Pildīti kabači
mazs kabacis,
100 g rīsu,
1 paprikas pāksts,
100 g žāvēta šķiņķa,
3 ēdamkarotes skābā krējuma,
½ tējkarotes kurkumas,
½ tējkarotes maltu melno piparu,
½ – 1 tējkarote sāls,
1 daiviņa ķiploka.
Kabaci nomazgā, sagriež 1 – 1,5 cm biezās šķēlēs un mazliet izdobj vidu, lai ērtāk uzlikt pildījumu. Novāra rīsus, atdzesē. Papriku un šķiņķi sagriež smalkos gabaliņos, pievieno sakapātu ķiploka daiviņu, tad samaisa kopā ar rīsiem, pieliek garšvielas un krējumu. Pildījumu liek uz kabaču šķēlēm un aptuveni 45 minūtes cep 160 °C temperatūrā. Ja izmanto jau nobriedušu kabaci, to vispirms vienu pašu 15 minūtes apcep cepeškrāsnī un tikai tad pilda. Jauns kabacis labi izcepsies arī bez iepriekšējas sagatavošanas.
Baklažānu lazanja
baklažāni,
4 tomāti,
200 g svaigā siera,
100 g Krievijas (vai līdzīga) siera,
½ tējkarotes maltu melno piparu,
nedaudz timiāna, bazilika,
1 tējkarote sāls.
Baklažānu sagriež plānās šķēlītēs un viegli apcep uz pannas. Tad liek cepamtraukā: vienu kārtu baklažānu, vienu kārtu tomātu, uzkaisa nedaudz sāls un piparu, timiānu, uzber rīvētu svaigo sieru, tad atkal – baklažānus, tomātus, garšvielas, svaigo sieru, līdz trauks pilns. Virsū kaisa rīvētu Krievijas sieru. Liek cepeškrāsnī 160 – 180 °C un cep 10 – 15 minūtes. Pasniedz siltu, rotā ar bazilika lapiņām (šis garšaugs palīdz organismam labāk pārstrādāt baklažānus, tomātus, kartupeļus).
Baklažāni ir gardi arī tikai ar sieru. Tad tos sagriež plānās šķēlītēs, liek uz cepešpannas, kas izklāta ar cepamo papīru, nedaudz apslaka ar eļļu, sāli un pipariem, cep 20 – 25 minūtes 160 – 170 °C temperatūrā. Tad pārkaisa ar rīvētu sieru un cep vēl 5 minūtes, līdz siers izkusis.
Vīnogu lapu pakoras
2 glāzes zirņu miltu,
1,5 tējkarotes sāls,
1 glāze kokosriekstu skaidiņu,
1 tējkarote paprikas pulvera,
1 ēdamkarote malta koriandra,
1 ēdamkarote smalki sagrieztu puravu,
1 glāze ūdens,
1 tējkarote cepamā pulvera,
200 g vīnogu lapu (iepriekš apstrādātas).
Vīnogu lapas 5 minūtes blanšē karstā ūdenī, nosusina un smalki sagriež.
Samaisa visas sausās sastāvdaļas, ieskaitot garšvielas, pielej ūdeni, sakuļ viendabīgā masā, tad pieliek vīnogu lapas (tām nedaudz jāpeld mīklā). Pannā sakarsē eļļu, liek pankūku lieluma aplīšus un apcep no abām pusēm. Kad gatavi, nosusina papīra dvielī un sagriež strēmelītēs. Pasniedz kopā ar diļļu-krējuma mērcīti.
Burkānu grauzdiņi
5 burkāni,
100 g zirņu miltu,
3 ēdamkarotes sasmalcinātu lazdu riekstu,
1 ēdamkarote kokosriekstu skaidiņu,
1 ēdamkarote malta koriandra,
½ tējkarotes kurkumas,
½ tējkarotes sāls,
¼ tējkarotes cepamā pulvera,
augu eļļa (vislabāk – gī eļļa) vārīšanai.
Uz smalkas rīves sarīvē burkānus, pievieno miltus un garšvielas, sajauc ar ūdeni, līdz izveidojas pietiekami bieza masa, ko var savelt piciņās un likt uzkarsētā eļļā. Ja cepot jūk laukā (tā reizēm notiek, ja burkāni ir ļoti sulīgi), jāpievieno vēl zirņu milti. Pasniedz ar svaigiem salātiem vai gurķu-jogurta mērci.
