30 Novembrī, Pirmdiena
Īpašā sadaļa :

Zāļu tēju medībās: pat no necilākajām ceļmallapām un nātrēm var pagatavot veselīgu zāļu tēju.

Īpašā sadaļa » Noderīgi

Palielināt Samazināt 19 Mai 2011 , 09:09

Zāļu tēju medībās: pat no necilākajām ceļmallapām un nātrēm var pagatavot veselīgu zāļu tēju.

Mūža mežus nedrīkstot iznīcināt arī tāpēc, ka tajos slēpjas zāles pret daudzām cilvēces slimībām. Taču arī tepat Latvijas zaļumos var atrast zālītes, kas, īstajā laikā plūktas, pareizi izkaltētas, pēcāk var kalpot par lielisku līdzekli veselības stiprināšanai. Zāļu tēju medībās jāņem līdzi arī no senseniem laikiem pārņemta zināšanu bagāža, pēc kuras Diena devās pie Latvijas zāļu tēju speciālistiem.

Imunitātei un pret iesnām
 
Neaizstājamas bruņas pret slimībām ir stipra imunitāte – pie tās var palīdzēt tikt ūdens piparmētru, asinszāļu, kā arī nātru tēja, stāsta ārsts, fitoterapeits Artūrs Tereško. Nātru tēju var lietot tikai kādas desmit dienas, jo tā pastiprina asins recēšanu. „Kumelītes ir bagātas ar minerāliem, vitamīniem. Noder pret iekaisumiem un alerģijām,” zināšanās dalās arī Farma Balt fitoterapeite Argentīna Fandejeva, mudinot būt piesardzīgiem – dažkārt kumelīšu tēja tieši stimulē alerģiju. Ganu plikstiņas, pēc A. Tereško stāstītā, augot teju visās dārza mājiņās kā parastas nezālītes, ir vitamīniem bagātīgas un spēj novērst smaganu asiņošanu. Arī vienkāršās ceļmallapās ir daudz vitamīnu. Daudzu sirdsslimību veicinātāju augsto asinsspiedienu var pazemināt ar upeņu lapu tēju. Tai ir arī patīkama garša un krietna deva C vitamīnu. Savukārt pret saaukstēšanos var cīnīties ar aveņu zaru un lapu tēju – tai ir sviedrējoša, temperatūru pazeminoša, sāpju remdējoša iedarbība. Pelašķu tēja derēs iekšējo elpošanas ceļu apaukstēšanās gadījumā, arī tad, ja ir gremošanas traucējumi. „Pelašķu tēja ir labs līdzeklis pret nelabuma sajūtu pirmajos grūtniecības mēnešos,” citu aspektu atklāj A. Fandejeva, kas ilgus gadus strādājusi arī par ginekoloģi.

Mieram un pret paģirām
 
Pierādīts veselības gandētājs ir stress. Piparmētrām, kumelītēm, zaķpēdiņām, raudenēm un ugunspuķēm – tām visām ir nomierinoša iedarbība. Turpretim uzmundrinošas spējas ir tādām tējām kā citronmelisai, kaķu mētrai, kalmju saknēm, kuras gan nevajadzētu lietot vairāk kā cukurgrauda lielumā, tās paaugstina asinsspiedienu. Ja nu nākamajā rītā pēc lielas vakara uzdzīves ar spirtotajiem dzērieniem tomēr uznāk kāre pēc veselīgāka dzīvesveida, paģiru simptomus palīdzēs noņemt salvijas un mārsila tēja. “Ak, jā! Nevajag paiet garām arī sarkanajam āboltiņam – tā ir lieliska vitamīntēja,” ieteic A. Tereško. Kazrozēm, kas zied mežmalā esot laba garša un tās var lietot veselības profilaksei, kā arī pret priekšdziedzera palielināšanos vīriešim. Strutenes ir nebaltai dienai, piemēram, angīnas gadījumā labs skalojamais līdzeklis.
 
