Periods pēc šķiršanās jeb aptveršanas laiks
Atkarībā no tā, šķiršanās bija nobriedusi vai pēkšņa, šis periods var ilgt no sešiem mēnešiem līdz diviem gadiem. Ja biji nobriedusi un iespēju robežās gatava šķirties, ja tevī nav apjukuma, slēpšanās no sāpēm, bēgšanas pašai no sevis, vari rāmi lēnām izdomāt, izsāpēt un aptuveni pēc pusgada doties tālāk. Bet, ja tev jāpieņem pēkšņs zaudējums, ja esi negaidīti pamesta, vajadzēs aptuveni divus gadus, lai attaptos. Neskrien notikumiem pa priekšu! Ir jāizdzīvo viss emociju spektrs - apjukums, šoks, dusmas, situācijas pieņemšana -, un visam jānotiek savā laikā, tu nevari pieaugt ātrāk tādēļ vien, ka tā gribas. Bērnībā tu domāji - uzvilkšu mammas kurpes un būšu liela, bet tā nenotiek. Bieži vien izšķiroties sieviete ātri grib pārmaiņas, tāpēc veidojas dažādas situācijas, atšķirīgi rīcības modeļi.
Sieviete, kura alkst atgūt iepriekšējās attiecības. Ja tas ir par tevi, ja tieši to vēlies, tad, piedod, bet tu dzīvo pagātnē, jo ir skaidri redzams, ka viss ir beidzies, viņš ir aizgājis, bet tu vēl ņemies ap šīm attiecībām un alksti pēc šī vīrieša. Jā, ir grūti pieņemt, ka tās ir attiecību beigas, ir grūti aptvert, ka tālāk būs jāiet vienai pašai, vismaz kādu laiku jābūt vienai. Bet tu tikai gaidi un ceri... Saprotams, kādu laiku tā justies ir normāli, it īpaši tad, ja aiziešana bijusi ļoti sāpīga un tās iniciators bijis vīrietis. Pasēro, ja tava dvēsele to vēlas, bet uzmanies - neiestrēgsti sērās un sevis žēlošanā, jo pretējā gadījumā nekad nevarēsi virzīties uz priekšu un ar pilnu krūti izdzīvot jaunas attiecības, pat tad ne, ja satiksi citu vīrieti.
Mūsu vidū
ir diezgan daudz sieviešu, kuras pēc smagas šķiršanās tiekas ar citiem
vīriešiem, uzsāk attiecības, bet turpina domāt par aizgājušo, nespējot
simtprocentīgi pievērsties jaunajām attiecībām, un pagātne nepārtraukti
traucē. Kāpēc? Tāpēc, ka, šādi rīkojoties, tu salīdzini jauno vīrieti ar
iepriekšējo, melo pati sev, veido jaunas attiecības, gribēdama izraisīt
greizsirdību vai vēlēdamās pierādīt, ka vari dabūt vīrieti. Tas nekad
nekļūs par pamatu veselīgām un ilgstošām attiecībām.
Sieviete, kura uzreiz vēlas aizvietot vīrieti. Ja nekavējoties gribi ielēkt jaunās attiecībās, visticamāk, tas, ko pašlaik jūti, tev ir tik nepanesami sāpīgs, nesaprotams un biedējošs, ka viss, par ko tu spēj domāt, ir - bēgt prom, iegūt jaunas emocijas. Parasti tās sauc par plākstera attiecībām, kas tajā brīdī tevi var nomierināt. Trauksmes iemesli ir visdažādākie - bailes palikt vienai, jo ir stereotips, ka sieviete viena sabiedrībā iziet nedrīkst; ir sievietes, kuras uzsver, ka nejūtas kā sievietes, ja blakus nav vīrieša. Tad sieviete ātri atrod aizvietotāju. Tā ir kā loterija - tu nekad nevari zināt, ar ko šīs attiecības beigsies. Tas var būt gan īslaicīgs romāns, gan ilgstošas attiecības.
Ir vēl viena grupa sieviešu, kuras gaida, kad
parādīsies jauns kandidāts, lai varētu pārtraukt esošās, neizdevušās
attiecības, no kurām grūti atvadīties, jo tās nav ar ko aizvietot. Šādos
gadījumos pārejas posma nav vispār, tādējādi nav laika domām un jūtām,
kuras palīdzētu izvērtēt kļūdas un saprast, ko tu patiešām gaidi no
attiecībām.
Sieviete, kura pēc
šķiršanās vīriešus sev nelaiž tuvumā. Tā ir otra uzvedības
forma tam pašam simptomam - tu esi ļoti stipri sāpināta, atraidīta,
pazemota, nodota, tavas cerības nav tikušas piepildītas. Viena galējība
ir mesties jaunās attiecībās un ļaut, lai notiek jebkas. Otra: par spīti
neveidot attiecības, jo neesi dabūjusi to, ko gribēji, tāpēc esi gatava
deklarēt - nepiedāvājiet man neko! Tā ir dvēseles viļņošanās stadija,
kas nav nosodāma. Tas ir protests, dusmas, kas pat ir veselīgas. Kaitīgs
ir vispārinājums - tu nevari tagad visus vīriešus pasludināt par cūkām,
jo tevi ir sāpinājis viens konkrēts vīrietis.
Sieviete, kurai pēc šķiršanās ir absolūta laimes sajūta - viņa iet pa ielu un redz nevis vīriešus, bet garāmgājējus. Šādas situācijas biežāk piedzīvo jaunas sievietes, kas bijušas kopā ar vecākiem vīriešiem, kuri izturējušies pret viņām kā papucīši un sargātāji. Protams, ir bijusi arī mīlestība, bet, ja esi to piedzīvojusi, noteikti zini, ka šai mīlestībai trūcis iespējas brīvi lidot. Arī tev pašai bijis par maz brīvības, iespējams, kādu laiku esi jutusies kā upuris, daudz ko paciezdama augstu ideālu vai mīlestības vārdā. Brīdī, kad no šīm attiecībām atbrīvojies, tu jūties, it kā būtu tikusi vaļā no lieka sasprindzinājuma un grūtībām, tev tā ir laime - izkļūt brīvībā. Tāpēc laime, kad kā putns esi izlaista no krātiņa, ir tik neviltoti eiforiska un brīnišķīga.....
Pilnu rakstu lasi žurnāla "Una" pielikumā "Attiecību rokasgrāmata"