Ārienei un pašsajūtai nenāk par labu arī pavisam ikdienišķi paradumi, kas liekas nekaitīgi. Varbūt tieši kāds no tiem traucē sasniegt cerēto rezultātu, cīnoties ar grumbām un pagurumu.
Rosīšanās vēlu vakarā
Problēma.Daudzi aizņemti cilvēki, jo sevišķi sievietes, vakarā cenšas padarīt visus iespējamos mājasdarbus. Bieži tas ievelkas pāri pusnaktij. Gulēt var aiziet ar tīru sirdsapziņu, bet drīz vien jau modinātāja zvans liek celties un gaida jauni pienākumi. Nepietiekama izgulēšanās veicina paaugstinātu asinsspiedienu, diabētu, aptaukošanos, nemaz nerunājot par to, ka pastāvīgi neizgulējies cilvēks izskatās noguris, izmocīts un vecāks par saviem gadiem.
Risinājums. Padariet normālu izgulēšanos par savu prioritāti, tas ir daudz svarīgāk nekā perfekti uzkopt māju vai izgludināt veļu. Vajadzība pēc miega katram cilvēkam ir atšķirīga, bet lielākoties nepieciešamas 7–8 stundas, lai izgulētos. Ja pienāk brīdis, kad iespējams gulēt pēc sirds patikas un hroniskais miega bads ir novērsts, piemēram, atvaļinājumā, var izslēgt modinātāju un pavērot, pēc cik stundām jūs mostaties paši – tas tad arī būs jūsu optimālais miega ilgums.
Aizraušanās ar saldumiem
Problēma.Ar cukuru pārbagāts uzturs noved pie liekā svara. Pēdējā laikā pētnieki gūst arvien vairāk apstiprinājumu hipotēzei, ka tas veicina arī grumbu veidošanos un sliktu sejas krāsu, jo asinīs nonākušais cukurs saistās ar olbaltumvielām un veido nevēlamus savienojumus, kas bojā kolagēnu un elsatīnu – vielas, kas nodrošina ādas tvirtumu un elastību. Līdz ar to āda kļūst grumbaina un nokarena. Sevišķi aktīvi šie nevēlamie procesi attīstās pēc 35 gadu vecuma.
Risinājums. Nav pilnīgi jāatsakās no cukura – tas arī būtu grūti, jo cukurs ietilpst daudzos gatavos produktos. Tomēr varētu samazināt to cukura daudzumu, ko pievieno ēdieniem un dzērieniem. Amerikāņu pētnieki aprēķinājuši, ka 45 gadus vecai vidēja auguma sievietei, lai apturētu šo nevēlamo procesu, vajadzētu mazināt cukura patēriņu par 160 kkal – aptuveni par 10 tējkarotēm. Te ietilpst gan cukurs, ko pieliek tējai vai kafijai, gan tas, kas ir saldumos un saldinātos gāzētos dzērienos. Ieteicams pārbaudīt arī cukura saturu savos iecienītajos produktos, kurus neuzskata par saldumiem, piemēram, gatavajās salātu mērcēs tas mēdz būt pārsteidzoši augsts.
Nemitīga spriedze
Problēma. Ja cilvēks stresā pavada vairāk laika nekā normālā un līdzsvarotā stāvoklī, tas nāk par sliktu arī izskatam. Organisms pastiprināti izsviež asinsritē stresa hormonus, kas paaugstina asinsspiedienu un nomāc imunitāti. Cilvēks, kurš nespēj atbrīvoties no stresa, lēnāk atveseļojas no slimībām. Ir hipotēze, ka stresa ietekmē sliktāk darbojas tieši tie smadzeņu apvidi, kas atbildīgi par mācīšanos, atmiņu un garastāvokli?– tas jau pats par sevi liek justies vecākam.
Risinājums. Cīnīties ar stresu palīdz racionāla dienas plānošana, maksimāli paredzot arī iespējamos šķēršļus un izdomājot plānu B. Ir vērts apgūt arī speciālas stresa mazināšanas tehnikas, piemēram, dziļo elpošanu. Vispirms spēcīgi, ar nopūtu, izelpo gaisu caur muti. Pēc tam, skaitot līdz 4, lēnām ievelk elpu caur degunu, tad aiztur elpu un skaita līdz 7 un beigās lēni, ar nopūtu, izelpo, skaitot līdz 8. To visu atkārto trīs reizes. Dziļo elpošanu var veikt no rīta un vakarā, kā arī lielas spriedzes brīžos.
Piemirsti jaunības draugi
Problēma.Skolas un studiju gados draugiem mūsu dzīvē ir liela nozīme un ar viņiem kopā ir būts priekos un bēdās. Vēlāk katram ir sava dzīve, darbs, ģimene, pienākumi un laika draugiem atliek pavisam maz.
