25 Oktobrī, Svētdiena
IT & zinātne :

"Biznesmeņi", kas pelna uz muļķiem: Melu, klikšķu un propagandas portāli

IT & zinātne » Dažādi (IT&Z)

Palielināt Samazināt 21 Aug 2018 , 17:15

"Biznesmeņi", kas pelna uz muļķiem: Melu, klikšķu un propagandas portāli

Interneta laikmets kļuvis par pārbaudījumu cilvēku kritiskās domāšanas spējām. Ne viss, kas izlasāms tīmeklī, ir patiesība, tomēr daudzi tiktāl pat neizdomājas un kļūst par interneta viltus ziņu biznesa veiksmes stūrakmeni. Pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" izpētījis, kas Latvijā raksta un izplata viltus ziņas, kuras satur melus un politisko propagandu.

Līdzās klaju melu sacerētājiem pastāv arī lapas, kas pievilina ar sensacionāliem virsrakstiem vai slēpti iemāna politisku saturu. "Re:Baltica" viltus portālus kategorizējusi trīs grupējumos.

1. Viltus ziņas

Šajā sadaļā ierindoti portāli, kas nodarbojas ar pilnīgu dezinformāciju. Tas, kas tiek pieteikts kā “ziņas”, 90% gadījumu ir izdomājumi – cits par citu šausminošāki. Avārijas, izvarošanas, nāvējoši vīrusi un arvien jauni cilvēku pazušanas gadījumi - tas viss klikšķu un peļņas vārdā. Vienīgais veids, kā pārtraukt viltus biznesa izplatību, – cilvēkiem pārstāt klikšķināt, jo katrs klikšķis audzē interneta lapai apmeklējumu skaitu. Jo lielāks apmeklējums, jo "Google" tur automātiski izvieto vairāk reklāmu, un vietņu īpašnieku peļņa tikai aug.

Šajā sadaļā "Re:Baltica" ir atklājusi trīs grupējumus.

Vissenākais ir par "ballīšu zvēru" sauktā Raivja Raspopova viltus ziņu tīkls. Viņš atbild par lapām best4u.lv, vip-klubs.lv un kosjauns.lv. Neviena no tām šobrīd nav aktīva.

FOTO: Lote Lārmane

Kad "Re:Baltica" žurnālists izlikās ieinteresēts šo lapu iegādē, Raspopovs "Facebook" (FB) sarakstē izteica nožēlu, ka konkurence esot augusi. Viņš šo biznesu pamazām slēdzot. Lapu kosjauns.lv ar visu domēnu viņš žurnālistam piedāvāja iegādāties par 300 eiro, vēlāk cena nokrita līdz 200 eiro, “ja ņem šodien”.

Otra grupējuma autors ir Raspopova “skolnieks”, pašmāju reperis Niks Endziņš. Sarunā ar "Re:Baltica" Endziņš stāsta, ka 16 gadu vecumā abi ar Raspopovu dzīvojuši vienā Rīgas hostelī. Tajā laikā Raspopovs jau sāka parādīties izklaides portālu slejās, un hosteļa saimnieks piedāvājis nakšņošanu apmaiņā pret reklāmu medijos. Raspopovs tolaik Endziņam arī ierādījis, kā pelnīt ar viltus ziņām.

“Visu galveno, to ideju, es aizguvu no viņa (Raspopova – red.). Viņš man ir draugs, un es simtām reižu esmu teicis paldies, ka viņš man radīja ideju taisīt tos ziņu portālus. Tas ir daudzkārt atmaksājies!” stāsta Endziņš.

FOTO: Lote Lārmane

Endziņš apgalvo, ka pārvalda redzams.lv (šobrīd pārcelts uz redzams.net), tv-play.lv un delffi.lv vietnes. Pēdējais pagaidām ir neaktīvs, bet Endziņš Re:Baltica sola, ka tas esot vien uz laiku – līdz brīdim, kad viņš samaksās rēķinu par hostinga pakalpojumiem.

Trešais ir Endziņa fana, kāda Artūra tīkls. Endziņš Re:Baltica stāsta, ka Artūrs esot “16 gadīgs puisis no Bauskas. Viņš arī ir laimīgs un pateicas man, ka es viņu apmācīju, bet es neatbalstu lietas, ko viņš publicē. Piemēram, manā lapā redzams.net bija publicēta ziņa par Alffu ar diviem “f”, bet viņa lapā – ka Riga Plaza aizdegusies.”

Uz jautājumu, kas īsti tas ir par cilvēku, Endziņš vien atbild: “Es viņu pazīstu, bet nebūtu smuki… Artūrs. Uzvārdu neteikšu.”

Re:Baltica izpētīja, ka lapām parvisu.lv (šobrīd pārcelts uz parvisu.net), neticams.com, atklats.com un kasjauns.net vienojošais ir kāds 16-gadīgs Artūrs V., kurš parādās draugos pilnīgi visiem Re:Baltica atklātajiem viltus profiliem. Tā kā Artūrs ir nepilngadīgs, neminam viņa pilno uzvārdu. Viņš arī piedāvā par zemāku cenu iegādāties jebkuru mājas lapas dizainu no vietnes themeforest.net. Re:Baltica ar Artūru sazinājās caur FB, un viņš apstiprināja, ka ir šā tīkla autors kopā ar savu kolēģi – kādu Edgaru K.