Lasīt laukos, kaltēt ēnā
 
Puķu īstais plūkšanas laiks zāļu tējām ir tā plaukšanas brīdī, turklāt labi, ja trāpās jauns mēness, stāsta A. Tereško. Zāļu tēju lasīšanai der tikai no pilsētas smoga tālas vietas. Abi fitoterapeiti ir vienprātis, ka zāles nevajag kaltēt tiešā saules iedarbībā, bet gan ēnainā vietā. sakņu kaltēšanai gan vajag kādu saulainu placi. Zālītes sasmalcināt pirms kaltēšanas vai pēc – šajā jautājumā aptaujātajiem fitoterapeitiem uzskati atšķiras. “Zālītes ir jāsasmalcina pirms kaltēšanas, citādi tās turpina cīnīties par savu dzīvību un vīst, nevis kalst. Tas ir tāpat kā dzīvnieku uzreiz nogalināt vai atstāt viņu lēnā mokošā nāvē,” stāsta A. Tereško, uzsvērdams, ka labās vielas ir ieslēgtas augu šūnās un zudumā neiet. “Zālītes ir jāsagriež pēc kaltēšanas. Ja tās sagriež svaigas, tad viss labums aiziet zudumā,” citādi uzskata A. Fandejeva.

Ne ilgāk kā mēnesi
 
“Jau Hipokrāts zināja visu šo zāļu labvēlīgo iedarbību. Sintezētās ķīmijas izejvielas taču arī ņem no dabas,” paskaidro dakteris, uzskatot, ka medicīnai ir jāiet Hipokrāta, nevis Galēna ceļš. Antīkās medicīnas pārstāvis Galēns uzskatījis, ka medicīnā jāizmanto tikai augu aktīvās vielas, savukārt Hipokrāts – ka nepieciešams viss augs. “Galvenais princips – nevajag vienu tēju lietot ilgāk par četrām nedēļām. Citādi var iedzīvoties nepatikšanās. Ārstēt ar pašu lasītām zāļu tējām var tikai vieglus traucējumus, bet, ja 2-3 dienu laikā tie nepāriet, tad jādodas pie ārsta. Pretējā gadījumā pastāv risks ielaist kādu slimību,” skaidro Latvijas Homeopātu asociācijas pārstāvis Normunds Limba. Bērniem jāliek tējkarote zāļu tējas uz glāzi ūdens, pieaugušiem – ēdamkarote. Tomēr ieteicamās devas zāļu tējām mēdz atšķirties. Karstajā ūdenī, kuram nekādā gadījumā nevajag būt vārošam, tējas pagatavošanai zālītēm jāmirkst 5 – 20 minūtes. Tieši cik ilgi – tas ir atkarīgs no tējas, struktūras, biezuma. Bet vidēji karstā ūdenī tur 15 minūtes, tad nokāš. Dzer glāzi no rīta, glāzi vakarā.
Ja ir kāda zināma hroniska slimība, tad var lietot zāļu tējas stāvokļa uzlabošanai, protams, izrunājot to ar ārstu. “Arī tad, ja zināt, ka tēvs un vecaistēvs ir slimojuši ar gastrītu, tad var dzert zāļu tējas, kas regulē kuņģa darbību profilaksei,” paskaidroja N. Limba. Par nepieciešamību pie ārsta noskaidrot zāļu tēju mijiedarbību ar medikamentiem atgādināta Latvijas ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide.
 
 
Artura Tereško ieteiktā vasaras svaigā vitamīntēja:
Saplūc svaigu asinszāli, pelašķus, nātri, kliņģerītes – pa druskai no katra samet krūzītē un svaigus aplej ar karstu ūdeni. Pēc pāris minūtēm nokāš un dzer. Nav garšīga, bet lieliski attīra organismu. To vasarā var dzert katru rītu.
 
Argentīnas Fandejevas ieteiktā kaltētā tēja enerģijai un imūnsistēmas stiprināšanai:
2 daļas upeņu lapu, 1 d. ceļmallapa, 1 d. viršu, 2 d. aveņu lapas, 0,5 d. piparmētras. 1 ēdamkarote uz glāzi karsta ūdens. No rīta un vakarā pirms ēšanas vienu mēnesi.
 
 No dabas ņemtais
 
Tavam spēkam un izturībai
 
Farmācijas profesore VIJA ENIŅA dara TĀ:
 
*Pati izaudzē dārzeņus. Darbs dārzā ne vien lieliski izvēdina galvu un palīdz atbrīvoties no kreņķiem un stresa, bet arī piespiež kārtīgi izkustēties!
 
* Jau septiņus gadus katru rītu spiež dārzeņu sulu. Viņasprāt, pats labākais kokteilis sanāk no dažādām saknēm, tāpēc ņem burkānus, ķirbja vai kabača šķēli, nedaudz galda bietes, kādu no dārzeņiem, kas satur sēra savienojumus – kāposta, rutka vai kolrābja gabaliņu, dažus redīsus (pavasarī redīsu ar visām lapiņām!). Pievieno kādu garšaugu – selerijas vai pētersīļa lapiņas, ziemā - selerijas saknes gabaliņu. Lai uzlabotu sulas garšu, tai pievieno arī ābolu no pašu dārza, bet, kad tie beidzas, veikalā nopērk Polijā audzēto. Sastāvdaļas ņem ar tādu aprēķinu, lai vairāk ir burkāni un ķirbis.

