Mīkla jāgatavo ar īpašu mīlestību
Valija saka, ka mājas apstākļos rauga mīkla speķa pīrādziņiem un raušiem jāveido ar īpašu mīlestību. Viegli tas neesot un jāievēro vairāki apstākļi, lai mīkla būtu garšīga, paklausīga cepējam un mīksta. Valija brīdina, ka mīklas gatavošanas un mīcīšanas procesā nedrīkst būt dusmīgs, nedrīkst smieties, citādi mīkla nerūgs. Jādomā esot labas domas. Un visas sastāvdaļas jāliek pēc izjūtas un ar prātu.
Nepieciešams: 1 – 2 l piena, 100 -150 g augu eļļas (vai 50 –70 g kausēta sviesta, vai margarīna), milti, sāls, cukurs, svaigais raugs, ūdens.
Pagatavošana:
1.solis. Bļodiņā ieliek puspaciņu svaigā rauga, pievieno trīs ēdamkarotes cukura un noliek siltā vietā, lai raugs un cukurs izkūst.
2.solis. Katliņā uzkarsē pienu, bet to nedrīkst uzvārīt – tas nedrīkst būt pārāk karsts un pārāk auksts.
3.solis. Uzkarsētajam pienam pieliek klāt nedaudz sāli un taukvielas (eļļu vai sviestu), 50 g cukura, pieber nedaudz miltus un uz miltu cepurītes uzlej izkausēto raugu (ja pagatavošanā tiek izmantots sausais raugs, to pieber klāt, bet tad mīklai jāpievieno par 3 ēdamkarotēm vairāk cukura).
4.solis. Mīcīšanas process. Visas sastāvdaļas ar rokām samaisa, pievieno vēl miltus un mīklu kārtīgi izmīca, kamēr mīkla kļūst pufīga un tā nav vairs šķidra . Ar miltiem nevajag pārspīlēt, citādi mīkla būs cieta.
5.solis. Raudzēšana. Mīklas virspusē un uz rokām uzkaisa miltus, lai varētu notīrīt lielākos mīklas pārpalikumus. Pēc tam mīklai uzliek virsū siltu un biezu drānu. Mīkla vismaz pusstundu jāraudzē siltā vietā. Lauku mājās to var darīt pie vai uz plītiņas, bet pilsētā – cepeškrāsnī, kur uzgriezts aptuveni 35 grādu siltums. Trauku ar mīklu noliek siltā vietā. raudzēšanas laikā mīklu nedrīkst pārmīcīt vai spiest to atpakaļ.
6.solis. Mīkla gatava pīrādziņu vai raušu gatavošanai.
Tradicionāli/netradicionāli pīrādziņi
Valija palepojas, ka pīrādziņu cepšanas tradīcijas pārmantojušas gan meitas, gan mazmeita. Viņa saka, ka visgaršīgākie pīrādziņi ir tieši ar lauku speķi, sīpoliem un maltiem pipariem pildīti. Kā pagatavot speķa pīrāgus? Kūpinātu sālītu speķi vai cauraugušu gaļu sagriež kubiciņos, pievieno sasmalcinātu sīpolu un nedaudz smalkos piparus. Mīklu ar rokām izveltnē plānu, pa vidu ieliek gaļu, mīklu pārliek pāri gaļas pildījumam, galus saspiež un ar glāzīti izveido pusmēness formu un izspiež. Pēc tam pīrādziņus pielabo un kārto uz paplātes un apsmērē ar sakultu olu vai kafiju. Cep, kamēr tie ir brūngani.
Savukārt Liepājas Jaunatnes centra sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Jankovska saka, ka tieši viņai mājās, savā ģimenē, Ziemassvētkos uzticēts gatavot pīrādziņus. Arī viņa, līdzīgi kā Valija, saka: "Ziemassvētku apetīti rosinošu noskaņu vislabāk rada mājās cepti speķa pīrādziņi!” Liene piebilst, ka pīrādziņus viņa īpaši noformējot. "Nevienam citam netīk tik ilgi darboties, bet man ir pacietība, jo uzskatu, ka jāēd ir ar acīm,” sacīja jauniete.
Liene atklāj, ka speķa pīrādziņus taisa no mammas gatavotās mīklas. Mīklas recepti gan viņa neatklāj. Taču pīrādziņu pagatavošanas veids Lienei ir mazliet netradicionālāks kā citiem – viņa neveido mēnestiņa formu. Liene no mīklas izveido tādu kā lāsīti, ieliek iekšā gaļu, un kārtīgi sarullē. Pēc tam pīrādziņus apsmērē ar sakultu olu, sadur ar dakšiņu un virsū uzber nedaudz ķimeņu. Tad cepešpannu ar pīrādziņiem šauj cepeškrāsnī un cep, kamēr paliek viegli brūni. Liene iesaka pīrādziņus pēc cepšanas, kad tie salikti bļodā, pārsegt tos ar dvieli, lai tie nepaliktu cieti.
Pīrāgu pildījumā var likt ne tikai speķi. Var arī vistas vai maltu gaļu, sarīvētu sieru, maltas sēnes, skābētus kāpostus, rīsus ar olu. Speķa pīrāgiem nav obligāti jāliek klāt pipari un sīpoli. Citi taisa arī pīrādziņus ar saldo pildījumu – šokolādi, biezpienu vai augļiem.
Veģetāri netipiskie pīrādziņi
Liepājniecei Santai Lūsei, kas strādā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā, Ziemassvētki asociējas ar Kristus Dzimšanas svētkiem, kas tiem piešķir īpašu nozīmi. "Un, ja vēl uzsnieg sniedziņš, skan skaista mūzika un smaržo pēc mammas gatavotā cepeša un pīrādziņiem, var apraudāties no aizkustinājuma,” sajūtās dalās Santa. Viņas ģimenē galvenais šmorētājs vienmēr ir bijusi un būs mamma. Taču arī pašai patīk piedalīties visādos ēst gatavošanas pasākumos. Lūk, netipisku pīrādziņu recepte.
Jāpiebilst, ka nākamajās rakstu sērijās varēsiet lasīt vēl citus Santas un arī Lienes ieteiktos brīnumus, kas lieti noderēs svētku galdam.
Nepieciešams: 1 kg rauga mīkla (tad sanāks kuplam pulkam svinētāju), 150 gr. kaltēti tomāti eļļā, 150 gr. zaļas olīvas, 150 gr. melnas olīvas, ola.
Pagatavošana: Rauga mīklu kārtīgi izrullē četrkantīgā formā. Virsū liek sablenderētus kaltētos tomātus eļļā un olīvas. Nevajag klāt biezi! Kad mīklai masa virsū, visu sarullē, sagriež apmēram centimetru biezās ripiņās un apsmērē ar olu. Pildījums ārā nebirs, jo tas būs salipis mīklā. Sataisītos brīnumus liek cepeškrāsnī 200 grādos uz aptuveni 7 minūtēm.