Aptaujājot pusaudžus, secināts, ka vecāki pārāk
paļaujas uz skolas lomu savas atvases drošības nodrošināšanā, turklāt
katrs desmitais jaunietis vispār nezin, kā sevi pasargāt.
Cenšoties
apgūt prasmes sevi aizstāvēt, 17% pusaudžu paļaujas uz informāciju
internetā, katrs desmitais domā, ka to var iemācīties skatoties kino,
bet vairāk nekā 11% vispār nav informēti par iespējām sevi aizstāvēt.
Drošības kompānijas GRIFS AG pētījums liecina, ka par drošības jautājumiem nepilngadīgie divreiz biežāk uzzina skolā, nevis ģimenē, turklāt 12 % ģimenēs par drošības jautājumiem ar atvasēm vispār nerunā.
Lai jaunietis būtu drošībā, drošības kompānijas GRIFS AG speciālisti iesaka ik dienu ievērot dažus drošības principus:
• Jaunietim jāzina, ka apmaldoties, ceļu labāk jautāt pārdevējai veikalā vai policistam, nevis nejaušam garāmgājējam uz ielas. Turklāt nekad nav par biežu atgādināt pusaudžiem, ka nedrīkst sēsties svešos auto un runāt ar svešiniekiem. Tas pats attiecas uz ēdiena vai dzēriena pieņemšanu no nepazīstamiem labvēļiem.• Ja pie skolas, bērnudārziem vai, kur citur ir pamanītas aizdomīgas personas, kuras jauniešiem piedāvā kādu labumu - nekavējoties ir jāziņo Valsts policijai vai atbildīgai pieaugušai personai, kura ir tuvumā ( tas attiecas gan uz piedāvājumiem aizvest mājās, gan uz narkotiku iegādi, u.t.t.)
• Ļaundari bieži izmanto cilvēku labsirdību, tāpēc atvasēm jāmāca neuzticēties un atteikt svešiniekiem, kas lūdz iedot telefonu, lai kādam piezvanītu.
• Zagļi parasti pievēršas vājākajiem, tai skaitā, bērniem un jauniešiem. Svarīgi ir savām atvasēm atgādināt, ka, piemēram, mobilais telefons vai maks ir rūpīgi jānoliek, lai nepievērstu potenciālo zagļu uzmanību. Arī nauda transportam jāsameklē savlaicīgi.
• Jaunietim jāzina, ka nedrīkst ieiet kāpņu telpā, ja tur drūzmējas cilvēki vai notiek, kas cits, viņaprāt, aizdomīgs. Šādā situācijā jāiet nevis uz klusām, bet gan sabiedriskām vietām, piemēram, veikalu, jāzvana vecākiem.
• Atvases jāpiekodina nevienam nestāstīt par ģimenes finansiālo stāvokli, iegādātajām vai uzdāvinātajām mantām un plānotajiem izbraukumiem.
• Lai nepievērstu zagļu un laupītāju uzmanību, jauniešiem jāsaprot, ka nevajadzētu izrādīt vērtīgas mantas skolā un citās publiskās vietās, piemēram, autobusa pieturā vai veikalā.
• Vecākiem noteikti nevajadzētu uzreiz izsniegt bērnam visai nedēļai paredzēto kabatas naudu, jo zagļu interese būs ievērojami mazāka, ja kabatas nauda tiks sadalīta pa dienām.
• Ieteicamsvecākiem dot mazāk skaidras naudas, ja ir iespējams, tad pagatavot norēķinu karti, kurai var uzlikt limitu cik var tērēt un noņemt naudu - tehniskas iespējas ir dažādas.
• Vecākiem būtu jāzina, kas ir viņu draugi, kas atvasēm interesē, un ko viņi dara ārpus mājas. Lai iepazītu bērna draugus ieteicams uzaicināt viņus ciemos, tad neformāli aprunāties, vizuāli novērtēt - lai saprastu, kādi viņi ir un ko no viņiem var sagaidīt.
• Jaunībā gribas visu pamēģināt un it sevišķi to, kas ir aizliegts, tāpēc svarīgi ir vecākiem runāt gan par alkohola, gan cigarešu un narkotiku kaitīgumu un slikto iedarbi. Lielākā daļa pastrādāto noziedzīgo nodarījumu tiek veikta apreibinošu vielu iespaidā.
• Vecākiem būt ieteicams uzturēt labas attiecības ar skolas klases audzinātāju, lai zinātu par viņas novērojumiem.
• Iespēju robežās būtu nepieciešams jaunieti piesaistīt pie pulciņiem, kas iemācītu darboties komandā, gan sniegtu dažāda veida vērtīgas zināšanas un pieredzi, kā arī disciplinētu. Ieteicamas ir sporta nodarbības, jo tur jaunietis var izlikt savu enerģiju un to novirzīt uz sevis attīstīšanu un organisma stiprināšanu.
• Ieteicams jauniešus sūtīt uz cīņas skolām, kurās māca ne tikai sevi aizsargāt, bet arī modulē dažādas situācijas, izspēlē kā šajās situācijās rīkoties labāk, ko darīt, nonākot briesmu situācijā.
• Jaunietim ir jāizskaidro, ka viņa veselība un dzīvība ir pirmajā vietā, tāpēc laupīšanas gadījumā viņam nevajadzētu pārāk pretoties uzbrucējam.
• Jebkurā situācijā, kad jaunietis ir cietis no ļaunprāša, jāgriežas Valsts policijā, lai likumpārkāpēju aiztur un viņš vairs nenodara atkārtotu ļaunumu.
• Dodoties mājās vai kur citur diennakts tumšajā laikā, nepieciešams izvēlēties drošākos maršrutus, kur ir vairāk cilvēku un apgaismotas ielas. Redzot lielāku baru ar aizdomīgiem cilvēkiem dažreiz ir labāk pārriet ielai otrajā pusē, nevis turpināt iesākto maršrutu. Tomēr tas jādara pēc iespējas neuzkrītošāk, lai potenciālie ļaundari nepamana, ka jaunietis ir uzmanīgs un no kaut kā baidās, jo tas ir signāls viņiem, ka jaunietim ir kaut kas vērtīgs.