Veģetārais harčo
200 g rīsu,
2 l dārzeņu buljona,
500 g tomātu,
50 g sviesta,
100 g attīrītu valriekstu,
½ purava kāta,
1 burkāns,
2 ēdamkarotes asās tomātu pastas,
1 ēdamkarote hmeli-suneli garšvielu maisījuma,
saišķītis kinzas (koriandra zaļumu),
saišķītis diļļu,
2 lauru lapas,
½ tējkarotes maltu melno piparu, sāls.
Rīsus uz pusstundu iemērc aukstā ūdenī, pēc tam liek verdošā buljonā (to gatavo, novārot ūdenī dažādus dārzeņus un bagātīgi pievienojot dažādus garšaugus un garšvielas un pēc tam nokāšot, vienkāršāk, protams, izmantot veikalā iegādātus dārzeņu buljona kubiņus). Uz atsevišķas pannas sviestā apcep puravus, pieber smalki sagrieztus burkānus un labi apcep. Tad pievieno tomātu pastu un gabaliņos sagrieztus svaigus tomātus (bez mizas). Tomātus apcep tikai nedaudz, lai paliek mazi gabaliņi. Kad rīsi buljonā izvārījušies mīksti, zupai pievieno apcepto dārzeņu maisījumu un garšvielas. Beigās pieber smalki sakapātus zaļumus un sasmalcinātus, apgrauzdētus valriekstus (riekstus aplej ar verdošu ūdeni, pēc 5 minūtēm ūdeni nolej, notecina un uz lēnas uguns pannā viegli apgrauzdē, līdz atlobās miziņa).
Hmeli-suneli garšvielu maisījumu var iegādāties gandrīz visos garšvielu veikalos, arī lielveikalu garšvielu stendos. Zupa iznāk ļoti aromātiska, nedaudz stipra, lieliski garšo ar svaigi ceptu maizīti.
Piebilde. Ja vēlas, zupai var pievienot gaļu. Klasisku gruzīnu harčo gatavo no svaigas liellopu gaļas, neizmanto tomātu pastu, bet gan granātābolu sulu, kā arī pievieno tkemali (plūmju mērci).
Brokoļu sacepums
400 g brokoļu,
2 burkāni,
4 kartupeļi,
200 g Holandes vai Krievijas siera,
250 vārītas, sasmalcinātas vistas krūtiņas bez ādas,
120 ml saldā krējuma,
100 ml skābā krējuma,
3 ēdamkarotes citrona sulas,
1/2 – 1 tējkarote sāls,
1/2 tējkarotes maltu melno piparu.
Atsevišķi novāra brokoļus, burkānus un kartupeļus. Dārzeņus un vistu sagriež gabaliņos un kārto cepamā traukā. Katru kārtu pārlej ar mērci (sajauc kopā saldo un skābo krējumu, citrona sulu, pievieno sāli, piparus, rīvētu sieru). Pa virsu pārkaisa rīvēto sieru. Liek līdz 170 °C sakarsētā cepeškrāsnī un cep aptuveni 30 minūtes vai kamēr virsma paliek zeltaini brūna. Pasniedz siltu kopā ar salātiem.
Kāpostu veltnīši
250 g burkānu,
500 g kartupeļu,
4 – 5 kāpostu lapas,
250 g Ementāles siera,
1 ola,
1 ēdamkarote sviesta,
1 tējkarote ķimeņu,
2 – 3 ēdamkarotes sakapātu pētersīļu,
1 – ½ tējkarotes sāls,
½ tējkarotes maltu melno piparu.
Burkānus un kartupeļus atsevišķi novāra sālsūdenī, atdzesē. Kartupeļus sastampā, burkānus sagriež smalkos gabaliņos. Abos dārzeņos iemaisa olu, sviestu, sieru un garšvielas, sāli, piparus. Kāposta lapas novāra, atdzesē un izrullē, uz tām liek dārzeņu un sieru maisījumu, sarullē. Ruleti sagriež 3 – 4 cm biezos gabaliņos un kārto cepamtraukā. Nedaudz pārkaisa ar sieru un cep 180 °C aptuveni 15 minūtes, līdz veltnīši kļūst brūni. Vislabāk garšo silti.