Risinājums. Kad bērni paaugušies un darbā sasniegta zināma stabilitāte, ir vērts apzināti un mērķtiecīgi kopt savas attiecības ar jaunības dienu draugiem. Viņi ir tie, kas jums liek atkal justies jauniem. Plānojot savu laiku, par vienu galvenajām prioritātēm ieteicams izvirzīt tikšanos ar draugiem. Ja arī aizņemtības dēļ vienmēr neiznāk tikties klātienē, var sazināties sociālajos tīklos – arī tas ir vienojoši.
Par maz augļu un dārzeņu
Problēma.Katrs ir dzirdējis, ka svaigi augļi un dārzeņi, kas bagāti ar antioksidantiem, palīdz cilvēkam ilgāk justies un izskatīties jaunam. Taču antioksidanti saglabā savu aktivitāti tikai pāris stundas pēc to uzņemšanas. Tāpēc nepietiek dažas reizes nedēļā apēst pa kādam auglim un uzskatīt, ka plāns izpildīts.
Risinājums. Lai saņemtu svaigu augļu un dārzeņu antioksidatīvo efektu, tie jāēd katrā ēdienreizē, uztura speciālisti nereti iesaka ēst 100 g svaigu augļu vai dārzeņu pat piecas reizes dienā.
Pilnīga atteikšanās no taukvielām
Problēma.Baidoties no liekā svara, daļa cilvēku, īpaši sievietes, izvēlas produktus, kas nesatur taukus. Ierobežot piesātināto tauku un transtauku uzņemšanu ir pareizs solis, kas nāk par labu sirds un asinsvadu veselībai. Bet nereti no ēdienkartes kā pārāk barojošas tiek svītrotas arī treknās zivis, rieksti, olīvu eļļa, līdz ar to organisms paliek arī bez vērtīgajiem nepiesātinātajiem taukiem, kas vajadzīgi smadzenēm, sirdij, asinsvadiem, kauliem, locītavām, ādai u.c.
Risinājums. Ne jau tauki paši par sevi padara cilvēku resnu, bet apstāklis, ka regulāri tiek uzņemts vairāk kaloriju nekā patērēts. Normāli līdz pat trešdaļai uzņemto kaloriju jānāk no taukiem, pārējām – no citām uzturvielu grupām. Jāseko, lai galvenokārt tie būtu nepiesātinātie jeb tā dēvētie labi tauki.
Iztikšana bez seksa
Problēma. Pēdējoreiz sekss bija tik sen, ka to vairs nav iespējams atcerēties... Taču nevajag aizmirst, ka sekss ne tikai sniedz baudu un uzlabo garastāvokli, bet arī ļoti labvēlīgi ietekmē veselību – tas ir zinātniski pierādīts. Cilvēkiem ar aktīvu dzimumdzīvi ir spēcīgāka imūnsistēma, viņi retāk cieš no sāpēm, ir mazāk pakļauti stresa iedarbībai. Pētniekiem izdevies aprēķināt, ka cilvēki, kuriem ir regulārs sekss, spēj izskatīties pat par 12?gadiem jaunāki.
Risinājums. Var just līdzi vientuļniekiem, kuriem kaut kādu iemeslu dēļ neizdodas atrast partneri, bet izrādās, ka seksuāli neaktīvi mūža otrajā pusē ir arī daudzi pastāvīgi pāri. Viņiem eksperti iesaka sapurināties. Ja vīrietis nesper pirmo soli tuvības virzienā, to var darīt sieviete. Daudzi vīrieši patiesībā nejūtas pietiekami apmīļoti un pratīs novērtēt, ja sievietes parādīs, ka viņi ir gribēti un mīlēti.
***
Austiņu nodarītais kaitējums
Problēma. Daudzi cilvēki nepārtraukti klausās mūziku, ziņas, sporta spēļu translācijas un nešķiras no austiņām ne uz ielas, ne mājās, ne pildot darba uzdevumus, ja vien to pieļauj darba specifika. Atskaņotājierīces ir ļoti jaudīgas, piemēram, labs MP3 atskaņotājs, kuram skaļums noregulēts uz 50%, spēj izdabūt no sevis vairāk nekā 100 decibelu. Lai kaitētu dzirdei, pietiek regulāri pārsniegt 70 decibelu robežu. Dzirde pasliktinās lēnām, bet neatlaidīgi, nākas sarunu biedriem visu laiku kaut ko pārjautāt un gribot negribot jājūtas kā pakurlam deviņdesmitgadniekam.
Risinājums. Jācenšas visu klausīties minimālajā iespējamā skaļumā. Ir vērts iegādāties kvalitatīvas austiņas, kas labi izolē apkārtējos trokšņus. Starp citu, šīs austiņas var valkāt, arī neko neklausoties, ja nākas uzturēties trokšņainā vidē, kur blakus ar lielu troksni darbojas smagā tehnika, kafijas automāts vai zāles pļāvējs.