Vai solījumi iztur pārbaudi?
Ražotāji visiem traipu tīrītājiem uz iepakojuma raksta, ka tie labi izņem arī grūti likvidējamus traipus. Praksē diemžēl nākas secināt, ka ne visiem tie ir pa spēkam. Tāpēc nolēmām veikt eksperimentu, izvēloties trīs traipu tīrīšanas līdzekļus no ķīmiski sintezētām vielām un vēl trīs - bioloģiskos (eko), visiem uzliekot vienādus uzdevumus - tikt galā ar sarkanvīna, zāles, kafijas un svaigas ķiršu sulas traipiem.
Lai varētu spriest par konkrētā līdzekļa spējām, visi traipi ir uzpilināti vienādā daudzumā un koncentrācijā uz vienādām kokvilnas drāniņām, tie nostāvējušies vienu dienu un pirms tam nav apstrādāti ne ar kādām vielām. Katrs līdzeklis ir lietots atbilstoši pamācībā norādītajam veidam un iedarbības ilgumam. Pēc tam visi mazgāti ar vienu veļas mazgāšanas līdzekli aptuveni 40 grādu temperatūrā (ja traipi vēl bija ļoti redzami, mēģināta arī otrreizēja apstrāde ar konkrēto līdzekli). Mēs nepretendējam uz akreditētas laboratorijas slēdzienu, kur tiek ievērota gan ūdens cietība, gan temperatūra, gan citi būtiski parametri: šis ir subjektīvs eksperiments, kas varbūt dos iespēju katram izvēlēties savam gadījumam piemērotāko tīrītāju, jo iegūtie rezultāti, ņemot vērā traipu veidu, dažādiem līdzekļiem tomēr ir ļoti atšķirīgi...
Seši dažādi
Visi šie traipu tīrīšanas līdzekļi ir brīvi pieejami veikalos. Kā tie veic savu funkciju? - par to paši varat spriest, aplūkojot attēlus žurnāla nākamajās divās lappusēs. Tādi ir rezultāti, kas iegūti reālos mājas apstākļos, autorei arī ikdienā cīnoties kaut vai ar abu meitu sazaļotajām drēbītēm...
"Vanish Oxi Action" traipu tīrīšanas līdzeklis
Sastāvā: skābekli saturoši balinātāji (< 5%), nejonu virsmaktīvās vielas, anjonu virsmaktīvās vielas, smaržvielas.
Lietošana: uzsmidzina uz traipa, atstāj uz piecām minūtēm un izmazgā. Var lietot uz veciem, izžuvušiem traipiem. Svarīgi neļaut tīrītājam izžūt uz apģērba.
Cena: 500 ml par 2,99 latiem.
Ar pirmo reizi uzveica kafijas un vīna traipus, bet zāles un ķiršu sulas pleķiem bija vajadzīga otrreizēja apstrāde. Pēc tās zāle gandrīz pazuda (palika vien mazliet dzeltens apveids), bet ķiršu sulas traips bija redzams. Šis līdzeklis zāli iztīrīja vislabāk no sešiem pārbaudītajiem.
"Ariel Professional" izsmidzināms traipu tīrītājs
Sastāvā: 5 - 15% nejonu virsmaktīvās vielas, < 5% anjonu virsmaktīvās vielas, fosfonāti, smaržvielas, benzisothiazolinons.
Lietošana: uzsmidzina uz traipa un atstāj iedarboties ne ilgāk par 10 minūtēm (atkarībā no traipa noturības).
Cena: 500 ml par 2,99 latiem.
Izcili tika galā ar sarkanvīnu. Zāles traips palika zaļš (lielākā daļa līdzekļu tos padarīju brūni iedzeltenus) un ļoti pamanāms arī pēc otrās apstrādes. Ķiršu sulas traips palika redzams, bet ar katru nākamo apstrādi tas samazinājās. Šis ir vienīgais līdzeklis, kam grūtības sagādāja kafija (paskatoties pret gaismu, varēja redzēt nedaudz dzeltenīgu traipu).