FOTO: Lote Lārmane

Artūrs atbildot par lapām neticams.com, parvisu.net un atklats.com, bet Edgars – par kasjauns.net. Pēdējo gan plānojot tuvākajā laikā slēgt, jo “no Google saņemti vairāki brīdinājumi tieši par šo lapu,” Re:Baltica raksta Artūrs. No tiesvedības ar īsto mediju īpašniekiem viņš nebaidās, jo uzskata: “Es domāju, ka nekas nedraud, jo dizains ir brīvi pieejams themeforest.net. Un nosaukums kasjauns.net nebija aizņemts.”

Par to, ka tīkls darbojas vienoti, liecina viltus cilvēku profili, kas dalās ar ziņām.

Pēc līdzīga principa darbojas visi šie grupējumi. Viltus portāliem ir piesaistītas FB lapas, kas dalās ar portāla viltus ziņām, savukārt tās tālāk izplata cilvēku profili, kas galvenokārt ir viltoti – pirkti vai, iespējams, uzlauzti.

Par to liecina profila bildes, kas neatbilst cilvēku vārdiem, profilā publicētais saturs (nekā oriģināla, tikai viltus ziņas), WEB pārlūkā redzams, ka oriģināli profils darbojies ar citu vārdu, bet nu ticis pārsaukts.

Vienojošas ir pazīmes arī pašiem viltus portāliem. To nosaukumi un dizains atgādina profesionālus medijus, un tā nav nejaušība. Kopēto mediju saimnieki gatavojas aizstāvēt savu intelektuālo īpašumu tiesā. 

Grupējums 2: Klikšķu ziņas

Šajā sadaļā ierindoti portāli, kuri pēc satura ir visai nevainīgi, taču par pilnīgi nopietniem šos avotus arī nevar uzskatīt. Mērķis tāds pats kā viltus ziņu lapām – vākt klikšķus, lai pelnītu. Tēmu loks plašs, no skaistuma un veselības brīnumlīdzekļiem līdz slavenību dzīves līkločiem, automašīnām un politiķu “nejēdzībām”.

Vienojošās ir pazīmes: rakstam nav autora, raksts dalīts vairākās lapās, lai salasītu vēl vairāk klikšķu; virsraksti ir sensacionāli un svarīgāko noklusē: “Tu nekad neticēsi, kas notika pēc tam…”

Pie klikšķu ziņām "Re:Baltica" uzskaitījis teju 20 lapas: vipi.tv, slavenibas.lv, zinivairak.eu, lasipirmais.eu, ekskluzivs.eu, rakstubiblioteka.lv, lasipirmais.lv, mirklistev.lv, raditstev.lv, tavsportals.lv, iecienits.lv, uzsmaidi.lv, ekskluzivs.lv, rakstuguru.lv, starpbridis.lv, interesants.lv, zinivairak.lv, atzinubiblioteka.lv, labakaistev.lv. 

Grupējums darbojas līdzīgi viltus ziņām – pēc raksta publicēšanas dažu minūšu laikā ar to dalās FB lapu un viltus profilu tīkls. Visi padod tālāk vienu un to pašu ziņu.

Kritiku tie uztver ārkārtīgi saasināti. Kad Re:Baltica žurnālists FB šos portālus novērtēja ar zemāko atzīmi un nosauca par muļķībām, kāda Liene Vizbulīte FB publiski atbildēja, ka par tādu vērtējumu “vajadzētu smadzenes izšķaidīt”.

FOTO: ekrānuzņēmums

Privātā sarakstē draudus izteica arī kāda Samanta Grigule: “Sāc domāt ar galvu, pirms kāds sāk apmelot tevi.” Tādas Lienes un Samantas, visticamāk, nemaz nav. Abu meiteņu konti izskatās pēc tipiskiem viltus profiliem. Šā gada 19. jūlijā izveidota pat Samantas Grigules FB lapa. Tai ir tikai viena profila bilde, FB sienā – tikai viens ieraksts (koplietota klikšķu lapas ziņa par traģēdiju dziedātājas Aijas Andrejevas ģimenē), bet nepilna mēneša laikā lapai ir jau 5600 sekotāju.

FOTO: ekrānuzņēmums

Grupējums 3: Lapas ar politisku ievirzi

Šīs ir lapas, kur starp jokiem, dabasskatiem, sportu, mīļiem dzīvniekiem un pat pāru attiecībām nonāk arī politisks saturs.

Visaktīvākais šajā sadaļā ir mārketinga jomā strādājošais Alberts Jodis. Viņam zem Nacionālās Mediju Grupas “jumta” izdevies izveidot tīklu, “ko veido plaša spektra, dažādu specifikāciju interneta portāli, sākot no biznesa, turpinot ar sociālajiem, sporta un beidzot ar izklaides interneta resursiem.”

