22 Novembrī, Piektdiena
Dzīve :

Kā dzīvo vecticībnieki Igaunijas dienvidos

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Dzīve » Tūrisms/Ceļojumi

Palielināt Samazināt 21 Jūl 2011 , 14:05

Kā dzīvo vecticībnieki Igaunijas dienvidos

Vecticībnieku ciemi Peipusa ezera krastā pastāv jau sen.

Šo ciemu iedzīvotāji ir lepni ar savu ticību un uzskata, ka Peipusa ezera krastā Igaunijas vecticībnieki bija jau pirms tam, kad Krievijas vecticībnieki sāka meklēt patvērumu Baltijas valstīs. To pierādot pētījumi par valodas attīstību un tradīcijām.

Kādreiz vecticībnieki nodarbojās ar zvejniecību un sīpolu audzēšanu. Tagad palikuši tikai sīpoli. Ar tiem viņi populāri, pat rīko sīpolu festivālu, bet daudz tā nopelnīt nevar, tāpēc darbu jābrauc meklēt uz pilsētu, kur nav tik viegli ievērot visus striktos, ar reliģiju saistītos rituālus.

Dažos ciemos pat vairs nav mācītāju. Par mācītāju var būt tikai vīrietis (sieviete vispār esot nešķīsts radījums), bet Dievvārdus var lasīt arī sieviete. Uz grēksūdzi gan atbrauc mācītājs un tā vairs nav individuāla grēku sūdzēšana, kā tas bijis kādreiz. Tagad grēkus pieņem visiem baznīcā esošajiem vienlaikus.

Arī sadzīvē vairs neievēro striktas tradīcijas. Piemēram, kādreiz, ja kāds no ģimenes bija aizbraucis uz ilgāku laiku peļņā vai ciemos, tad atgriežoties bija jāievēro divu nedēļu karantīna, kad nedrīkstēja ienākt mājā, ēst no kopējiem traukiem. Trauki tiek dalīti - ģimenes un ciemiņu vajadzībām. Senāk ūdeni ceļiniekam nesmēla no spaiņa, kur ūdeni ņēma visa ģimene. Glāzi, no kuras dzēris ciemiņš mazgāja atsevišķi un pat skaloja ar verdošu ūdeni. Vecticībnieki tādā veidā centās sevi pasargāt no dažādām slimībām, kuras var ienest svešinieki.

Vecticībnieku māja tiek dalīta it kā divās daļās -  lielākā telpa ir lūgšanu un ciemiņu uzņemšanas vieta, tur atrodas svētbildes, tagad gan zem svētbildes bieži atrodoties televizori, un seriāli  ticīgo sievu vidū esot lielā cieņā. Mājas saimnieki un bērni dzīvo vienā istabā, vecvecāki nakšņo virtuvē, bet, ja mājās ir arī vecākāki ļaudis, tie pārceļas uz telpu, kuru parasti izmanto kā noliktavu. Tad šajā telpā iebūvē krāsni, lai ir silti. Par veciem ļaudīm ļoti rūpējās , vēl šodien vecticībnieku vidū nav pamestu un vientuļu vecu cilvēku.

Mājā ir ļoti gaiša - balti gultu pārklāji, tamborēti aizkari un galdauti. Laikam jau tāpēc, ka ikdienā nēsāja melnas drēbes, māju centās iekārtot gaišos toņos.

Daudzas vecticībnieku mājas tagad ir tukšas, bet tās nepārdod, jo vecumdienas vecticībnieki grib pavadīt savā ciemā. Tagad no pilsētas atbrauc tikai uz pašiem lielākajiem svētkiem - Lieldienām.

Foto galerijā piedāvājam ieskatu vecticībnieku muzejā, kur mājas iekārtojums stāsta par dzīves ritmu un tradīcijām. Jāpiebilst, ka tas ir tikai trīs stundu braucienā no Rīgas. Vairāk: www.visitestonia.com/lv

IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 21 Jūlijā 2011

Skatīts : 1485 reizes

Avots : http://www.apollo.lv/portal/life/articles/244528

Birkas : tradīcijas, ciemu, vecticībnieki, ticību, vecticībnieku, ezera, Igaunijas, Peipusa, tradīcijām, ciemi

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
  • Kanādieši pieprasa 25 stundu diennakti

  • Jānis Pujats: Galvenais ir tikt debesīs

  • Kā rodas bērni!? Lūk,kā! :)

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Slikts ir tas bērnu audzinātājs, kurš neatceras pats savu bērnību.
-- Ebnere-Ešenbaha

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 22 Novembrī vēsturē

    Kam šobrīd visvairāk būtu nepieciešama sociālā palīdzība?
    Atbildes: 55

    Turpinās cīņa ar un par pieminekļiem. Andreja Upīša pieminekļa liktenis šobrīd Rīgas domes rokās: to – pēc mākslinieka Ivara Drulles priekšlikuma – gatavojas pārzāģēt pa vertikāli. Nu tad – pārzāģēs vai nepārzāģēs? Šodien par to un citiem pieminekļiem runājam ar arhitektu Jāni Dripi un mākslas vēsturnieku Ojāru Spārīti.

    01 Novembrī 2024
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV