Lūpu krāsas - pat tādu firmu produkcijā kā "Maybelline", "L' Oreal" ir atrasts svins. Vairāk kā 60 procenti lūpu krāsu satur svinu. Piebildīšu, ka šobrīd tiek pamazām pāriets pat uz bezsvina benzīnu, bet kosmētikā... Lūpu krāsās var "atrast" butilhidroksitoluolu (BHT) - kosmētikas un pārtikas konservantu. Tas ir kancerogēns, indīgs. Lūpu krāsās ir atrodams arī propilēnglikols, ko izmanto kā mīkstinātāju un mitruma uzturētāju. Tas ir naftas produkts (iedomāsimies sev, piemēram, bremžu šķidrumu uzzieķētu uz lūpām - ideāli?), kas kavē šūnu attīstību, var radīt aknu un nieru bojājumus, padara lūpas sausas un sasprēgājušas. Lūpu aizsargkrēmi (bieži sievietes tos izmanto pirms parasto lūpu krāsu uzklāšanas), satur vazelīnu - naftas produkts (iegūts no naftas), var radīt alerģiskas reakcijas, sausina lūpas un izjauc ādas dabiskās aizsargspējas. Lūpu krāsas satur arī sintētiskās krāsvielas un smaržvielas, kas var izraisīt pamatīgus ādas bojājumus, veselības traucējumus (ilgstošā laika periodā) un alerģiskas reakcijas.
Skropstu tuša - bieži satur minerāleļļu - parafīnu. Tas ir naftas produkts, nav mitrinošs. Tušas sastāvā reizēm var būt arī dzīvsudrabs - tas nopietni ietekmē nervu sistēmu, grūtnieces, uzņemot šo vielu, nodod arī bērniņam. Dzīvsudrabs var izraisīt arī redzes pasliktināšanos, atmiņas un galvas smadzeņu darbības problēmas. Skropstu tuša var bloķēt asaru kanāliņus un ar sintētisko vielu piedevām - izraisīt redzes problēmas, acs gļotādas sausuma, sāpēm. Šajā kosmētikas produktā atrodams ir jau minētais propilēnglikols. Viens no veselībai netīkamākajiem ir formaldehīds, kas ir ļoti toksisks un kancerogēns. Tā izmantojamība ir ļoti plaša: sākot no celtniecības un remonta materiāliem, līdz pat apģērbam un kosmētikai. Tā iedarbība ir reizēm pat ļoti strauja: vemšana, slikta dūša alerģiskas reakcijas. Jāpiebilst, ka ražotāji, kuri nevēlas atklāt šīs vielas sastāvdaļu, to etiķetē aizvieto ar vārdu formalīns.
Acu ēnas - metāliskā spīduma acu ēnas (arī pagarinošās skropstu tušas) satur tādas daļiņas, kas var savainot acs radzeni, jo īpaši kontaktlēcu nēsātājām. Daļiņas, iekļūstot starp radzenes virsmu un kontaktlēcu, var saskrāpēt aci un radīt infekcijas draudus. Acu ēnu sastāvā var būt talks, kuru daudzi uzskata par pavisam nevainīgu. Tas nebūt tā nav! Kosmētiskais talks mēdz būt kancerogēns, tā sastāvā ir atrodamas... azbesta šķiedras. Ja parādās apsārtums, nieze, asarošana - nevis jāturpina pieciest, bet gan jāizvērtē, kas tiek ķellēts uz acu plakstiņiem. Tiesa, kontaktdermatītu var izraisīt ne tikai konservanti acu ēnu sastāvā, bet arī dabiskas vielas.
Pūderis - arī pūderi vairumā sastāv no talka, cinka (abas vielas palīdz noturēties pūderim uz ādas).
Pūderkrēms un tonālais krēms - interesanti, ka šo kosmētisko līdzekli izmanto ne tikai ikdienā (ne tikai maskējošos zīmuļus), bet arī, lai nomaskētu kādu pumpiņu, skrambu, herpes vīrusa izraisītu kreveli. Te nu būtu jāatceras, ka liela daļa šī kosmētiskā līdzekļa aizķepina poras un, nosedzot šādu krevelīti, var iedzīvoties vēl lielākā un nepatīkamākā infekcijā. Kādēļ? Jo šis kosmētiskais līdzeklis ir tikai "acu aizmālēšana" - tas nav aizsarglīdzeklis pret infekcijām, sauli, vēju u.tml.
Parastie (ne eko un ārstnieciskie) šie kosmētiskie krēmi satur naftas produktus, kas tikai pasliktina sejas ādas stāvokli. Un, ja ir vēl pinnes un citas problēmas, tad... Tāpēc rūpīgi ir jāpārliecinās ne tikai par minēto kosmētisko līdzekļu sastāvu, bet arī par tādu, kā nagu lakas, lūpu spīdumi, maskējošie zīmuļi, ķermeņa mirdzošie pūderi u.tml.
Saudzējot savu skaistumu...
Būsim godīgi -
alerģiskas reakcijas izraisa visvairāk ķīmiskas vielas, nevis dabiskas.
Jo tie, kas izvēlas dabisku kosmētiku, dara to prātīgi un pārbaudot
savas ādas reakciju. Protams, ir vieglāk paķert piemājas veikala stendā
lētu acu zīmuli, acu ēnas, tonālo krēmu vai tušu. Ne vienmēr cena
liecina par kvalitāti, bet vairākumā gadījumu - gan!
Nepatīkams fakts ir tas, ka joprojām visas kaitīgās vielas nav aizliegtas. Kādam tas ir izdevīgi? Varbūt. Bet fakts, ka ražotāji nenorāda pareizi vai nenorāda vispār kosmētikas sastāvdaļas, ir reāls. Dekoratīvajai kosmētikai reizēm ir bezjēdzīgi meklēt derīguma termiņu - tā vienkārši nav. Nav norādīts. Normāli jābūt simbolam (atvērta bundžiņa), uz kuras ir norādīts termiņš, kurā kosmētikas līdzekli drīkst izlietot pēc atvēršanas (parasti tad, kad termiņš pārsniedz 30 mēnešus).
Eiropas Savienība jau ir aizliegusi savā zonā kosmētiskos līdzekļus, kas satur dibutilftalātus, dietlimetoksiftalātus un dietilheksilftalātus - toksiskus ftalātus, kas nopietni ietekmē topošās māmiņas un bērniņus, auglību. Problēma ir nopietna, jo liela daļa ražotāju nenorāda šo vielu esamību.
Lai pasaudzētu sevi no liekiem "pārsteigumiem":
- Rūpīgi jāizlasa sastāvdaļu nosaukumi uz etiķetes, jānovērtē uz ādas, acīm (reakcija parādās līdz 96 stundu laikā).
- Būtu labi vienmēr rast iespēju konsultēties par neskaidrībām sakarā ar kosmētiku, kur vēlaties pirkt, ja ir kādas neskaidrības. Nedrīkst piemirst par pirkuma čeku, ja rodas nopietnas pretenzijas.
- Pirkt derētu tikai pārbaudītu kosmētiku, neatvērtu un nesabojātā iepakojumā.
- Par aizliegtajām vielām un kosmētiskajiem līdzekļiem Latvijā, var uzzināt www.vsi.lv jeb Valsts Sanitārās Inspekcijas mājas lapā.
- Būtu vēlams izvairīties no šādām vielām: parabēnu, vazelīna, nātrija laurila sulfāta (SLS), nātrija lauretsulfāta (SLES), formaldefīda, ftalātiem, propilēnglikola, talka, izoprpilspirta jeb izopropanola, smaržvielām, minerāleļļas, dietanolamīna (DEA) un trietanolamīna (TEA), parafīna, silikona, halogēnvielām (tās darbojas kā konservants), alumīnija savienojumiem, antibakteriālām vielām (ar tām ir jābūt ļoti uzmanīgiem), krāsvielām (azota jeb nitrogēna), tenzīdiem (attīrošas, bet ķīmiskas vielas).
- Izvēlieties sertificētu kosmētiku. Piemēram, Ecocert, Cosme Bio, Soil Association, BDIH - Eiropā vienas no zināmākajām sertifikācijas organizācijām.
- Ir jāiegaumē - skaļa, spoža reklāma un pat ne zīmīgs brends uzreiz nenozīmē, ka šī kosmētika ir piemērota tieši Jums, neslēpj sevī nezināmas briesmas skaistumam un veselībai.
- Labas, piemēram, eko, kosmētikas ražotāji rūpējas ne tikai par paša kosmētiskā līdzekļa dabiskumu, bet arī par videi draudzīgu iepakojumu. Piemēram, otrreizēji pārstrādātu, no otrreizēji pārstrādājamām vielām, kas nav izgatavotas no naftas produktiem, bet no netoksiskas plastmasas - bioplastmasas uz cietes bāzes. Viens no sertifikātiem, kas apliecina iepakojuma draudzīgumu videi, ir FSC sertifikāts. Par krāsvielām tiek izvēlētas tintes uz augu bāzes, stikla pudelītes iekrāso, lai taupītu papīru un izmantojot dabiskus minerālus.
Saudzīga izvēle
Eko kosmētika nebūt nenozīmē sliktāku un
nenoturīgāku kvalitāti un krāsas. Tā sevī ietver divas būtiskas
funkcijas (kamēr sintētiskā - tikai vienu): saudzēt skaistumu un
veselību, un - palīdzēt izcelt to visu. Sintētiskā rūpējas tikai par
virspusīgu rezultātu.
Dabiska kosmētika ne vienmēr nozīmē tikai "produkts satur dabiskas izcelsmes izejvielas":
- īsta eko dekoratīvā kosmētika satur tikai un vienīgi dabīgas izcelsmes izejvielas.
- Nesatur spirtus, ģenētiski modificētas vielas, nekādas toksiskas un indīgas izejvielas (piemēram, augstāk minētās vielas, no kurām ieteicams izvairīties).
- Eko dekoratīvās kosmētikas ražotāji izmanto augu eļļas un taukus. Šādu vielu iegūšana ir videi draudzīga, nav nepieciešamas dārgas un dabu nesaudzējošas rūpnīcas.
- Kā konservanti tiek izmantotas dabiskas ēteriskās eļļas, piena un augu enzīmi, alkohols (tīrs, atšķaidīts spirts - iegūts no bioloģiski audzētiem graudiem), vitamīni, antioksidanti.
- Šādai dabiskai kosmētikai derīguma termiņš ir parasti mazāks kā sintētiskajai dekoratīvajai kosmētikai - mazāk ka trīs gadi.
Tiesa - eko kosmētika mēdz būt dārgāka, bet tā saudzē mūsu skaistumu un veselību, ietaupot nākotnē milzum daudz netīkamas izmaksas un problēmas. Dabiskā kosmētika no visa dekoratīvās kosmētikas tirgus ir tikai trīs līdz četri procenti.
Tieši tāpēc ir svarīgi pārliecināties, nevis akli paļauties uz saukļiem, kas mudina iekrist lamatās: "dabisks produkts", ar tādu un tādu vitamīnu piedevu, aizsardzība pret ultravioletajiem stariem, īpaši noturīga...