26 Aprīlī, Piektdiena
Īpašā sadaļa :

100 padomi no 100 «Ievas Mājas» numuriem

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Īpašā sadaļa » Noderīgi

Palielināt Samazināt 13 Aug 2010 , 11:08

100 padomi no 100 «Ievas Mājas» numuriem

1.Labs garastāvoklis

Tīrot māju, galvenais ir labs garastāvoklis. Mājokli uzkop noteiktā secībā, piemēram, guļamistaba, viesistaba, vannas istaba, virtuve, tualete. Pacenties šo secību ievērot arī nākamajā uzkopšanas reizē. Sāc tīrīt telpu no tās tīrākās vietas, pakāpeniski pārvietojoties uz netīrāko. Bieži vien kārtības ieviesēji dara pretēji...

 

2. Mēness kalendārs

Māja būs ilgāk spodra, ja to kopsi, ievērojot Mēness kalendāra padomus. Ar mitru lupatu ieteicams uzkopt dilstoša Mēness laikā, vēl labāk ūdens dienās (Zivis, Vēzis, Skorpions). Logus vieglāk nomazgāt un tie ilgāk saglabāsies tīri, ja tos mazgāsi gaisa (Ūdensvīrs, Svari, Dvīņi) vai uguns (Auns, Lauva, Strēlnieks) dienās. Māja vislabāk izvēdinās gaisa un uguns dienās.

 

3. Pelargonija

Katrā mājā vajadzīga pelargonija, jo tā vienlaikus ir gan retro, gan modes puķe, kas piemērota loga izdaiļošanai no iekšpuses un ārpuses, labi izskatās uz balkona un terases, zied no pavasara līdz vēlam rudenim dažādās krāsās. Smaržīgā pelargonija atbaida kukaiņus, dezinficē gaisu un ir dziednieciska. Tautas medicīnā tās lapas lieto pret ausu sāpēm.

 

4. Spilgtas krāsas

Kontrastaina vide rada lielāku enerģijas pieplūdumu. Un enerģija šajā steigas laikmetā ir ļoti nepieciešama!

 

5. Veselīgs dzēriens

Ņem trīs lielus burkānus (katrs vismaz 100 g smags), trīs lielus ābolus, dažas kabača šķēles (ar sēklām un visu mizu) un gabaliņu bietes. Vēl garšas akcentam vari pievienot gabaliņu selerijas saknes un dažas selerijas lapiņas. Šis dzēriens satur cilvēka šūnām nepieciešamos cukurus, minerālvietas, karotīnu, kas mūsu organismā pārvēršas A vitamīnā, antioksidantus (biete ir sevišķi spēcīgs antioksidants!). Jādzer no rīta tukšā dūšā, domājot labas domas, tad viss būs labi!

 

6. Labas pusdienas

Vistas grilēšanai piemērotākā ir alkšņa vai ābeles malka un plānas grila restes; laša grilēšanai der ķirškoka skaidas, sietveida režģis vai sadurstīta biezā folija.; cepeša pagatavošanai – ogles un ābeļu skaidas un pēc iespējas biezākas grila restes; jēra gaļas vai šašlika grilēšanai – alkšņa vai riekstkoka malka, metāla iesmi vai plānas restītes.

 

7. Kārtīgs komposts

Kompostam der lapas, nopļautā zāle, kafijas biezumi, olu čaumalas, augļu un dārzeņu mīkstumi, zāģu skaidas, koka pelni, zari un koka skaidas. Kompostam neder stikls, plastmasa, ozolu lapas, gaļas un zivju, kā arī piena produktu pārpalikumi.

 

8. Noslēpti vadi

Vadus veiksmīgi var paslēpt vienkāršā ventilācijas caurulē. Tā ir daudz dekoratīvāka par vadu murskuli.

 

9. Ērta kušete

Parastai kušetei ērtu atzveltni var pagatavot no būvniecības preču veikalā nopērkama porolona. Nepieciešami divi porolona gabali. No krāsainiem auduma gabaliem uzšuj tiem pārvalkus. Aizdari veido ar rāvējslēdzēju, lai nepieciešamības gadījumā pārvalkus var izmazgāt.

 

10. Efekti no defektiem

Lai vecas mājas nelīdzeni apmestās sienas nebūtu jāslēpj aiz ģipškartona loksnēm, var izmantot apmetuma masu. Sienas nomazgā, nogruntē, pēc tam ar špakteļlāpstiņu uz sienām liec Rotband masu, veidojot neregulārus rakstus. Kad siena nožuvusi, nopulē to ar rupju smilšpapīru, lai noņemtu asumus. Pēc tam nokrāso ar apakštoni. Kad tas nožuvis, ar porolona sūklīti uzklāj otru krāsu. Dažādos apgaismojumos siena izskatīsies atšķirīgi.

 

11. Asprātīgs risinājums

Desmit centimetru biezu porolona plāksni apvelc ar audumu. Aizdari veido ar pogām, ko pārvelc ar to pašu audumu. Liec uz sekcijas apakšdaļas, kas nokrāsota gaišā krāsā. Plāno porolonu arī pārvelc ar audumu, satin rullī un izmanto kā atzveltni.

