18 Maijā, Trešdiena
Sievietēm :

10 jautājumi, uz kuriem bērnam nav jāatbild pat kaimiņiem

Sievietēm » Māmiņām

Palielināt Samazināt 20 Aug 2018 , 18:25

10 jautājumi, uz kuriem bērnam nav jāatbild pat kaimiņiem

Nepiemērotus jautājumus parasti mēdz uzdot bērni, bet dažreiz arī pieaugušais bērnam var uzdot lieku, netaktisku un pat bīstamu jautājumu.

Agri vai vēlu bērni sāk komunicēt ar apkārtējiem bez tavas klātbūtnes. Tāda iespēja ir pat mazulim, piemēram, bērnu rotaļu laukumiņā. Bet skolas vecuma bērniem komunikācijas iespējas ar svešiem pieaugušajiem pieaug vairākkārt. Un gatavība atbildēt uz jebkuru jautājumu ne pie laba var nenovest.

Lūk, portāls "Letidor" aplūko 10 jautājumu tipus, uz kuriem bērnam nevajadzētu atbildēt pat pieaugušajiem – ētisku apsvērumu dēļ vai pat savas drošības labā!

Jautājumi par dzīvesvietu

Pat, ja tev šķiet, ka neatstāsi savu bērnu ne minūti vienu pašu, vienalga bērnam ir jāzina: parastā situācijā viņam ar nepazīstamiem un mazpazīstamiem cilvēkiem vispār nevajadzētu ielaisties sarunās. Pilnīgi pietiekami būs, ja bērns pasveicināsies.

Ar "parastu situāciju" šajā gadījumā ir jāsaprot tās reizes, kad bērnam nav nepieciešama pieaugušo palīdzība, piemēram, ja viņš ir pazudis.

Neceri, ka bērns pats spēs novērtēt situāciju un patstāvīgi orientēsies, uz kādiem jautājumiem nevajadzētu atbildēt. Tas tev viņam ir jāiestāsta.

Nepazīstamiem cilvēkiem (pat tad, ja šis cilvēks sevi iepazīstina kā jaunais kaimiņš) nedrīkst atbildēt uz jautājumiem: "Kur tu dzīvo?", "Kurš ir tavas istabas logs?", "Kāds ir tava dzīvokļa numurs?", "Kas tagad ir mājās?".

Protams, ja vien nav runa par kādu ekstremālu situāciju mājās (sadūmojums, caurules plīsums un līdzīgas likstas).

Tomēr statistika vēsta, ka bērniem daudz lielāku bīstamību var radīt tieši pazīstami cilvēki, kuri lieliski zina, kur tava ģimene dzīvo.

Jautājumi par laiku, kad bērns ir viens

Pazīstamiem cilvēkiem bērni daudz vairāk uzticas, tādēļ viņi var neaizdomāties un atbildēt uz visiem viņu jautājumiem.

Tomēr nedrīkst atbildēt pat kaimiņiem uz jautājumiem, kuru mērķis ir – uzzināt, kad bērns mēdz būt viens pats: "Cikos tu ej staigāt ārā?", "Tu viens pats pastaigājies?", "Kad tu mēdz būt viens mājās?" utt.

Var būt arī apslēptāki jautājumu varianti: "Kurš tev tagad ir mājās?", "Kad tev beidzas stundas?", "Līdz cikiem strādā tavi vecāki?", "Bet tu baidies, kad paliec viens mājās?".

Grūti iedomāties, kādēļ normālam pieaugušajam varētu būt interesanta šāda informācija.

Jautājumi par izbraukšanu no mājām

"Kur jūs būsiet brīvdienās?", "Kad jūs brauksiet uz laukiem?", "Vai jūs plānojat braukt uz jūru?", "Kāds pieskatīs jūsu dzīvokli?" Ir pilnīgi normāli, ja šādus jautājumus viens otram uzdod pieaugušie. Vairumā gadījumu ir pat vēlams, lai kaimiņi zinātu – jūsu nav mājās, un nevienam neesat devuši atslēgas no sava mājokļa.

Bet kāpēc gan mazpazīstamam kaimiņam, ar kuru jūs nemaz īsti nekomunicējat, vajadzētu tavam bērnam uzdot šādus jautājumus? Iespējams, vienkārši tāpat, bet iespējams, ar aprēķinu, ka bērns izstāstīs visu informāciju un pēc tam aizmirsīs šo sarunu.

Jautājumi par palīdzību

Par īpaši bīstamiem tiek uzskatīti jautājumi, kad pieaugušais (pat, ja tas ir pazīstams) lūdz pēc palīdzības vai bez nepieciešamības un bez vienošanās ar bērna vecākiem to piedāvā.

Piemēram: "Vai tu varētu mani pavadīt līdz parkam?", "Vai varētu man palīdzēt līdz dzīvoklim aiznest somas?" vai tieši pretēji: "Nāc, es tevi pavadīšu", "Gribi, es tev palīdzēšu izpildīt mājasdarbus?"

Iemāci bērnam uz šāda veida jautājumiem atbildēt ar skaidru atteikumu. Nav vērts sevi mocīt ar kādu izdomātu iemeslu, ar frāzi: "Atvainojiet, bet nē" vai "Paldies, bet man nevajag" pilnīgi pietiks.

Finanšu jautājumi

Pat starp pieaugušajiem nav pieņemts apspriest finanšu jautājumus. Tomēr naudas tēma dažiem paziņām šķiet tik vilinoša, ka viņi var painteresēties pie bērna: "Cik nopelna tava mamma?", "Kādā bankā tētis glabā naudu?", "Cik maksāja jūsu ceļazīme uz kūrortu?", "Cik naudas tavi vecāki dod vecmāmiņai?" "Ko jūs plānojat šogad pirkt?"

Kādēļ viņiem šī informācija? Protams, nevajag uzreiz šo cilvēku turēt aizdomās, ka viņš plāno uzlauzt jūsu ģimenes seifu.

Visticamāk, viņa mērķis ir daudz piezemētāks – palūgt aizdot naudu, pamēģināt uz jūsu ģimenes rēķina saremontēt kopīgo žogu vasarnīcā, nodot informāciju bijušajiem vīriem un sievām, nosodīt par to, la "par maz palīdzat senioriem vecākiem", vienkārši papļāpāt par to ar kaimiņiem uz soliņa pagalmā, kā "jūs šikojat" vai "knapi velkat galus kopā" utt.

Jautājumi par ģimenes noslēpumiem

Ja nevēlies, lai ģimenes noslēpumi izietu ārpus tavas mājas, ideālā gadījumā arī pašam bērnam nevajadzētu par tiem zināt. Bet tas ne vienmēr ir iespējams.

Katrai ģimenei ir savi noslēpumi, tādēļ tipisku jautājumu nemēdz būt. Te var runāt par to, kāpēc mamma neaicina pie sevis mājās kaimiņieni ("Tava mamma droši vien reti tīra māju?") vai par noslēpumiem saistībā ar politiķu vēlēšanām ("Par ko nobalsoja tavs tētis?"). Bet visbiežāk ģimenes noslēpumiem piemīt kāds pavisam personisks, nepatīkams fakts: "Tā ir taisnība, ka tavi vecāki nav tavi bioloģiskie vecāki?", "Tavs vectēvs patiešām ārstējas psihiatriskajā slimnīcā?", "Tavai māsai bija aborts?", "Pastāsti mums, kas patiesībā ir tavs tēvs?", "Tavu mammu atlaida no darba, jo viņa netika galā ar pienākumiem?"

Ja tu šādus jautājumus neapspried ārpus ģimenes, iemāci arī bērnam tos ignorēt.

Kā likums, šādi jautājumi tiek uzdoti prastas ziņkāres dēļ. Bet daudzi aizmirst par to, ka to apspriešana ir ne tikai neētiska, bet bērnam var radīt arī psiholoģisku traumu.

Kauninoši un aizvainojoši jautājumi

Jautājums: "Tu gadījumā nezini, kurš vakar izsita lukturi?" var piespiest bērnu nosarkt, ja viņam ir kāds sakars ar šo nepatīkamo situāciju. Šāda veida jautājumiem nevajadzētu palikt neatbildētiem, pat tad, ja tie rada neērtības sajūtu.

Bet, lūk, ja pieaugušais vaicā par kaut ko, kas attiecas uz kādu pārāk privātu lietu, un ar to bērnā rada mulsumu, atbildēt nedrīkst.

Pirmkārt, tas attiecas uz intīma rakstura jautājumiem. Piemēram, pusaugu meitenei ir pilnas tiesības ignorēt jautājumu: "Tu vairs neesi nevainīga?", pat, ja šādu jautājumu nolēmusi uzdot radiniece.

Turklāt bērnam jāignorē arī pavisam tuvu ģimenes draugu jautājumi, ja tie bērnam vaicā: "Tētis ar mammu guļ kopā?"

Provokatīvi un jautājumi par trešajām personām

Personīgi jautājumi par trešajām personām

Protams, šajā gadījumā nav attiecināmi jautājumi, kuri tradicionāli tiek uzskatīti par pieklājības izrādīšanu, piemēram, "Kāda pašsajūta ir tavai omītei?", "Kā iet taviem vecākiem?"

Bet, lūk, ja ar saviem jautājumiem pieaugušais cenšas izvilināt personīgu informāciju par ģimenes paziņām, uz šādiem jautājumiem nav obligāti jāatbild.

"Ko Kārļa vecāki uzdāvināja tavam tētim dzimšanas dienā?", "Tas onkulis, kurš bieži brauc pie tavas mammas, agrāk ir bijis precējies?" – parasti šādus jautājumus pieaugušais uzdod bērnam, jo lieliski saprot, ka vecākiem ko tādu vaicāt nebūtu ētiski.

Provokatīvi jautājumi

Šādi jautājumi var tikt uzdoti, lai izprovocētu bērnu uz kādu ne īpaši atbalstāmu rīcību.

"Kas, tu nevari?", "Saderam, ka tev nekas nesamāks?" – parasti šādus jautājumus uzdod ne jau tad, kad tiek runāts par pirmās vietas iegūšanu dzejoļu deklamēšanas konkursā. Biežāk tās ir bīstamas lamatas, kurās var iekrist skolēni. Un tavam bērnam obligāti par to ir jāzina.

Ja vēlies nobalsot par šo rakstu, sūti SMS ar tekstu

TXT BALSS

uz numuru

1897


Nobalsots 190 reizes


Maksa (0,36 LVL) ir pievienota telefona rēķinam vai atrēķināta no priekšapmaksas kartes.
Atbalsts: +37129469896 | zinuspice@gmail.com | Piedāvā fortumo.lv
IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 20 Augustā 2018

Skatīts : 571 reizi

Avots : http://www.delfi.lv/calis/enciklopedija/10-jautajumi-uz-kuriem-bernam-nav-jaatbild-pat-kaiminiem.d?id=50303733

Birkas : bērnam, jautājumi, jautājumus, kaimiņam, drošības, pieaugušajiem, jautājumu

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
 • Teikā nozog kilometru "Lattelecom" sakaru kabeļu

 • Par braukšanu dzērumā sods līdz Ls 1000

 • Mana pasaka par Latviju: Divdesmit un divi gadi. Viena valsts.

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Aizvainot cita lepnumu ir bīstamāk nekā aizskart cita intereses.
-- Bonalds

DJ Bacon Līgo Tusiņš 2021

 • Visi aktuālie video
 • 18 Maijā vēsturē

  Vai jūsu paziņu lokā atrodas kāds, kurš nemaksā nodokļus?
  Atbildes: 47
  Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Katalogs | Kinofilm@LV