Par laimi, Latvijas iedzīvotāji visbiežāk saindējas ar sēnēm, kas tikai kairina kuņģa un zarnu traktu. Tādā gadījumā trīs četras stundas pēc sēņu maltītes parādās slikta dūša, sāpes vēderā, caureja, kas pēc vienas divām dienām pāriet, stāsta Latvijas Infektoloģijas centra direktores vietnieks medicīnas jautājumos Jāzeps Keišs (attēlā).
Daudz nopietnākas briesmas draud, ja pirmās saindēšanās pazīmes parādās pēc ilgāka laika. Tad saindēšanās var būt ļoti nopietna. Piemēram, nobaudot zaļo vai balto mušmiri, pirmie slimības simptomi ir tikai pēc sešām septiņām, pat divpadsmit stundām.
"Saindējoties ar sēnēm, var rasties nieru bojājumi, par ko liecina samazinātais urīna daudzums. Taču karstā laikā, kad cilvēki pastiprināti svīst, to var arī nepamanīt. Inde var iedarboties arī uz sirdi un asinsvadiem," norāda Jāzeps Keišs.
Sēņu ēdienus nav ieteicams lietot kopā ar alkoholu, stipru tēju un kafiju. Piemēram, pelēkā vai porcelāna tintene kopā ar alkoholu izraisa smagu organisma saindēšanos.
Viens no pirmajiem ārstēšanas pasākumiem mājas apstākļos ir iedzert četras piecas glāzes silta ūdens, lai izraisītu vemšanu. Ūdenim var pievienot tējkaroti sodas vai nedaudz kālija permanganāta. "Nekādā gadījumā nevajag lietot medikamentus, kas nomāc caureju un vemšanu, jo organisma attīrīšanās veicina atveseļošanos," brīdina Jāzeps Keišs.
Rodoties pirmajām aizdomām par saindēšanos ar sēnēm, nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība, jo ar "kuņģa skalošanu" vien nebūs līdzēts. Pirmo divu stundu laikā pēc saindēšanās var ieņemt arī 50 gramus jeb 100 tabletes aktivētās ogles, iepriekš tās sasmalcinot.