* Kad sula izspiesta, to ielej glāzē – divas trešdaļas vai pilnu. Sulu dzer tūlīt pēc izspiešanas – no rīta tukšā dūšā. Bet pamazām, pa malciņam apmēram 15 minūšu laikā.

* Svaigi spiestās sulas kokteilis ir enerģija visai dienai! Jo tā satur visus vitamīnus un mikroelementus, kas cilvēkam vajadzīgi. Regulāri dzerot sulu, imūnsistēma stabilizējas, kļūst izturīgāka un stiprāka. Kopš profesore ar šo rituālu iesāk dienu, viņa ziemās vairs neslimo.

Protams, tas nav viegli – jāsagādā dārzeņi, nepieciešams laiks un piespiešanās, lai katru rītu sāktu ar svaigi spiestu sulas glāzi. Bet – kad pie tā pierod, bez sulas iztikt vairs nespējot!
 
 
Fitoterapeits, ģimenes ārsts ARTURS TEREŠKO dara TĀ:
*Salasa un izžāvē mežrozīšu augļus. Starp citu, augļus lieliski var izžāvēt uz centrālās apkures radiatoriem vai uz krāsnsaugšas.
*Vakarā paņem sauju – apmēram desmit – mežrozīšu augļus un ieliek termosā, kura tilpums viens litrs. Uzlej karstu ūdeni un aizver termosa vāciņu. Uz nakti atstāj ievilkties.
*No rīta izdzer krūzi mežrozīšu augļu tējas.
Šis ir ļoti vērtīgs dzēriens, jo satur daudz un dažādus vitamīnus: C, kas stiprina imunitāti, PP – padara elastīgus asinsvadus, A – ietekmē redzi un nervus, K – uzlabo asins recēšanu un uztur kārtībā asins viskozitāti, neļaujot aizsērēties asins vadiem, kā arī satur vielas, kas stimulē aknu tīrīšanu.
Starp citu, regulāra rožu augļu tējas dzeršana īpaši ieteicama bērniem, kuri kārtīgi neēd!
 
Ko darīt, ja nosali vai saliji un jūti, ka tūlīt saslimsi?
*Ar karstu ūdeni aplej salvijas tēju, kas ir diezgan ātrs dakterētājs, jo spēj tikt galā arvīrusiem! Vispirms mierīgi caur nāsīm ieelpo garaiņus. Tas tāpēc, ka sākumā mikrobi vairojas nāsīs, mēģinot iekļūt tālāk organismā. Šāda inhalācijas tiem nepatīk! Kad tēja padzisusi, to lēnām izdzer. Vīrusiem ļoti nepatīk arī eikaliptu tēja, kas ir ļoti bagātīga ar fitoncīdiem un ēteriskām eļļām. Taču to izmanto tikai inhalācijām – kārtīgi saelpojies, bet nedzer.
*Ja pēc tējas un inhalācijas vēl nepāriet sajūta, ka esi nosalis, ieej karstā vannā. Šī ir tā reize, kad ūdenim vajag pievienot skuju ekstraktu. Tas satur terpēnus, kas paplašina ādas kapilārus un veicina svīšanu.
Kādai jābūt ūdens temperatūrai? Vislabāk - līdz 38 grādiem. Jo karstais ūdens sekmē organisma uzsilšanu. Ķermeņa temperatūra paaugstinās, bet liela daļa vīrusu jau aiziet bojā 38 grādu siltumā. Tāpēc paaugstināta temperatūra ir aizsardzības mehānisms. Turpretim ja paaugstināto ķermeņa temperatūru nosit ar zālēm (kā arī bieži dara), cilvēks riskē, ka slimos ilgāk – nīks nedēļu un pat ilgāk.
*Iedarbīga ir arī cita metode, ko personīgās sarunās iesaka pat ārsti. Pēc nejaukas pārsalšanas jāuzsilda upeņu sula, tai jāpievieno nedaudz melnā balzama. Šis dzēriens uzreiz aktivizē asinsriti, organisms sasilst un temperatūras kāpums rada nelabvēlīgu vidi organisma ienaidniekam. *Starp citu, ja imūnsistēma stipra, tad pēc pārsalšanas cilvēks nesaslims. Daba tā iekārtojusi, ka mūsu organismam ir liela amplitūda, kurā tas spēj pats sevi aizsargāt, un – jo imūnsistēma spēcīgāka, jo amplitūda lielāka.
 
