Rīgas centrā esošajā Vidzemes tirgū pieejamas daudzas un dažādas veselību stiprinošas lietas, piemēram, rutki un kāļi. To cena par kilogramu - aptuveni lats.
Tāpat tirgū iespējams iegādāties imunitāti stiprinošās smiltsērkšķu ogas. Tās gan dārgākas - ap trīs latiem kilogramā.
Pieejamas arī Latvijas mežos un purvos lasītas (vismaz tā saka tirgotāji) brūklenes un dzērvenes. Ja vēlies aiznest mājās kilogramu brūkleņu, jāmaksā trīs lati. Savukārt dzērveņu kilograms maksā 3,5 latus.
Vērtīgs C vitamīna avots - dzērvenes. Foto: TVNET
Dažās vietās tirgo arī Latvijā vāktu medu.
Šogad medus raža esot švakāka un tādēļ cena esot augstāka.
Kāda tirgotāja pircējiem stāsta, ka lielajā aukstumā bites pa ziemu izsalušas. Savukārt karstās vasaras dēļ šogad ļoti maz ziedējušas liepas un tādēļ liepu medus praktiski neesot. Trīslitru medus burka maksā 16 latu.Pieejami dažādi medus veidi, piemēram, aveņu medus vai pļavas ziedu medus. Pārdevēja zina stāstīt, ka aveņu ziedu medus ir ļoti noderīgs saaukstēšanās gadījumos. To var likt pie tējas vai arī laizīt tāpat.
Bez medus iespējams iegādāties arī dažādus citus radnieciskus produktus, kas ļoti vērtīgi veselībai, piemēram, bišu maizi, propolisu, ziedputekšņus un vasku.
Acis priecē visdažādākie ķirbju veidi. Parastāko cena ir ap 50 santīmiem kilogramā. Savukārt retāk sastopamo, piemēram, muskatķirbju kilograma cena ir lats vai pat divi. Ķirbji - gan zaļi, gan oranži, gan dzelteni - šobrīd manāmi teju katrā stendā. Ķirbju lietošana uzturā ir ļoti vērtīga, it īpaši šajā drēgnajā laikā.
Ļoti daudz un dažādi Latvijas āboli. Foto: TVNET
Kad vaicāju pēc garšīgākā ķirbja, kāda pārdevēja iesaka lielo ogu ar cepurīti. Tie esot ne tikai dekoratīvi, bet arī ļoti gardi. Tos varot piepildīt ar gaļu vai citām sev tīkamām lietām un tad cept cepeškrāsnī. Ķirbju apakša zem cepurītes esot visgaršīgākā.Vizuāli ne tik iespaidīgi, taču ļoti veselīgi ir ķiploki. Latvijā augušie gan salīdzinoši dārgi - 6-6,50 lati kilogramā. Daudzviet ķiploku cena noteikta par gabalu - viena galviņa maksā no 30 līdz 80 santīmiem. Daudzkārt lētāki ir sīpoli - to kilograma cena ir līdz latam.
Tirgū iespējams iegādāties arī tādus gardumus kā Latvijas vīnogas un lazdu riekstus.
Abu cena - trīs lati par kilogramu. Joprojām plašā izvēlē dažādi zaļumi, piemēram, tradicionālie lociņi, pētersīļi un dilles, kas ir vērtīgi vitamīnu avoti.Daudzviet tiek tirgoti ne tikai svaigie burkāni un kāposti (ap 50 santīmiem kilogramā), bet arī skābēti un marinēti kāposti. Cenas dažādas, kā jau tirgū. Vidēji skābo kāpostu kilograms maksā 1-1,20 latus.
Dekoratīvie ķirbji priecē ne tikai acis, bet arī vēderu. Foto: TVNET
Visplašākā izvēle, šķiet, ir kartupeļiem un āboliem. Kartupeļi atkarībā no lieluma, šķirnes, tirgotāja un iegādājamā daudzuma maksā no 15 līdz 30 santīmiem par kilogramu. Āboli gan krietni dārgāki - ap latu, pusotru kilogramā.Joprojām tirgū nopērkami vietējie gurķi un tomāti. Protams, to cena gan kāpusi, salīdzinot ar vasaras cenu. Piemēram, Latvijā auguši tomāti maksā 1,50-2,50 latus kilogramā, bet gurķi pieejami lētāk - ap latu kilogramā.
Ļoti gardi izskatās arī dzeltenie tomāti par diviem latiem kilogramā. Daudz lētāki ir kabači - tikai 50 santīmu par kilogramu.
Bez dažādajiem Latvijas lauku labumiem tirgū, kā ierasts, pieejami arī dažādi no ārzemēm ievesti un ļoti garšīgi dārzeņi un augļi, piemēram, nektarīni, persiki, melones, arbūzi. Pēdējie ir ļoti lieli un saldi. Arī cena laba - 35 santīmi par kilogramu.
Var iegādāties arī dažāda veida pupas. Sviesta pupiņu cena ir 1,50 kilogramā, bet cūku pupu kilograms maksā divus latus. Pārdevēja saka - tik dārgi esot tādēļ, ka nevienam citam tirgotājam to neesot.
Galvenais secinājums pēc tirgus apmeklējuma - labu un veselīgu lietu ir tik daudz! Atliek tikai izvēlēties, ko ēst, lai izārstētu rudens saaukstēšanos vai vēl labāk - nemaz nesaslimtu! Uz veselību!