7 Decembrī , Trešdiena
Ikgadējie pasākumi :

Kā Latvijā svinēja Līgo pirms vairāk nekā 70 gadiem?

Ikgadējie pasākumi » Līgo

Palielināt Samazināt 21 Jūn 2011 , 13:42

Kā Latvijā svinēja Līgo pirms vairāk nekā 70 gadiem?

Līgo un Jāņi ir svētki, ko Latvijā svin jau gadsimtiem un, lai gūtu ieskatu, kā Jāņi tika svinēti pirms daudziem gadu desmitiem, ir iespēja to izpētīt Latvijas Nacionālās bibliotēkas tīmekļa vietnē www.periodika.lv - pavisam vienkārši ierakstot atslēgas vārdus, piemēram, «Līgo svinības», «Līgo svētki Latgalē (vai - Zemgalē, Kurzemē vai Vidzemē)» vai «Jāņu svētki», kā arī meklēt informāciju par svētkiem pēc pilsētu vai apdzīvotu vietu nosaukumiem, portālu «Apollo» informēja Baiba Pare, Latvijas Nacionālās bibliotēkas ERAF projekta informācijas projektu vadītāja.

Kā vēsta 1937. gada laikraksts «Brīvā Zeme» tad šajā gadā 180 000 rīdzinieku devās ārpus galvaspilsētas, lai Jāņus nosvinētu pie radiem vai draugiem laukos. Laikraksta žurnālists pat noskaidrojis, ka no Rīgas centrālās stacijas svētkos izbraukuši 102 000 pasažieru un visvairāk braucēju ir bijis Daugavpils virzienā - 21 tūkstotis. Žurnālists ataino pilsētnieku došanos uz laukiem kā satraucošu un gaidpilnu braucienu: «Tai dienā, kad galvas pilsētas ielās sāk parādīties zaļumu vezumi ar meijām, ozollapu vaiņagiem un kalmju grīstēm, daudz tūkstošus rīdzinieku uztrauc savāda sajūta. Tā pamudina sasteigt darbu un jau laikus iegādāties ar mazo papīra gabaliņu, kas dod tiesības pa dzelzceļu nobraukt līdz tai stacijai, no kuras rīdziniekiem sākas Jāņu prieki. (...) Šādās reizēs neērtības nejūt, ceļa putekļi ir tikai sīkums un laba arī stāvēšana uz vagona kāpšļa, ja nav citas izejas.»

Kā vēsta laikraksts, tad Rīgā vairākās pilsētas vietās - Centrāltirgū, Arkādija parkā, Dzegužkalnā un citur - tika rīkoti zāļu tirdziņi, kur rīdzinieki varēja iegādāties jāņuzāles un vainagus.

«Brīvā Zeme» stāsta par skaistu brīvdabas pasākumu un uzvedumu Līgo vakarā Jēkabpilī un Jaunlatgalē (tagad - Abrenē), savukārt viskrāšņākie ugunskuri esot degti uz Latvijas un Krievijas robežas: «Sevišķi krāšņus Līgo svētkus svinēja uz Latvijas - Krievijas robežas. Robežsargu un pierobežas iedzīvotāju kurtie uguns sārti un spožās raķetes vairāk nekā 100 km garā joslā, mazināja pārrobežas drūmo iespaidu, un rādīja, ka še savus svētkus svin brīva tauta.»

Laikraksta «Brīvās Zemes» publikācija «Visā latviešu zemē dega līksmas jāņugunis» -.

Gadu vēlāk, 1938. gadā, laikraksts «Jaunākās Ziņas» stāsta par Līgo svētkiem Rīgā. Par spīti vēsajam un dzestrajam laikam, Rātslaukumā bija uzbūvēta deju grīda, kur notika dejas, bet pirms tam Daugavmalā pie Centrāltirgus tika rīkots plašs zāļu tirgus, kuru apmeklējuši ļoti daudz cilvēku. Žurnālists stāsta arī par svētkiem Jūrmalā, kur Majoros arī bijusi uzbūvēta deju grīda, bet jāņugunis kurtas arī jūras malā: «Rīgas jūrmalā par tradīciju kļuvuši Jāņu svētki liedagā. Jūrmalas pils.valde arī šogad bija parūpējusies par izpriecām un jāņugunīm.

eraugoties uz dzestro un vējaino laiku, krēslai iestājoties, liedagā saplūda milzums peldviesu un iebraucēju. Svinību centrā Majoros bija iekārtotas teltis un kioski ar atspirdzinājumiem un loterijas galds. Griezās karuseļi un skanēja jautra deju mūzika. Dejasgrīdu pilnīgi ielenca jaunatne.»

