Kulinārijas pasaules noslēpumus ne visiem ļauts izprast. Tomēr ir ēdieni, kuru pagatavošana īpašas prasmes neprasa, piemēram, karstas siermaizes, cepti kartupeļi vai pankūkas. Arī olu ēdieni tradicionāli tiek pieskaitīti šai kategorijai. Šķiet, kas gan var būt vienkāršāk par vistas olas uzvārīšanu? Tomēr, kad no katla tiek celtas ārā olas ar saplīsušām čaumalām vai tikko vārītas olas nolobīšana sagādā negaidītas mokas, rodas atziņa: arī šī ēdiena pagatavošanā nepieciešamas īpašas iemaņas. Rūpīga namamāte vai namatēvs brokastu galdā necels pavirši pagatavotu olu!
Pareizi vārīta ola ir veselā čaumalā, viegli nolobāma un ar dzeltenumu pašā vidū. Lai panāktu šādu rezultātu, olas vārāmajā katlā jāliek tikai vienā kārtā un jāpārlej ar ūdeni, apsedzot olas vismaz 2 centimetrus. Katlam uzliek vāku un vāra uz vidēji lielas uguns. Biežāk pieļautā kļūda ir olu pārvārīšana, kaut arī pareizi ir olas ņemt nost no uguns brīdī, kad ūdens sāk vārīties. Tad olām ļauj nostāvēties karstajā ūdenī. Nostāvēšanās ilgumu nosaka pēc vēlamā rezultāta: mīksti vārītām olām karstajā ūdenī jāstāv līdz 4 minūtēm, bet cieti vārītām - no 15 līdz 17 minūtēm. Pēc tam olas uzreiz jāliek aukstā ūdenī, no kura mīksti vārītās jāņem ārā tiklīdz tās iespējams neapdedzinoties paņemt rokās, bet cieti vārītām aukstajā ūdenī jāstāv līdz tās pilnībā atdzisušas.
Izvairīties no olas čaumalas saplīšanas vārīšanas laikā palīdzēs cauruma izurbšana ar adatu olas apakšgalā (resnajā galā). Savukārt olu regulāra apmaisīšana vārīšanas laikā neļaus dzeltenumam nogulties vienā olas sānā - pēc pagatavošanas tas būs olas vidū. Tāpat jāņem vērā, tikko dētas olas pēc vārīšanas ir grūti nolobāmas, tādēļ tām jāļauj pāris dienas pastāvēt un tikai tad izmantot vārīšanai.
Saskaņā ar etiķeti, vārīta ola pasniedzama īpašā olu traukā un ēdama tikai ar šim nolūkam paredzētu karoti - olu karoti. Šādas karotes ir līdzīgas tējkarotēm, tomēr tām ir smailāks gals un dziļāks, apaļāks kausiņš. Pateicoties šīm īpašībām, olu karote ir daudz ērtāka olas mīkstuma atdalīšanai no čaumalas caur mazu caurumu olas augšpusē (spicajā galā).
Ceptām olām īpaša nozīme ir Lielbritānijā, kur tās ir neatņemama tradicionālo brokastu sastāvdaļa. Olas tiek pasniegtas kopā ar ceptu šķiņķi, tomātiem, sēnēm, maizi un desiņu. Olu cepšana Anglijā ir vesels rituāls, kaut metodes ir dažādas un atkarīgas no konkrētā cilvēka vēlmēm, tomēr par pareizo metodi ir atzīta viena. Pēc šķiņķa cepšanas palikušajos taukos pannā iesit olu un ļauj tai lēnām cepties, līdz olas malas kļūst viegli brūnas. Noteikti jāņem vērā - olu drīkst cept tikai no vienas puses! Cepšanas pēdējā minūtē olas dzeltenumam uzpilina eļļu, kas palīdz tam noslēgties un nejauši nesaplīst. Tradicionāli džentelmeņa porcijā ir divas ceptas olas, bet lēdijai - viena.
Spilvas recepte
Lieldienu olas sinepju mērcē
Sastāvdaļas:
8 olas
2 Spilvas marinētie gurķi
1 ēdmakarote sviesta
2 ēdamkarotes kviešu miltu
400 grami piena
2 tējkarotes Spilvas Krievu sinepju
1 tējkarote estragona
1 ēdamkarote kaperu
Sāls, pipari un kressalāti
Pagatavošana:
Katlā izkausē sviestu, uzsijā miltus, iemaisa pienu, klāt pieliek sinepes. Pievieno sīki sasmalcinātus gurķus, kaperus un estragonu. Mērci vāra 3 - 5 minūtes. Pievieno sāli un piparus. Pēc tam sinepju mērci lej lēzenā škīvī. Cieti vārītas olas pārgriež uz pusēm un liek mērcē, dekorē ar kressalātiem. Pasniedz ar maizi un svaigu dārzeņu salātiem.