18 Maijā, Trešdiena
Sievietēm :

Kā pazīt dabīgu kosmētiku? Dabīgās kosmētikas sertifikāti

Sievietēm » Dažādi (S)

Palielināt Samazināt 17 Sep 2011 , 18:28

Kā pazīt dabīgu kosmētiku? Dabīgās kosmētikas sertifikāti

Pērkot dabīgu kosmētiku veikalā vai internetā, uz produktiem var redzēt dažādus sertifikācijas standartus un garantijas zīmes – ECOCERT, BDIH, Soil Association un citas. Kas ir dabīgās kosmētikas sertifikācija un kurš no zīmogiem ir uzticamākais?

Kāpēc nepieciešama sertifikācija?

Līdz pat šodienai kosmētikas likumdošana Eiropas Savienībā un arī citur pasaulē nedefinē, kas ir vai nav dabīga kosmētika. Līdz ar to tirgū ir atrodami daudzi kosmētikas līdzekļi, kurus pozicionē kā dabīgus, taču patiesībā tie satur dažādus sintētiskus konservantus un parfīmus, minerāleļļu un citas izejvielas, kas dabīgajā kosmētika ir stingri aizliegtas. Tādi nosaukumi kā "Dabas esences", "Augu šampūns" vai pat vārdi "dabīgs", "ekoloģisks" neko nenozīmē, ja vien uz iepakojuma nav atsauces uz sertifikāciju.

Dabīgās kosmētikas sertificēšanas standarti ir izstrādāti ar nolūku atvieglot pircēja izvēli. 21.gadsimtā kosmētikas ražošanā tiek izmantoti vairāk nekā 8 tūkstoši dažādu izejvielu. Daļa no tām ir dabīgas izcelsmes - augu eļļas, ekstrakti, ēteriskās eļļas, bet liela daļa - laboratorijā sintezēti ķīmiskie savienojumi. Ļoti bieži sintētiskās izejvielas ir organismam kaitīgas un, ilgstoši lietotas, var nodarīt pāri imūnsistēmai, radīt alerģiju gan Tev, gan pēcnācējiem, kā arī sekmēt vēža šūnu veidošanos. Nevienam cilvēkam nav iespējams atcerēties visas iespējamās sastāvdaļas un to iedarbību, un tieši sertifikācijas zīmodziņš uz iepakojuma ir tas, kas ļauj atšķirt dabīgu produktu no sintētiska.

Kādēļ eksistē vairāki standarti?

Kosmētikas sertificēšanas standarts ir noteikumu kopums, kas regulē, kādas izejvielas ražotājs drīkst produktam pievienot, kādiem ražošanas procesu un iepakošanas kritērijiem produktam ir jāatbilst. Vēsturiski dažādās Eiropas valstīts kosmētikas standarti un sertificētāji ir veidojušies kā ražotāju apvienības vai neatkarīgas organizācijas. Tādēļ šobrīd, kad produkti ceļo tālu aiz konkrētās ražotājvalsts robežām, tirgū eksistē vesela virkne dažādu standartu, kas nereti pircēju ļoti samulsina. Dabīgās kosmētikas standarti, kas sastopami Eiropā, ir:

*ECOCERT (Francija),

*BDIH (Vācija),

*Soil Association (Anglija),

*ICEA (Itālija),

*Cosmebio (Francija),

*NaTrue (Vācija/Beļģija).Jauns vienotais Eiropas standarts - COSMOS

Lai pircējiem atvieglotu orientēšanos starp dažādām sertifikācijām, 2010.gadā organizācijas apvienojās un izveidoja vienotu Eiropas dabīgās kosmētikas sertifikācijas standartu - COSMOS. Tas jau ir sācis darboties un tuvākajos gados zem katra no sertifikācijas zīmogiem pircēji varēs atrast atsauci uz vienoto COSMOS standartu. Vienīgā organizācija, kas atteicās pievienoties COSMOS standartam, ir Vācijas ražotāju apvienība NaTrue (Weleda, Dr.Hauschka/Wala, Logona/Lococos, Lavera/Laverana, Primavera, Sanaverde), kas ir izveidojusi savu standartu, prasību ziņā nedaudz vājāku un pielaidīgāku nekā COSMOS.

Eiropā sastopami arī citi standarti, piemēram, USDA Organic (ASV) - no ASV importētiem dabīgās kosmētikas produktiem. Tomēr, neskatoties uz standartu daudzveidību, būtiskākie noteikumi visām sertifikācijas organizācijām ir līdzīgi:

- kosmētikas ražošanā pieļaujams izmantot dabīgas izejvielas,

- augu izcelsmes izejvielām jābūt maksimāli daudz iegūtām no bioloģiskās lauksaimniecības,

- drīkst izmantot tikai no dabas vielām iegūtus emulgatorus un mazgājošās vielas,

- nedrīkst izmantot dzīvnieku izcelsmes produktus (ar dažiem izņēmumiem, piemēram, bišu vasks),

- nedrīkst izmantot sintētiskus parfīmus, konservantus un citas sintētiskas vielas,

- nedrīkst izmantot ģenētiski modificētas izejvielas.

Ja vēlies nopirkt kosmētikas produktu ar garantiju, ka tajā nebūs veselībai kaitīgu vielu un ka ražotājs būs parūpējies ne vien par dabīgu sastāvu, bet arī par saudzīgu attieksmi pret vidi un dzīvniekiem, tad droši vari paļauties uz ikvienu no šiem zīmogiem! Galvenais, lai produktam tāds ir.

Galvenie kosmētikas standartu kritēriji un atšķirības

ECOCERT

ECOCERT ir pasaulē liekākā bioloģisko produktu sertificēšanas institūcija, kas veic 30% no visām bioloģiskās lauksaimniecības inspekcijām pasaulē. ECOCERT ir izstrādājis standartus un sertificē gan dabīgo kosmētiku un smaržas, gan mājķīmiju, gan bioloģiskas izcelsmes tekstīliju un apģērbu ražošanu.

ECOCERT 1991.gadā nodibināja Francijas bioloģiskie lauksaimnieki, un 20 gadu laikā organizācija ir kļuvusi par pasaules nozīmīgāko neatkarīgo sertificēšanas institūciju, kas darbojas 80 valstīs.

Organizācijas neatkarība:

ECOCERT nav tieši saistīta ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ to var uzskatīt par neatkarīgu un neieinteresētu organizāciju.

Standarta galvenās prasības:

ECOCERT kosmētikas standartam ir divi līmeņi:

1. Dabīgā un organiskā kosmētika

2. Dabīgā kosmētika

Dabīgās un organiskās kosmētikas sastāvā vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām un vismaz 10% no kopējā produktu izejvielu daudzuma jābūt bioloģiski sertificētām. Šo līmeni visbiežāk piemēro produktiem ar augstāku augu eļļu sastāvu, piemēram, krēmiem, ķermeņa eļļām, jo tās procentuāli satur vairāk augu izcelsmes izejvielu.

Savukārt dabīgās kosmētikas sastāvā vismaz 50% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām un vismaz 5% no kopējā produktu izejvielu daudzuma jābūt bioloģiski sertificētām. Šo līmeni visbiežāk piemēro produktiem ar augstu ūdens sastāvu, piemēram, šampūni, dušas želejas, jo ūdens nav lauksaimniecības produkts un tādēļ nevar būt bioloģiski sertificēts.

ECOCERT pieļauj 5 dažādu, dabīgajiem identisku (vielas, kas ir sastopamas dabā, taču izmaksu vai ekoloģisku apsvērumu dēļ tās sintezē laboratorijā), konservantu izmantošanu produktos, ja vien to daudzums nepārsniedz 5% no visām izejvielām. Atļautie konservanti ir:

*Benzilspirts

*Sorbīnskābe un tās sāļi

*Benzoskābe un tās sāļi un esteri

*Salicilskābe un tās sāļi

*Dehidroacetskābe (DHA)

ECOCERT stingri definē arī iepakojuma prasības - tam jābūt pārstrādājamam un dabai draudzīgam, kā arī pārbauda ražotnes energoefektivitāti un ietekmi uz vidi.

COSMEBIO

COSMEBIO ir dabīgās kosmētikas sertifikācijas zīmols, kas ir populārs Francijā un kas par pamatu zīmola piešķiršanai kādam produktam izmanto ECOCERT.

BDIH

BDIH ir 1996.gadā Vācijā izveidota uzņēmumu asociācija, ko nodibināja Vācijas ražotāji, tai skaitā Weleda, Wala/Dr.Hauschka, Lavera/Laverana. 2000.gadā organizācija izstrādāja dabīgās kosmētikas standartu.

Organizācijas neatkarība:

BDIH ir tieši saistīta ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ sertifikācijas objektivitāte un neitralitāte var būt apdraudēta.

BDIH standartam ir divi līmeņi:

1. Organiskā kosmētika: vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.

2. Kosmētika ar organiskām sastāvdaļām: 70-95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.

Interesanti, ka BDIH nosaka, ka 15 definētām augu šķirnēm vienmēr jābūt bioloģiski audzētām, tai skaitā kumelītei, piparmētrai, kliņģerītei, saulespuķei. Lai gan stingrāki kritēriji dažiem augiem ir netipiska prakse pasaules kosmētikas standartos, BDIH pamato, ka šie augi ir plaši pieejami bioloģiskā kvalitātē un tādēļ ražotājiem tie ir jāizmanto. Tomēr, ja produkta sastāvā nav konkrēti definēto augu, BDIH pieļauj, ka sertificētam produktam vispār nav bioloģiskas izcelsmes izejvielu.

BDIH pieļauj 4 dažādu dabīgajiem identisku konservantu izmantošanu produktos. Atšķirībā no ECOCERT un COSMOS, konservantu daudzums netiek ierobežots. Atļautie konservanti ir:

*Benzilspirts

*Sorbīnskābe un tās sāļi

*Benzoskābe un tās sāļi

*Salicilskābe un tās sāļi

Soil Association

Soil Association ir organizācija, ko 1946.gadā Anglijā nodibināja lauksaimnieki, zinātnieki un uztura speciālisti ar mērķi popularizēt bioloģisko pārtiku un veselīgu uzturu. Soil Association veic gan lauksaimniecības produktu, gan kosmētikas produktu sertificēšanu.

Organizācijas neatkarība:

Soil Association nav tieši saistīts ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ to var uzskatīt par neatkarīgu un neieinteresētu organizāciju.

Soil Association standartam ir 2 līmeņi:

1. Organiskā kosmētika: vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.

2. Kosmētika ar organiskām sastāvdaļām: vismaz 70% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.

Soil Association pieļauj 4 dažādu, dabīgajiem identisku konservantu izmantošanu produktos. Atšķirībā no ECOCERT un COSMOS, konservantu daudzums netiek ierobežots. Atļautie konservanti ir:

*Benzilspirts

*Sorbīnskābe un tās sāļi

*Benzoskābe un tās sāļi

*Dehidroacetskābe (DHA) un tās sāļi

Ar īpašu atļauju, kuras piešķiršanas kārtība standartā nav definēta, Soil Association pieļauj šādu sintētisko konservantu izmantošanu:

*Fenoksietanols (Phenoxyethanol) - izdala formaldehīdu, kam piemīt kancerogēna iedarbība

*Laktoperoksidāze (Lactoperoxidase)

*Fenetilspirts (Phenylethyl alcohol)

NaTrue

Atsakoties pievienoties Eiropas vienotajam dabīgās kosmētikas sertificēšanas standartam  COSMOS (apvieno organizācijas ECOCERT, BDIH, Soil Association, ICEA, Cosmebio), 2010.gadā Vācijas dabīgās kosmētikas ražotāji - Weleda, Dr.Hauschka/Wala, Logona/Lococos, Lavera/Laverana, Primavera, Sanaverde - izveidoja savu sertifikācijas standartu NaTrue. NaTrue standartā, atkarībā no bioloģisko sastāvdaļu daudzuma produktā, ir 3 sertifikācijas līmeņi, kas iesākumā tika apzīmēti ar logotipu ar vienu, divām vai trim zvaigznēm, taču vēlāk zvaigžņu apzīmējumi tika atcelti.

Organizācijas neatkarība: NaTrue ir tieši saistīta ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ sertifikācijas objektivitāte un neitralitāte var būt apdraudēta.

NaTrue standartam ir 3 līmeņi:

1. Organiskā kosmētika: vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.

2. Kosmētika ar organiskām sastāvdaļām: vismaz 70% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām.

3. Dabīgā kosmētika: sastāvdaļām jābūt dabīgas izcelsmes, bet produktam nav obligāti jāsatur bioloģiski audzētas sastāvdaļas.