 

12. Pašdarināts audums

Allaž paliek pāri dzijas, lentītes, mežģīnes, trikotāžas audumu atgriezumi. Tos vari izmantot, lai bez stellēm pagatavotu audumu. Šim nolūkam ir nepieciešams ūdenī šķīstošais flizelīns. Uz tā liec dzijas, lentītes, strēmelēs sagrieztus trikotāžas audumus un veido vēlamo kompozīciju. To nostiprini, saspraužot ar kniepadatām. Kad kompozīcija pabeigta, tai virsū atkal klāj šķīstošo flizelīnu. Saspraud, tad ar šujmašīnu nošuj dažādos virzienos, lai kompozīciju maksimāli nostiprinātu. Liec izveidoto audumu ūdenī, kam pievienots pavisam nedaudz mazgājamā līdzekļa. Kad flizelīns izšķīdis, iegūto audumu izskalo un žāvē.

 

13. Vecas lietas jaunā veidolā

Gadiem kalpojušai naktslampai vari uztamborēt jaunu abažūru. Šim nolūkam vispiemērotākie ir kokvilnas tambordiegi, kas, lampai uzsilstot, nesvilst un nekūst. Lai lampa pietiekami izgaismotu telpu, ieteicams izvēlēties gaišus diegus un tamborēt mežģīņrakstā, ko vari papildināt ar dekoratīviem elementiem, ziediem.

 

14. Mīļa dāvana

Staigājot gar jūru, salasi kādu sauju ūdens nogludināto oļu. Mājās ar Moment līmi pielīmē tos pie koka rāmja. Kompozīciju papildini, vietvietām pielīmējot kristāliņus.

 

15. Saposts balkons

Lai balkonu sapucētu, atbrīvo to no visa liekā. No margām noskrāpē veco krāsu, tās noslīpē un nogruntē ar metālam paredzētu grunti. Arī grīdu notīri un nogruntē. Tad var ķerties pie patīkamākā darba – krāsošanas. Margas pārklāj ar āra darbiem paredzētu metāla krāsu. Grīdu nokrāso ar zaļu kāsu, kam piejauc nedaudz brūnās. Pēc tam ar zieda formas sūklīti, ko pamērcē krāsā, uzspied uz grīdas puķes. Puķu vidiņus iekrāso ar otu.

Skapīti var veidot no veca antresola. Tādos pašos toņos nokrāso arī veco puķu kasti un puķēm sameklē atbilstošus puķu podus.

 

16. Skaisti trauki

Ar stikla apgleznošanai paredzētu krāsu uz burciņām uzzīmē vai uzraksti, kādas ogas vai augļi izmantoti ievārījumam.

 

17. Loga rāmis kā jauns

Logu rāmju krāsošanai piemērots apmācies un silts laiks – ap +18 līdz +20 grādu. Nevajadzētu krāsot virsmu, kas atrodas tiešā saules staru iedarbībā, jo krāsa ātri nožūs un nepagūs labi iesūkties koksnē. Krāsošanas darbus ieteicams paveikt vienā reizē, lai virsma būtu vienā tonī. Ja nokrāsosim tikai pusi rāmja, bet atlikušo daļu – pēc pāris dienām, iespējams, logs neizskatīsies vienāds. Vienmēr jākrāso koka šķiedras virzienā.

 

18. Laba malka

Kurinot krāsnis ar malku, der ielāgot izmantotās koksnes degšanas efektivitāti. Saraksts veidots pēc kaloriju skaita, kas rodas sadegšanas procesā – jo vairāk kaloriju, jo siltāk: ozols (10), skābardis (9,6), osis (9,2), kļava (8,7), bērzs (8,3), melnalksnis (7,1), baltalksnis (6,3), egle un priede (6,2), apse (5). Presētās koka skaidu briketes pielīdzināmas skābardim vai osim.

 

19. Dārza grāmata

Katram, kas veido dārzu, ieteicama dārza grāmata, kurā pierakstīt, kad kurš augs iestādīts, kad pārstādīts vai veiktas kādas citas izmaiņas dārzā. Īpaši svarīgi ir fiksēt koku stādīšanas laiku, jo tiem ir ilgs mūžs. Pēc 50 gadiem nākamajiem dārzu kopējiem šie pieraksti būs interesanti un noderīgi. Pirmajā lappusē gan ieraksti: «Ja manis stādītais koks jums traucē dzīvot, drīkstat to nocirst!» Vislabāk jau laikus padomāt, kā koks ietekmēs dārzu, kad būs pieaudzis. Pat visskaistākais dārzs nav tā vērts, lai bojātu attiecības ar tuvākajiem cilvēkiem...

 

 

20. Iekarināmās puķu dobes

Mazliet izdomas, un dārzs var tikt pie oriģināliem veidojumiem. Vasaras puķes vari «iesēdināt» gan veca koka stumbrā, gan savu laiku nokalpojušā grozā. Turklāt šādas «puķu dobes» ir viegli pārvietojamas un kopjamas. Galvenais – neaizmirsti aplaistīt!

 

21. Saderīgie garšaugi

Baziliku ieteicams lietot kopā ar ķiploku, rozmarīnu, salviju un oregano, jo tie nenomāc bazilika garšu un aromātu. Rozmarīnam īpaši piestāv salvija, pētersīļi, citronmētra un oregano, bet to nekādā gadījumā nevajadzētu lietot kopā ar laurlapām. Pētersīļus var lietot kopā ar lielāko daļu garšaugu, īpaši ar baziliku, lokiem un dillēm. Oregano vislabākā sabiedrība būs timiāns, majorāns, rozmarīns un baziliks.

