Sociālās kampaņas ietvaros tiks izstrādāts video īsfilmu seriāls, kurā tiks salīdzināti divi autovadītāju tipi – emocionāli straujais un lēni paštaisnais – ikdienas satiksmē. Video īsfilmās, kas būs apskatāmas interneta vidē, kontrastu pilnos autovadītāju tipus Rīgas ielās iedzīvinās aktieri Artuss Kaimiņš un Arturs Krūzkops.
Aptauja atklāj pozitīvas iezīmes
SKDS janvārī veica autovadītāju aptauju "Iedzīvotāju vērtējums autobraukšanas kultūrai Latvijā", kuras rezultāti tika salīdzināmi ar 2008. un 2010.gadā veiktajām aptaujām. Vērojama tendence, ka Latvijā autobraukšanas kultūra pēdējo trīs gadu laikā ir strauji uzlabojusies – ja 2008.gadā tikai 2,2% Latvijas autovadītāju kopējo autobraukšanas kultūru vērtēja kā augstu, tad janvārī iegūtie dati liecina, ka jau 12,4% autovadītāju augstu vērtē citu vadītāju uzvedību uz ceļa. 57,3% aptaujāto uzskata, ka autobraukšanas kultūra valstī ir viduvēja. Tajā pašā laikā vēl aizvien 29,9% respondentu apgalvo, ka līmenis ir zems.
Salīdzinoši pavisam nedaudz ir krities to autovadītāju skaits, kuri paši savu braukšanas kultūru vērtē kā augstu. Lai arī šis samazinājums ir niecīgs, tā tomēr ir pozitīva iezīme, kas liecina par paškritiskāku attieksmi un objektīvāku savas rīcības un ieradumu izvērtējumu.
Vairāk kā 80% aptaujāto autovadītāju apgalvo, ka ļoti bieži vai samērā bieži ar avārijas gaismām pasaka "paldies" citiem autovadītājiem, un uzskata, ka tā dara arī 71% līdzcilvēku.
"Mums ir pamatots gandarījums, ka kopējais darbs ir uzrādījis labus rezultātus un mainījis sabiedrības uzvedību – braukšanas kultūras novērtējums ir daudz pozitīvāks. SEB kā viens no lielākajiem auto līzinga tirgus dalībniekiem ir līdzatbildīgs par satiksmes drošību un kultūru," norāda "SEB bankas" prezidents Ainārs Ozols. Sociālās kampaņas ietvaros sadarbībā ar Drošas braukšanas skolu tiks veidots arī pieklājīgas braukšanas un satiksmes plūsmas mācību kurss, atklāj A.Ozols.
Kaitinošie ieradumi nemainās
Pēc aptaujāto autovadītāju domām, kaitinošo ieradumu sastopamība Latvijas satiksmē pēdējo trīs gadu laikā ir samazinājusies, tomēr kaitinošākie ieradumi palikuši nemainīgi. Gluži tāpat kā 2008.gadā, par kaitinošāko citu vadītāju ieradumu tiek uzskatīta prakse atstāt automobili stāvēšanai tā, ka tas traucē satiksmei. Ar šādām situācijām ļoti un samērā bieži sastopas 68,6% aptaujāto.
Otro vietu kaitinošo ieradumu topā ieņem pagriezienu rādītāju nelietošana. To par bieži sastopamu rīcību ir atzinuši 54,6% autovadītāju. 46,7% aptaujāto satiksmes dalībnieku atzīst, ka viņi bieži sastopas ar autovadītājiem, kas pieturas pie otrās joslas principa un nemaz nedomā braukt pa pirmo joslu, kaut arī tā ir brīva un tā paredz ceļu satiksmes noteikumi. 39,4% šoferu bieži sastopas ar citu autovadītāju nevēlēšanos citus transportlīdzekļus ielaist savā joslā vai ļaut tiem izbraukt no ēku pagalmiem un mazāk svarīgām ielām.