Kas trenē imūno sistēmu?
Tie galvenokārt ir ārējie vides faktori. Tāpēc ikdienā vajag ievērot dažus vienkāršus, bet ļoti svarīgus principus.
*Netuntulēties par daudz! Vairums cilvēku saģērbjas par siltu un pieradina organismu pie „siltumnīcas apstākļiem”.
*Regulāri iet laukā un kustēties svaigā gaisā!
*Ēst veselīgi. Patiess ir teiciens „Tu esi tas, ko tu ēd!”
*Priecāties par dzīvi un cilvēkiem. Novērtēt to, kas tev ir, un nemitīgi nekreņķēties par to, kā nav.
 
Neaizmirsti par ķiplokiem!
Nekas labāks par ķiploku vēl nav izdomāts! Tā daiviņa ir milzīga aktīvo vielu noliktava, kas spēcina cilvēku. Tāpēc prātīgi rīkojas tie, kuri ķiplokus ēd regulāri! 
Kā tikt vaļā no ķiploka specifiskā aromāta? Vislabāk to neitralizē biezpiens. Tāpēc sasmalcinātu ķiploku var iejaukt biezpienā. Piena produkti mazina arī risku, ka ķiploks varētu kairināt kuņģa gļotādu. Raizējoties par ķiploka spēcīgo smaržu, prātīgāk ir to ēst vakarā, kad vairs nav jāiet ārpus mājas.
Kaut arī daļa ķiploka spēka zudīs vārot vai cepot, tomēr to var un vajag pievienot arī siltajiem ēdieniem, piemēram, zupai. Tad to var vieglāk sagremot. Starp citu, ķiploks darbojas arī kā konservants un nodrošina, ka ēdiens ilgāk nesabojājas.
 
Vērtīgās dzērvenes
Dzērvenes ir tik stipras, ka baciļi mūk! Tā kā dzērvenes satur fitoncīdus, C, B grupas un PP vitamīnus, kā arī kāliju, jodu un magniju, tās lieliski noder, ja sāp kakls un ir biežas saaukstēšanās, kā arī palielina organisma imunitāti. Taču dzērvenes nevajadzētu ēst tiem, kam ir kuņģa iekaisums vai palielināts skābes daudzums kuņģī.
Ja dzērvenes vāra, to vērtība strauji samazinās, vispirms – aiziet bojā C vitamīns.
 
Pagatavo arī sev!
Imunitāti spēcinošu maisījumu izgatavot ir vienkārši! Vienādā daudzumā ņem dzērvenes un medu, bet krietni mazāk - ķiplokus. Samal dzērvenes un ķiplokus, tad tos samaisi kopā ar medu. Masu ieliec stikla burciņā un glabā ledusskapī. Katru dienu apēd divas, trīs tējkarotes maisījuma.
 
Vienkārši, bet iedarbīgi
 
Neesi slinks! Par sevi ir jārūpējas regulāri – katru dienu! Nostrādā arī tas, ka cilvēks zina – jā, es izturēšu slapjdraņķi, salu, vīrusu sezonu, mani slimības neskars, jo es taču par sevi rūpējos.
Mazāk cukura. Pavērtē,vai nelieto par daudz cukura – gan tīrā veidā, gan saldumu un citu našķu veidā. Cukurs nomāc imunitāti un padara uzņēmīgāku pret slimībām. Nevajag no cukura atteikties pavisam, tomēr – varbūt vērts to apēst mazliet mazāk?
Izgulies. Miega badsnovājina organismu, tāpēc regulāri vajag izgulēties. Ideāli, ja diennakti vari sadalīt trīs līdzīgās daļās. Astoņas stundas atvēli darbam, astoņas – citām nodarbēm un atpūtai, astoņas – miegam.
 
