Auzu pārslās ir daudz fosfora un kalcija, arī dzelzs, magnijs, cinks, B grupas vitamīni, PP, E vitamīns. Auzu pārslas stimulē gremošanas trakta darbību, novēršot risku saslimt ar vēzi, gastrītu un kuņģa čūlu, novērš aizcietējumu veidošanos. Tām raksturīgs zems glikēmiskais indekss, tāpēc diabēta slimnieki pārslas var iekļaut savā ēdienkartē. Auzu pārslas var nevārīt, bet pārliet ar ūdeni. Pietiek, ja auzu pārslas pastāv desmit minūtes, un tās var ēst. Tās var arī vispirms iemērkt ūdenī uz pāris stundām un tad samalt gaļas maļamajā mašīnā. Putra ir ātri pagatavojama, un šajā procesā var likt lietā plašu izdomu – pievienot rozīnes, sīki sagrieztu ābolu, aprikozes, banānus, apelsīnus, ogas, putru var ēst ar ievārījumu, sviestu, medu vai pienu. Auzu pārslas var apliet ne tikai ar ūdeni, bet arī ar paniņām vai sulām. Pēc desmit minūtēm ēdiens ir gatavs! Košļāšanas procesā izdalīsies vairāk siekalu, kura sastāvā esošais ferments palīdz sašķelt cieti. No auzu pārslām var cept brīnišķīgus cepumus. Ja tām pievieno rīvētu sieru, tad var pārkaisīt sāļos cepumus.
NODERĪGI!
No auzu pārslām var gatavot "mušļus", tikai nevajag tos pārāk saldināt ar cukuru.
Auzu pārslu miltus var pievienot zupai – tie padarīs zupu biezāku un piešķirs tai brīnišķīgu aromātu.
Auzu pārslas iegūst riekstiem līdzīgu garšu, ja tās nedaudz apcep bez taukvielām.
Auzu pārslas var pievienot arī pie kotletēm vai tefteļiem, lai iegūtu interesantu aromātu.
Panēšanu var aizstāt ar auzu pārslām, gatavojot dažādus ēdienus no zivīm, gaļas, arī putnu gaļas, un dārzeņiem.
Ja auzu pārslas apcep cepeškrāsnī vai mikroviļņu krāsnī, tad iegūst labu piedevu pie dārzeņiem, salātiem vai olām.
RECEPTES
Auzu pārslas ar sieru
Sastāvdaļas: auzu pārslas, sīpols, sāls, pipari, timiāns (svaigs vai kaltēts), parmezāna siers, citrons.
Pagatavošana: izkausē augu eļļu, apcep tajā smalki sagrieztu sīpolu, kamēr tas sāk kļūt brūns, un pārkaisa auzu pārslas. Var pielikt arī sviestu. Pievieno sāli, piparus un timiānu, ja tas ir kaltēts. Svaigu parasti pievieno beigās. Apcep auzu pārslas uz lēnas uguns, nepārtraukti maisot. Tām sākumā jākļūst it kā caurspīdīgām, bet pēc tam brūnganām. Pēc tam pievieno nedaudz citrona sulas un sarīvētu parmezāna sieru. Tas spēcinās auzu pārslām riekstu garšu.
Auzu pārslas ar riekstiem, rozīnēm un šokolādi
Sastāvdaļas: 200 ml auzu pārslu, 2 līdz 3 ēdamkarotes piena, cukurs, ūdens, 2 līdz 3 saujas maisījuma no rozīnēm, mandelēm un riekstiem, 5 g piena šokolādes.
Pagatavošana: savāra auzu pārslas ar pienu, cukuru pievieno pēc garšas. Putru liek uz šķīvja, pārkaisa ar riekstiem, rozīnēm, rotā ar sarīvētu šokolādi.
Eksperta viedoklis
Andis Brēmanis, dietologs
– Auzu pārslas ir jāēd! Tas ir viens no graudaugiem, kurš pie mums tiek audzēts diezgan plaši tāpat kā rudzi un kvieši. Protams, lietderīgāk ir ēst to, kas ir pašu audzēts. Rudzus un kviešus parasti cep maizē, auzas – retāk. Biežāk no tām vāra biezputru. Kā jau visi graudaugi auzas ir labs salikto ogļhidrātu avots, kas lēnām šķeļas un nodrošina organismu ar enerģiju. Graudaugi satur olbaltumvielu daudzumu. Auzās ir B grupas vitamīni, balastvielas un antioksidanti. No balastvielām īpaši ir savienojumi beta – glikāni, kuri ir noderīgi zarnu mikroflorai un optimizē holesterīna vielmaiņu. No auzu pārslām obligāti vienmēr nav jāvāra putra, tās dažkārt var apliet un pievienot ievārījumu, rozīnes, banānus un citus produktus. Var arī reizēm izcept cepumus!