22 Novembrī, Piektdiena
Īpašā sadaļa :

Aktīvās dabas augu vielas

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Īpašā sadaļa » Noderīgi

Palielināt Samazināt 9 Okt 2010 , 19:34

Aktīvās dabas augu vielas

Ja reiz ikdienā tos izmantojam, tad jāzina, kas ir tas, kas padara augus par tik spēcīgiem.

Vitamīni – ļoti sarežģīti struktūras un fizioloģiski aktīvo vielu ziņā, kas ir ļoti nozīmīgas, lai cilvēka organisms pilnvērtīgi funkcionētu un uzturētu dzīvības funkcijas. Vitamīni regulē vielmaiņas procesu, lai organisms uzņemtu un pārstrādātu pareizi vielas, kuras uzņemam ar pārtiku: olbaltumvielas, ogļhidrātus, taukus.

Vitamīnus ir būtiski uzņemt, lai neveidotos hipovitaminoze ( vitamīnu trūkums organismā ), bet jāuzņem pareizās proporcijās, lai neveidotos hipervitaminoze.

Ja vitamīnu ir par daudz, arī tad var parādīties tādi simptomi, kā miegainība, nervozitāte utt..

augi-1

Sveķi un balzāmi – līdzīgi kā ēteriskās eļļas, bieži ir kopā ar ēteriskajām eļļām. Sveķi ir biezs, lipīgs šķidrums, ar raksturīgu smaržu. Augu valsts viela ir ar sarežģītu sastāvu. Tā veidojas kā vielu maiņas blakusprodukts augos, atrodas īpašās vietās. Ja augu ievaino, tad šis produkts iztek, nosedzot ievainojuma vietu, pasargājot augus no mikroorganismu iekļūšanas, piemēram: priežu, vai egļu sveķi. Sveķus, kas ilgi sacietē, sauc par balzāmiem.

Sveķiem ir augsta antibakteriāla, pretiekaisuma iedarbība, labi palīdz sadziedēt brūces. Medicīnā izmanto tinktūrās, plāksteros. Sveķi aizkavē ēterisko eļļu iztvaikošanu un to bojāšanos.

 

Organiskās skābes – tās ir augu valsts vielas ar skābju īpašībām. Biežāk sastopamās skābes: salicilskābe, vīnskābe, ābolskābe, citronskābe, skābeņskābe, etiķskābe, skudrskābe. Tām ir vielmaiņu stimulējoša iedarbība, kā arī tās uzlabo apetīti un stimulē dziedzeru darbību. Šīs skābes izmanto arī sadzīvē, lai, piemēram, iztīrītu dažādus traipus.

 

Alkoloīdi – vielas ar sarežģītu ķīmisko sastāvu. Šīs vielas ir vai nu spēcīgas iedarbības vai indīgas vielas, kuras lieto nelielos daudzumos medicīnā. Alkoloīdi iedarbojas uz CNS kā sedatīvas un neiroleptiskas vielas, kā pretsāpju un pretklepus līdzeklis, arī uz elpošanas centru, arī kā temperatūras pazeminātājs, līdzeklis sirdsdarbības normalizēšanai, asiņošanas apturēšanai.

 

Glikozīdi – vielas, kas sastāv no cukura daļas jeb glikona un necukura daļas jeb aglikona. Šīs abas vielas ir savienotas ar glikozīdisko saiti.

Glikozīdus izmanto gan sirds slimību ārstēšanā, gan žults sekrēcijas stimulēšanai, caurejas izraisīšanai, lai cilvēks izsvīstu utt.. Sirds glikozīdi ir ļoti indīgi, tie ļoti rūpīgi jāsagatavo un jāuzglabā. Sirds glikozīdus satur, piemēram, maijpuķītes, uzpirkstītes, oleandri, pērkonenes.

 

Rūgtvielas – tām piemīt rūgta garša. Tās samērā maz uzsūcas gremošanas traktā, lielās devās var izraisīt vemšanu. Tās parasti lieto šķidru zāļu veidu pagatavošanai, lai veicinātu ēstgribu, stimulētu gremošanas sekrēciju ( kolīta un gastrīta gadījumos ), žults sekrēciju. Visrūgtākās no šīm vielām ir atrodamas vērmeļu lakstos ( to lieto arī, lai novērstu pinnes, attīrītu asinis, veicinātu gremošanu ), pelašķos ( lieto pret klepu pelašķu tēju ).

 

Saponīni – tā ir īpaša glikozīdu grupa, kuru šķīdums ūdenī puto ( no latīņu valodas „sapo”- ziepes ), tāpēc augus, kas satur daudz saponīnus, izmanto dabisku mazgāšanas līdzekļu pagatavošanā. Bet medicīnā tos lieto klepus gadījumā, augšējo elpceļu iekaisuma gadījumos, kā arī diurētiskos līdzekļos. Saponīni iedarbojas arī uz CNS kā tonizējoši un stimulējoši līdzekļi ( atrodami ženšeņā, arālijā ).

 

Miecvielas – Tās atrodas gandrīz visos augos lielākā vai mazākā daudzumā. Tām ir savelkoša garša. Miecvielas nav indīgas, daudzām no tām ir izteikta P vitamīna aktivitāte, piemēram, tējas lapu un pīlādžu ogu miecvielām ( katehīniem ). Miecvielas saturošus augus un drogas lieto iekšķīgi novārījumu un tēju veidā kā pretiekaisuma un pretcaurejas līdzekļus. Arī pret saindēšanos ar smagajiem metāliem, alkoloīdiem. Miecvielām ir liela nozīme ādu miecēšanā, kā arī krāsu un pārtikas rūpniecībā ( no tām atkarīgas ir dažādu augļu, ogu, vīnu, tējas un kafijas garšas īpašības ).

 

Polisaharīdi – tie ir ciete, lihenīns, pektīnvielas, celuloze, gumijvielas, gļotas utt.. Ciete ir sastopama, piemēram, kartupeļos, kviešu graudos, kukurūzas graudos, rīsu graudos. Ciete ir galvenais cilvēka uztura ogļhidrāts, no kura veidojas organismā glikoze. Cieti izmanto arī pūderos, ziedēs, dažādu tablešu pagatavošanā.

Inulīns atrodams dažu augu gumos, piemēram, dāliju, saknēs – cigoriņu, pieneņu. Šķeļoties tas veido fruktozi, ko bieži izmanto diabētiķu uzturā.

Dabā vistīrākā celuloze ir kokvilnas sēklu matiņos. Celulozei ir liela nozīme cilvēka barībā.

Pektīnvielas atrodamas ābolos, upenēs, meža zemenēs, burkānos un augļu sulās. Kopā ar cukuru un skābēm tās veido recekļus – želejas. Šādām želejām ir izteiktas pretiekaisuma īpašības. Tās no organisma lieliski spēj izvadīt kobaltu, stronciju un to izotopus, arī svinu, dzīvsudraba sāļus.

 

augi-2Augu pigmenti – augu krāsvielas, kuras izmanto tautas medicīnā kā dezinficējošus un brūču dziedinošus līdzekļus. Pēc ķīmiskajām un fizikālajām īpašībām, tās iedala 2 grupās: flavonoīdi un lipohromi.

Flavonoīdi ir krāsvielas, kas nosaka ziedu, augļu, lapu un sakņu krāsu. Daudzus flavonoīdus lieto medicīnā kā P vitamīnu ( upenes augļi, griķu laksti, zaļā tēja, aroniju augļi utt. ), kā asinsvadus paplašinošus līdzekļus ( vilkābeļu augļi un ziedi ), kā baktericīdus līdzekļus ( āboliņu laksti ).

Lipohromi ir karotinoīdi un hlorofils. Hlorofils ir augu zaļā krāsviela, bet karotinoīdu krāsu toņi var būt dzelteni līdz pat oranžsarkani. Abas šīs vielas nešķīst ūdenī, bet eļļās gan. Hlorofilu iegūst no nātru lapām, arī no priežu un egļu skujām. To lieto kā brūču dziedinošu līdzekli. Nātru lapu salāti ir bagātīgi ar vitamīniem, kas labvēlīgi sekmē asins sastāvu, palielinot hemoglobīnu.

No karotinoīdiem vissvarīgākie ir karotīni, kas organismā transformējas par A vitamīnu.

 

Minerālvielas – tās ir visu augu un dzīvnieku organismu sastāvā. Atrodami ir gandrīz visi ķīmiskie elementi – gan makroelementi, gan mikroelementi ( organismā nepieciešami ļoti mazās devās ).

Svarīgi ir mikroelementi, kurus organismā uzņem ar uzturu un ārstniecības augiem.

 

Ēteriskās eļļas – viegli gaistošas, smaržīgas vielas. Ēteriskās eļļas ir bezkrāsaini vai gaiši, eļļaini, reti krāsaini, šķidrumi, kas neatstāj uz papīra vai auduma traipus. Šīs eļļas labi šķīst taukos, eļļās un 90 grādīgā spirtā. Ārstniecībā lieto ēteriskās eļļas, drogas un ēterisko eļļu sastāvdaļas ( kampars, mentols ). Ēteriskās eļļas izmanto arī parfimērijas, pārtikas rūpniecībā, lai uzlabotu smaržu un garšu.

IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 09 Oktobrī 2010

Skatīts : 2490 reizes

Avots : http://www.ekozeme.lv/partika/aktivas-dabas-augu-vielas

Birkas : pigmenti, eļļas, minerālvielas, vitamīni, dabas, miecvielas, augus, vielas, organisms, augu

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Providence mums ir devusi cerību un miegu, kā kompensāciju par lielo daudzumu rūpju dzīvē.
-- Voltērs

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 22 Novembrī vēsturē

    Kam šobrīd visvairāk būtu nepieciešama sociālā palīdzība?
    Atbildes: 55

    Turpinās cīņa ar un par pieminekļiem. Andreja Upīša pieminekļa liktenis šobrīd Rīgas domes rokās: to – pēc mākslinieka Ivara Drulles priekšlikuma – gatavojas pārzāģēt pa vertikāli. Nu tad – pārzāģēs vai nepārzāģēs? Šodien par to un citiem pieminekļiem runājam ar arhitektu Jāni Dripi un mākslas vēsturnieku Ojāru Spārīti.

    01 Novembrī 2024
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV