Ap šo laiku esam jau paguvuši sailgoties pēc dzērveņu vieglā rūgtumiņa, izteiktā, atsvaidzinošā skābuma un dzīvespriecīgā sārtuma, kad dabā viss kļuvis tik pelēks.
Stāsta, ka dzērveņu ēšanas modi Eiropā esot ieviesuši vikingi pirmā un otrā mūsu ēras gadu tūkstoša mijā. Vēlāk dzērvenes Eiropas valstīs aktīvi ieveduši krievu tirgoņi, tāpēc tās reizēm sauktas par krievu ogām. Vecās pasaules iemītnieki toreiz vēl nezināja, ka arī neatklātajā Jaunajā pasaulē aug dzērvenes. Delavēru indiāņu teika stāsta, ka dzērvenes radušās no asins lāsēm, kas izlietas cīņā starp cilvēkiem un milžiem. Indiāņi arī izmantoja saberztas dzērvenes gaļas konservēšanai. Un, protams, visur, kur šīs ogas bija pieejamas, ļaudis ar tām našķējās, kā arī ārstējās. Dzērvenes satur dažādas organiskās skābes, pektīnvielas, kāliju, dzelzi, kalciju, magniju un citas labas lietas. Tautas medicīnā tās lieto, lai ārstētu drudzi, urīnceļu infekcijas, klepu, galvassāpes, vārdu sakot, šis ir viens no dabas produktiem, kas ne vien palīdz pret kaitēm, bet arī labi garšo – saldos un sāļos ēdienos, dažādos aukstos un karstos dzērienos. Vēl viens pluss ir tas, ka dzērvenes labi glabājas, tās var saldēt, kaltēt vai vienkārši turēt vēsā vietā traukos ar ūdeni.
Par dzērveņu kvalitāti var spriest pēc... lecīguma – nokrītot uz cietas virsmas, labākās ogas atlec. Kvalitatīvas dzērvenes ir ne tikai stingras, bet arī intensīvi piesātināti sarkanā krāsā.
Ja dzērvenēs ir daudz kātiņu, tas var liecināt, ka ogas nolasītas vēl negatavas, jo tādas ir grūtāk noplūkt, tāpēc nereti tiek traumētas mētriņas. Uzglabājot pusgatavās ogas ar laiku kļūst sarkanas, bet to sastāvs nav tik pilnvērtīgs kā gatavām.
Reklāmraksts tapis sadarbībā ar Dansukker
***
LIMONĀDE. Izspiež nedaudz dzērveņu sulas, pievieno pēc garšas cukuru vai medu un gāzēto ūdeni, ja vēlas – arī ledu.
TĒJA. Tējas glāzes dibenā liek divas tējkarotes dzērveņu, saspaida, uzlej karstu melno vai zaļo tēju. Saldināšanai izmanto karameļu cukuru, pieliek laima šķēlīti. Ja vēlas, var pievienot arī nedaudz brendija.
PŪDERCUKURĀ. 500 g tīru, sausu dzērveņu sajauc ar vienu olas baltumu, liek uz sieta, ļauj nedaudz apžūt, tad apviļā 500 gramos pūdercukura un ļauj cukura garoziņai sacietēt. Lai cukurs cietētu ātrāk, tam iesaka pievienot dažus pilienus citronu sulas.
AR CITRUSAUGĻIEM. Garšas ziņā dzērvenes sader kopā gan ar mandarīniem, gan apelsīniem un laimiem. Protams, var kombinēt arī ar citiem augļiem, kaut vai mūsu pašu āboliem.
AR MEDU. Dzērvenes un medus ir labi sabiedrotie, ārstējot saaukstēšanos, un tie labi garšo kopā augļu salātos vai dzērienos. Ir arī biškopības produkts – dzērvenes medū.
AR RIEKSTIEM. Valriekstus, pekanriekstus vai viegli sālītus zemesriekstus var sajaukt ar kaltētām dzērvenēm un pasniegt uzkodās. Vāra arī dzērveņu un valriekstu ievārījumu: uz kilogramu dzērveņu ņem 250 g lobītu valriekstu, kas pirms tam pusstundu vārīti ūdenī, pievieno 1,5 kg cukura.
SVAIGAS. Var nedaudz apēst vienkārši tāpat; saspaidīt un pievienot dārzeņu salātiem etiķa vietā, vārīt kompotus un ievārījumus. Interesanta piedeva gaļas, dārzeņu, rīsu un makaronu ēdieniem ir dzērveņu mērce: ņem vienu mandarīnu un laimu, nomizo virsmiziņu, sagriež to plānās strēmelītēs, izloba augļiem mīkstumu, sadala gabaliņos; 100 g cukura sajauc ar divām ēdamkarotēm ūdens, uzkarsē, lai cukurs izkūst, pievieno sagatavotos augļus un miziņas, pieliek 400 g dzērveņu un vāra 5–7 minūtes. Ja mērci grib viendabīgu, to sablenderē.
KALTĒTAS. Šādas dzērvenes noder uzkodai, pievienošanai brokastu pārslām un putrām; izmantojamas arī rozīņu vietā cepumos, kēksos, kliņģeros un citos konditorejas izstrādājumos.
***
Rupjmaizes kārtojums ar dzērvenēm
Sastāvdaļas:
200 g sausas sadrupinātas
rupjmaizes
100 g Dansukker tumšā cukura sīrupa
300 g dzērveņu
200 g saputota putukrējuma
100 g rīvētas tumšās šokolādes
Pagatavošana:
drupināto rupjmaizi piesūcina
ar cukura sīrupu, kārtās
liek glāzē rupjmaizi, dzērvenes, putukrējumu.
Pasniedz ar rīvētu šokolādi.
***
Eksperta viedoklis
Lauris ALEKSEJEVS, šefpavārs:
– Manuprāt, šim gadalaikam un mūsu platuma grādiem atbilstošs saldais ēdiens ir rupjmaizes kārtojums ar dzērvenēm. Tam es izmantoju Dansukker tumšo cukura sīrupu, kas šai produktu kombinācijā ļoti labi iederas. Par šā ražotāja produktiem kopumā varu teikt vislabākos vārdus – tiem ir pastāvīga augsta kvalitāte, bet par to katram vislabāk der pārliecināties pašam – ņemiet un izmēģiniet! Atrast receptes un uzzināt ko vairāk var mājaslapā www.dansukker.com.