Pievērsies tējai! Ja cilvēks nolemj regulāri dzert tējas, tad var teikt, ka viņš jau ar vienu kāju ir nostājies uz veselīga dzīvesveida takas. Jo tas nozīmē, ka viņš ir sācis domāt, ka vajadzētu kaut ko darīt sevis labā. Tas ir pats grūtākais – diendienā kaut ko darīt sevis labā! Taču arī apziņai, ka par sevi rūpējies, ir liels spēks.
Veselības stiprināšanai lieti noder pelašķu ziedu tēja, ko dzer divreiz dienā. Pirmo reizi pusglāzi izdzer no rīta, bet otro – vakarā, pāris stundas pirms gulētiešanas mierīgā garā, bez steigas. Pelašķos ir pietiekami daudz ķīmisko vielu, kas palīdz pretoties slimību izraisītājiem.
Katram augam ir sava nozīme, tāpēc nevajag ilgstoši dzert vienu tēju. Piemēram, piparmētra uzlabo garastāvokli, bet dzerot to ilgstoši – divus, trīs mēnešus katru dienu, iedarbība ir pretēja.
Taču neceri, ka tējas iedarbība veselības stiprināšanā būs tūlītēja. Nē, tā ir jālieto ilgstoši. Jābūt pacietīgam. Vislabāk – ja tējas dzeršanas kļūst par ikdienas neatņemamu sastāvdaļu.
Starp citu, fitoterapeits var ieteikt katram cilvēkam individuālu – atbilstošu viņa raksturam, acu un matu krāsai, ķermeņa konstitūcijai u.tml. – tējas maisījumu.
 
Kādai jābūt tējai?
Tējai labi jāizskatās, labi jāsmaržo un jābūt ar patīkamu garšu.
 
Tavai sirdij
 
Kāds asinsspiediens ir normāls?
Arī veselam cilvēkam asinsspiedienu vajadzētu izmērīt ik pēc diviem gadiem. Par normālu asinsspiedienu uzskata, ja tā augšējais rādītājs ir mazāks par 140 un apakšējais – par 90 mm Hg.
Būtiski ir tas, kā asinsspiedienu izmēra. Pusstundu pirms asinsspiediena pārbaudes nedrīkst dzert kafiju un smēķēt, kā arī nevajag fiziski piepūlēties un satraukties. Ja asinsspiediens ir paaugstināts pēc vienas reizes pārbaudes, satraukumam nav pamata. Jo pastāv „baltā uzsvārča sindroms” – asinsspiediens uztraukumā paaugstinās. Tāpēc pie ārsta asinsspiedienu vajadzētu mērīt atkārtoti vai arī to darīt ierastā vidē, piemēram, iemācīties to veikt pašam mājās.
 
 
 
Ārstē bez zālēm
Paaugstinātu asinsspiedienu ārstē ar medikamentiem, ko izraksta ārsts, un arī bez tiem – ievērojot veselīgu dzīvesveidu. Tā pamatprasības: jāatsakās no smēķēšanas, pārmērīgas vārāmās sāls un alkohola lietošanas, ja ir - jāsamazina liekais svars, kā arī vairāk jākustas.
Ne vienmēr paaugstināta asinsspiediena iemeslus izdodas noteikt. Taču ierastākie cēloņi ir nervozitāte, stress, piepūle, kā arī citas kaites, piemēram, nieru slimības, nepareiza vairogdziedzeru vai virsnieru darbība, slimi asinsvadi.
 
Un atkal – ķiploks!
Ķiploka specifiskais ķīmiskais sastāvs palīdz novērst asinsvadu pārkaļķošanos. Tāpēc, regulāri ēdot ķiplokus, mēs palīdzam asinsvadiem būt tīriem un elastīgiem, nodrošinot normālu asinsriti. Līdz ar to izzūd vai pat nerodas liela daļa problēmu.
 
Papildināts spēcinošais maisījums
Lai stiprinātu asinsvadus, lieliski noder jau iepriekšējā lappusē ieteiktais ķiploku, dzērveņu un medus maisījums. Ja vajadzīgs to piemērot sirdslietām, maisījumam vēl var pievienot samaltas žāvētas aprikozes, kas ir labs kālija avots. Savukārt kālijs ir vajadzīgs normālai sirdsdarbībai un palīdz nodrošināt to, ka organismā neuzkrājas lieks šķidrums. Maisījumu vēl var spēcināt ar valriekstiem, kas ir lielisks enerģijas avots. Turklāt valrieksti maisījumu padara sātīgāku. Dienā jāizēd vismaz divas ēdamkarotes maisījuma, īpaši, ja ir biežas galvassāpes.
 
Dzērveņu spēks arī sirdij
Dzērvenes noder arī asinsspiediena pazemināšanai. Kaut gan tām piemīt urīndzenošas īpašības, vienlaikus šīs ogas neizvada no organisma kāliju. To svarīgi zināt, ja ir sirds mazspējas radītās tūskas (tad kālijs ir vajadzīgs) vai arī hroniska nieru mazspēja (tad kālijs nav vajadzīgs, jo tā organismā jau ir par daudz).
Lai dzērveņu vērtība nesamazinātos, tās nevajadzētu vārīt. Vai arī jārīkojas ļoti apdomīgi. Piemēram, gatavojot ķīseli, vispirms vajag izspiest dzērveņu sulu un to nolikt malā. Tad ūdenī, pievienojot cukuru un cieti, vārīt vienīgi ogu mizas. Un, tikai pēc tam, kad uzvārītais šķidrums ir atdzisis, tajā iemaisīt pieliet dzērveņu sulu. Šāds dzēriens samazina holesterīna līmeni asinīs un tas nozīmē – palīdz pret artēriju sklerozi un tās radītajām sekām, piemēram, atmiņas pasliktināšanos un paaugstinātu asinsspiedienu.
 
Dilles, mātere un vilkābele
Ļoti labs augsta asinsspiediena pazeminātājs ir dilles. Tāpēc sezonas laikā tās var ēst saujām. Ziemā izlīdzies ar sasaldētām dillēm, ko pievieno ēdienam.
Māteres lakstos ir vielas, kas normalizē un stabilizē sirdsdarbību. Turklāt mātere arī nomierina nervu sistēmu, bet bieži vien tieši stress un pārdzīvojumi negatīvi ietekmē sirdsdarbību. Un lai nebiedē tas, ka māteres lakstu tējai raksturīgs rūgtums, jo visi taču zinām, ka labākās ir tieši rūgtās zāles!
Ja zini, kur aug vilkābele, tu esi ieguvis palīgu sirdsdarbības stabilizēšanai un asinsspiediena pazemināšanai! Vilkābeļu augļus var lietot svaigā veidā – noplūkt un ēst. Lai augļus varētu izmantot ilgāk, tos izkaltē un tad visu ziemu dzer tēju. Ja grib tēju dzert jau drīz pēc tās gatavošanas, vispirms jāsasmalcina kaltētie vilkābeļu augļi un tikai tad jāaplej ar karstu ūdeni. Ja augļus izmanto nesasmalcinātus, tad tēja jāgatavo termosā, aplejot ar karstu ūdeni un nogaidīt vismaz pāris stundu, lai ūdens izvilktu vajadzīgās vielas.
Tēju iespējams gatavot arī no vilkābeļu ziediem, ko jāsalasa pavasarī. Tiem ir spēcīgāka darbība nekā augļiem! Tiesa, vilkābeļu ziedus savākt ir sarežģīti, jo tie ātri nozied. Taču vilkābeļu tēju, tinktūru un ekstraktu var nopirkt arī aptiekās.
 
Uzmanīgi izlasi etiķeti!
Pērkot sirds veselības tējas aptiekās, jāzina, kādam mērķim tā nepieciešama, kā arī vērīgi jāizlasa etiķete. Jo ir divu veidu tējas – tādas, kas sirds darbības biežumu samazina, un tādas, kuras to paātrina. LĪDZ AR TO! Tējas, kuru sastāvā ir augi, kas samazina sirds darbības amplitūdu, veicinās arī asinsspiediena samazināšanos. Savukārt, ja ir sirds mazspēja, tad jādzer tēja, kura satur augus, kas veicina sirds spēku.
 
Pazemināts asinsspiediens
Šāda situācija ir samērā reti, pārsvarā – kā citu slimību simptoms, piemēram, smagas infekciju slimības, alerģiskas reakcijas, spēcīga asiņošana, šoks. Ja asinsspiediens ir zemāks par 100 un 60 mm Ph, cilvēks ir miegains un jūt nespēku. Klasisks līdzeklis, kā kļūt mundrākam, ir dzert kafiju vai tēju. Vēl palīdz vēsa duša un norīvēšanās ar dvieli, kā arī žeņšeņa un zeltsaknes preparāti.
Taču rudeņos ir vēl kāda recepte – ēst ābolus! Āboliem ir asinsspiedienu nedaudz paaugstinoša ietekme. Ja asinsspiediens ir augsts, tad ābolu ēšana to neietekmē, bet ja zems – ābolu ēšana nedaudz palīdz to paaugstināt. Ja ābolus negribas ēst, tad var izspiest ābolu sulu. Tai pievienot nedaudz medu un dzert pa pusglāzei divas, trīs reizes dienā. Taču tā vajadzētu darīt vismaz mēnesi.
Starp citu, grūtāk tikt galā ar zemu, nevis augstu asinsspiedienu.
 