 

22. Zemenes

Novāktas zemenes vairs nenogatavojas, tāpēc ieteicams pirkt tikai gatavas ogas. Zemenes nevajag skalot zem tekoša ūdens, jo tad tās zaudē aromātu un kļūst ūdeņainas.

 

23. Pļaušana

Ar pļaujmašīnu nedrīkst pļaut slīpas virsmas, nogāzes, jo, ilgstoši darbojoties slīpi, eļļa satek cilindrā un tiek sabojāts dzinējs. Nogāžu pļaušanai der elektriskie un benzīna trimeri.

 

24. Aptamborēta soma

Vienkāršākais veids, kā tikt pie jauna un stilīga aksesuāra, – rūpnieciski ražotai somai uztamborē jaunu «mētelīti». Tad nebūs jādomā par aizdares, rokturu un oderes šūšanu.

 

25. Putekļu sūkšana

Svarīgi, lai no putekļu sūcēja izplūstošā gaisa strūkla tiktu sadalīta pēc iespējas vienmērīgāk un telpā radītu iespējami mazāku gaisa cirkulāciju, līdz ar to nesaceltu gaisā tos putekļus, kas vēl nav iesūkti.

Ar parasto putekļu sūcēju nav ieteicams savākt pulverveida celtniecības materiālus, piemēram, špakteļa atliekas, kas rodas, apstrādātās vietas pulējot ar smilšpapīru. Šie putekļi momentā aizsprosto putekļu sūcēja filtrus.

 

26. Sulas visām vajadzībām

Dārzeņu un augļu sulas ir gan organisma celtniecības materiāls, gan attīra to no toksīniem. Organisms tās uzsūc un pārstrādā ļoti ātri. Kāpostu sula noder bezmiega gadījumā, burkānu sula palīdz pret pārpūli, āboli cīnās ar smagajiem metāliem, bietes uzlabo asinsvadu stiprību, selerijas baro sirdi, dzērvenes pazemina holesterīna līmeni, sīpoli uzlabo omu.

 

27. Mārrutki

Tie noderēs ikdienas asumam! Mājās gatavotus mārrutkus ledusskapī vari glabāt visu ziemu, tomēr labāk jaunu burciņu gatavot tad, kad iepriekšējā ir tukša, un mārrutku saknes glabāt pagrabā līdzīgi kā burkānus – kastēs ar tīrām smiltīm. Mārrutkus ieteicams norakt vecā Mēnesī, vislabāk – sakņu dienās.

 

28. Ražīgi vīnogulāji

Daudzi audzētāji vīnogulājus apgriež bez jebkādas sistēmas, vadoties vienīgi pēc izjūtām, vai arī neapgriež vispār. Taču mūsu garo vasaras dienu ietekmē vīnogulāji aug daudz spēcīgāk nekā dienvidu zemēs, tāpēc neapgriezti augi veido džungļus, kuros grūti ienākties ogām.

 

29. Paparde

Papardes ir iecienīts āra un telpu augs, un īpaši labi tās aug, ja ar tām sarunājas... Šo augu zaļums labvēlīgi ietekmē nogurušas acis un sagādā pozitīvas emocijas. Ja papardes audzē kā telpaugu, tās uzlabo mikroklimatu, palielina mitrumu un absorbē kaitīgās gāzes.

 

30. Orhideja

Orhidejām vajadzīga skāba, ļoti irdena, gaisu caurlaidīga augsne. Tās jālaista ar mīkstu vai paskābinātu ūdeni. Gaisa saknes nedrīkst apsegt ar augsni vai nogriezt. Jāuzmanās no pārmēslošanas. Atceries, ka tām vajag daudz gaismas un gaisa.

 

31. Veco mēbeļu tīrīšana

Sena metode, kā tīrīt vecas mēbeles: eļļai pieber rupjo sāli (uz 200 gramiem eļļas sauja sāls), samaisi, ar suku apstrādā mēbeles, pēc tam ar sausu lupatiņu nopulē. Koks kļūs skaistāks.

 

32. Jūras sāls

Joda un fluora deficīts Latvijā ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma, kas var izraisīt gan darbaspēju samazināšanos, gan imūnsistēmas novājināšanos. Visērtāk jodu uzņemt ar sāli. Visvērtīgākais ir jūras sāls, kas dabiskā veidā satur jodu.

 

33. Kamīna durtiņas

Kamīna durtiņu tīrīšanai vari iegādāties speciālu līdzekli, bet der arī plīts virsmām paredzētais. Vēl vienkāršāks un lētāks paņēmiens – papīra dvieli (tādu, kas neplūksnājas) viegli samitrini ūdenī, apvārti kamīna pelnos un noberz stiklu. Kvēpi un sodrēji viegli notīrīsies!

 

34. Pagrabs

Pagrabu vislabāk izvēdināt naktī, kad gaiss ir vēsāks. Dārzeņus pagrabā nes no rīta vai vakarā, kad tie vēsāki. Lai pagrabā neļautu savairoties baktērijām, kas var apdraudēt dārzeņus un augļus, ieteicams izmantot sen zināmu metodi – telpas dezinficēt, kvēpinot kadiķa slotiņas, ko ikviens var pagatavot pats. Vēl var kadiķa zarus sasiet buntītēs un pakārt pagrabā dažādās vietās, jo arī kadiķa smarža dezinficē telpas.

 

35. Medus

Dabisks medus noteikti kristalizēsies. Atkarībā no nektāraugu sugas tas var notikt ātrāk vai lēnāk. Ir vairāki paņēmieni, kā panākt, lai medus nekristalizētos. Ja biškopis svaigu medu filtrē caur ļoti smalkiem sietiem, tiek atdalīti kristālu centri (diemžēl arī ziedputekšņi), un medus ilgi paliek šķidrs. Arī sildīts medus ilgi saglabā sīrupa konsistenci. Vienīgais noteikums – nedrīkst sildīt vairāk par 40–45 grādiem, jo tad iet bojā pašas vērtīgākās medus sastāvdaļas.

 

36. Mēslojums

Vietās, kur novākti dārzeņi vai vasaras puķes, vari iestrādāt organisko mēslojumu – kompostu vai kūtsmēslus, kā arī kālija un fosfora minerālmēslus. Slāpekli nevajag, kaut arī nav augu, kam tas varētu kaitēt. Kālijs un fosfors augsnē saglabājas ilgu laiku, bet slāpeklis ziemas laikā pilnīgi izskalojas, tāpēc slāpekļa mēslojuma iestrāde augsnē rudenī ir veltīga naudas izšķiešana.

 

37. Skābi kāposti

Skābu kāpostu sula satur pienskābi ar pamatīgu buķeti baktēriju, kas labvēlīgas veselībai. Sulā ir arī nedaudz sviestskābes un etiķskābes, rauga un spirta – aptuveni pusprocents alkohola. Spirts piešķir dzērienam atspirdzinošu garšu. Sulā ir arī C vitamīns. Vienīgā neveselīgā sastāvdaļa – sāls.

 

38. Āboli

Kad āboli novākti, tie pēc iespējas ātrāk jānoliek vēsumā. Piemērots būs pagrabs vai cita telpa, kurā gaisa temperatūra ir no 0 līdz +2 grādiem. Āboliem nepieciešamas mitrs gaiss.

 

39. Soja

Sojas produkti uzlabo sirdsdarbību, izskatu un pašsajūtu, kā arī palīdz pretoties vecuma nespēkam.

 

40. Sēnes

Saldēšanai vislabāk izvēlēties mazas beciņas un baravikas. Sēnes rūpīgi pārlasi, notīri un applaucē ar verdošu ūdeni. Nosusini. Iepako saldēšanai paredzētajos plēves maisiņos vai kārbiņās un liec saldētavā, kurā jāuztur vismaz mīnus 18 grādu temperatūra. Pirms lietošanas sēnes nevajag atlaidināt. Tās nedrīkst vēlreiz sasaldēt, tāpēc izvēlies tik lielu kārbiņu vai maisiņu, kurā ietilpstošās sēnes vari izlietot vienā reizē.

 

41. Pirts

Maksimālu labumu no pirts gūsi, ja pērsies ar smaržīgām slotiņām. Liela karstuma cienītājiem patiks ozola zaru slotiņas. Bērzu slotiņas uzlabo garastāvokli un tīra elpceļus. Kļavu lapu slotas dod izturību un dvēseles līdzsvaru. Dziedniecisks efekts piemīt kadiķu, egļu, nātru slotiņām. Slotiņas, kas atdevušas mums savu dabas spēku, pēc pirts jāsadedzina.

 

42. Marinādes

Sevišķi labas marinādes iznāk no ābolu un baltā vīna etiķa. Ja lieto parasto galda etiķi, marinādes garšu vari uzlabot, pievienojot tam kādu no skābajām sulām, piemēram, cidoniju, citronu vai jāņogu.

 

43. Augļu koki

Augļu kokus labāk stādīt rudenī, nevis pavasarī, tad arī kokaudzētavās ir plaša stādu izvēle. Labākais ābeļu stādīšanas laiks ir septembra beigas un oktobra sākums. Vēl atceries – ābelēm nepatīk augt uz āderēm!

 

44. Cukurkukurūza

Cilvēku uzturam ir piemērota cukurkukurūza. Tirgū labāk nepirkt kaķi maisā, bet palūgt pārdevējam to pagaršot. Svaigas, nepāraugušas cukurkukurūzas graudi ir mīksti un saldeni, tos var viegli pārkost. Lopbarības kukurūza arī pēc pusstundu ilgas vārīšanas nekļūst mīksta.

 

45. Vīns

Mājas apstākļos vīnu var pagatavot no jebkurām ogām un augļiem, kas satur cukuru, kā arī no dažādiem ziediem. Šim nolūkam der pīlādžogas, plūškoka augļi vai vīgriežu ziedi, kazenes, korintes, āboli un bumbieri. Visgaršīgākie vīni iznāk, sajaucot kopā dažādas sulas. Labam vīnam pēc raudzēšanas jābūt dzidram un caurspīdīgam, bez duļķēm, ar patīkamu garšu un smaržu. Nevēlamas piegaršas rodas nepareizas raudzēšanas vai kādas citas kļūdas dēļ. Tāds vīns ir kaitīgs veselībai.