Mājaslapā viņš norāda uz 57 dažādām lapām, taču Re:Baltica izpētījusi, ka tīkls, kura resursi nonāk pie sekotājiem, ir vēl plašāks, jo viņš aktīvi koplieto arī citu ar Lembergu saistītu lapu saturu.

Lielākajām lapām, piemēram, "Mūsu Rīga", "Mūsu Latvijai" un "Latvijas Produkts" FB lapām, sekotāju skaits pat pārsniedz 20 000.

FOTO: Lote Lārmane

Varētu jautāt – kāds sakars Latvijas produktiem, Rīgas ainavām vai saulrieta fotogrāfijām ar ZZS Aivaru Lembergu? Tāds, ka šo lapu veidotājam simpatizē Lemberga idejas, bet, piemēram, Artusa Kaimiņa un Alda Gobzema (KPV LV) aktivitātes derdzas. Jodis nesaskata neko sliktu tajā, ka lapās, kuras pēc nosaukuma sola pārsvarā izklaidējošu saturu, dalās ar Ventspils vadītāja redzējumu par situāciju valstī, koplieto Lemberga uzstāšanās un izteikumus presē, bet konkurentus apkaro ar izsmejošām karikatūrām un vēršas pēc vajadzības pat pret amatpersonu, kas “šķērsojusi” Lemberga ceļu, kā Valsts Vides dienesta (VVD) ģenerāldirektores Ingas Koļegovas gadījumā. Lembergs asi kritizē, viņaprāt, Koļegovas un VVD bezdarbību, nesodot Ventspils Tirdzniecības ostu par ogļu pārkraušanā radītajiem putekļiem, kas pilsētā nosēžas uz palodzēm, ietvēm un soliņiem. Ostā padomes locekļa statusā saimnieko Lemberga bijušais advokāts, tagad – kaislīgākais oponents, Šveices advokāts Rūdolfs Meroni, kas arī izskaidro Lemberga lielo aizkaitinājumu.

Re:Baltica Jodis stāsta, ka Lembergu dzīvē nav saticis un atbalsta viņu tikai pēc savas iniciatīvas. “Bija 2011. gads – Zatlers atlaida Saeimu un tika rīkoti oligarhu kapusvētki. Es pamanīju, ka, lai aizstāvētu sevi, Lembergam nācās laist ilgstošas reklāmas LNT. Domāju – nomušīs to cilvēku,” Re:Baltica stāsta Jodis. “Es pats no Kurzemes nāku, Kurzemē labas atsauksmes par Lembergu. Un tā es lēnā garā sāku.”

“No malas izskatās, ka tas viss ir dārgi, bet mana mediju grupa ir neliela, esam četri pieci cilvēki. Lapas ir veidotas pirms 5 – 6 gadiem. Es tās uzturu no saviem ieņēmumiem par reklāmas pakalpojumiem un apmācībām,” stāsta Jodis.

FOTO: ekrānuzņēmums

Uz jautājumu, vai, viņaprāt, tas ir godīgi pret sekotājiem, kuri, pašiem nezinot, kļūst par politiska satura patērētājiem, Jodis piekrīt, ka biežāk varētu cilvēkus brīdināt, ka šeit tiek publicēts politisks saturs. Pēdējais šāds brīdinājums bijis vien martā, turklāt tikai dažās no plašā tīkla lapām.

“Mēs arī turpmāk starp bilžu stāstiem un dažādu notikumu aprakstiem informēsim par viedokļiem, kas orientēti uz patiesības izzināšanu un problēmu identificēšanu, tostarp arī Ventspils mēra Aivara Lemberga viedokli,” teikts paziņojumā.

Tagad, kad sociālajos tīklos notiek cīņa par vēlētāju prātiem pirms 6. oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, šāds brīdinājums nav publicēts.

Ja vēlies nobalsot par šo rakstu, sūti SMS ar tekstu

TXT BALSS

uz numuru

1897


Nobalsots 155 reizes


Maksa (0,36 LVL) ir pievienota telefona rēķinam vai atrēķināta no priekšapmaksas kartes.
Atbalsts: +37129469896 | zinuspice@gmail.com | Piedāvā fortumo.lv
IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 21 Augustā 2018

Skatīts : 465 reizes

Avots : https://www.tvnet.lv/6137255/biznesmeni-kas-pelna-uz-mulkiem-melu-kliksku-un-propagandas-portali

Birkas : muļķiem, interneta, viltus, ziņu, biznesmeņi, melu, tīmeklī, portāli, biznesa, klikšķu

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Apnicīgi cilvēki mums atņem vienatni un nesniedz sabiedrību.
-- Galiani

"Liepājas brāļi" ar dziesmu pateicas mediķiem

  • Visi aktuālie video
  • 25 Oktobrī vēsturē

    Kā rūpējaties par ugunsdrošību mājās?
    Atbildes: 19
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Katalogs | Kinofilm@LV