Atbild veikalu "cenuklubs.lv" produktu vadītājs Jānis Narvils
Vai iedzīvotājiem mainījās paradumi gaismekļu iegādē līdz ar Eiropas Savienības direktīvu ieviešanu par spuldzēm, tajā skaitā citu veidu aizliegšanu? Cik zināms, šobrīd veikalos arī vairs nevar nopirkt 100 vatu spuldzes. Vai tās bija populāras?
Jā, 100 vatu spuldzes iepriekš bija populāras. Tomēr mirklī, kad to ražošanu aizliedza, cilvēki ilgāku laiku nepamanīja, ka spuldzes no veikalu plauktiem izzūd. Taču, kolīdz par šo aizliegumu sāka runāt aktīvāk, tā no veikaliem tika izpirktas visas 100 vatu spuldžu rezerves. To noliktavās nav arī ražošanas uzņēmumiem, tādēļ var teikt, ka 100 vatu spuldzes ir vēsture.
Jūsuprāt, vai vajadzēja turpināt 100 vatu spuldžu ražošanu?
Nedomāju, jo ir pietiekami daudz alternatīvu, kuras noteikti ir labākas par 100 vatu kvēlspuldzēm. Tās var aizvietot, piemēram, ar halogēnām spuldzēm, kas kalpo ilgāk un ir pat gaišākas. Cik zināms, 100 vatu kvēlspuldzes patērēja daudz enerģijas, no kā liela daļa nelietderīgi tika patērēta siltuma ražošanā. Uzskatu, ka atteikšanās no šīm spuldzēm ir pareiza politika.
Vai cilvēki 100 vatu spuldžu vietā izvēlas halogēnās lampiņas?
Citi izvēlas halogēnās lampas, taču ir daudz cilvēku, kas joprojām dod priekšroku kvēlspuldzēm. Viņi 100 vatu spuldzes vietā izvēlas 75 vatu spuldzi, nereti vienas simtvatnieces vietā ieskrūvējot divas zemāku vatu spuldzes. Jāatzīst, ka cilvēki lielākoties spuldzes izvēlas pēc cenas. Daudzi ir skeptiski pret ekonomiskajām spuldzēm, jo to cenas ir atšķirīgas – cita maksā vienu latu, cita astoņus. Cilvēki neizprot, kādēļ ir tik liela cenu atšķirība. Taču galvenokārt tā atkarīga no apstākļa, cik ilgi šī spuldze kalpos. Lētākās ekonomiskās spuldzes strādās sešus tūkstošus stundu, kamēr dārgākā gala gaismekļi pat divdesmit tūkstošus stundu.
Vai ekonomisko spuldžu iegāde atmaksājas?
Ja jums mājās ir viena ekonomiska spuldze, bet pārējās kvēlspuldzes, tad tā, iespējams, var neatmaksāties. Tā var ātri izdegt un ekonomijas nebūs. Bet, ja jums jāapgaismo lielas platības un ir vairākas ekonomiskās spuldzes, to iegāde noteikti atmaksājas. Vidēji kvēlspuldze izdeg tūkstoš stundās, bet ekonomiskā spuldze kalpo pat sešus gadus.
Vai ekonomiskās spuldzes bieži nes atpakaļ uz veikalu?
Ne īpaši daudz. Biežāk atnes atpakaļ dārgākās spuldzes to cenas dēļ. Taču atpakaļ nodoto spuldžu skaits, kas izdegušas pirms garantijā noteiktā termiņa, ir krietni zem desmit procentiem no kopējā pārdoto gaismekļu skaita.
Vai ekonomiskās spuldzes var mest atkritumu kastē?
Ekonomiskajās spuldzēs ir dzīvsudrabs, tādēļ tās labāk aiznest uz veikalu. Par to pārstrādi jādomā spuldžu pārdevējiem. Tādēļ tiem ir noslēgti līgumi ar uzņēmumiem, kas šīs spuldzes pārstrādā. Tāpēc lielākajās tirdzniecības vietās izdegušās spuldzes var nodot.
Līdz šim gadījies nopirkt laikam nekvalitatīvas ekonomiskās spuldzes – ieslēdzot gaismu, tā labu brīdi ir zilgana, bet pēc tam istaba ir teju zilā krāsā.
Spuldžu ieslēgšanās laiks ir atkarīgs no to cenas un kvalitātes. Ātrā ieslēgšanās nav visām spuldzēm. Par latu vai diviem nopirktajām spuldzēm iesildīšanās laiks ir pat minūte, bet par četriem latiem nopērkamā iesils pāris sekundēs. Ekonomisko spuldžu radītā gaisma ir dažāda. Populārākā ir silti baltā, turpretim mazāk populāra ir auksti baltā gaisma. Šobrīd tiek pārdotas arī ekonomiskās spuldzes, kuru izstarotā gaisma ir tāda pati, kādu rada kvēlspuldze. Lai zinātu, kāda nokrāsa būs spuldzei, jāapskata spuldzītes iepakojums, kur angļu valodā ir rakstīts, kādas krāsa lampa tā ir. Protams, varat lūgt arī pārdevēja palīdzību.