Dodoties ceļojumā ar auto, Polija bieži vien ir tas ceļa posms, kuru vēlamies mērot ātrāk, lai nokļūtu savā vēlamajā galamērķī. Tomēr vērts likt aiz auss, ka šo ceļa posmu var fantastiski izbaudīt, jo Polija pēdējos gados ir krietni mainījusies un tajā ir daudz brīnišķīgu un unikālu vietu, kas izceltas saulītē. Lūk, vietas, kas tevi var patīkami pārsteigt!
Jauni muzeji
Ja ir vēlēšanās atgriezties laikā un uzzināt par Polijas sendienām un likteņa līkločiem, tad pavisam noteikti vērts apmeklēt kādu muzeju, kas pēdējā laikā savairojušies kā sēnes pēc lietus.
Tāds, piemēram, ir muzejs Katovicē, kas atrodas kādreizējā ogļu raktuvē 14 metrus zem zemes. Tur apkopotas Silēzijas reģiona mākslas, kultūras un vēstures liecības, kā arī izveidotas izzinošas telpas un arī bibliotēka. Kad apskatīta šī muzeja puse, uz pilsētu var doties palūkoties no cita skatupunkta – no 40 metrus augstā torņa, kas atrodas turpat, muzeja teritorijā.
Arī Gdaņskā pēdējos gados ir parādījušies jauni muzeji, piemēram, Eiropas solidaritātes centrs, kas veltīts kustībai "Solidaritāte" un tās aktivitātēm. Tur paralēli ierastajām stāstu stāstīšanas metodēm izmanto dažādus eksponātus, attēlus un īsus aprakstus. Muzejā ar neskaitāmām video un multimediju tehnoloģijām iepazīstina apmeklētājus ar Polijas pagājuša gadsimta vēsturi. Tāpat jāpiemin arī pilsētā izveidotais Otrā pasaules kara muzejs. Ko vēl apskatīt Gdaņskā, meklē te.
Brīnišķā daba un iespaidīgie kalni
Izslavētie un ainaviskie Polijas Tatri nudien ir ceļojuma vērti. Tur žilbina fantastiskas kalnu grēdas un svaigs gaiss. Turklāt noteikti jāpiemin, ka ceļš uz šo tūristu iemīļoto vietu ir interesantām pieturām bagāts. Ja gudri izplāno ceļojuma maršrutu, pie reizes var apskatīt dažādas brīnišķīgas vietas, kas ceļojumu padarīs vēl krāšņāku. Izstrādātu un pieredzē pārbaudītu maršrutu meklē te.
Tiesa, sezonas laikā gan ainavu papildina tūristu pūļi. Ja šis faktors traucē, tad lieliska alternatīva būs "Bieszczady" kalni, kur sajust dabas neskartumu un burvību.
Tur pa dažādajām takām iespējams iekarot skaistas virsotnes un netraucēti palūkoties uz brīnišķīgo ainavu. Tāpat jāpiebilst, ka, lai gan šī vieta nav apmeklētākais tūristu galamērķis, apkārtnē ir daudz un dažādas naktsmītņu iespējas un lieliski krodziņi ar gardiem un veldzējošiem piedāvājumiem pēc garajām pastaigām.
Varšava, kur pastaigāties gar upes krastiem
Iespējams, Polijas galvaspilsēta Varšava līdz šim tevi nav vilinājusi, taču laiks mainīt domas – tā pēdējos gadus kļuvusi par lielisku vietu, kur izbaudīt pilsētas piedāvājumu un atpūsties. Pateicoties iespaidīgām pārmaiņām pilsētā, Varšava tagad pavisam ērti pieejama gan tūristiem, kuri nolēmuši pastaigāties, gan arī tiem, kas pilsētu labprāt iepazītu uz vellapēda.
Īpaši jāizceļ pastaiga gar Vislas krastiem. Gar tiem uzradušās vairākas simpātiskas un interesantas kafejnīcas un bāri, kas vilina ar saviem piedāvājumiem un solītu atpūtas mirkli. Turklāt daudzas no šīm vietām izveidojušās gluži par mazajiem kultūras centriem, jo tur bieži vien notiek dažādi pasākumi, piemēram, filmu un dzīvās mūzikas vakari. "Plac Zabaw" un "Cud nad Wisłą" ir pieturpunkti, kurus pavisam noteikti iekļaut šajā pastaigā, iesaka "Rough Guides".
Kamēr vēl pilsēta nav nogurdinājusi un nav vajadzīgs atelpas mirklis, Varšavā ir daudz vietu, ko apskatīt un kur pabūt. Tās atradīsi te.
Lodza – atdzimusī sarkanā ķieģeļu pilsēta
Agrāk ļaudis mēdza izvairīties no visai rūpnieciskās Polijas pilsētas Lodzas, tomēr pēdējo desmit gadu laikā, kā izceļ "Rough Guides", tā ir kļuvusi tiešām baudāma un tūristiem pievilcīga.
Senajās rūpnīcas tagad ierīkoti veikalu kompleksi, kultūras kvartāli un viesnīcas, bet pati sarkano ķieģeļu pilsēta Lodza, kā to nereti mēdz dēvēt, līdz ar to atdzimusi pavisam citā veidolā.
Ģimenēm ar bērniem īpaši saistošs varētu šķist planetārija un zinātnes centraapmeklējums, kas atrodas kādreizējā elektrostacijas ēkā, bet dzīves baudītāji var pulcēties kvartālā "OFF Piotrkowska", kur vienuviet atvērušies bāri, klubi un dizaina veikali.
Skaistās Polijas pilis
Noteikti jāizceļ arī Polijas pilis, kas izsētas pa visu valsti un priecē ikvienu tūristu. To izteiksmīgā arhitektūra un brīnišķais skaistums viegli var konkurēt ar pazīstamajām Vācijas, Francijas un Čehijas pilīm, ko parasti braucam lūkot.
Tāda, piemēram, ir Visņičas pils. Pils iekšienē apmeklētāji var apbrīnot senas gleznas, kurās attēlota tās vēsture un izmaiņas, bet tāpat tur redzamas arī 19. gadsimtam raksturīga stila mēbeles un mākslas darbi, ko veidojuši vietējie mākslinieki. Tāpat pilī ir dažādas slepenākas un mazāk slepenas ejas.
Ievērības vērta ir arī Malborkas Vācu ordeņa pils, kam bijusi visai raiba un interesanta vēsture. Malborkas pils ir lielākā Teitoņu ordeņa pils Eiropas ziemeļos. Iespaidīgā, gotikas stilā celtā sarkano ķieģeļu pils gandrīz 200 gadus piederējusi ordeņa bruņiniekiem, kas to saņēma kā dāvinājumu no Mazovijas hercoga.
Protams, arī Kornikas pils apbur ar savu šarmu. Šī pils celta viduslaikos, tomēr līdz mūsdienām saglabājušās vien dažas no oriģinālajām sienām un pagrabi. Tā pārbūvēta trīs reizes – 16., 18. un 19. gadsimtā. Savukārt tikai 2011. gadā tā beidzot iekļauta Polijas vēstures pieminekļu sarakstā, teikts "Culture Trip". Pilij, kas piedzīvojusi tik garu mūžu, protams, netrūkst arī leģendu. Runā, ka Kornikas pilī spokojas tās bijusī īpašniece no 18. gadsimta – Teofila, ko pazīst arī kā Balto dāmu.
Tiesa, šīs nebūt nav visas Polijas ievērojamās un skaistās pilis. Te vari gūt plašāku priekšstatu, kādas pilis tevi sagaida nemaz tik tālajā zemē.
Polijas 'Roma' – Krakova
Krakova daudzās tūristu aptaujās atzīta par iecienītāko galamērķi valstī. Tā ceļotājus valdzina ar bagāto vēsturi (ne velti to dēvē par Polijas "Romu") un skaisto apkaimi. Krakovai piedēvē arī tik cildinošus vārdus kā "valdzinošā akmens skaistule" un "Polijas karaļu pilsēta". Šai pilsētai piemītot īpaša aura un skaistums – paši poļi to uzskata par savas valsts sirdi un lepnumu.
Ko tad tur apskatīt? Matejkas laukums ir vieta, no kurienes tūristi parasti uzsāk savu iepazīšanos ar pilsētu. Rajā noteikti jāapskata Grīnvaldes kaujas piemineklis, kas godina kauju, kad poļu armija sakāva Teitoņu bruņiniekus.
Protams, Krakovas centrālajam laukumam jeb vecajam Tirgus laukumam arī ir īpaša vieta atpūtnieku sirdīs. Starp citu, tas ir visplašākais laukums Eiropā – četrus hektārus liels. Vērts doties uz Rātsnama torni, kas ir viens no ievērojamākajiem apskates objektiem Krakovas centrālajā laukumā. Tas celts ap 1300. gadu, gotikas stilā un saglabājis savu vēsturisko auru par spīti ugunsgrēkiem un daudzajiem renovēšanas darbiem. Torņa augstums ir 70 metri, un tūristu acīm tas pavērs brīnišķīgu skatu uz pilsētu.
Pilsētā ir vēl daudz fantastisku vietu, kas tūristiem ļoti iet pie sirds. Tās meklē šeit.
Rūķu zeme Vroclava
Vroclava ir Polijas dienvidu pilsēta, kuras vēsturisko daļu var izstaigāt dažās stundās. Tā ir arī Silēzijas vēsturiskā galvaspilsēta, sens tirdzniecības centrs un bijusī Hanzas pilsēta.
Tur ir skaists tirgus laukums un noteikti vērts aiziet arī uz Elizabetes baznīcu, kur var uzkāpt vairāk nekā 90 metrus augstā tornī. Tāpat interesanta ir 1913. gadā celtā sporta zāle – Simtgades zāle, kas ir arī UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautais objekts.
Tiesa, tūristu iecienītā Vroclava izceļas ar vēl kādu faktu. Tajā ik uz stūra var pamanīt sprīdi garus vīreļus un sieviņas – rūķus, kas attēlo dažādas profesijas un simboliskas izdarības. Vairāk par Vroclavu lasi šeit.
Protams, Polijā ir vēl daudz skaistu un interesantu vietu, kas būtu ievērības vērtas, turklāt visas pieminēt nemaz nav iespējams. Varbūt arī tu šajā valstī es atklājis kādu interesantu tūrisma objektu, kas savaņģojis tavu sirdi?