Kalnrači pa vienam tiek nogādāti virszemē ar īpaši uzbūvētu tērauda glābšanas būri "Phoenix" ("Fēnikss").
Pirmais evakuētais kalnracis Florensio Avaloss vispirms apskāva savus tuviniekus. Pēc apskāvieniem ar Čīles prezidentu Sebastjanu Piņeru un citām amatpersonām Avaloss tika aizvests uz lauka slimnīcu, kur viņam un pārējiem evakuētajiem veiks medicīniskas pārbaudes. Kalnrači no šahtas tiek izcelti iepriekš noteiktā rindas kārtībā. Pēdējais no šahtas tiks izcelts 54 gadus vecais maiņas vecākais - viņš, līdzīgi kā kuģa kapteinis, pats pieteicies būt pēdējais, kuru izcels.
Izcelšanas brīdī pie šahtas atļauts atrasties tikai maksimums trijiem ogļrača tuviniekiem. Viena vīra izcelšana patlaban ilgst aptuveni stundu.
Kā īpaši sasauktā preses konferencē paziņoja mediķi, pārsvarā visu līdz šim izglābto ogļraču veselības stāvoklis ir apmierinošs. Viņiem lielākoties konstatētas asinsspiediena problēmas, vājums, nogurums, taču lielākās bažas saistītas ar viņu emocionālo stāvokli pēc tik ilga pazemes gūsta. Visiem izglābtajiem slimnīcā būs jāpaliek vismaz divas dienas, lai pārbaudēs pārliecinātos par viņu veselības stāvokli.
Kalnrači 700 metru dziļumā pavadīja 69 dienas. Ņemot vērā ilgo laiku un to, ka raktuvē bija ārkārtīgi augsta gaisa temperatūra - aptuveni 32 grādi pēc Celsija, speciālisti ir pārsteigti par to, pie cik labas veselības izceltie vīri ir.
Foto: AFP/LETA
Dzīvesstāsti, kas aizrāva pasauli
Viens no pirmajiem virszemē tika izcelts vien 19 gadus vecais Džimijs Sančess, kurš pirms nelaimes kalnrača amatā nostrādājis piecus mēnešus. Eksperti pieļauj, ka tik agrā vecumā šis viņam bijis ļoti nopietns pārbaudījums.
Septītais no šahtas izcelts 56 gadus vecais Hosē Oheda - par viņa veselību mediķiem bija bažas, jo vīrietis slimo ar diabētu. Taču pēc izcelšanas Oheda izskatījās smaidīgs un labā formā.
Astotais virszemē izcelts Klaudio Janess, kura dzīvesstāsts šahtas gūsta laikā izpelnījās īpašu mediju uzmanību, jo viņš no pazemes vēstulē bildināja savu ilggadējo draudzeni.
Devītais kapsulā kāpa vecākais no iesprostotajiem kalnračiem, 63 gadus vecais Mario Gomess - viņš darbu raktuvēs sāka jau 12 gadu vecumā un pagājušā gada novembrī plānoja doties pensijā.
Foto: LETA
Kalnračus brīvībā sveica ģimenes locekļi, prezidents, gavilējošie glābšanas operācijas darbinieki.
Videokamerās redzams, ka šahtā iesprostotie kalnrači pirms došanās augšā īpašā glābšanas kapsulā nofotografējas un paņem līdzi akmeņus suvenīriem.
Glābšana notiek nesaspringtā, taču ļoti emocionālā gaisotnē.
Kalnraču glābšanas procesam seko līdzi visa pasaule.
33 kalnrači bija iesprostoti Sanhosē raktuvēs kopš 5.augusta, kad viņus aptuveni 700 metru dziļā pazemē pārsteidza iegruvums.
Foto: AFP/LETA
Speciālisti brīdina: sekas tik ilgam ieslodzījumam var būt smagas
BBC aptaujātie speciālisti uzsver, ka pēc pārdzīvotā kalnračiem būs nepieciešama nopietna psiholoģiskā palīdzība. Pirmās dienas, nedēļas, liela daļa atbrīvoto vīru, visdrīzāk, atradīsies eiforijas stāvoklī, taču pēc tam var sekot emocionāls sabrukums, brīdina psihologs Džeims Tomsons.
Speciālisti arī norāda, ka šāda pieredze pielīdzināma kara laikā gūtajām psiholoģiskajām traumām un pieredzei.
Izceļ īpašā tērauda cilindrā
Kalnrači no pazemes tiek izcelti īpašā kapsulā - tā ir četrus metrus augsts tērauda cilindrs, kas ietver divarpus metrus augstu tērauda režģu būri 53 centimetru diametrā. Katrs kalnracis tiek ietērpts ūdensnecaurlaidīgā tērpā, ap krūtīm viņiem tiek aplikta īpaša josta, kura izcelšanas laikā mēra veselības rādītājus. Kapsulā kalnračiem tiek nodrošināta arī papildu skābekļa pieplūde. Tā kā vīri ilgstoši atradušies pazemē - ierobežota apgaismojuma apstākļos, lai aizsargātu acis no spilgtās gaismas virszemē, viņu acis sedz īpašas tonētas brilles.
Glābšanas operācijas pēdējais posms sākās otrdien plkst.23.18 pēc vietējā laika (trešdien plkst.5.18 pēc Latvijas laika), kad pazemē tika nogādāts tehnisko jautājumu eksperts. Sagaidāms, ka šis posms noslēgsies 48 stundu laikā.
Iepriekš prezidents Pinjera sacīja, ka cer - tas, kas sākās kā iespējama traģēdija, beigsies kā svētība.
"Es zinu, ka šovakar visu čīliešu mājās būs prieka asaras,"
viņš sacīja žurnālistiem. "Mēs devām solījumu nepadoties, un mēs to turējām.""Esmu pārliecināts - kalnrači vairs nebūs tie paši cilvēki, kas viņi bija pirms šā negadījuma, un Čīles tauta vairs nebūs tā pati tauta," sacīja prezidents.