 
Vienkārši, bet grūti
*Bieži ir tā: normalizē nervu sistēmu, un tas pats notiek arī ar asinsspiedienu.
*Novāc sālstrauciņu no galda. Pietiks ar to sāli, kas pievienots ēdienam, to gatavojot, lai nav vēlme vēl piebērt sāli.
*Vairāk ēd dārzeņus – burkānus, kāļus, kāpostus, zirņus, rutkus, pupas, kolrābjus. Arī augļus, bet neizvēlies tos, kas satur daudz cukura, piemēram, vīnogas un banānus.
*Samazini ēdienkartē taukus un taukus saturošus produktus. Ja gribas treknu ēdienu, tad izvēlies treknas jūras zivis, piemēram, skumbriju, siļķi, mencu.
* Ēd lēnāk, bez steigas, kārtīgi sakošļājot.
*Regulāras ēdienreizes, neēdot vēlu vakarā.
*Mūža otrajā pusē jācenšas ēst mazāk. Tikai drusku mazāk ēst nekā nepieciešams ir daudz veselīgāk nekā ēst vairāk nekā nepieciešams.
 
 
Taviem kauliem 
 
 
Sāpju mazināšanai
Ja sāp kauli, bieži vien notiek tā: cilvēks dzer pretsāpju zāles, kas noņem tikai sāpes, bet īsto vainu nemeklē un neārstē. Arī tautas līdzekļi spēj noņemt sāpju sajūtu, toties nebojā kuņģa gļotādu un nieres.
*Kad sāp kauli vai locītavas, var noderēt ārīgas kompreses. Taču tā nav ārstēšana un problēmu neatrisinās. Dažādie polisaharīdi, kas ir augos, nespēj saglabāt un atjaunot, piemēram, kaulu locītavu struktūru.
*Ja ir locītavu sāpes, tīri labi palīdz kāpostu lapas, ko piesien pie sāpošās vietas, piemēram, uz nakti.
*Vaivariņu lakstu kompreses. Vaivariņus aplej ar verdošu ūdeni, nedaudz patur, lai ievelkas un nav par karstu. Tad masu ieliek linu audekla vai marles maisiņā un piesaitē sāpošajai vietai.
* Ja tas ir tikai nervu iekaisums, muguras sāpes var novērst ar pāris reizes uzliktām siltām kompresēm, kas uzlabo asinsriti, palīdz aizvākt no sāpīgās vietas iekaisuma procesā radušos atkritumus un piegādā barības vielas.
*Lai uzlabotu locītavu stāvokli un neļautu skrimslim dilt vēl vairāk, izmanto viršu lakstu novārījumu. Gatavo diezgan koncentrētu novārījumu: ēdamkaroti sasmalcinātu, izžāvētu viršu aplej ar glāzi verdoša ūdens, minūtes desmit pavāra un atstāj ievilkties. Kad gļotainais novārījums ir remdens, to liek uz sāpošās vietas.
*Kastaņa augļu mizas aplej ar degvīnu un vairākas dienas ļauj ievilkties. Šķidrumu izmanto kompresēm, ko liek uz sāpošajām vietām un locītavām. Jo īpaši tās palīdz pie vēnu iekaisuma. Drošāk kastaņa augļu mizas ir apliet ar degvīnu, bet ne spirtu. Jo spirts var apdedzināt ādu.
 
Starp citu, ja moka kaulu sāpes, tad...
...ne vienmēr pie vainas ir kauli. Iespējams, slima ir, piemēram, sirds, tikai sāpes atstarojas citviet ķermenī.
... jāpārdomā, ko ēd! Veselīgs uzturs un dzīvesveids novērš vai mazina daudzas veselības problēmas.
...noņemot tikai sāpes, bieži vien kaiti iedzenam dziļumā. Aizej pie uzticama ārsta!
 
Iesaka tautas ticējumi.* Mīts vai patiesība?
 
*Kad kauli sāp, tad vajag pirtī uz lāvas pērties ar sīvām nātrām, lai vairs nesāpētu.
-TAISNĪBA, tas var mazināt sāpes. Jo nātres kairina ādu un uzlabojas asinsrite.
 
*Kaulu sāpes var izdziedēt ar skudrēm. Jāsagrābj skudres ar pūli kādā maisiņā, tas jāieliek baļļā un jālej vārīts ūdens virsū. Šai ūdenī nu jātura slimie locekļi, cik karsti vien var paciest. Tad tūliņ jāiet gultā un labi jāsasedzas.
-PATIESĪBA, tas var līdzēt. Ne velti skudrskābi izmanto arī tradicionālajā medicīnā. Te gan ieteikts arī otrs līdzeklis – siltums. Pie nervu iekaisuma tas lieliski palīdz.
 