"Astonish Oxy Plus" traipu tīrītājs
Sastāvā: nātrija perkarbonāts, nātrija karbonāts (traipu tīrīšanas līdzeklis uz skābekļa bāzes).
Lietošana: izšķīdina vienu kausiņu līdzekļa mazā ūdens daudzumā un atstāj tajā mērcēties notraipīto audumu uz 30 - 60 minūtēm. Pēc tam mazgā kā parasti. Nekādā gadījumā nevar jaukt ar balinātājiem, kuros ir hlors. Jo karstāks ūdens, jo spēcīgāka iedarbība!
Cena: 350 grami par 1,57 latiem.
Ļoti labi likvidēja ķiršu sulas traipu, no visiem līdzekļiem šis vienīgais ar to tika galā. Zāles traips samazinājās tikai apmērā, intensitātē - ļoti minimāli. Kafijas un sarkanvīna traipi pazuda kā nebijuši.
"Ecover" tīrošā želeja (speciāli visu veidu tauku un olbaltumvielu traipiem: saldējums, piens, olas, asinis, kakao u.c.)
Sastāvā: 5 - 15% nejonu virsmaktīvās vielas, < 5% anjonu virsmaktīvās vielas, lavandas aromāts, galda sāls, citronskābe, enzīmi, konservanti (0,02%). Traipu tīrītājā ir tikai augu un minerālu izcelsmes sastāvdaļas. Minimāli kaitē ūdenī mītošiem organismiem, jo ātri bioloģiski noārdās.
Lietošana: traipu nedaudz samitrina ar ūdeni un uzklāj želeju - to ieberzē audumā ar birstīti, kas iemontēta pudelītes augšdaļā. Neļauj želejai izžūt. Mazgā kopā ar pārējiem apģērba gabaliem.
Cena: 200 ml par 3,50 latiem.
Kafija pazuda labi, ķiršu sula - ne, vīnam palika gaišs pleķis, kurš ar otro apstrādi kļuva praktiski nemanāms, bet zālei - tikai puse no traipa, tas vēl ir labi redzams. Pāris dienas vēlāk, pamēģinot iztīrīt zāles traipus no džinsu biksēm, pilnībā neizdevās tos likvidēt, diemžēl bija pamanāmi arī pēc apstrādes.
"Etamine DU LYS" izsmidzināms traipu tīrīšanas līdzeklis (speciāli augļiem un ogām, vīnam un zāles traipiem)
Sastāvā: 15 - 30% spirts, 5 - 15% nejonu virsmaktīvās vielas, < 5% anjonu virsmaktīvās vielas, enzīmi, kālija sorbāts, smaržvielas, limonēns. Traipu tīrītājā ir augu izcelsmes virsmaktīvās vielas, tam ir optimāla bioloģiskā noārdīšanās.
Lietošana: traipu samitrina ar ūdeni un izsmidzina uz tā līdzekli. Ļauj iedarboties 5 - 10 minūtes, tad mazgā veļas mašīnā kā parasti.
Cena: 125 ml par 3,60 latiem.
No visiem izvēlētajiem eko līdzekļiem šis franču tīrītājs uzrādīja vislabākos rezultātus, vienīgi ķiršu sulas traips tam nebija pa spēkam, kaut arī līdzeklis speciāli paredzēts augļu sulām! Pārējie traipi pēc pirmās reizes bija pamanāmi, tikai rūpīgi ieskatoties, pēc otrās viss bija tīrs.
"Sonett" šķidrās žults ziepes
Sastāvā: 15 - 30 % ziepes no rapšu eļļas, 5 - 15% ziepes no olīveļļas, 5 - 15% virsmas aktīvi saharīdi, 5 - 15 %: liellopu žults, apelsīna mizu eļļa, citrāti, virpuļplūsmā aktivizēts ūdens.
Lietošana: ar samitrinātām ziepēm ieziež traipu, atstāj uz brīdi, pēc tam izmazgā vai izskalo.
Cena: 300 ml par 2,72 latiem.
Kafijas traips pazuda, ķiršu sula - ne, pleķis kļuva vēl neglītāks, tikai pēc otrās apstrādes tas samazinājās, bet vienalga bija redzams. Zāles traips nepazuda arī pēc otrās apstrādes, vieta palika pamanāma. Sarkanvīnu gandrīz spēja iztīrīt, tikai pret gaismu varēja redzēt nedaudz dzeltenīgu traipu. Pāris dienas vēlāk, izmēģinot šo līdzekli uz krāsainām drēbēm, rezultāti bija labāki (uz balta auduma redzamās nedaudz dzeltenīgās pēdas uz spilgti rozā un zaļa nebija pamanāmas!). Vēl viens novērojums no personiskās prakses - cietās žults ziepes (kā parastās veļas ziepes) traipus iztīra labāk, vienīgi nedrīkst stipri berzt!
PadomiLielākoties visus traipu tīrītājus neiesaka lietot uz vilnas, zīda, zamša un ādas apģērbiem. Instrukcijā norādīts, ka tie slikti vai nemaz neiztīra tinti, rūsu, izžuvuši krāsu.
Lai traips pazustu bez pēdām, svarīgi ar tīrīšanas līdzekli apstrādāt abas auduma puses.
Ar traipu līdzekļiem apstrādātus apģērbus nevajadzētu atstāt saulē, nelieciet arī uz radiatoriem, plīts vai cita siltuma avota tuvumā!
Traipu tīrītājus, kuros ir agresīvas ķīmiskas vielas vai dabiskās skābes (piemēram, citronskābe), labāk vispirms izmēģināt uz apģērba kādā neredzamā vietā, jo ir līdzekļi, kas izbalina vai kā citādi izmaina apģērba krāsu.
Grūti iztīrāmus traipus teicama rezultāta sasniegšanai nepieciešams apstrādāt vairākas reizes.
Ja uz traipa uzliek tīrīšanas līdzekli un ilgi berž, visdrīzāk nāksies vilties - no lielās centības pazudīs arī auduma krāsa, un bojātā vieta būs vēl labāk pamanāma.
Ja vien iespējams, augļu un ogu sulas traipus vajadzētu paskalot zem auksta ūdens vai iemērkt pienā uzreiz pēc tam, kad nelaime notikusi. Reti kurš līdzeklis tos spēj ar vienu apstrādes reizi iztīrīt. Starp citu, sarkanvīna traipu uzreiz palīdz uzsūkt vārāmais sāls.
Interesanti, ka slapjām drēbēm pēc apstrādes un mazgāšanas traips vēl ir pamanāms, bet, kad tās izžūst, to tikai zinātājs var saskatīt. Tāpēc par rezultātu vislabāk spriest, kad drēbes izgludinātas.
SvarīgiNav iespējams izvēlēties līdzekli, kas vienlīdz efektīvi tīra visu veidu traipus, katram tomēr ir savs lauciņš. Eko līdzekļi ļoti specifiski ir sadalīti divās kategorijās: pirmā - augļu sulas, vīns un zāle, un otrā - tauki, olbaltumvielas. Par tīrītājiem, kuru sastāvā ir ķīmiski sintezētas vielas, ražotājs lielākoties apgalvo, ka tie tiek galā ar visu veidu traipiem. Diemžēl tas ir stipri pārspīlēti. Pirmajā apstrādes reizē lielākā daļa tīrīšanas līdzekļu labi uzveic vien kafiju, mazliet sliktāk - sarkanvīnu. Zāles un ķiršu sulas traipi tiem sagādā nopietnas grūtības (protams, uzdevums bija sarežģīts - lieli pleķi, kas visu dienu iestāvējušies baltā kokvilnas audumā, turklāt nevis saldējums, šokolāde vai kas cits salīdzinoši viegli iztīrāms, bet gan koncentrēta ķiršu sula, zāle, sarkanvīns!). Pieņēmums, ka ķīmiskie tīrītāji tiek galā ar visu un eko tiem līdzi netiek, ir kļūdains. Vēl viens atzinums: ja vien audums to atļauj, pēc apstrādes ar speciālo līdzekli drēbes vērts mazgāt karstākā ūdenī - traipi pazūd labāk!