 

46. Dabiskais pektīns

Dabiskais pektīns ir želējoša viela augļu un ogu sastāvā, kas ļauj to sulai savienojumā ar cukuru sarecēt bez palīgvielām. Ar pektīnu īpaši bagātas ir jāņogas, upenes, ēršķogas un āboli. Gatavojot želejas, tos piejauc augļiem un ogām, kas satur maz pektīna.

 

47. Uzglabāšanas kastes

Ja pagrabā jāizvieto daudz dārzeņu, vislabāk no koka dēlīšiem ieveidot apcirkņus. Lai raža tajos elpotu, betona grīda jāizklāj ar dēlīšiem trīs līdz piecu centimetru augstumā. Dārzeņus var ievietot arī koka vai plastmasas kastēs, ko sakrauj citu virs citas tā, lai ap tām un starp tām brīvi cirkulētu gaiss. Kastēm, īpaši plastmasas, jābūt režģotām, ar spraugām, bet vislabāk kastes izgatavot no egles vai priedes koka, jo tas ir izturīgs un lēts materiāls.

 

48. Etiķa krāsošana

Dzeltenu etiķi iegūsi, ja līdz 70 grādiem uzsildītam etiķim pievienosi šķipsniņu safrāna. Etiķi iekrāsosi sarkanu, ja tajā uz mazas uguns brīdi pavārīsi sausos čili piparus. Ja aukstam etiķim pievienosi pētersīļu vai bazilika sulu, tev būs zaļš etiķis.

 

49. Ūdenskrāns

Ja krāns ir bojāts un pil, diennaktī tā var aiztecēt pat 100 litru ūdens. Izvēlies krānu ar smidzinātāju – tas ālus samazināt ūdens patēriņu par 50 procentiem.

 

50. Saldējums

Saldējums jāuzglabā mīnus 18–20 grādu temperatūrā. Ja temperatūra ir mīnus 15 grādu, saldējums lēnām sāk kust, zaudē krāsaino konsistenci un, no jauna sasaldējot, iegūst ledus kristālus.

 

51. Dīķis

Lai ūdenstilpnē būtu skaidrs un tīrs ūdens, nepieciešams līdzsvars starp tā iemītniekiem. Ja kāda suga ir pārsvarā, līdzsvars izjūk. Jaunierīkots dīķītis jāapstāda pēc iespējas ātrāk – jau dažas dienas pēc piepildīšanas ar ūdeni. Augi ražo skābekli, un tā trūkums ūdenstilpnei ir visbīstamākais. Tas, cik zivju drīkst būt ūdenstilpnē, aprēķināms šādi: zivju ķermeņa garuma summa nedrīkst būt lielāka par 25 centimetriem uz kvadrātmetru ūdens virsmas.

 

52. Salna

Salna būs, ja pulksten deviņos vakarā skaidrā bezvēja laikā gaisa temperatūra ir +9 grādi vai zemāka; ja uzreiz pēc saulrieta temperatūra krīt ļoti strauji, pazeminoties līdz +2 vai +1 grādam.

Salnas nebūs, ja vakarā izveidojas rasa vai migla; ja nesen nolijis lietus, zeme ir mitra, ir paaugstināts gaisa mitrums; ja vakarā laiks ir vējains un mākoņains; ja pēc desmitiem vakarā temperatūra nav zemāka par +9 grādiem.

 

53. Gruntsūdens

Par būvniecībai labvēlīgu tiek uzskatīts zemes gabals, kur gruntsūdens atrodas zemāk par diviem metriem zem zemes virsmas. Par apmierinošu uzskata gruntsūdens līmeni no 1,3 līdz diviem metriem, bet par nelabvēlīgu – augstāk par 1,3 metriem zem zemes virsmas. Par būvniecībai labu grunti uzskata vidējas un rupjas frakcijas smiltis, bet par sliktu – kūdrainu un dūņainu grunti, kad gruntsūdens atrodas tuvu zemes virsmai.

 

54. Špaktele

Pērkot špakteli, jānoskaidro, vai tā izmantojama tikai sausās telpās, vai arī to var klāt uz virsmas, kas pakļauta mitruma iedarbībai. Špakteles izlietojums atkarīgs no uzklātā slāņa biezuma. Klājot milimetru biezu slāni, vajag aptuveni litru špakteles uz kvadrātmetru.

 

55. Lapu dienas

Dienās, kad Mēness ir Vēža, Skorpiona vai Zivs zīmē, dabas spēks labvēlīgi ietekmē augus, kuru raža ir lapas. Šīs dienas sauc par lapu dienām. Var sēt un stādīt dažādu šķirņu salātus, garšaugus, kāpostus. Ja šajās dienās sēsi augus, kuru raža nav lapas, tiem tiks atņemts spēks augļu un ziedu veidošanai un pastiprināti attīstīsies lapas un stublāji. Vēl lapu dienās nav ieteicams cept maizi, jo mīkla nebriest, bet saglabā šķidru konsistenci un izcepas poraina. Bites kļūst agresīvākas, tāpēc šajās dienās nav ieteicams sviest medu.

 

56. Ziedu dienas

Kad Mēness ir Dvīņu, Svaru vai Ūdensvīra zīmē, jārēķinās ar ziedu aktīvu veidošanos. Šīs dienas sauc par ziedu dienām. Vari sēt, dēstīt, kopt ziedu dārzeņus: brokoļus, ziedkāpostus, artišokus. Tie uzaugs lielāki, aromātiskāki un mazāk uzņēmīgi pret slimībām. Labvēlīgs laiks ārstniecības un garšaugu sēšanai, stādīšanai un kopšanai. Labvēlīgs laiks augiem, kuru ražas vērtība ir ziedi. Labs laiks kāpostu skābēšanai un medus savākšanai.

 

57. Sakņu dienas

Vērša, Jaunavas vai Mežāža zīmes dienās tiek stimulēta sakņu un bumbuļu augšana, tāpēc tās ir sakņu dienas. Piemērots laiks sēt, stādīt un kopt kartupeļus, burkānus, redīsus, rutkus, bietes, sīpolus, ķiplokus, cigoriņus, kāļus. Nelabvēlīgs laiks virszemes augu daļām – tās kļūst kokainas. Piemērots laiks ravēšanai un rušināšanai, jo nezāles neataug tik ātri.

 

58. Kurmji

Melnsvārču alās vari ielikt apelsīnu mizas, jo kurmji ir ļoti jutīgi pret smaržām. Ēteriskās eļļas, ko satur apelsīni, kairina kurmju ožu. Nedaudz palīdzēs arī alās ieliktas siļķes.

 

59. Kolorādo vaboles

Kukaiņiem ļoti negaršo asie pipari. Nelielā ūdens daudzumā novāri simt gramu kaltētu piparu. Novārījumu atšķaidi ar desmit litriem ūdens, pievieno nedaudz veļas pulvera un nomiglo kartupeļu lakstus. Kaitēkļiem nepatiks arī struteņu uzlējums. Spaini lakstu aplej ar karstu ūdeni, atdzesē un miglo kukaiņu apsēstās vietas.

 

60. Skudras

Skudru atbaidīšanai noder sasmalcināti ķiploki. Vēl iedarbīgs līdzeklis ir pētersīļu stādīšana vai to lapu izkaisīšana skudru ceļā.

 

61. Saldētava

Pērkot saldētavu, jāpievērš uzmanība elektrības patēriņam. Labāk izvēlies A un A+ klases saldētavu, kas ir dārgāka nekā, piemēram, B klases. Lai arī atšķirība ir daži desmiti kilovatu, vairāku gadu laikā ekonomija būs ievērojama. Ja saldētavas durtiņas virini dažas reizes dienā, tā jāatkausē divas reizes gadā. Ja durtiņas virini reti, pietiks, ja atkausēsi reizi gadā. Ja saldētava ilgu laiku nebūs atkausēta, tā patērēs vairāk elektrības nekā parasti.

 

62. Kodes

Efektīva vecmāmiņas laika kožu atbaidīšanas metodes: uz sakarsēta akmens uzlej etiķi un ļauj tam iztvaikot vietās, kur manītas kodes vai glabājas drēbes.

 

63. Ingvers

Pērkot veikalā ingvera sakni, pievērs uzmanību, lai tā nebūtu sažuvusi. Ja svaigs ingvers sācis bojāties, to labāk neizmanto pārtikā, jo garša būs rūgtena un nepatīkama. Svaigu ingvera sakni ieteicams uzglabāt ledusskapī aptuveni divas nedēļas, bet ingvera pulveri var lietot visu gadu.

 

64. Eļļa

Nepērc eļļu, uz kuras iepakojuma rakstīts vien tas, ka tā ir augu eļļa, bet nav norādīts, kādi augi un pārtikas piedevas izmantotas ražošanā. Cepšanai ir piemērotas eļļas, kas satur daudz nepiesātināto taukskābju, – tādas ir rapšu eļļa un olīveļļa, bet salātu jaukšanai vari izvēlēties ļoti dažādas. Eļļa ir vērtīgo augu tauku avots!

 

65. Dēstu stādīšana

Dēstu stādīšanai vispiemērotākais ir silts un mitrs laiks. Ap dēstu vēlams izveidot nelielu bedrīti, lai laistot ūdens tecētu tieši uz stādu. Liekot dēstus sagatavotajās stādāmajās vietās, svarīgi, lai saknīte neliektos uz augšu.

 

66. Kokaugu skaistumkopšana

Pavasarī nedrīkst apgriezt sulojošus kokaugus: bērzus, kļavas, valriekstus, vīnogulājus. Tos labāk apgriezt vēlā rudenī vai ziemā. Nedrīkst griezt arī agri ziedošus krūmus, tos apgriež pēc ziedēšanas jūnijā.

67. Krāsaini radiatori un atvilktnes

Bērnistabā katru vecā čuguna radiatora daļu var nokrāsot citā krāsā. To dara ar speciālu otu garā kātā un radiatoriem paredzētu krāsu.

Kumodes virsmu noslīpē un nokrāso baltu. Pēc tam katras atvilktnes priekšējo daļu nokrāso tādos pašos toņos kā radiatorus.  

 

68. Atslēgu pakaramais

Lai bēniņu, pagraba, malkas šķūnīša, elektrības skapja, vārtu un citas atslēgas allaž būtu pie rokas, tās varam turēt uz baltam dēlim pielīmētiem dažāda lieluma krāsu apļiem. Tie un lentes veida turētāji izgatavoti no līplentu pretējām pusēm.