Laikraksta «Jaunākās Ziņas» publikācija «Galvaspilsēta līgo».

Visus šos materiālus un vēl daudzu citus iespējams atrast Latvijas Nacionālās bibliotēkas tīmekļa vietnē www.periodika.lv, kurā ir apkopotas 350 000 pagājušā gadsimta laikrakstu lappuses. Periodika.lv tika realizēts kā LNB projekta «Digitālās bibliotēkas izveide - 2. kārta» prototips, savukārt līdz 2012. gadam šī projekta ietvaros ir ieskenētas un tiek apstrādātas 3 500 000 grāmatu un laikrakstu lappušu, kas ir aptuveni 10% no LNB krājumiem.

LNB projekta «Digitālās bibliotēkas izveide - 2. kārta» ietvaros pašlaik norit LNB krājumu materiālu pēcapstrāde, kas ļaus izstrādāt jaunus e-pakalpojumus, kā arī bibliotēkas kartīšu digitalizācija un kultūrvēsturisku interneta lapu saglabāšana. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansiālu atbalstu. Pilnā apjomā ar projekta rezultātiem sabiedrība varēs iepazīties 2012. gada vidū.


IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 21 Jūnijā 2011

Skatīts : 1408 reizes

Avots : http://www.apollo.lv/portal/life/articles/241626

Birkas : bibliotēkas, nosvinētu, vietnē, Jāņi, svinēja, svētki, svinības, svinēti, Līgo, svin

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Mums jātiek atstumtiem līdz galējībai, lai saprastu mūsu pretenciozā Es niecību un bezspēcību.
-- Mauriņa

"Jo vairāk krievu jaunkareivju nosals tranšejās, jo būs mazāk izvarotu un nogalinātu ukraiņu"

 • Visi aktuālie video
 • 7 Decembrī vēsturē

  Vai jūtaties droši par savu darbavietu?
  Atbildes: 56

  „Nu, nemīl tevi šeit neviens, saproti, nemīl!” – atceros bērnu dienu ķīviņu, kad mums, sētas bērniem, vajadzēja „atšūt” vienu kaimiņsētas puišeli, kurš runāja tikai krieviski, postīja mūsu „štābiņu”, regulāri zaga pīrādziņus un spārdīja kaķus. „Ņičevo, poļubiķe,” (nekas, iemīlēsit – krievu val.) – viņš augstprātīgi teica. Nesanāca – neiemīlējām. Tagad ar TV kanālu „Doždj” ir kaut kā līdzīgi: nu, nemīl jūs šeit neviens, saprotiet, nemīl! Iespējams, kāds tomēr mīl, bet tas ir mazākums. Un tas nav svarīgi. Galvenais – nebāzieties mums virsū ar savu dižpārākuma apziņu, nemāciet mūs dzīvot un nemēģiniet būt par spundi visām savām lielkrievu mucām, kuras te esat ievēluši. Brauciet prom. Mēs jums pat kādu savu pīrādziņu ceļam iedosim.

  06 Decembrī 2022
  Elita Veidemane

  Hercoga Jēkaba iekšzemes ūdensceļu plāns

  Paldies par aizrādījumu - kļūme izlabota !

  Komentē    Admin
  28 Janvārī 2014, 18:31
  Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV


  www.periodika.lv - pavisam vienkārši ierakstot atslēgas vārdus, piemēram, «Līgo svinības», «Līgo svētki Latgalē (vai - Zemgalē, Kurzemē vai Vidzemē)» vai «Jāņu svētki», kā arī meklēt informāciju par svētkiem pēc pilsētu vai apdzīvotu vietu nosaukumiem, portālu «Apollo» informēja Baiba Pare, Latvijas Nacionālās bibliotēkas ERAF projekta informācijas projektu vadītāja.">