāldemokrātu raudzes politiķi, citi raugās uz viņu ar piesardzību, tomēr atzīst, ka diez vai ministrs pieņems lēmumus, kas nebūs saskaņoti ar Šolca politisko pozīciju. Ja Šolca pozīcija ir tāda, kādu viņš parādīja Davosā, tad nacistiskās Krievijas noorganizētā šausmu nakts varētu iet uz rīta pusi.

    19 Janvārī 2023
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV