Latvijas tirgus ir pārpildīts ar gaismas ķermeņiem, kurus dēvē par LED jeb īpaši ekonomiskām un izturīgām gaismas diožu spuldzēm. Kamēr nozares eksperti apgalvo, ka ne visam, kas rakstīts uz iepakojuma, var ticēt uz vārda. Salīdzinoši komplicēto gaismas diožu spuldžu izgatavošanas tehnoloģiju dēļ, dažādu LED gaismas ķermeņu kvalitāte var ievērojami atšķirties.
LED tehnoloģijas šodien ir modernas un pieejamas. Bet pirms 10 gadiem mēs pat nevarējām iedomāties, ka varam maksāt par elektrību 10 reizes mazāk, tikai nomainot vienu spuldzi. "Daudzi tiecas nopirkt LED, un tāpēc daudzi tās vēlas arī ražot. Pirmajā acumirklī šķiet, ka to izdarīt ir diezgan viegli. Taču tā ir tikai sākumā," skaidro elektromateriālu vairumtirdzniecības kompānijas "SLO Latvia" direktors Valērijs Bariševs. Viņš, runājot par LED spuldžu ražošanu, situāciju raksturo šādi: "Pasūti tik internetā detaļas un komplektē savu spuldzi! Un, tā kā spuldzes pamatā ir gaismas diode (LED), tad visu izstrādājumu arī var formāli nosaukt par gaismas diodes spuldzi. Tomēr, lai cik masveidīga būtu ražošana, kas balstās uz tādu primitīvu pieeju LED tehnoloģijām, šādu "darbnīcu" izstrādājumi kopējā tirgū vienmēr atšķirsies ar savu zemo kvalitāti salīdzinājumā pret pasaulē pazīstamu zīmolu izstrādājumiem. Pat tāda priekšrocība kā zemā cena uz šī fona izgaist, jo tādiem "ražotājiem-komplektētājiem" bieži vien nav ne patenta, ne iespēju kvalitatīvi testēt savus izstrādājumus. Vēl jo vairāk – viņiem nav arī neatkarīgu laboratoriju izsniegta kvalitātes apliecinājuma! Un te nav runa tikai par formalitātēm vai papīra smērēšanu, jo visas šīs lietas ietekmē gaismas līmeni, spožumu, toni un spuldzes kalpošanas ilgumu. Tieši to, ko cilvēki sagaida no spuldzes, iegādājoties to veikalā."
"SLO Latvia" direktors atklāj, ka daudzas šādas "pagrīdes darbnīcas" strādā ar pazīstamu ražotāju LED mikroshēmām, bet visas pārējās detaļas gaismas diožu spuldzēm iegādājas pēc iespējas lētāk. "Mēs visi saprotam, ka Zaporožecs, kuram ielikts BMW dzinējs, tikai tāpēc nekļūst par BMW. To pašu var teikt par LED spuldzēm, kuras komplektētas, ņemot par pamatu, piemēram, firmu "Philips", "Osram" vai "Cree" mikroshēmas, kurā pievienotas kaut kādā "garāžu cehā" ražotas pārējās detaļas," skaidro Valērijs Bariševs. Savukārt "Philips" Baltijas valstu apgaismes tehnikas nodaļas vadītājs Aleksejs Maslovs norāda, ka "mums tikai šķiet, ka galvenais elements LED spuldzē ir pati gaismas diode. Patiesībā LED spuldze ir diezgan sarežģīts mehānisms, kas apvieno dažādu zinātnes jomu sasniegumus un kuras darba spēju un kvalitāti ietekmē pilnīgi visi komponenti. Piemēram, slikta optika vai tās trūkums novedīs pie tā, ka gaismas diode žilbinās acis."
Bariševs savos uzskatos ir vēl radikālāks. Viņš ir pārliecināts, ka par pilntiesīgiem gaismas diožu spuldžu ražotājiem var saukt tikai tās kompānijas, kas apvienojušas inženierus, zinātniekus un dizainerus, kuri darbojas LED tehnoloģiju attīstības jomā, veic jauno produktu testēšanu un piedāvā patērētājam vienīgi laika gaitā pārbaudītu, kvalitatīvu produkciju. Savukārt iepriekš piesauktās "pagrīdes darbnīcas" labākajā gadījumā ir uzskatāmas tikai par komplektētājiem.
"Uzzīmēs" jebkādu garantiju
Attiecībā uz laika pārbaudi vērojama interesanta parādība. Latvijas veikalos var atrast spuldzes, uz kuru iepakojuma norādīts, ka tās it kā garantēti nokalpos, piemēram, 100 000 stundu, kas ir vairāk nekā 11 gadi nepārtrauktas degšanas! Taču tik dāsniem solījumiem ticēt nevajadzētu. Kaut vai tāpēc vien, ka LED tehnoloģijas ir diezgan jaunas un kļuvušas tā īsti pieejamas patērētājam tikai pirms pieciem gadiem. Tādējādi rodas jautājums, kurš ir pārbaudījis šīs spuldzes vilinošajā iepakojumā un var galvot, ka tās patiešām tik ilgi kalpos?
"Nopietni LED spuldžu ražotāji, kuriem ir svarīga viņu reputācija, parasti norāda tā saucamo garantēto vai kalpošanas laiku L70, proti, termiņu, līdz kuram spuldze dos 70% no sākotnējās gaismas intensitātes. Degot 1000 stundas gadā, laba gaismas diodes spuldze nonāks līdz savas kalpošanas robežai L70 pēc 15-25 gadiem atkarībā no modeļa. Protams, var norādīt uz iepakojuma arī 30 vai 50 gadus, taču neviens nezina, cik liels procents no sākotnējās gaismas plūsmas paliks ap šo laiku. Labi, ja procenti 25…," skaidro "Oy Osram Ab" pārstāvniecības Latvijā vadītājs Andrejs Korņejevs.
Diemžēl uz Eiropu importētās LED produkcijas kontrole ir minimāla, un trešo valstu ražotāji var "uzzīmēt" uz iepakojuma jebkādu garantiju, kā arī uzrādīt visus iespējamos sertifikātus, kuri it kā apstiprina veiktos spuldžu testus. "Dažreiz uz iepakojuma rakstītā informācija liek domāt, ka dažām no šīm "pagrīdes darbnīcām" jau izdevies izveidot gaismas avotu, kas vairākas reizes pārspēj efektivitātes ziņā tādas pieredzējušas un lielas kompānijas kā, piemēram, "Philips" labākos izstrādājumus šajā jomā. Taču apdomīgs patērētājs uzreiz sapratīs, kur tur drīzāk slēpjas kāds āķis."
Var arī paveikties
Nekas slikts nebūtu, ja lētās un zemās kvalitātes LED spuldzes vienkārši izdegtu pirms termiņa, kas norādīts uz iepakojuma. Taču tās savas salīdzinoši īsās dzīves laikā pagūst sagādāt patērētājam daudz raižu.
Piemēram, eksperti norāda uz tādu aspektu kā spuldzes gaismas spēja pareizi atveidot apgaismoto priekšmetu krāsas. "Krāsas indekss (CRI) tiek mērīts pēc skalas no 0 līdz 100, kur 100 ir vislabākais rādītājs. Lai varētu lasīt un strādāt bez papildu slodzes acīm, nepieciešams, lai šis indekss nebūtu mazāks par 80. Kvalitatīvām spuldzēm tas ir tieši tāds. Tomēr daži ražotāji to pat neuzrāda. Bet, izmantojot šādas spuldzes ar zemu gaismas koeficientu, piemēram, bērnistabā, jūs radāt papildu slodzi savu bērnu acīm," brīdina Korņejevs.
Vēl viens slēpts zemas kvalitātes LED spuldžu trūkums ir pastāvīga gaismas mirgošana. Dažu brīdi to pat var saredzēt, bet visbiežāk mēs nejūtam, kā "raustās" gaisma, toties vēlāk izjūtam šīs parādības sekas. Eiropas projekta "PremiumLight" pētījumi liecina, ka gaismas diožu spuldžu mirgošanai jābūt ierobežotai, jo tā var izraisīt galvassāpes, aizmiglotu skatu, veicina acu ātru nogurumu un redzes asuma samazināšanos.
Runājot par atšķirīgo LED spuldžu ražojumu kvalitāti, Andrejs Korņejevs spriež: "Nevaru teikt, ka vairums nezināmās izcelsmes gaismas diožu spuldžu mirgo un slikti atveido krāsas. Iespējams, jums paveiksies nopirkt lētu LED spuldzi, kura jums kalpos ilgi un nesabojās redzi. Vienkārši, kārtējo reizi izvēloties veikalā LED spuldzi, atcerieties, ka tikai gaismas izpētes jomā vien, pasaulē pazīstamu, nopietnu kompāniju naudas un resursu ieguldījums ir krietni vien lielāks nekā daudzu citu tā saucamo LED ražotāju gada apgrozījums."