Šogad mēs esam aplaimoti ar kārtīgu ziemu - pamatīgas sniega segas un biežs viesis - spelgonis. Kāds laiks gaidāms pavasarī un vasarā? Ilggadējais dabas vērotājs Vilis Bukšs dalījās ar saviem laika pareģojumiem ar portālu "Apollo.lv", piebilstot, ja cilvēks ir saskaņā ar dabu, tad tā var pateikt priekšā savus nākamos soļus.
Bukšs norāda, ka jau decembra nogalē un janvāra sākumā viņš varējis izsecināt, kāds laiks varētu būt visu gadu. Taču, lai konkrētāk saprastu, kāds laiks gaidāms pavasarī, īpaša uzmanība būs jāpievērš dabai pirmajās četrās marta dienās.
"Pirmais marts pareģo pavasari, otrais - vasaru, trešais - rudeni un ceturtais - nākamo ziemu," pārliecināts ir dabas vērotājs, taču, lai pašreiz nojaustu gaidāmo gadalaiku tendences, laika zīmes mums pietiekot.
"Šogad pavasarī un vasarā varētu būt tāds laiks, kāds bija pirms trim gadiem - 2018. gadā," uzsver Bukšs, piebilstot, ka 2018. gadā gandrīz tajos pašos datumos, kad šoziem uznāca aukstuma vilnis, un termometra stabiņš vietām noslīdēja pat līdz -25 grādiem. Vilis ir drošs, ka šīs ir pēdējās stiprā sala dienas šoziem.
"Ļoti ticams, ka Latvijas austrumos un ziemeļaustrumos ap 4. aprīli sniegs vēl būs - mežos un, visticamāk, ka kādu sniegavīriņu vēl varēs savelt," par tuvākajiem svētkiem izsakās dabas vērotājs. "Līdz Lieldienām tāpat vēl varētu būt sagaidāmi aukstuma viļņi, kad termometra stabiņš varētu noslīdēt līdz kādiem -10 vai pat -15 grādiem kādu nakti.
Dienās saule sasildīs pat līdz kādiem +10 grādiem, bet martā vēl tāds īsts pavasaris nerādās."
Vilis izceļ, ja 18. februārī ir sals, tad ticējums vēsta, ka pavasaris būs "straujš un vasara sausa un karsta".
"Vispār visas pazīmes šogad norāda uz to, ka vasara būs silta. Un tas, ka pavasaris varētu būt straujš, tā arī varētu būt, jo līdz Lieldienām temperatūra solās būt svārstīga, kā arī slapjš sniegs, krusa, lietus un visi citi nokrišņi," stāsta laika vērotājs, piebilstot, ka marts ierasti vēl skaitās ziemas mēnesis vismaz Austrumlatvijā. "Ne velti marts skaitās sērsnu mēnesis."
Pēc Lieldienām varētu uznākt siltuma vilnis un lieli pali
Aprīļa sākumā varētu sākties siltuma viļņi un pavasaris visbeidzot būtu pienācis. Bukšs izceļ, ka aprīlī varētu būt gaidāmi stipri pali.
"Šogad visās ūdenstilpnēs ir izveidojies ledus vāks un gar krastiem ir ļoti daudz sniega, kas strauji kusīs.
Palu vietās ar to jau ir jārēķinās. Varbūt nebūs tik traki kā bija 2013. gadā, kad vēl 10. un 11. aprīlī pa sērsnu varēja ļoti labi slēpot, un temperatūra no rīta bija -15. Un tad strauji uznāca kušana, cik lieli pali tad bija! Šogad šis arī ir jāliek aiz auss," uzsver Vilis.
Īsts pavasaris Latvijā varētu iestāties ap Jurģa dienu, pareģo dabas vērotājs, kas ir 23. aprīlis. "Aptuveni aprīļa pēdējā nedēļā temperatūra varētu uzkāpt līdz +15 un +17 grādiem un tāda arī uzkavēties," viņš uzsver un piebilst, ka saskaņā ar visām pazīmēm maijs varētu būt ļoti silts un vasarīgs.
Uz kādu laiku varam cerēt vasarā?
