Kondicionieris ir diezgan dārga tehniska ierīce, tāpēc tā pareizai izvēlei nepieciešamas priekšzināšanas. Katrs pircējs pirmkārt vēlas, lai kondicionieris strādātu nemanāmi, nevienu netraucējot: neklabot, nesvilpjot, nepilinot ūdeni uz grīdas un neraidot uz sasvīdušas muguras ledaina gaisa šaltis. Parasti iekārtu atšķirības nosaka cenu līmeņi. Ticamākais, ka, teiksim, desai, kas maksā Ls 1,50, būs klāt mazāk labas gaļas nekā desai par Ls 3,50. Tāpat, lai iegūtu augstas kvalitātes iekārtu, jāizmanto augstas kvalitātes izejvielas un tehniskie mezgli. Vienotā tirgū to cenas arī būs diezgan līdzīgas.
Kondicioniera sastāvdaļām ir īpašas prasības, jo tā darbība saistās ar temperatūras svārstībām un vibrāciju. Kvalitatīvai iekārtai nepieciešams speciāli aukstumtehnikai paredzētais augstas tīrības pakāpes varš, no kura tiek izgatavoti pamatmezgli – kondensators, iz-tvaikotājs un iekšējie cauruļvadi. Mazāk kvalitatīva (un lētāka) vara izmantošana noved pie metāla "noguruma" izraisītu mikroplaisu parādīšanās jau pēc gada, pēc diviem – pie ierīces sabojāšanās. Tas pats princips – skopais maksā divreiz – darbojas gultņu, ventilatora dzinēja un kompresora izvēlē. Klusumu nodrošina ne tikai speciāli ļoti klusi gultņi un ventilatora motori. Katrs uzņēmums izstrādā savus know how. Piemēram, lai samazinātu gaisa trokšņu līmeni, "Panasonic" savos ventilatoros izmanto sarežģīti profilētu ventilatora lāpstiņu priekšējo daļu un pussfēriskus padziļinājumus lāpstiņu aizmugurē, retinātā gaisa pusē. Aerodinamisko trokšņu samazināšanu nodrošina liels iztvaikotāja un kondensatora izmērs, speciāls izejas trakta profils un citas nianses. Tikai izmantojot visu tehnoloģisko risinājumu kompleksu, labā kondicionierī var panākt to 20 DB trokšņu līmeni, kurus praktiski nespēj uztvert cilvēka auss. Atsevišķu problēmu inženieriem rada no kondicioniera iznākošā aukstā gaisa strūkla, jo tā nedrīkst būt ne pārāk vēsa, ne pārāk stipra. Lai rastu risinājumu, vispirms tika paplašināts gaisa trakta izmērs, samazinot plūsmas ātrumu, tad, palielinot gaisa caurlaidību caur iekšējo bloku, izdevās samazināt gaisa temperatūras starpību. Noderēja arī cilindriskie ventilatori ar palielinātu diametru un speciālu jaukšanas sistēmu izejas traktā.
Radikāli jaunas iespējas sniedza inventora tipa kondicionieri, kuriem kompresora jauda nav pastāvīga, bet izmainās atkarībā no slodzes. Šis kondicionieris, atdzesējot telpu līdz iestādītajam līmenim, neizslēdzas, bet, samazinot kompresora un ventilatoru apgriezienus, pāriet uz daļēja noslogojuma režīmu.
Šajā laika posmā samazinās gaisa ātrums izejā un temperatūra pazeminās līdz 14 – 16 0C. Rezultātā jau metra līdz divu attālumā kondicioniera radītā gaisa strūkla praktiski nav jūtama. Šādā veidā inventors ļauj ieekonomēt līdz 30% elektroenerģijas, salīdzinot ar parastā tipa iekārtām. Tomēr tas nav viss, modernajos kondicionieros ir vēl daudz derīgu papildu funkciju – gaisa attīrīšana, jonizācija un sausināšana. Ļoti noderīga ir siltuma ražotāja (siltumsūkņa) funkcija, kuru var izmantot gan vasaras aukstajās dienās, gan kā ekonomisku papildu apsildi rudenī, ziemā un pavasarī. Šāda moderna ierīce ir stabila, komfortabla, ekonomiska un ar siltumsūkņa funkciju – arī ļoti praktiska. Protams, tā būs dārgāka par parastu kondicionieri, bet izvēle vienmēr pircēja ziņā. Jāatceras arī, ka kondicionieru uzstādīšana ir darbietilpīgs un dārgs process. Ja pēc pāris gadiem ierīce salūzīs, par nākamās montāžu nāksies maksāt no jauna.
Pietiekami svarīgs faktors pircēja izvēlei ir tāds mazāk apskatīts komponents kā iekārtas dizains. Ir tomēr atšķirība starp vienkāršu tehnoloģisku kasti un labi atalgota dizainera risinājumu, ko parasti var atļauties tikai prestižas firmas. Galu galā uz šādu ierīci jālūkojas gadiem.
Ekonomējot uz ierīces materiālu un sastāvdaļu rēķina, iespējams izgatavot lētāku kondicionieri. Tomēr tas samazinās iekārtas kalpošanas laiku un komforta līmeni.
• Ierīces ilgtspēju nosaka trīs tehnoloģiskajām iekārtām raksturīgās dzīves cikla daļas – kvalitatīva iekārta, kvalitatīva montāža un kvalitatīva tehniskā apkope.
• Tēlaini sakot, ideālam kondicionierim būtu jāstrādā tāpat kā vismodernākajai kara aviācijas raķešu sistēmai. Jānospiež poga un jāaizmirst problēma, jo mērķis tālāk tiks sasniegts automātiski, bez cilvēka kontroles un piedalīšanās.
• "Split" sistēmas kondicionieri veido 95% no sadzīves kondicionieru tirgus.
• Pat ierīces izcila kvalitāte nav panaceja pret sliktu montāžu.
• Tikai stabilas ražotāja garantijas saistības un labs serviss ir reāls atspaids patērētājam.
• Der atcerēties, ka preces izgatavotāja zīmols nav tikai tukša skaņa, bet zināma garantija, kas radusies, desmitiem gadu laikā godīgi strādājot tirgū un saņemot produkcijai visprasīgāko kritiķu – pircēju – novērtējumu.