 

69. Līmplēve

Ar telpas krāsai pieskaņotu vienāda raksta līmplēvi aplīmējot vecu ledusskapi, atkritumu toveri un dažāda lieluma kastes, šos priekšmetus var padarīt par dekoratīviem elementiem.

 

70. Pārkrāsoti soliņi

Visparastākajiem soliņiem var piešķirt papildu vērtību, tos neparasti nokrāsojot. Pirms krāsošanas soliņiem noskrūvē kājas. Malas aplīmē ar līmlenti, lai saglabātu koka krāsu. Pārējo nokrāso vēlamajā tonī. Kad krāsa nožuvusi, uz virsmas liek trafaretus un ar tonējošo laku uzpūš zīmējumus.

 

71. Lodžijas flīzes

Vispirms uzliek parastās flīzes. Tukšajās vietās starp tām ieklāj flīžu šuvotāju (veikalā nopērkams dažādās krāsās), kurā pa vienam iegremdē akmentiņus un gliemežvākus pēc iepriekš izveidotas kompozīcijas.

 

72. Kāpņu vārtiņi

Vairākstāvu mājās, kur ir mazuļi, kas nupat kā iemācījušies staigāt, drošības labad kāpnes var norobežot ar interjeram pieskaņotiem vārtiņiem.

 

73. Lai odi netraucētu

Vienkāršākais un efektīvākais līdzeklis ir pretinsektu siets, ko pārdod metros. Pēc loga izmēriem var pasūtīt arī žalūzijas veida un alumīnija konstrukcijā iestrādātus pretinsektu sietus, kas laiž cauri gaisu, bet nelaiž odus.

 

74. Dārznieka palīgi – putni

Lai dārzā būtu mazāk kaitēkļu, tajā izliksim putnu būrīšus, kas piesaista kukaiņēdājus putnus: zīlītes un mušķērājus.

 

75. Ierāmēta mežģīne

Koka rāmi apvelkot ar mežģīņaudumu, var pagatavot glītu sienas dekoru. Ja guļamistabā to novieto netālu no spoguļa, uz dekora var veidot «klusās dabas» no auskariem un citām rotas lietām.

 

76. Vēlējumu konfektes

Ja kādam ir īpaša diena, var uzdāvināt viņa iecienītās konfektes, kas iesaiņotas vienīgi šim cilvēkam veltītos papīriņos. A4 formāta krāsaina papīra loksnes sagriez 8x10 cm laukumos. Uz tiem uzraksti vēlējumus, pēc tam ietin konfektes. Ber lielā traukā un noformē kā dāvanu!

 

77. Puķu un laukakmeņu žogs

Lai dārzā veidotu norobežojumus, var salikt palielus laukakmeņus un starp tiem iestādīt koši ziedošas ziemcietes.

 

78. Īstā nagla

Kokmateriāla biezuma un naglas garuma vēlamā attiecība ir 1:3, kas nozīmē – lai piesistu 20 mm biezu līstīti, jāņem 20 mm x 3 = 60 mm gara nagla.

 

79. Zāliens

Zālienu vislabāk sēt mākoņainā laikā no rīta un vakarpusē. Augsnei jābūt līdzenai, ar smalku struktūru, bez pauguriem vai padziļinājumiem.

 

80. Zāļu tējas

Tās dzer trīs reizes dienā pa krūzei piecas dienas pēc kārtas, bet vitamīnu un nomierinošās tējas dzer visu dienu pa malciņam.

 

81. Koku sulas

Tās jādzer svaigas, jo tikai pirmajās trīs četrās stundās tās satur bioloģiski aktīvo ūdeni, kas ievērojami uzlabo vielmaiņas procesus, attīra organismu, izvadot šlakvielas, un veicina svīšanu.

 

82. Persiki

Augļi, kuriem kauliņš viegli atdalās no augļa, ir sulīgāki, mīkstums tiem ir irdens, un tajā ir maz pektīnvielu – tādus labāk izmantot svaigus vai žāvēt. Persikus, kuriem kauliņu grūti atdalīt no mīkstuma, labāk likt kompotos un vārīt ievārījumā.

 

83. Upenes

Audzēšanai mūsu klimatiskajos apstākļos vairāk piemērotas ziemeļu valstīs selekcionētās šķirnes, kas ir sala izturīgākas un labāk pārziemo.

 

84. Pupas

Tās satur glikozīdus, kas noārdās tikai termiskās apstrādes laikā! Saindēšanās ar svaigām pupām un pupiņām var izraisīt anēmiju, asinis urīnā un dzelti. Pupiņas samazina cukura līmeni asinīs, mazina reimatismu, palīdz aknu un žultspūšļa slimību gadījumos.

 

85. Ķirbji

Ķirbjus vienā un tajā pašā dārza vietā var stādīt ik pēc trim četriem gadiem. Tie neaugs vietās ar augstu gruntsūdens līmeni, kā arī uz āderēm.

 

86. Kartupeļi

Tie maina garšu atkarībā no tā, kā tiek sagriezti pirms gatavošanas. Cepot stienīšos, daiviņās, šķēlītēs, kubiņos sagrieztus vai rīvētus kartupeļus, var iegūt piecus dažādus ēdienus.