Bukšs uzsver, ka pie tik bargām ziemām, kā ir šogad, jūnijs varētu būt sauss, bet ap Jāņiem varētu rēķināties ar lietavām. Viņš to skaidro ar to, ka ap Ziemassvētkiem bija nokrišņi, līdz ar to vasaras saulgriežos varētu būt tāds pats laiks.
"Varbūt ne pašā Līgo vakarā, bet pirms vai pēc svētkiem būtu jārēķinās ar lietu," izceļ dabas vērotājs.
"Izskatās, ka vasara kopumā būs sausa un silta. Jūlijs un augusts varētu būt ļoti vasarīgi un patīkami mēneši. Varēsim šogad izbaudīt siltu laiku un labas ražas," optimistisks ir Bukšs, piebilstot, ka sniegs šobrīd ir sapūsts viļņos, kas nozīmējot, ka gaidāmas labas ražas.
Bez pērkona negaisiem vasarā neiztiksim, tos, kā Vilis uzskata, ka varam gaidīt vasaras vidū un vairāk uz tās nogali.
"Tā kā varam cerēt uz siltu vasaru ar pērkona negaisiem, bet varētu būt vairāk sauss laiks nekā ar nokrišņiem."
Dabas vērotājs atgādina, ka precīzākus laikapstākļus varēs pareģot vien martā, taču līdzšinējās tendences varētu nemainīties, ņemot vērā citu gadu pieredzi.
Tuvākie datumi, kam jāpievērš uzmanība, lai pareģotu laiku
Jautāts, lai Vilis Bukšs padalās ar zināšanām, kādi ir tuvākie datumi un kas ir jāvēro, lai jebkurš varētu pamēģināt pareģot laiku, viņš atkārto, ka marta sākums ir ļoti nozīmīgs, lai varētu paredzēt laikapstākļus atlikušajam gadam.
"9. martā var pavērot, vai atlido sējas vārnas jeb kraukļi. Ja viņi ir atgriezušies, tad tā ir laba zīme, ka pavasaris būs jauks," izceļ laika vērotājs.
"Pēc tam 12. martā, piemēram, ir jāvēro lapsas. Ja lapsa izlien no alas un nelien atpakaļ, tad ticējums vēsta, ka pavasaris būs labs, bet, ja uzreiz lien atpakaļ alā, gaidāmi gan pavasara tuteņi, gan aukstuma viļņi."
Tālāk seko 17. marts jeb Kukaiņu diena - Bukšs norāda, ka jāseko līdzi, kādi šajā dienā būs laikapstākļi. "Ja ir lietus vai sniegs, tad var pareģot, ka būs lietaina vasara. Ja saulaina diena, tad labvēlīga."
"Tad, protams, ir 21. marts, kad arī astronomiskais pavasaris ir sācies. Pirmajās astronomiskā pavasara dienās jāvēro vēja virzieni," turpina Vilis, piebilstot, ka arī Māras diena ir ļoti būtiska.
"Vēl iekrīt Pūpolsvētdiena, nedēļu pirms Lieldienām, kā arī Lieldienu nedēļa - gan Zaļā ceturtdiena, Lielā piektdiena un tā tālāk. Piemēram, laika pareģošanas ticējums Zaļajai ceturtdienai - ja sniegā redzi čūsku, tad vasara solās būt svelmaina," stāsta Vilis.
Laika pareģis atgādina, ka jārēķinās, ka katrā Latvijas malā novērojumi var atšķirties. "Liepājas un Aizputes pusē jau tagad dīgst sniegpulksteņi, bet austrumos vēl ir pamatīga ziema. Pie mums Latvijā ir ko vērot, interesanti atklājumi katram savā vietā," piebilst ilggadējais dabas vērotājs Vilis Bukšs.
Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors Toms Bricis toties norāda, ka, skatoties ilgtermiņa prognozēs, mūsu reģionam pavasaris rādoties silts, kaut kādā mērā pat siltāks par klimatisko normu. Marta mēnesis Latvijā varētu būt vēsāks. Bricis arī skaidro, ka aukstā ziema šogad ir nesusi arī lielus ledus krāvumus.