NaTrue pieļauj 7 dažādu, dabīgajiem identisku konservantu izmantošanu produktos. Atšķirībā no ECOCERT un COSMOS, konservantu daudzums netiek ierobežots. Atļautie konservanti ir:

*Benzilspirts

*Sorbīnskābe un tās sāļi

*Salicilskābe un tās sāļi

*Benzoskābe un tās sāļi

*Dehidroacetskābe (DHA) un tās sāļi

*Propionskābe un tās sāļi

*Skudrskābe un tās sāļi

COSMOS

COSMOS ir pirmais vienotais Eiropas dabīgās kosmētikas sertifikācijas standarts, kas apvieno organizācijas ECOCERT, BDIH, Soil Association, ICEA, Cosmebio. Vienotais standarts ir izveidots 2010.gadā, lai dažādas institūcijas var sertificēt produktus pēc vienota standarta visā Eiropā un patērētājam tiktu atvieglota produktu izvēle. COSMOS standarts ir visstriktākais produktu sastāvdaļu lietošanā. 

Organizācijas neatkarība: COSMOS nav tieši saistīts ar kosmētikas ražotājiem, tādēļ to var uzskatīt par neatkarīgu un neieinteresētu organizāciju.

COSMOS standartam ir 2 līmeņi:

Organiskā kosmētika: vismaz 95% no lauksaimniecības izcelsmes izejvielām jābūt bioloģiski audzētām un vismaz 20% no kopējā produktu izejvielu daudzuma jābūt bioloģiski sertificētām.

Dabīgā kosmētika: sastāvdaļām jābūt dabīgas izcelsmes, bet produktam nav obligāti jāsatur bioloģiski audzētas sastāvdaļas.

COSMOS pieļauj 5 dažādu, dabīgajiem identisku konservantu izmantošanu produktos, ja vien to daudzums nepārsniedz 5% no visām izejvielām. Atļautie konservanti ir:

*Benzilspirts

*Sorbīnskābe un tās sāļi

*Benzoskābe un tās sāļi un esteri

*Salicilskābe un tās sāļi

*Dehidroacetskābe (DHA) un tās sāļi

Salīdzinot Eiropā populārākos standartus, var secināt, ka ECOCERT un COSMOS prasību ziņā ir stingrāki nekā citi standarti. Drīzumā lielākā daļa organizāciju sertificēs produktus atbilstoši COSMOS standartam, tādejādi samazinot nelielās atšķirības. Tomēr, izvēloties kosmētiku, vissvarīgāk ir pievērst uzmanību tam, vai produktiem ir piešķirts KĀDS no šiem sertifikātiem, jo tad var paļauties, ka iegādātais produkts ne tikai piepildīs skaistuma vēlmes un ādas kopšanas prasības, bet būs arī drošs veselībai un draudzīgs videi.


Ja vēlies nobalsot par šo rakstu, sūti SMS ar tekstu

TXT BALSS

uz numuru

1897


Nobalsots 503 reizes


Maksa (0,36 LVL) ir pievienota telefona rēķinam vai atrēķināta no priekšapmaksas kartes.
Atbalsts: +37129469896 | zinuspice@gmail.com | Piedāvā fortumo.lv
IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 17 Septembrī 2011

Skatīts : 1509 reizes

Avots : http://woman.delfi.lv/health/skaistumkopsana/ka-pazit-dabigu-kosmetiku-dabigas-kosmetikas-sertifikati.d?id=40595837

Birkas : pērkot, dabīgās, sertifikācija, sertifikāti, kosmētikas, kosmētiku, dabīgu

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
 • Litrs kontrabandas dīzeļdegvielas - tikai 45 santīmi

 • Darbu uzsākusi jauna radiostacija 'Radio Life'

 • Maiju prognozē mēreni siltu un lietainu

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Audzinātājam pašam ir jābūt audzinātam.
-- Markss

DJ Bacon Līgo Tusiņš 2021

 • Visi aktuālie video
 • 18 Maijā vēsturē

  Vai Jums ir problēmas ar kredītsaistībām?
  Atbildes: 41
  Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Katalogs | Kinofilm@LV