Lai saglabātu kalnraču garīgo veselību, glābšanas dienesti nolēmuši izmantot NASA pieredzi. Amerikāņu Kosmosa aģentūra nelaimē nonākušajiem izstrādā īpašu programmu, bet patlaban šahtā jau nogādātas galda spēles, mūzikas ieraksti, antidepresanti.
Iepriekš kalnrači tika lūguši darīt visu, lai viņus virs zemes nogādātu līdz Neatkarības dienai, kas tiek svinēta 18.septembrī.
"Mēs viņiem sacījām, ka ceram viņus izpestīt līdz Ziemassvētkiem," atzina Čīles veselības ministrs Haime Manjaličs.
Ogļrači par ilgo gūstu īpaši neuztraucas
33 kalnrači, kas pazemē atrodas kopš 5.augusta, ziņu par to, ka viņiem virszemē izdosies nokļūt varbūt arī ne tik drīz, uztvēruši mierīgi, apliecināja ministrs.
Ēd reizi divās dienās
Novārgušie, pazemē iesprostotie cilvēki 17 dienas ēst dabūja tikai reizi 48 stundās un arī tad - divas karotes tunča konservu, cepumus un pusglāzi piena. Tagad pa nelielo caurumu, kuru izdevies izurbt glābējiem, kalnračiem nogādāta glikoze un rehidrācijas līdzekļi.
Tiek montēts urbis, ar kura palīdzību plānots izurbt 68 centimetrus platu caurumu.
Iekārtojas pazemē uz dzīvi
Telpa, kurā ir iesprostoti kalnrači, ir divus kilometrus plata. Tajā tiks noteiktas drošās vietas, kas savukārt tiks sadalītas gulēšanas, ēšanas un citu nodarbību zonās.
Kalnračiem plānots nogādāt videokameru, lai viņi varētu ierakstīt vēstījumus ģimenēm.
Čīles glābēji grasās arī izmantot NASA pieredzi, ko tā guvusi, gādājot, lai kosmonauti, kas ilgstoši uzturas slēgtās telpās, saglabā veselību.
Šīs zināšanas palīdzēs kalnračiem uzturēt formu un izsargāties no aptaukošanās, kas eventuāli varētu apgrūtināt viņu nogādāšanu virszemē.
==========================================
33 Čīles kalnračiem, kuri ir iestrēguši aptuveni 700 metrus zem zemes, izdevies ierakstīt video ar ziņojumu, kurā viņi stāsta, ka apakšzemē ieviesuši stingru kārtību, lai cīnītos ar bezdarbību.