 

87. Grāmatplaukts

Uz metru gara plaukta var novietot aptuveni 40 grāmatu. Plauktam nav jābūt platam, pietiks ar 30–40 centimetriem. Augstumu aprēķini tā, lai starp grāmatu augšdaļu un nākamo plauktu paliktu pāris centimetru atstarpe, kas nodrošinās grāmatu vēdināšanu un to ērtāku paņemšanu.

 

88. Sildītājs

Parasto termoforu vari padarīt par jauku dizaina priekšmetu, ja no vilnas dzijas noadīsi tam glītu maisiņu.

 

89. Pakaramais

Gadiem ilgi kalpojušus drēbju pakaramos vari «apģērbt» ar audumu vai adījumu.

 

90. Laba augsne

No augsnes substrāta ir atkarīgs augiem pieejamais ūdens daudzums. Dārza augsne nederēs puķu podam, lai kāds būtu tās sastāvs, jo tā satur slimību dīgļus, kas siltā vidē telpā sāks attīstīties.

 

91. Smaržīgi maisiņi

Mazus lina auduma maisiņus, kas cieši piepildīti ar kaltētiem ārstniecības augu maisījumiem, vari izmantot nervu nomierināšanai. Kad māc satraukums, maisiņš vienkārši jāpaņem rokās – to burzot, izplatīsies nomierinošs aromāts.

 

92. Smaržīgās sveces

Lai iesmaržinātu dažādas sveces, vajadzīgi vien daži pilieni ēteriskās eļļas, ko pievieno parafīnam, no kura tiks izlieta svece.

 

93. Lielā krese

Šo viengadīgo augu ir vērts audzēt savā dārzā, jo no tā ir izmantojams viss – ēdami ir gan ziedi, gan lapas, savukārt sēklas var iemarinēt tāpat kā kaperus.

 

94. Ārstniecības augu saldēšana

Sasmalcinātus augus ievieto ledus kubiņu trauciņos un pārlej ar ūdeni. Sasalušus kubiņos ievieto plastmasas maisiņos un uzlīmē etiķetes. Ledus kubiņos var sasaldēt arī garšaugu zariņus un ēdamus ziedus.

 

95. Rozmarīns

Tas palīdz atlabt pēc slimošanas. Rozmarīnā ir daudz kalcija, un tas palīdz mazināt depresiju. Rozmarīna tēja dzerama karsta.

 

96. Skābene

Tā ne tikai liekama zupā, bet noder arī kā komprese, ja sadzēlušas nātres.

 

97. Latvijas orhidejas

Nesmādē orhidejas, kas aug mūsu pļavās un upmalās. To ir vairāk nekā 30 sugu, piemēram, naktsvijoles, dzegužkurpītes, dzegužpirkstītes ...

 

98. Vislabākais laiks sēklu dīgšanai

Trīs dienas pirms pilna Mēness ir pats labākais laiks sēklu dīgšanai. To vari pārbaudīt, arī sējot uz lauka.

 

99. Pārtikas atkritumu kompostētājs

Jora kompostētājā sabērtās mizas, kafijas biezumi, tējas maisiņi, olu čaumalas un citas ēdienu atliekas trūd vairāk nekā +60 grādu temperatūrā. Ik pēc četrām līdz sešām nedēļām zālāju un dārza augus var pabarot ar irdenu masu, kas smaržo pēc meža trūdzemes.

 

100. Akmens svečturi

Interesantos akmeņos ar dabiski veidotiem iedobumiem vari ielikt tējas svecītes un vakara stundās izmantot kā dārza gaismeklīšus.

IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 13 Augustā 2010

Skatīts : 4029 reizes

Avots : http://www.ievasmaja.lv/blog/t:users/o:225479/

Birkas : māja, Ievas, 100, padomi

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
  • «Olu lietus» Ukrainas parlamentā

  • Ilmārs Poikāns: Esmu Neo

  • Skaisti, bet... bīstami – dekoratīvā kosmētika

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Ja esi taisnīgs, tad padotie rīkosies atbilstoši tavai gribai pat bez tavas pavēles. Bet, ja pats neesi taisnīgs, tad negaidi, ka tavu gribu izpildīs pat tad, ja tiks dota attiecīga pavēle.
-- Konfūcijs

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 26 Aprīlī vēsturē

    Kas ir vissvarīgākais Tavā dzīvē?
    Atbildes: 128

    „Lai karš beigtos, Krievijai tas jāzaudē,” Davosas forumā teicis Vācijas kanclers Olafs Šolcs, „tāpēc mēs piegādāsim Ukrainai bruņojumu ciešā komunikācijā ar mūsu partneriem.” Šķiet, viens no cerīgākajiem paziņojumiem. Šodien Vācijā acīmredzot tiks apstiprināts jauns aizsardzības ministrs – Boriss Pistoriuss, kuru vieni dēvē par klasisko vācu sociāldemokrātu raudzes politiķi, citi raugās uz viņu ar piesardzību, tomēr atzīst, ka diez vai ministrs pieņems lēmumus, kas nebūs saskaņoti ar Šolca politisko pozīciju. Ja Šolca pozīcija ir tāda, kādu viņš parādīja Davosā, tad nacistiskās Krievijas noorganizētā šausmu nakts varētu iet uz rīta pusi.

    19 Janvārī 2023
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV