22 Novembrī, Piektdiena
Dzīve :

Kristāla noslēpums

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Dzīve » Vēsture

Palielināt Samazināt 12 Okt 2011 , 19:55

Kristāla noslēpums

KRISTĀLA GALVASKAUSI UZRADĀS PAGĀJUŠAJĀ GADSIMTĀ – ŠĶIET, NO NEKURIENES. NESKAIDRA LĪDZ ŠIM BIJUSI GAN TO IZCELSME, GAN NOZĪME.

Ļaudis, kas tic kristāla galvaskausu senumam, domā, ka kopumā tiem jābūt trīspadsmit, taču pagaidām atrasti vien pieci. Interesantie priekšmeti ir cilvēku galvaskausu modeļi, kas izgrebti no caurspīdīga kvarca kristāla. Mūsdienās zināmie eksemplāri ir dažāda lieluma – no dažiem centimetriem līdz dabiska galvaskausa izmēram.

Leģenda par maijiem
1927. gadā [citur tiek minēts 1924. gads] britu pētnieks un piedzīvojumu meklētājs Frederiks Alberts Mičels-Hedžess, meklēdams pazudušo Atlantīdu, pētīja maiju indiāņu ceremoniju tempļa atliekas Lubantunā, tagadējā Belizā. Kopā ar viņu ekspedīcijā piedalījās arī audžumeita Anna Mičela-Hedžesa. Tiktāl fakti ir zināmi, bet pēc šā ievada sākas stāsts, kas drīzāk dēvējams par leģendu.
Septiņpadsmitajā dzimšanas dienā Anna vienatnē klejojusi pa pētniekus interesējošo apgabalu un pēkšņi uz altāra drupām ieraudzījusi kristāla galvaskausa augšējo daļu. Tikai pēc trim mēnešiem tajā pašā vietā atrada arī žokli.
Diemžēl romantiskais stāsts par piedzīvojumu meklētāja sensacionālo atradumu ticis apšaubīts. 20. gadsimta beigās atrastie dokumenti apliecināja, ka Mičels-Hedžess kristāla galvaskausu patiesībā nopircis izsolē Londonā par 400 mārciņu 1943. gadā, un to pārdevis gleznu galerijas īpašnieks Sidnejs Bārnijs.

Gadsimtu darbs
Daudzie nostāsti par kristāla galvaskausu īpašajām spējām un dažādas baisas leģendas par tiem atrodamas Mičela-Hedžesa autobiogrāfijā. Tur arī pirmoreiz parādās nosaukums Likteņa galvaskauss. Autors rakstīja, ka kristāla galvaskausu savos rituālos izmantojuši maiju priesteri, lai sūtītu lāstu, kas licis izraudzītajam upurim mirt šausmīgā nāvē. Mičels-Hedžess arī paziņoja, ka galvaskauss ir vismaz 3600 gadu vecs un tā izgatavošanai bijuši nepieciešami 150 gadi. Kaut gan viņš nesniedza nekādus pierādījumus, šie paziņojumi kļuva par daļu no kristāla galvaskausu leģendām. Runāja, ka tie tapuši vairāku simtu gadu laikā un, lai kristāls iegūtu ideālo formu, meistari galvaskausus slīpējuši un pulējuši diendienā, nododot savu māku nākamajām paaudzēm, kas turpinājušas iesākto.
1970. gadā šo galvaskausu nogādāja elektronikas un datortehnikas kompānijas Hewlett-Pacard laboratorijā Santaklāras pilsētā Kalifornijā. Pēc izpētes zinātnieki paziņoja, ka kvarca kristālā, no kā darināts galvaskauss, nekas neliecina par tā apstrādi ar metāla instrumentiem, un, iespējams, raupjais kristāla gabals apstrādāts ar dimantiem, bet pēc tam pulēts un slīpēts ar smiltīm un ūdeni. Lai, šādi strādājot, sasniegtu rezultātu, vajadzētu vismaz 300 gadu. Varbūt galvaskauss patiesi ir autentisks un visā stāstā vienīgais strīda objekts ir kristāla priekšmeta atrašana?

Stāsts par kristāla galvaskausiem nebeidzas ar leģendu par Likteņa galvaskausu. 1936. gadā, kad notika pirmā atraduma izpēte, tam līdzās atradās vēl viens kristāla galvaskauss, arī paredzēts zinātniskai izpētei. To savukārt dēvēja vienkārši par Britu muzeja galvaskausu. Šis kristāla darinājums, ko saistīja nevis ar maiju, bet gan acteku kultūru, Britu muzejā bija nonācis 1897. gadā – to turp nogādāja juvelierfirmas Tiffany & Co darbinieki.

Galvaskausi vairumā
2005. gada janvārī tika pielikts punkts spekulācijām par Britu muzejam piederošo galvaskausu. Pēc vairākām analīzēm, izmantojot mūsdienīgu elektronu mikroskopu, tika secināts, ka šis kristāla galvaskauss darināts 19. gadsimtā, visticamāk, Vācijā. Pētnieki uz tā atklāja šajā laikā izmantotu instrumentu atstātas pēdas.

1992. gadā Smitsona institūts Amerikā saņēma neparastu sūtījumu – vēl vienu kristāla galvaskausu. Anonīmais dāvinātājs pavadvēstulē rakstīja, ka galvaskauss ir acteku darinājums, ko viņš iegādājies Meksikā 1960. gadā. Smitsona institūtā veiktie pētījumi liecināja, ka galvaskausa tapšanā izmantota ripas slīpmašīna – instruments, kāda noteikti nebija acteku rīcībā.

Likteņa galvaskauss pēc Annas Mičelas-Hedžesas nāves nonāca viņas drauga Bila Homana īpašumā. 2009. gada aprīlī kāds angļu televīzijas kanāls, kas uzņēma filmu par neparastajiem kristāla priekšmetiem, saņēma atļauju nogādāt Smitsona institūtā izpētei arī Likteņa galvaskausu. Izmantojot modernas tehnoloģijas, tika konstatēts, ka tas, tāpat kā pārējie, darināts ar tādiem instrumentiem, kādu nebija ne actekiem, ne maijiem, un dienasgaismu ieraudzījis vien 19. gadsimtā.


IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 12 Oktobrī 2011

Skatīts : 1556 reizes

Avots : http://legendas.lv/content/kristala-noslepums

Birkas : noslēpums, kristāla, galvaskausa, spējām, GALVASKAUSI, galvaskausu, leģenda

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
  • Marcipāna masa

  • Žirinovskis ar neērtiem jautājumiem eksaminē Latvijas ārlietu ministru

  • Nākamā nedēļa būs auksta, slapja un vējaina

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Mums jātiek atstumtiem līdz galējībai, lai saprastu mūsu pretenciozā Es niecību un bezspēcību.
-- Mauriņa

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 22 Novembrī vēsturē

    Uz kā gatavojat ēst savās mājās?
    Atbildes: 77

    Turpinās cīņa ar un par pieminekļiem. Andreja Upīša pieminekļa liktenis šobrīd Rīgas domes rokās: to – pēc mākslinieka Ivara Drulles priekšlikuma – gatavojas pārzāģēt pa vertikāli. Nu tad – pārzāģēs vai nepārzāģēs? Šodien par to un citiem pieminekļiem runājam ar arhitektu Jāni Dripi un mākslas vēsturnieku Ojāru Spārīti.

    01 Novembrī 2024
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV


    ISTĀLA GALVASKAUSI UZRADĀS PAGĀJUŠAJĀ GADSIMTĀ – ŠĶIET, NO NEKURIENES. NESKAIDRA LĪDZ ŠIM BIJUSI GAN TO IZCELSME, GAN NOZĪME.">