Zemenes ārstē
Pasaulē ir ap 20 savvaļas zemeņu šķirņu. Dziedniecībā izmanto meža zemeņu lapas, ogas un saknes. Saknes var rakt arī vēlu rudenī. Ogas kaltēšanai ievāc no rīta, kad nožuvusi rasa, vai arī dienas beigās pirms rasas parādīšanās. Ja ogas ievāc rasas laikā, tās ātri bojājas, ievāktas dienas karstumā, ātri savīst. Lai ogas labāk saglabātos, tās jāievāc ar ziedkausu lapiņām.
Meža zemenes ir ne vien garšīgas, aromātiskas, bet arī universālas ogas. Svaigas meža zemenes lieto kā diētisku līdzekli anēmijas, aknu, žultspūšļa, liesas, kuņģa un nieru slimību ārstēšanai, kā arī pret ginekoloģisku asiņošanu. Šīs ogas īpaši noder cukurslimniekiem. Zemenēm piemīt arī asinsriti veicinošs un šūnu atjaunojošs efekts. Meža zemenes satur ābolskābi, citronskābi, salicilskābi, krāsvielas, gaisīgas eļļas, cukurus, vitamīnus, minerālvielas (kāliju, magniju, kalciju, dzelzi, cinku, varu, kobaltu un fosforu), karotīnu, nedaudz miecvielu, pektīnvielas. Meža zemenes izmanto kā simptomātisku līdzekli, ja ir balsenes vēzis, hipertoniskās slimības, asteroskleroze.
Ogās visvairāk ir C vitamīna (100 gramos līdz 180 mg). Šā vitamīna zemenēs ir pat vairāk nekā citrusaugļos. Saknes satur līdz 10% miecvielu. Sakņu preparātus izmanto kakla un mutes dobuma skalošanai gļotādu iekaisumu gadījumos.
Izmanto pret caureju un kā spēcinošu līdzekli novājinātiem cilvēkiem. Lapas satur miecvielas, nedaudz ēteriskās eļļas, C vitamīnu un flavonoīdus.
Meža zemeņu uzlējumu iesaka dzert, ja ir liesas slimība, lai uzlabotu ēstgribu un gremošanu, ja ir pārlieku liela menstruālā asiņošana. Izmanto arī bronhīta, klepus, bronhiālās astmas gadījumā, kā līdzekli, ja ir sirds vājums, aptaukošanās gadījumos, kā arī pret aterosklerozi, kā asinstīrītāju līdzekli. Meža zemenes palīdzēs, ja ir hroniskas ādas slimības, mutes un rīkles gļotādas iekaisumi, ja mutē ir netīkama smaka. Meža zemenes var lietot ārīgi, ja asiņo brūces, struto, ilgi nedzīst brūces, čūlas, ja ir zobu sāpes, ekzēma, pinnes, sejas un roku ādas kopšanai, lai mazinātu vasaras raibumus. Diemžēl visi nevar lietot svaigas zemenes, jo raksturīga alerģiska reakcija – ādas izsitumi, nieze, sāpes vēderā, vemšana. Šādā gadījumā ieteicams lietot šo ogu lapu un sakņu uzlējumus un novārījumus.
Meža zemenes ietilpst senā tautas dziednieku recepte asiņu attīrīšanai.
Ņem trīs daļas trīskrāsu vijolīšu, divas daļas sunīšu, trīs daļas meža zemeņu lapu, divas daļas lauku kosas (bērniem nevajadzētu dot, jo var izraisīt aknu kairinājumu), divas daļas pelašķu, divas daļas upeņu lapu, vienu daļu lielo nātru, trīs daļas dadža sakņu. Labi samaisa, pārlej ar 0,5 l vāroša ūdens, iztur ne mazāk kā stundu un dzer pa pusglāzei trīs reizes dienā trīs mēnešus. Ja pastāv tieksme uz aizcietējumiem, maisījumam var pievienot krūkļu mizas.
Meža zemenes var izmantot arī skaistumam. Ar to sulu ieziež ādu, lai mazinātu nevēlamus pigmentācijas defektus. Sula balina un mīkstina ādu. Var pagatavot arī losjonu ādas kopšanai. Ņem vienu ēdamkaroti ogu, glāzi ūdens, tad samaisa un izkāš. Pievieno pustējkaroti glicerīna. Dažādības pēc var pagatavot arī līdzekli vannas peldei. Mikserī sajauc zemenes, saldo krējumu, ūdeni un vienu ēdamkaroti sviesta. Iegūto masu pievieno vannas ūdenim.
Meža zemeņu ievārījums
1 kg meža zemeņu, 750 g cukura, 1 gl ūdens.
No cukura un ūdens savāra sīrupu, ieber tīras ogas un vāra 5– 8 minūtes. Noņem no uguns, noputo, ļauj 5 minūtes pastāvēt un atkal 8 minūtes vāra. Kad ogas kļūst tumšas un grimst, ievārījums gatavs. Pilda burkās un aizvāko.
Kungu ievārījums
1 l meža zemeņu, 1 l melleņu, 600 g cukura, ½ dl konjaka vai viskija.
Katlā kārtām liek ogas un cukuru. Atstāj uz dažām stundām (vislabāk uz visu nakti).
Lēni sakarsē un apmēram 15 minūtes vāra uz nelielas uguns. Noputo. Ja vēlas, pievieno alkoholu. Ievārījumu pilda karstās burkās. Noslēdz un uzglabā vēsā vietā.
Zemeņu saldējums
3 olu dzeltenumi, 1 gl piena, 1 gl zemeņu, 1 paciņa vaniļas cukura, 1 gl cukura.
Olu dzeltenumus samaisa ar cukuru, līdz cukurs izkusis. Pienu uzvāra, karstam pieber vaniļas cukuru, izmaisa, pielej olu masai, un sakuļ. Pievieno sakultas ogas un maisa, kamēr masa atdzisusi. Liek saldētavā un ik pa laikam apmaisa.
Meža zemeņu liķieris
Meža zemenes, cukurs.
Burkā ber kārtām meža zemenes, pārkaisot ar cukuru, liek saulainā vietā, burku pārsedzot ar vairākām kārtām pārlocītu marli vai kokvilnas audumu. Kad no ogām izdalījusies sula, atkal ber zemenes, lai burka būtu pilna. Tā turpina, līdz burka pilna ar sulu līdz malām. Turot saulainā vietā, zemeņu sula izrūgst. Kad ir izrūgusi, nolej izveidojušos liķieri, ielej pudelē un glabā vēsā vietā.
Meža zemenes ar cukuru
1 kg meža zemeņu, 250-300 g cukura.
Meža zemenes nomazgā, noņem kauslapas, liek emaljētā traukā, pārber cukuru un liek aukstā vietā, lai sasulojas. Kad sula parādījusies, ogas ar visu sulu liek burkās.
Burkas pasterizē 10 minūtes 850 C.
Meža zemeņu zupa ar biezpiena bumbu
Meža zemenes, saldais krējums, biezpiens, vaniļas cukurs, parastais cukurs.
Meža zemenes sablendē, pievieno nedaudz cukura. Saldo krējumu saputo, pievieno nedaudz vaniļas cukura un iecilā biezpienā. Meža zemeņu zupiņu centimetra biezumā ielej deserta traukā, pa virsu liek vienu vai divas biezpiena bumbiņas.
Mocarella ar meža zemenēm
3 mocarellas bumbiņas, meža zemenes, 3 naža gali rozā piparu (tie ir maigākie pipari), baziliks.
Mocarellas sieru izņem no iepakojuma. Sasmalcina piparus, pielej olīveļļu un mazliet balzāmetiķa. Mocarellu apmaisa sagatavotajā masā. Sagriež baziliku un liek to klāt sieram, tad pievieno meža zemenes un visbeidzot saplūkā Mocarellu.