*Kaulu sāpju dziedēšanai dzer brūkleņu mētru novārījumu.
-JĀ, jo brūklenēs ir dažādi fenola savienojumi, tāpēc tām ir antibakteriāla, dezinficējoša un pretiekaisuma iedarbība. Veselīgi ik dienas apēst pa saujai brūkleņu ogu. Tās palīdz no organisma izvadīt nevajadzīgās vielas.
 
*Pret kaulu sāpēm vajaga sakasīt vītola mizas, sasutināt un pielikt slimai vietai.
-JĀ, sāpju sajūta mazināsies – ne velti vītola mizu uzskata par dabisko aspirīnu. Vītola miza satur salicilskābi, bet aspirīns ir tā atvasinājums. Vītola mizai ir ļoti izteikta, spēcīga pretiekaisuma iedarbība. Ja ir vienīgi nervu iekaisums vai apsaldējums, tad šī recepte palīdzēs, taču ja vaina ir pašai locītavai, nāksies iet pie ārsta, lai ārstētos nopietnāk.
 
*Kam kauli sāp, tas lai ejot uz kapsētu, lai tur paņemot mirona kaulu un lai ar to strīķējot to vietu, kur sāp.
-NĒ! Bez komentāriem...
 
*Ticējumi ņemti no profesora P.Šmita apkopotajiem «Latviešu tautas ticējumiem»
 
Trūkst kalcija?
Ne vienmēr, tomēr kauli var sāpēt arī tāpēc, ka organismam trūkst kalcija. Tas veicina osteoporozi – kauli kļūst poraini un trausli. Lai osteoporozi aizkavētu vai mazinātu, nepietiek tikai ar diētu. Pat izvēloties tikai ar kalciju bagātu ēdienu, piemēram, piena produktus, to izdarīt ir grūti. Piemēram, cilvēkam dienā nepieciešamā kalcija norma ir kilogramā biezpiena vai pusotrā litrā piena! Tāpēc prātīgāk ( jo īpaši cilvēkiem pēc 65 gadiem) ir lietot kādu kalcija preparātu. To izvēloties, vajadzētu pievērst uzmanību pāris būtiskām lietām.
1. Vai tā sastāvā ir arī D3 vitamīns? Tas vajadzīgs, lai kalcijs uzsūktos. Turklāt daudziem šis vitamīns trūkst.
2. Cik daudz tīrā kalcija ir vienā tabletē? Tā kā kalcijs uzsūcas tikai noteiktā daudzumā – līdz 300 (vislielākais 500 miligramiem), nav jēgas dienā apēst tableti, kurā tā ir vairāk. Virs «normas» uzņemtais tāpat «izies cauri». Kalcija preparāti jādzer regulāri un ilgstoši!
 

Konsultēja: Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes dekāne, asociētā profesore VIJA ENIŅA, ģimenes ārsts, fitoterapeits ARTURS TEREŠKO


Ja vēlies nobalsot par šo rakstu, sūti SMS ar tekstu

TXT BALSS

uz numuru

1897


Nobalsots 487 reizes


Maksa (0,36 LVL) ir pievienota telefona rēķinam vai atrēķināta no priekšapmaksas kartes.
Atbalsts: +37129469896 | zinuspice@gmail.com | Piedāvā fortumo.lv
IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 19 Maijā 2011

Skatīts : 1463 reizes

Avots : http://www.fitoterapija.lv/lv/Publikacijas.php?news_id=15

Birkas : Veselības, zāles, tēja, veselīgu, zālītes, tēju, slimībām, Tereško, imunitātei, zāļu

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
 • Kas jāzina par pakešu logiem

 • Ko darīt, ja iespēris zibens?

 • Latviešu animācijas īsfilma – Kannu kinofestivāla konkursā

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Atklāti runājot, seni aizspriedumi vienmēr ir mazāk kaitīgi nekā jauni, jo laika gaitā tie no biežas lietošanas ir nodiluši un kļuvuši tikpat kā nekaitīgi.
-- Franss

"Liepājas brāļi" ar dziesmu pateicas mediķiem

 • Visi aktuālie video
 • 30 Novembrī vēsturē

  Cik daudz naudas mēnesī tērējat mobilā telefona sarunām?
  Atbildes: 68
  Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Katalogs | Kinofilm@LV